VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederlanders vertrekken uit Australië Pension- en logiesprijzen Woensdag n April me VÜB1MEB mi AI*. Leiding; B. G. Kloosterziel ea 3. L. Boenua. Hoofdred&eteh r: J. Koekebakker. Redactie ea Admin.: Goes, Beestenmarkt t. ïei. tit&. eA$mia.wocuu>jt* 4IOW3 KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND „L^s rois en exil", koningen in ballingschap, zijn er tegen woordig vele. Als we geheel Europa overzien, zijn er slechts enkele koningshulzen die echt wonen in 't midden huns volks, en wier troon van geen enkele ztjde gevaar loopt. Ons eigen vorstenhuis wel voorop. Doch ook het Engelsche koningshuis Is safe verankerd In het gehee- le volksleven. En wat de Scan dinavische landen betreft: heeft niet de reis van ons prinselijk paar weer opnieuw aangetoond dat in al die drie landen een koningsgeslacht aanwezig is, dat echt kan optreden namens heel de natie? Maar verder in Europa Is het maar slecht met de koninklijke families gesteld. In Italië is er nog niets de finitiefs beslist over de monar chie. Koning en kroonprins heb ben zich in de periode Musso lini niet juist van de meest heldhaftigen kant leeren ken nen, zoodat hun populariteit niet groot meer is. Zal een jong prinsje nog eens den troon bestijgen? Het is nog onzeker. Joegoslavië onder Tito wil vast geen koning meer terug. En het zal zeer de vraag zijn, of hierin spoedig, ja ooit wijzi ging zal komen. Roemenië heeft nog een ko ning. Doch of dit regime wel echt verankerd is in den volks wil kan worden betwijfeld. De dynastie hangt hier wel zeer af van de toevallige constella ties van het oogenblik. België heeft thans een ko ning, wiens terugkomst door ongeveer de helft des volks niet wordt begeerd. Er is een prins-regent uit hetzelfde ge slacht. En een koningszoontje, dat wellicht straks de -uitver korene zal zijn. In geval dit tot stand komt, geven wij de Coburgers nog 'n goede kans, de oude popularieit weer te her winnen. Wat er van het koningschap in Bulgarije zal komen, moet nog worden afgewacht. Groote mogelijkheden zijn hier op dit moment niet te zien. De Habsburgers probeerden onlangs contact te vinden met de vroegere landen van hun keizerrijk, Oostenrijk en Hon garije. Maar ze kregen nul op het rekest. •Voor de .kansen der monar chisten in Frankrijk voelt nie mand iets buiten die kleine ca tegorie. En wat de Hohenzollerns be treft: hun dienstvaardig buigen voor Hitier heeft elke moge lijkheid van terugkeer op den troón wel voorgoed gedood. Big ven nog enkele gevallen te bespreken. Wjj laten de Spaansche kroon pretendent nu daar. Vroeger schreven we over hem. Hij is niet bereid om ipet Franco in zee te gaan. En de republikein- sche tegenregeering heeft hee- lemaal geen zin in hem. Don Juan moet dus nog wachten.... Nederiandsch Indie Slechts een kort speciaal woord over koning George van Griekenland. Deze maakt thans waarlijk goede kansen. Vooreerst omdat hij zich ge heel afzijdig heeft gehouden van al de strubbelingen in zijn vroegere koninkrijk. George En nu hij eindelijk eens gaat praten, spreekt hij heel ver standig. Wie weet of hij niet de red- NAAR WIJ te bevoegder plaatse vernemen, is het be richt van de „Sidney Herald", dat den Nederlandscben staatsburgers in Australië per clreuJaire zou zyn aan gezegd, spoedig naar Nederland of Nederlandsch-Indië te vertrekken, in zQn algemeenheid niet juist. Ten onrechte wordt de indruk gewekt, dat het hier om alle Nederlan ders in Australië zou gaan. In verband met de Nederlaad- sche deviezenmoeilykheden zullen echter alleen die Neder- iandsche onderdanen, wier verblijf In Australië een niet noodzakelijke deviezenuitgave beteehent, dat land dienen te verlaten. Java daar ter plaatse gearriveerd. Hij is op 14 April