VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het vertrek van de Marine uit Vlissingen De Nederlandsche evacué's in Australië -Nieuwe bonnen J Donderdag 18 April 194ó NUMMER 44* Se JAARGANG Alf Ueïdiag; B. G. EIoo«tersï«ï ea S. L. Beerma. Hoofdredacteur.: J. Soekebakker. Redactie ea Adznin.; Goes, Bees tea merkt t. Tel, fl«8, Giroaammer 41*441 KLANKEN uit de Onderwijzerswereld Br werd onlangs in de Ri vierhal te Rotterdam eeè con gres gehouden, waarvan het kort verslag thans voor ons ligt. De bijeenkomst was ge organiseerd door de afdeeling van. de Nederlandche Onder- wftzersvereeniging, de vereeni- ging van Christelijke Onder wijzers en de Unie van. Chris telijke onderwijzers. Geduren de 2 dagen werden er verschei dene referaten gehouden door bij uitstek deskundigen, waar op telkens een Uitgebreide ge- dachtenwissellng volgde. Cir ca 1400 onderijzers en onder wijzeressen namen aan het congres deel. Het is van algemeen belang verschillende stemmen van die samenkomst ook elders eens te beluisteren. Mej. Schaap, gemeentelijk inspectrice, sprak over onder wijs vernieuwing. Zij zeide on der meer, dat niet alleen sala risverbetering, verlaging van leerlingenschaal en herziening van het leerplan noodig wa ren, doch bovenal een veran derde instelling van het onder wijzend personeel tegenover het kind. De opvoeding be hoort zich te richten naar de behoeften van het kind. Door den heer L. van der Zweep, rijksinspecteur te Rot' terdam, werd gesproken over de gemeenschapsgedachte de onderwijsvernieuwing. Het Is belangrijk, zeide hij onder meer, om den aard te leeren kennen van het milieu waar uit de kinderen kómen. Waar het huwelijk mislukt is, wordt bij de kinderen den grondslag gelegd voor een karakter van wantrouwen en liefdeloosheid. Hét a-sociale gedrag van som mige leerlingen zal echter meer deernis dan wrevel op roepen als men weet, hoe deze kinderen in de huiselijke om geving opgroeien. Aan hen is juist zoo veel eer te behalen. in de eerste plaats moet er een gemeenschapgevoel uit gaan naar dit misdeelde kind. Het gemeenschapsgevoel moet de enge grenzen van ker kelijke of politieke opvattin gen doorbréken. Godsdienst onderwijs acht hij daartoe het beste middel. Bijzondere menkomsten van allen, school reisjes, en schoolfeesten heb ben hiervoor ook een positieve waarde. Spreker zeide ten slotte: „Wij voeden niet op tot wat wij zeggen, maar tot wat wij zijn". Hij verklaarde te geloo- ven- in de erfzonde. De intense levensorde Ceischt, dat wij ons medezondaars weten met on ze leerlingen. Dat drukt óns neer en heft hèn op. Een ander belangrijk punt besprak dè heer B. Palland, gemeentelijkinspecteur te Am sterdam. Hij achtte het taal onderwijs het allerbelangrijk ste. Het moe inhouden: lee ren luisteren, leeren lezen, lee ren spreken en leeren stellen. Luisteren is het middel tot t aalschatverrijklng. Lezen moet veelzijdigheid brengen en gevoel wekken voor schoonheid van klank. Het spreekonderwijs bevor dert het uiten van eigen ge dachten, b.v.' door een praat halfuurtje. Het stellen moet er toe lelden dat het kind leert in eigen woorden gedachten en gevoelens te uiten, op pa- Zeeland moet voor zijn belangen strijden OP EEN PERSCONFERENTIE, welke de afdeeling Voor lichting van de Koninklijke Marine in hotel „de Burg" te Middelburg had belegd, zette de heer K. W. L. Be- zemer nog eens de motieven uiteen, welke de regeering had den geleid tot het besluit de marine basis te Vlissingen op te heffen. Deze conferentie heeft geen nieu we gezichtspunten geopend. Wat de heer Bezemer mededeelde kwam kort en goed hierop heer: De marine gaat wegl De regee ring acht het economisch en stra tegisch niet verantwoord, dat de marinebasis in Vlissingen gehand