VRIJE STEMMEN Er is een tekort van 2.2 milliard geraamd DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen op de Hooge Veluwe onderbroken Alf. Leiding; B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koefeebafeker. Redactie ea Admin.: Goes. Beestenmarkt t. Tel, 2163. Giroo&assser sl«3§7 Dinsdag 16 ApriM946 NUMMRB De Radiokwestie onder de loupe Toen eenige maanden gele den de oude omroepvereenigin- gen vrg' plotseling weer hun In trek namen in de oude studio's van Hilversum, spottend:: „het weerzien der oude meesters" genoemd, heeft dat weinig in stemming gewekt bij hen die op omroepgebiéd naast herstel ver nieuwlng willen zien. Onze Min. President haastte zich dan ook van een tijdelijke noodoplossing te spreken geenszins van een definitieve terugkeer. De peilingen van het Insti tuut voor opinie-onderzoek, de uitspraak van de Herv, Synode, en het gróote vaantal adhaesie- betuigingen aan het comité voor een Nationalen Omroep hebben wel getoond, dat een groot deel van ons volk een op lossing in nationalen zin wil. Maar ook de oude vereenigin- gen hebben nog hun aanhan gers. In de Radiobode trekt W. Vogt geregeld van leer tegen wat hij noemt eenheidswaan en de pogingen van nieuwlichters om zich meester te maken van den omroep, „Trouw" is afkeering van el- ken vorm van staatsinmenging, schuwt niet van den radiostrijd te spreken en eischt voor het christelijke volksdeel een eigen omroep. De heldere woorden van Prof. v. d. Leeuw bij de installatie van den Radioraad zullen ongetwijfeld toe bijgedragen hebben misvattingen over de plannen van de regeering dien aangaande recht te zetten. Het is immers geenszins de bedoeling te streven naar een vervlakkenden neutralen staats omroep, waarin een strooming een overheerschende rol gaat spelen. De gTOote fout van het huidige bestel, aldus Prof. v. d. Leeuw, is, dat elke vereeniging zich op de radio als geheel werkt en alles wil verzorgen, van de preek en de mis tot de lunchmuziek en de gymnastiek Dit brengt mee dien wedstrijd in radioverzprging, die de kwa liteit schaadt, de kosten op voert en het volk in volkjes splitst. Ongeveer driekwart van de uitzendingen wordt inderdaad In beslag genomen voor pro gramma's, waarby alleen ver scheidenheid in smaak, geens zins die in levensrichting bepa lend is voor de mate van waar deering. Daarnaast zullen de politieke en godsdienstige stroomingen niet van zendtijd verstoken blij ven. Vereenigingen van luiste raars zouden elk moeten zor gen, dat de levenswaarden, wel ke zij het hoogst stellen, in den omroep tot hun recht komen. Of dit de oude zullen zijn is 'zeer de vraag; zij geven niet zoo'n getrouw spiegelbeeld van de schakeeilingen in ons volk, als vaak wordt aangenomen. En een Nationale Omroep zal meer moeten zijn dan een over koepeling van de bestaande organisaties, door slooping van schotjes, meer dan een optel som van de traditioneele vier stroomingen, maar een geheel nieuw uitvoeringsapparaat. Het zal van den uitslag van de verkiezingen afhangen of het komende wetsontwerp ge nade zal kunnen vinden in de oogen van de nieuwe volksver tegenwoordigers De millioenennota Slechts een oplossingveel sparen en zuinig leven DE MINISTER VAN FINANCÏëN heeft by de Tweede Kamer de millioenennota, behoorend by de Rijksbegroo- ting over 1946 ingediend. Op den gewonen dienst wordt voor 1946 een batig saldo