naar oost-Java vertrokken, vergezeld van Maria Ulfah santoso, minister vazx so ciale zaken. Rijstrantsoen verlaagd Merdeka deelt mede, dat het In donesisch gemeentebestuur van Batavia een verlaging van het da gelijksch rijstrantsoen van 200 tot 160 gram per hoofd met Ingang van IS April heeft aangekondigd, een verlaging welke het gevolg is van „eenige moeilijkheden." Do bedelaars van Batavia Op het oogenblik worden door het Nederlandsch-Indische Roode Kruis omvangrijke maatregelen genomen om de bedelaars van Batavia, ten getale van tenminste 20.000. die hoofdzakelijk leven van de voedselafval van barakken, no tels en particuliere woningen, hulr te verleenen.Ofschoon de meesten van hen graag zouden willen werken, zijn zij te ziek en te zwak om daartoe in staat te zijn, daar zij bedekt zijn met zwe ren of lijden aan besmettelijke ziekten, 90 gedetineerden vrij De voorlichtingsdienst van de Ne derlandsch-Indische regeering be vestigt het bericht omtrent de vrij lating van 90 Indonesiërs, die op het eiland Onrust waren gevan gen gezet. De voorlichtingsdienst voegt er nog aan toe, dat het ge rechtelijk vooronderzoek tegen de nog aanwezige gedetineerden voortgang heeft. Aan de 90 ge vangenen, die zijn vrijgelaten wordt thans niets meer ten laste gelegd. De Australische .zeelieden Naar aanleiding van de zeven Ne derlandsche schepen, die in Au stralische havens liggen te wach ten om voorraden in te nemen voor Nederlandsch-Indië, heeft de algemeen secretaris van de vak vereeniging voor zeelieden ge zegd: „Deze schepen zullen niet uitvaren, totdat de kwestie van de Indonesische onafhankelijkheid tot tevredenheid van de Indone siërs is geregeld". De communisten op Java Op de oostkust van Sumatra heeft een communistisch partijcongres dat te Pematang Siantar was bij eengeroepen, een motie aangeno men, waarbij onvoorwaardeöjken steun aan de republiek werd toe gezegd. Medegedeeld werd, dat de partij nu aan de Oostkust 40.000 leden telt, waarvan ér ongeveer 10.000 na het congres een vergadering bijgewoond hebben, tijdens welke volgens de republikeinsch% bladen de volgende motie werd aangeno men: „Wij doen een beroep op alle communistische partijen in de heele wereld om hun regee ringen mede te deel en, dat de Britsche en Nederlandsche vijan den wreedheden begaan in Indo nesia, voornamelijk te Medan, Pa dang en Palembang." De uitvoering van dezen maatre gel zal met soepelheid geschieden, doch zij vindt thans kennelijk doorgang. Voor hen, die uit hoofde van hun beroep of anderszins over eigen, middelen in Australië beschikken, geldt de door het Australische blad bedoelde aanzegging in ieder geval niet. De beschikbaarstelling van deviezen vormt dus het eenl- ge criterium in deze kwestie. Repatrieering Naar men verwacht zullen twee of drie Nederlandsche passagiers schepen, die uit de „Pool" zijn vrijgegeven, - in Sydney en Mel bourne 5000 Nederlanders opne men die op het oogenblik voor herstel van gezondheid in Austra lië vertoeven. De geldelijke on dersteuning aan deze geëvacueer- den in Australië kost Nederland maandelijks een bedrag yan 2.500.000 Australische ponden. De mannen moeten, voorzoover zij althans medisch geschikt zijn bevonden voor den militairen dienst en burgerlijke betrekkin gen, naar Indië terugkeeren, ter wijl hun vrouwen de keuze heb ben hen te begeleiden of naar Nederland te gaan. Anderen, op wie deze maatregel betrekking heeft, zijn de Neder landsche gepensioneerden, die in Australië wonen en ongeveer 1000 Australische vrouwen, die gehuwd zijn met Nederlandsche militairen Australisch© persstom De „Melbourne Herald" zegt In een hoofdartikel, dat de Neder landers op Java alsmede de Indo nesiërs veel hebben geleden van het feit, dat de Australische re geering niet in staat is