NED™ DSCHE DELEGATIE UIT LONDEN TERUG STAD EN LAND £KL Speifos yohc/e Goes Vlïssingen Zuid-Beveland Noord-Beveland Z.-Vlaanderen Vervolg van pag. 1. Volgens het plan zal de com missie op 14 April te Medan ar- riveeien voor een kort verblijf aldaar. Sjarifoadin over de onder handelingen Volgens republikeinsche bla den heeft "Sjaruoedin betref fende de ontwikkeling van de besprekingen tusscben de Ne derlanders en de Indonesiërs verklaard, dat de voorstellen van dr. van Mook door de. repu blikeinen verworpen werden, .daar deze niet voldoende de on afhankelijkheid waarborgen, Hierop werden tegenvoorstellen van Sjahrir door de Nederlan dèrs als onaanvaardbaar ver worpen. Dit veroorzaakte een dood punt, waar men over heen tracinte te komen door een zoo- danigen, tijdelïjken status voor Indonesië, als overgansvorm voor d periode te zoeken, dat in deze periode de onderhandeliiv gen' zouden kunnen voortgaan. Dr. van Mook, die hierover niet kon beslissen, vertrok met lord Inverchapel naar Nederland. Deze laatste zou diplomatieken druk op het Nederlandsche ka binet uitoefenen om aanvaar ding van een tijdelijken status te verkrijgen, aldus Sjarifoedin Onze strijdkrachten Volgens betrouwbare berich ten bevinden zich ongeveer 20.000 Nederlandsche soldaten op Java, van wie 20°/» inheem- schen. Er' zijn slechts wein.g strijdkrachten op Sumatra, waarthans eenheden uit vroege re krijgsgevangenen worden gevormd. In de buitengewesten (Borneo, Celebes en Ambon) be vinden zich ongeveer 10.000 man van wie 60'/» inheemsche troe pen. De legerautoriteiten zijn voor nemens manschappen te recru- teren uit Nederlanders en Indo- Europeanen in Indië. Beenderen in het ruim Volgens mededeelingen vaif een Britschen legerwaarnemer zijn in de kolenruimen van het Nederlandsche vrachtschip ge neraal Michales, dat onlangs te Makassar in het dok heeft gele gen, beenderen van meer dan 100 krijgsgevangenen en burgers gevonden. t Een Koreaansche arts stelde de militaire autoriteiten op Bor neo er van. op de hoogte, dat voor de Japansche capitulatie meer dan 400 zieke krijgsgevan genen en Indonesische burgers, onder wie vele vrouwen, in een kolenmijn te Loa Koeloe, op een afstand van ongeveer 20 1cm van Samarinda, gegooid zijn; andere krijgsgevangenen werden toen gedwongen de mijnschacht af te sluiten. Toen men onlangs deze mijn vieer opende, heeft men met groote zorg de stoffelijke resten verzameld om die te be graven, doch vele beenderen be vonden zich in de steenkool, die in het vrachtschip geladen was, daar de lijken in verregaanden staat van ontbinding-Verkeerden Meer dan 120 Japansche rnllitai-, ren, die voor deze slachting verantwoordelijk zijn, heeft de Koreaansche arts als zoodanig aangewezen en zij wachten hun vonnis af in het kamp Loa Boe- ah (Borneo). De Koreaan heeft als kamp- dokter dienst gedaan en is steeds een humaan en sympa thiek man geweest. Sjahrir vertrokken Naar wij vernemen, is Sjahrir met een kleine staf uit Batavia naar Poerwokerto en Djokja vertrokken. Het Indonesische persbureau ..Antara" meldt, dat Sjahrir onmiddellijk na zijn te rugkeer te Batavia op 20 April a.s. een bespreking zal hebben met generaal Stop'ord. Hooga fucntie voor Nederlander Het nationalistische dagblad „Merdeka" meldt, dat dokter M. Th Koks, voormalig lector aan 'de geneeskundige Hooge- ,school te Batavia en sedert *1943 werkzaam bij dc .opüun briek te Batavia, met in gat van 1 Februari 1.1.' benoemd tot hoogleer aar in de pharm. Kon. Besluit Bij Kon. Besluit werd met in gang van 16 April 1946 inge trokken de aanwijzing van de gemeenten Baarland, Oudelan- deen Hoedekenskerke als ge meenten, waar de bediening van secretaris door den burge meester wordt bekleed. 