van 163.047.648 gulden geraamd, dat bestemd is tot bijdrage aan den buitengewonen dienst. Deze sluit uiteindelijk met een nadeelig saldo van 2.226,134.267 gulden. Dit tekort blijkt dus belangrijk minder te zijn dan het reeds eer aangeduide de ficit over 1945, dat thans wordt geraamd op ruim 3.5 milliard De vorm der nota is in zooverre geheel nieuw, dat voor het eerst een nationaal budget is opgeno men. Dit maakt onderscheid tus- schen vier groepen van hulshou dingen n.L de gezinshiushoudin- gen, de bedrijfshuishoudingen, de ovefheidshuishoudingen en het buitenland. Daarnaast wordt nog, afzonderlijk de kapitaalmarkt be handeld, die de credietbehoeften van het bedrijfsleven en van de overheid tot een totaal van 3 mil liard zal moeten bevredigen, Buitenlandsche leeningen en bui tenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbrengen. De restee- rende 1.2 milliard zullen moeten worden verkregen uit besparin gen, daar een Inflationistische geldcreatle andera niet te vermijden zou zijn- Hei monetairè evenwicht Overigens zal het monetair even wicht alleen gehandhaafd kunnen blijven door een combinatie van zes middelen n.l.: 1. Opvoering van de arbeidspro ductiviteit; 2. Handhaving der consumptie Op het bestaande niveau, met een minimaal noodzakelijke aanvul ling van de voorraden duurzame consumptiegoederen; 3. Zoo groot mogelijke besparing ais uitvloeisel van belde voorgaan de - middelen; 4. Concentratie van den invoer op die goederen, die de arbeids productiviteit kunnen verhoogen; 5. Opvoer van den uitvoer van goederen en diensten met opoffe ring van een verhpoglng der bin- nenlandsche consumptie, om een zoo groot mogelijk deel van den Invoer te kunnen betalen; 6. Intering van vermogen in het buitenland om het tekort op de betalingsbalans aan te vullen, dat niet door buitenlandsche leenin gen kan worden gedekt. Uitgaven gewone dienst Voor 1946 en het 2e halfjaar 1945 zijn de uitgaven voor den gewo nen dienst in millioenen als volgt geraamd: 1. Huis der Koningin 1.6 1.6 2. Hooge colleges van staat en kabinet der Koningin 2.8 3£ 2a Algemeens oorlog voering van het Ko ninkrijk 2.5 1.6 3. Buitenlandsche za ken 15.8 22.5 4. Justitie 76.0 112.8 1) 5. Binnenlandsche za ken 234.8 147.1 3. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen 235.1 190.8 7a. Nationale schuld 716.9 656.4 7b Financiën 112.5 98.1 8a Oorlog 198.3 421.7 8b. Marine 248.8 181.4 öa. Openbare werken en wederopbouw 123.3 149.8 9b Verkeer en Ener gie 59.9 55.5 .0. Handel en Nijver heid 28.0 24.5 2) 10a Scheepvaart 6.6 7.9 11. Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning 61.4 55.8 12 Sociale Zaken 107.4 130.9 Overzeesche Gebieds- aeelen 5.3 5.8 Onvoorziene uitga- Bijdrage aan den buitengewonen dienst 163.0 Totaal van den gewonen dienst 2394.0 2269.7 Hoogere bedragen zjjn geraamd voor üe salarisverbetcring by het onderwijs, voor sociale jeugdzorg en voor de bemoeiing van het RUk op het gebied van muziek, tooneel en letteren. Naast steun aan jeugd-ofganlsa- tles zal ten behoeve van de nlet- georganiseerde Jeugd een rijks bijdrage worden verleend in de kc-sten van een centraal apparaat, dat de zedelijke verheffing van jeugd beoogt. verband met de uitvoering van de nieuwe fiscale en financieele> maatregelen en reorganisatie der registratie Is uitbreiding van den belastingdienst noodzakelijk worden. Middelen gewone dienst De middelen van den gewonen dienst bedragen in totaal 2.391 024.742 gulden, waarvan 2.206.300.Out, gulden aan belastingen. De geraamde opbrengst Ls als volgt verdeeld voor 1946 en 1945 ln millioenen gulden) 1946 1945 Inkomstenbelasting 890.0 480.0 Loonbelasting 250.0 Dividendbelasting 8.0 Voorheffing van in het buitenland geaccumuleer de inkomsten 55.0 Vermogenbelasting na tuurlijke lichamen 100.0 Vermogensbelasting voor lichamen 33.0 Vennootschapsbel. 