geweest om aan te dringen op het laden van de schepen met relief-goe- deren, terwijl de haveharbeiders alle beroep op hun rede en mede lijden in den wind hebben gesla gen. Het zou niet meer dan een kleine compensatie zijn, indien de re geering thans op zich nam om welke tijdelijke credieten de Ne derlandsche regeering ook mocht vragen, teneinde haar onderdanen in staat te stellen hier te blij ven, totdat hun vaderland voor hun terugkeer gereed Is, toe te staan, voegt bet hoofdartikel er aan toe. Sjahrir te Soerakarta Naar „Merdeka" uit Soerakarta verneemt, is Sjahrir op den I3en April na een reis door midden- dende engel kan worden om her verscheurde volk tot nieu we eenheid te voeren? Hij zegt van het Grieksche volk o.a.: „De Grieken hebben niet al leen de fouten van hun deug den, maar ook de deugden van hun fouten. Hun onvergelijke lijke vitaliteit, die helaas zoo vaak aan interne- geschillen wordt verspild, vormt tegelij kertijd een dynamische drijven de kracht voor snellen voor uitgang, wanneer er maar een middel gevonden wordt om hun geschillen op te lossen. Dat is juist, wat nu na de verkiezin gen ook kan gebeuren". En dan dringt de koning aan op een compromis tussehen links en rechts. Eigen terugkeer laat hij ge heel over aan den souvereinen wil van het vólk Zou inderdaad door zijn per- Illegale groepen in Duits chland Dr. Hoegner, de Beiersche minister-president, heeft ver klaard dat indien de Ameri- kaansche troepen zich in de ko mende zes maanden zouden te rugtrekken, er in Beieren op roerige bewegingen zouden ont staan die tot een burgeroorlog zouden kunnen leiden. Men heeft de absolute bewijzen in handen. sooBlrjk ingrijpen een Tei^n- Spaansche kwestie VOOr den burgeroorlog kunnen wor-J Veiligheidsraad den bezworen I Hier zal in de alelreerste G Poolsche brief over de plaats wel de vraag zijn: Wat( Spaansch? kwes,,e zal ,adcns denkt de E. A. M. ervan? Rei 1 de vergadering van den Veilig- heidsraad, die heden gehouden T wordt, besproken worden. Een verrassend slot Arnold Meijer meldde zich Arnold Meyer heeft zich Maan dagavond bij den procureur-fis caal van het Bijzonder Gerechts hof te Den Bosch gemeld. Deze heeft hem ter begunstiging van het. onderzoek in het ln ter- neeringskamp te Tilburg in bewa ring doen steüen en hem, han gende het onderzoek, dit kamp tot verblijfplaats aangewezen. Ar nold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. De uitslag van een onbevangen onderzoek door de bevoegde ju- stitieele autoriteit kan thans zon der verdere politieke opwinding worden afgewacht. Diefstal bij de Kon. Mij. „de Schelde" ie Vlisisngen De politie heeft in samen werking met de werfpolitie van de Kon. Mij". „De Schelde" een onderzoek ingesteld om trent de regelmatige vermis sing van schilderswaren bij deze Maatschappij. Gebleken is, dat in het net van bewaking en beveiliging rond de fabrieken gelegd, een gaatje was opengebleven, nJ. .via de centrale keuken. Een der schilders had dit ontdekt en door dit lek vloeiden al maan den lang, eerst druppelsgewij ze, en later in een dilfke stroom de verven en vernissen, lijn- olieën en de lakken, om door den bedoelden schilder in den gifhandel te worden gebracht. De rnan ia inmiddels aan gehouden en de nog niet ver bruikte verf in beslag geno men. Behangselpapier, linnen, kwasten en penseelen bleken eveneens welkome artikelen in den zwarten handel te zijn. Toen alles in het politiebu reau was opgeslagen, vertoon de dit veel overeenkomst met Voortgezet onderzoek inzake gifbandel te Vlissingei Naar wij van de politie ver nemen, wordt het onderzoek inzake den gifhandel met de verduisterde suikerbonnen nog voortgezet, daar nog niet alle in den handel gebrachte suiker is achterhaald. Meerdere arrestaties zcjn nog' te