'cic bij -de republikeinsche or- .gank'atie voor Hooger Onder wijs. Volgens Merdeka" heeft Koks sedert 1943 al zijn .krachten gegeven voor de zaak van de republiek. Dc „Nieuwsgier" vestigt er de aandacht op. dat Koks de eerste Indische Neder lander is, die een hooge functie bij de republiek gekregen heeft Ontvoering van Chinezen Wij vernemen, dat de ontvoe ringen in de Chineesche kam pen te Batavia aanhouden, waarbij voornamelijk kinderen het slachtoffer zijn. In Chinee sche kringen worden hiervoor verschillende redenen opgege ven opder andere dat deze ont voeringen plaats hebben ten be hoeve van geldafpersing. In elk geval komt de hetze tegen de Chineezen stelselmatig in geheel, Nederlandsch-Indië voor. Indische muntbiljetten Naar wij vernemen, is thans bij alle Nederlandsche devie zenbanken en bij de Javasche bank te Amsterdam voor ge- evacueerden uit Nederlandsch- Indië op beperkende voorwaar den, de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van Indische muntbiljetten, biljetten van de Javasche Bank, en Japansch bezettingsgeld. ACHTERUIT Ik meen me zoo vaag te her inneren, dat we vroeger wel eens knikkerden, dat deden we dan met van die ronde, ge kleurde balletjes van glas of klei. Nu zie je van die kleine snotaapjes en die knikkeren ook: „kuiltjeslok", maar 'tver schil zit 'em hierin, dat ze het nu doen met centen en dubbeltjes. En nu geloof ik, dat het vroeger toch beter was. Toen was het spel, nu is het gokken. We zijn wel achteruit ge gaan. Dat zit 'm niet in die kir- deren, maar in de ouders. Als die wat veranderden, de goe den niet te na gesproken, dan waren we er weer. CHEERIO. I Oh(l-Minister De Wilde sprak. Voor een talrijk gbhoor sprak Zaterdagmiddag de oud-minister van Financiën en Blnnenlandscho Zaken Mr. A. de Wilde, in de zaal van den heer Krijger te Goes. In zijn rede wees spr. o.a. op het feit dat het 9 jaar geleden was dat het Nederlandsche volk het voorrecht genoot zijn eigen parlement te mogen kiezen. Ook memoreerde spr. het ln 1378 sa mengestelde beginselprogram dat de basis is waar de A. R. bewe ging op rust. Het urgentie oi ac tieprogramma stond echter vol gens spr. geheel apart. Het be vat de wenschen voor de komen de periode en hoewel het uit 12 artikelen bestaat heeft het vier kernpunten welke zlln handhaving van het gezag, geestelijke vrijheid pleit voor het versterkt individua lisme en sociale rechtvaardigheid. Deze vier kernpunten behandelde spr op zeer uitvoerige wijze en liet ln zijn betoog duidelijk de wenschen van de A. R. beweging, naar voren komen. Spr. bracht aan het eind van zijn rede nog hulde aan Schouten, de man die, zooals hij net noem de, met wijsheid begiftigd is en bij zijn tegenstanders hoog aan geschreven staat. Nadat er nog gelegenheid .tot het stellen van vragen was gebo den, dankte de heer Zuidema oud-minister de Wilde nogmaals hartelijk en ook hij wekte de jeugd op mede te bouwen aan het herstel van ons land. Examens. Te Lelden slaagde voor het doc toraalexamen in de rechtsweten schappen de heer A- Y. A. Looijen, oud-stadgenoot te Goes. Gemeenschap Oud-illegale Werkers Het districtsbestuur van de G.O.I.W organiseerde Zaterdag middag ji, voor de leden van de afdeeling Z. Beveland een bijeenkomst, waardoor 1 Mr. M. Flaming een causerie gehouden werd over het landelijk werd der G.O.I.W. Na het openings woord van den voorzitter, den heer A. de Roo, begon Mr. Fla ming met zijn lezing. Spreker gaf een juridische uiteenzetting' over het werk der G.O.I.W. in het algemeen en teven? over het werk van het Tribunaal. Mr. van de Peijl, officier fiscaal, die eveneens een lezing zou houden was verhinderd hetgeen zeer jammer was daar deze