115.0 Commissarissenbel. 1.0 Vereveningsheffing Motorrijtuigenbel. Invoerrechten Statlstiekrecht Accijns op zout Accijns op wijn Bijzondere wijnbeL Accijns op gedistill. Accijns op bier Accijns op suiker Accijns op tabak Belasting op gouden en zilveren werken Omzetbelasting" Rechten van zegel Rechten v. Registratie Rechten v. successie 11.0.0 15.0 25.0 22.0 25.0 50.U 120.0 10.0 90.0 Prof. mr. P. Lieftinck Totaal van den buitengewone dienst 3138.0 911.9 n 2226.1 Vervolg op pag. 2. 300.0 100.0 45.0 Totaal 22.06.3 912.0 Buitengewone dienst In millioenen guldens volgen thans in de volgorde: uitgaven, middelen en saldo (b batig saldo, n nadeelig saldo) de cijfers voor den buitengewonen dien3' Pacificatie van Indië en liquidatie oorlog voering 712.6 102.3 Steun bij den herbouw 938.5 6.7 Op gang bren gen bedrijven 5.7 0,4 Noodhulp, waar onder verzor ging oorlogsslacht offers, steunver lening aan gesloten bedrijven, oogstwerk- 2aamheden, subisdi- eering N.V.H. en H.A.R.K., repatriee- ring, ondersteuning uitgeweken Neder landers 103.9 11.4 Voorziening in af wachting en ten behoeve van de we- derinschakeling van arbeiders in het productiepro ces 72.7 1.4 Overheidsbe moeiing met distri butie en prijsre geling 413.9 327.2 Bijzondere rechtspleging 129.6 5.2 Afwikkeling ar beidsdienst 9.6 11.2 Inkomsten, voort vloeiende uit de geldsaneering 200.0 Bijdrage van den gewonen dienst 163.0 92.5 71.3 86.7 Nederlanders moeten - Australië verlaten Door de Nederlandsche leger autorite-ten te Melbourne is den Nederlandsehen staats burgers in 'Australië per cir culaire aangezegd, dat zij spoedig naar Nederland of Neder.andsch-Indië moeten vertrekken, aldus bericht de correspondent te Canberra van de „Sydny Herald". De correspondent voegt er s toe, dat de> uitkeerineen i Nederlanders om redenen van ffinancieelen aard worden stopgezet en dat, ofschoon officieel nog geen datum voor de evacuatie der Nederlanders is vastgesteld, de 31ste Mei als uiterste datnzn wordt Be noemd. Uitgebreids gifhandel te Vlissingen ontdekt Eon drietal arrestatie* verricht Door de economische recher che was een uitgebreide gif- handel ontdekt, waarvan de oorsprong in Vlissingea scheen te zijn gelegen. De economische dienst van de gemeentelijke politie te Viis- singen zétte dit onderzoek te zamen met de Rotterdamsehe politie voort en nam het ten slotte over. Daarbij bleek, dat een zekere L. voor honderden kilo's suikerbonnen had weten te bemachtigen en die via de ■tusschenhandelaren H. en B. op de zwarte markt bracht. Ze wer den hier en in Rotterdam ver kocht en verruild voor spek, textiel, gedistilleerd, sigaretten', vleesch ènz. eriz. Tegen een 15-tal Vlissingers werd proces-verbaal opgemaakt. Een 3-tal hunner bevindt zich nog in voorloopige hechtenis. Het onderzoek duurt voort. Mededeelingen Op onze kantorep te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45; Vlissingen, Walstraat; Tholen, VLschstraat 