haafd blijft. Voor een gezonde huishouding, geldt de regel dat er niet onnoodig geld uitgegeven mag worden. Dit zal, door de ma rine in Vlissingen te doen blijven het geval zijn. Daar komt nog bij, dat er elders een groot ge brek aan geoefend personeel be staat, hetwelk noodig is voor op leiding en ook voor aflossing van de bemanning die reeds langen tijd van huis zijn. De oorlogsvrijwilligers zijn onvol doende in aantal om het tekort aai» te vullen. Het is dus duide lijk dat het geoefende Vllssing- sche personeel naar elders gede tacheerd wordt. Een andere vraag is, waarom Vlis singen niet voor de opleiding van marinetroepen ingeschakeld wordt. De oplossing hiervan ls, dat het hier een snelle opleiding betreft, waarvoor ten eenenmale ih Vlissingen de. accomodatie on voldoende is. Het herstel van ge bouwen en haven kost jaren er hierop kan de defensie niet wach ten, daar de menscben onmiddel lijk onder dak gebracht moeten kunnen worden. Het is het streven van de regee ring de mariniers die hun oplei ding ln Engeland ontvangen, zoo spoedig mogelijk naar Nederland terug te halon. daar ae%e oplei ding ons ponden, dus deviezen kost Daarom heeft de regeering als basis plaatsen uitgezocht, die door het öorlogseweld niet te lij den hebben gehad. Daarom komt het dat Loosdrecht onverwachts het voordeel in de schoot gewor pen wordt marinebasis te worden. Zoo men weet, hebben de Dult- schers Indertijd een groot Kampe ment gebouwd, bestaande uit stee nen gebouwen, dat thans uiterma te geschikt is om de marinemen- schen onder te brengen. Natuur lijk biedt de zee en zeker de Schelde als oefenterrein groote voordeelen, doch bij den huidigen stand van de techniek is hij toch niet onontbeerlijk meer. In Engeland bijv. wordt door de marine op het droge geoefend, waarbij een zeegevecht zeer echt wordt nagebootst. Zie hier de ar gumenten. die de heer Bezemer naar voren tfracht. Vlissingen zal dus met ingang van 1 Mei zonder marine zijn. Een on gehoord feit in de Nederlandsche maritieme geschiedenis. Aan ons pier Men kan reeds met het .kleine- kind beginnen, b.v. door het onderschrift laten beden ken bij een plaatje. Voorts schoolcorrespondentle tusschen twee hoogere klassen van de scholen ln diverse plaatsen van het land een prachtig mid del. Samen met het kind cor rigeeren acht de spreker van groot belang. Ook óp het uiter lijk van het gemaakte werk moet worden gelet. Het kind moet er van bewust worden gemaakt, dat het met zooveel inspanning gemaakte werk er ook verzorgd moet uitzien. Tenslotte vermelden we nog de opmerking van den heer E. H. Bosch, schoolopziener te 's-Gravenhage, die sprak over onderwijsvernieuwing ln An- gelsaksl8ehen zin: Hij vertelde daarvan vele goede dingen. Doch hiy eindigde met te zeggen, dat bij de vernieuwing ten onzent toch rekening moet worden gehouden met net ka rakter en de traditie van on zen nationalen volksaard. Inderdaad, een belangrijk congTes. Red. ent voor den handeldrij ven den middenstand een koopkrach tige factor, doch zij bracht tege lijkertijd in Vlissingen vertier en maakte daardoor deze stad als haven- en recreatieplaats aantrek kelijk, dat ook weer het zaken leven ten goede kwam. Voor geheel Zeeland beteekent dit heengaan een groot verlies. lerlel vragen dringen zich voren. Heeft de regeering wel éen voldoende open oog voor de "'gangen van onze zwaar getrof- en provincie, in het bijzonder WBlcheren, dat voor geheel West Europa den spits afbeet? Is de re geering van plan Zeeland er weer boven op te helpen door hier nieuwe welvaartmogelijkheden te openen? Zal zij de Isolatie van ons gewest opheffen door de ver betering der treinverbindingen op den kortst mogelijken termijn door te voeren? Kortom, zal de regeering aan