wachten. Drie verdachten zijn, zooala gemeld, in het Huis van Bewa ring ingesloten. Hoewel enkele verdachten in dienst zijn van de Kon. My. ,De Schelde", bestaat er, naar de politie ons verzekerde, niet het minste verband tusscKen dit bedrijf en de ontdekte gif handel. De suikerbonnen werden ont vreemd bij een particulieren groothandel en er is niets van bij „De Schelde" terecht geko men. Tol de Partij van den Arbeid toegetreden Beo aantal personendie uiï de C.H Unie zijn getreden omdat zij zich met de leiding der partij niet meer konden vereenigen., hebben zich bij de Partij van den Arbeid aangesloten. Tot hen be- hcoren mr. dr. A. A. van Rhlja en mr. M. Ch. de Jong, die des tijds in de C.H. Unie het initia tief namen tot het verzet teeei» de federatieve aamssawariiug me* de A-S. partij. Frankrijk versterkt Spaansche grens Frankrijk beeft militaire ruaut regelen genomen aan de Spaan sche grens, aangezien Spanje» zi'n giensgarnizocu-, aanzieruc- heeft versterkt en vele spion nen van Franco er in geslaagd zijn op Fransch grondgebied door te dringen. Gewapend op oorlogssterkte hebben de Fran- een verf-groothandel uit voor-1 troepen hedennacht hot* oorlogsche jaren. {stellingen betrokken. N D£ Staatscourant van ld pnjzenchaos te scheppen, die op dezer zijn afgekondigd de •prijzenbeschikkingen pension en logies 1946. Volgens deze beschikking zijn de pension- en logiesprijzen vastgesteld. De prijzen voor woonpensions per maand varieeren van 47,50 voor een kleine zolderkamer 140,voor een zeer groote kamer, in een eerste klasse pen sion. De luxe pensions zijn uiteraard duurder, ia de meeste gevallen komt het echter neer 70.tot 80.voor een kleine kamer in een degelijk middenstandspension. 75,tot f 85,voor een middelgroote kamer en 80.— tot f 90,— voor een groote kamer. Al naar ge lang het uitzicht dat men er heeft. Ia een eenvoudig pension zijn deze prijzen ongeveer f 10,— lager. De dagprijzen in vacantie- pensions varieeren van 3,75 tot f 8,25. De prijzen voor logies met ontbijt ih hotels worden be rekend van 140,af. maar zullen in de meeste gevallen f,4,— tot f 4,50 bedragen. Voor een eenvoudig pension zal de dagprijs derhalve f 3,75, voor een middenstandspension f 5,50 en voor een beter pension 7,75 bedragen. Indien men voor den oorlog in een pension voor een behoorlijke kamer met volle dige verzorging per maand f 6J betaalde, zal nu daarvoor rekening gebracht mogen worden Woningnood en vacan tiebehoefte zijn oorzaak van he laas meer dan ergerlijke over vraging en de prijsbeheersching i slaat voor de taak/ orde in den het pensiongebied is ontstaan. De eerste stap is nu gedaan met de regeling' van den pension- en logiesprijs, die th«r»« beide moe ten worden berekend met een opslag van ongeveer 40 procent' op de basis van de prijzen van voor den oorlog. Daarmede is de grondslag gelegd, voor een redelijke voorziening in de be hoeften van kaïnerbewoners en vacantiegangers, die nu eigen lijk niet anders meer te doen hebben dan toe te zien, dat zij niet overvraagd worden en zelfs ook niet meer te betalen dan is toegestaan. Wanneer er reden tot klagen is, staat de weg naar bureaux van' de prijsbeheer sching te allen tijde open. Dit is de tweede stap op den goeden weg. De organisatie van hote liers en pensionhouders gaan met deze regeling dan ook vol ledig accoord. Politie en prijs beheersching zullen in de ko mende maanden een speciale actie instellen tegen diegenen die van den huidigen woning nood misbruik maken doet te- hooge prijzen te vragen. HET WEER Minder zonnig. Toenemende bewolking met matige wind tussehen West en Zuid. Iets lagere temperaturen dan gis teren, Zon onder iy.39, op 5.S7. Maan op 20.50, onder 6.27. Laatste kwartier: 24 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1