5Zierikzee, Achterweg 92; Wlasekerke, Boekhandel, Mar- kusse; Axel, Nieuwsthaat 12— 14, ligt de pasagierslijst van m.s. „Kota Agoeng" tér -inzage Vermoedelijke aankomst ta Amsterdam 19 April 1946. Verder liggen ter,inzage ver= schillende lijsten vermeldende de namen van personen, die zich buiten de geaiileerde ge bieden op Java bevinden. Laatstgenoemde lijsten lig gen eveneens tér inzagë hij het Informatiebureau en de. plaat selijke afdeelingen van het Roode Kruis, Nederlandsch Indie DE BESPREKINGEN op de Hooge Veluwe zullen voor eenige dagen worden onderbroken. Deze onderbreking zal 3an de deelnemers gellgenheid geven tot onderling beraad en stelt de ministers o.m. in staat de besprekingen met de Belgische regeering op den vastgestelden t(jd te voeren. Totaal z. kapi taalsuitgaven 2386.4 Kapitaalsuitgaven Kapitaalverstrek king en crediet- verleening aan staatsbedrijven 150.8 Credietverleening aan particuliere bedryven 52.6 Voorschotten aan de maatschappij tot financiering van het naitionaal herstel 212.6 Aanschaffing van materieele uitrus ting leger en vloot 191.0 Overige ka pitaalkosten 144.6 8.8 n 1557.6 Naar wij vernemen, zal dr. H_ J. van Mook, na den uitermate ver- moeienden tijd, die hij in ver band met de besprekingen te Ba tavia en hier te lande over den toekomstigen status van Neder- landsch-Indië achter den rug heeft, een korte vacantie nemen, welke hij in Engeland zal door brengen. Dr. van Mook 2al beden vertrekken. Onthullingen van Sjarifoedin 13 Indonesische bladen hebben verklaringen van Sjarifoedin, den republikeinschen minister van de fensie, gepubliceerd betreffende de arrestatie van den communis- tischen leider Tan Malaka. Daarin heeft Sjarifoedin medege deeld, dat oorspronkeiyk door het Volksfront aan soekarno is verzocht tijdens de tweede kabi netscrisis een nieuwe regeering te vormen. Soekarno heeft toen ech ter aan SJahrir verzocht een „eoa litiekabinet" te vodmen, terwijl de leiders van het Volksfront er op aandrongen, dat hun geheele programma, waarbij o.m. was in begrepen de coniiscatie van alle Europeesehe industrieels en agra rische ondernemingen zou worden aangenomen. Vervolgens trachtte het Volks front de vorming van een tweede kabinet-Sjahrir te saboteeren en deed daarna zelfs pogingen de republikélnsche regeering omvei Sjarlfoedin's onthullingen zullai ongetwijfeld groot opzien baren aan de Oostkust van Sumatra, waar het Volksfront eerst onlangs met veel drukte ls gevoitnd en snidsdien er naaf gestreefd heeft zijn macht ln alle richtingen uit te breiden. Nederlandsche vordering op Japan Uit betrouwbare bron wordx ver nomen. dat de Nederlandsche mis sie naar Japan onder leiding van generaal-majoor A. Schilling (nu bevorderd tot Lt. Generaal.i de volgende week naar Java zal ver trekken teneinde zich van de toe standen ln Japan op de hoogte :e stellen. De politiek adviseur van de missie is de heer Pennink, vroe ger Nederlandsch consul-generaal te Kóbe en later te Sydney. Iraussehen wordt vernomen, dut de herstelbetalingen, welke Ne- derlandsch-Indit van Japan eischt achttien milliard Ned. Indische guldens beloopen. HET V/EER Vrij warm. Zonnig weer met wind tusschen Oost en Zuid. Zon onder 19.28, op 5.39. Maan op 19.40, onder 6 11. Volle maan: Hedëö.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1