Zeeland wat de wederopbouw betreft prioriteit verleenen? Eén ding ls op deze persconferentie wel duidelijk ge worden: Zeeland zal hebben te vechten voor zijn rechten. „Beul van Ommen" KRUGT DOODSTRAF Tegen den „beul van Ommen' den 43-jarigen M. Scheffer nit Koog aan de Zaan, bad de advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam, twaalf dagen geleden 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Zonder een spier van zün ge zicht te vertrekken, boorde Scheffer zich hedenmorgen tot de doodstraf veroordee- len. Radio telefoon met Curacao Op 16 April j.l. is te 16 uur de nieuwe radio-telefoondienst tus schen Nederland en Curasao* ge opend met een telefoongesprek tusschen den minister van Over- zeesehe gebiedsdeel en. prof. dr. J. H. a. Logemann en den gouver neur van Curasao, P. A. Kasteel. Aljechin's begrafenis Dr. Alexander Aljechin, die drie weken geleden in een hotel it Lissabon dood over zijn schaak stukken werd gevonden, is gis teren ln Lissabon begraven. Dt begrafenis werd uitgesteld op ver 2oek van dén Pranschen consul, die pogingen in het werk stelde om de echtgenpute van Aljechin te doen opsporen. Vermoedelijk verblijft zij ln Parijs. De armoede var. den overleden wereldkam pioen wordt wel sterk getypeerd -- door het feit; dat hij op kosten Zeeuwen zullen hiervoor onver- van den Portugeeschen schaak- moeld op dén bres moeten staan, bond ter aarde is besteld Nederlandsch Indie DE VOORLICHTINGSDIENST van de Nederlaaösch-In- dlsehe regeering heeft een offlcleele verklaring uitge geven over de finaaeleele positie van Nederlaadsch- Indië aa de tegenstrijdige en onjuiste beweringen van de Australische pers met betrekking tot de evaenatie van Ne derlandsche vluchtelingen. De verklaring zegt op de eersie specialen plaats, dat de Nederlandsch-Indi- scb#: .regeering een aanzienlijke hoeveelheid buitenlandsche valu ta tot haar beschikking heeft, waarvan het gebruik wórdt ge controleerd door het Nederlandsch Indische devlezenlnstltuut te Ba tavia; ten tweede, dat de evacué's voor een verblijf van 4 maanden naar Australië waren gezonden, welke periode reeds was verlengd om de evacuatie onder normale omstandigheden mogelijk te ma ken, welke verlenging geheel los stond van de valuta positie, den gezien, dat de Australische, Brltsche en Amerikaansche vrou wen hun Nederlandsche echtge- nooten naar hun woonplaats vol gen. Ten derde is de saneering van de Nederlandsch-Indische gulden 'on afhankelijk van den loop der ge beurtenissen en heeft geen In vloed op het repatrleerlngs-sche- matenslotte zegt de offioleele verklaring, dat het onjuist en overdreven is om te beweren, dat maandelijks 2.500.000 Australische ponden worden uitgegeven. o Admiraal Pink© De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat de Nederlandsche, marine-commandant in het Verre Oosten, admiraal A. S. Plnke, op 15 April in Soerabaja ls gearri veerd voor een tweedaagsch be zoek aan de Nederlandsche ma rine De admiraal, die per Cata- Una-vllegboot reisde, heeft o.m de marine-basis en de stellingen rond Soerabaja geïnspecteerd. De wil was goed Volgens het republlkeinsche blad „Merdeka" heeft SJahrlr „nameas de Indonesische repu bliek" onlangs 500.000 ton rijst aan Britsch-lnöië aangeboden. Volgens dr. P. Honig, plaatsver vangend directeur van het Ne derlandsch-Indische departement van Economische Zaken is het „menschelükerwijs onmogelijk dit aanbod te verwerkeLOken". Indonesische klacht Volgesas Noel Buekisy, Begtazs it, is offi cieel medegedeeld, dat Lt.-Gene- raa'. Sir Montague Stopford. geallieerde opperbevelhebber Nederlandsch-Indlë bevolen heeft een onderzoek in te stellen naar een bewering van Indonesische zijde, volgens welke het Indonesi sche garnizoen van het dorp Pe- sing. ten getale van zestig man, gedood of gevangen genomen zou zijn toen deze plaats door Neder landsche troepen weid bezet. Pe king ligt ongeveer 8 kilometer ten westen van Batavia en is tijdens de bezetting öOor de Japanners licht versterkt. Motorschip op mijn yeloopen Gistermorgen la het Rijn-mo torschip „Hekker", groot on geveer '100 ton» op 2 km boven Bath, door een magnetische mijn getroffen en gezonken. Het Nederlandsche 9 chip was geladen met ijzer en kalizout, kwam nit Duitschland nn was bestemd voor Antwerpen. Door de hevige ontploffing zonk de „Hektor" direct ln het vaarwater. Het mag een won der heeten, dat géén der op varenden het Leven verloor. De bemanning werd door den Inklaringsdienst ait Bath ge red, Drie der opvarenden wa ren gewond, waaronder de vrouw van den schipper het ergste. Alle drie werden naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes overgebracht, nadat me dische hulp verleend was, konden zij de inrichting ver laten. De toestand der vrouw is bevredigend. Voor de eerste helft van de vijfde periode 1946 tot en met 2D April. Bonkaarten KA. KB, KC 604 136 algem. 100 gr. cacao 187 algem. 250 gr. jam, stroop, enz. 188 algem. 3 doosjes lucifers 189 algem. pl.m, 250 gram zachte zeep Bonkaarten LA. LB, LC 604 a. 26 melk 2 liter melk b. 26, c. 26 melk 3v/i 1. melk 104 aardappelen 2 kg. aard appelen Bonkaarten KD, KE 604 682 algem. 100 gr, cacao 683 algem. 250 gr. jam. stroop enz. 684 algem. 3 doosjes lucifers 685 algem. pl.m. 250 gram zachte 2eep Bonkaarten LD, LE 604 d. 26, e. 26 rnelk 6 1. melk 604 aardappelen 1 kg. aard appelen Tabakskaarten enz. T 24 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import. cigaretten). V 24 100 gram chocolade of suikerwerken X 24 100 gram chocolade of suikerwerken Toelichting. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Donderdag 18 April worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor rneik en aardappelen, waarop eewt met ingang van Maandag 8* April mag worden" afgeleverd. Bij deelneming aan maal tij de» van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „108 of 60S vleesch" en „104 aardappelen" voor aardappelen worden inge leverd. Maaki Spanje Atoombommen - Volgens radio Moskou heeft een vooraanstaande Fransche persoonlijkheid. wiens naam niet wordt onthuld, verklaard, dat de Spaansche atoombommen fabriek zich bevindt in de streek van Portugalette, niet ver van Bilbao. De fabriek zou gelegen zijn op een hoog' plateau, aan het gezicht geheel door de rot sen onttrokken, in een volko men verlaten gebied, dat door de politie van Franco, waaron der vele Duitsche nazi's, streng zouden worden bewaakt. V Distributienieuws Sinaasappelen en citroenen voor minderjarigen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor kin deren, geboren in 1944 en later, nogmaals 500 gram sinaasappe len beschikbaar worden gestel^ Men moet hiertoe bon E 139 der bonkaart K£ 604 op Donderdag 17, Vrijdag 19, of Zaterdag 20 April bij een handelaar in groen ten en/of fruit inleveren. Voorts wordt voor personen geboren in een der jaren 1925 tot en met 1943 ll/« ons citroenen beschik baar gesteld. Men rnoet ter ver krijging hiervan de bon D 39, C 39 of B 40 op een der genoem de .dagen bij een handelaar in groenten en/of fruit fruit inle veren. HET WEER Eenigt? regen. Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel be dekt, rnet piaaiselljK eenlge regen, in den namiddag opkla rend. Iets kouder dan gisteren meest matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Zon ouder 19.41, op 5,35. Maan op 21.59, onder 6.44. Vrijdag Zon onder 19.42, op 5.34. Maan op 23.07, onder 7.04. Laatste kwartier: 24 April,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1