spreker juist een 'onderwerp aan zou snijden dat in het middelpunt der belangstelling staat n.l. het vrijlaten der politieke delin quenten. Over het algemeen was het een interessante middag, die door de talrijke aanwezigen zeer gewaardeerd werd. P. N. Het cultureel-bureau van de C. N. „De Waarheid", district Zee land, organiseerde Zaterdagmid dag j.l. een bijeenkomst in het Grand-Theater. Na het openingswoord van den heer P. Tiggelaar, werd een filmpje vertoond dat het illegale werk der C. P. N. tijdens de be zetting weergaf. Vervolgens gaf de heer A. Tol lenaar, districtssecretaris, een uit eenzetting over de beteekenls van de komende verkiezingen en werd tot slot een interessante film „Een dag oorlog in de Sovjet- Unie" vertoond, die een zeer goed beeld gaf van de «geweldige krachtsinspanning van het Rus sische volk tegen den Duitschen overweldiger. Al met al kan het cultureel bureau der C. P. N. op een geslaagden middag terug zien Ook ln Vllssingen had Zaterdag morgen eenzelfde bijeenkomst plaats. Uitvoering' Gocssche vereeniging Vrijdag- en Zaterdagavond vonden ih het Puttershof de uitvoeringen plaats van de Goessche H.B.S.-vereeniging. in zijn openingswoord sprak de heer Wijnands een welkom uit en maakte hij tevens den naam der vereeniging bekend, die voortaan zou luiden Goes sche H.B.S.-vereeniging „De Vlam". Het orkest dat voor de pauze verscheidene malen op trad bleek uit zeer goede musi ci te bestaan en oogstte dan ook evenals het keurig uitge voerde nummer, rythmische gym nastiek een welverdiend ap plaus. Ook de ten gehoore ge- brachtte Quatra-mains vielen bij het publiek zeer in den smaak. Vooral mej. M. Masure bleek over een zeer goede spel techniek te beschikken. Na de pauze werd een detec tive-spel opgevoerd getiteld: „Voor de derde maal". Ook hier bleken geboren tooneelspelers aanwezig te zijn en vooral F. de Booy als Sir Tacitus was in hou ding en spel zeer goed. De in specteur van politie leek meer op een zeeman dan op een po- litie-speurder en we betwijfe len het of hij wel precies de juiste woorden gebruikte zooals in manuscript vermeld zullen staan. Nadat de vrouwelijke spelers, evenals de echtgenooten der leeraren, die met de leiding wa ren belast, bloemen waren aangeboden, werd aan een der medewerkers achter de scher men, de heer J. Bruinooge, na mens alle leïlen een boek over handigd. Hierop sloot de voorzitter de 2eer geslaagde avond. F. X. Mannhardt ontvangt het eere-iidmaatschap van de mu ziek vereeniging „Euphonla". Zaterdagmiddag bracht het bekende muziekgezelschap „Euphonia" zijn sedert korten tijd niet meer werkend lid en oud-dirigent den heer F. X- Mannhardt een serenade. Na het spelen van de door den huidigen dirigent de Róoy ge componeerde Mannhardtmarsch, trad de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten naar voren en overhandigde den heer Mannhardt na een korte toe spraak een oorkonde en bood hem tevens het eere-lidmaat- schap der vereeniging aan. Ook wij wenschen den heer Mann hardt van harte geluk met zijn 58-jarig lidmaatschap. VLISSINGEN Tewaterlating Zaterdagmiddag omstreeks 1 pur hep met goed gevo'g van de helling van de K.M.S. „Dé Schelde", het 3000 ton metende vrachtschip bouwnummer 253 bestemd voor de Halcyon-lijn. De doopsplechtigheid werd ver richt door mej. Rodenhuis, em ployé der maatschappij. Prachtige gift voor de Geref. Kerk De Geref. Kerk te Leiden heeft in den oorlog een zgn rampfönds gesticht. Dezer da gen heeft de c^aconie besloten het fonds te liquideeren. Bij de bestemming der gelden hebben de *Leidenaar£ aan de Geref. Kerk te Vlissingen gedacht. In totaal is f 3251,— afgedragen. En wel voor het restauratiefonds de diaconie een bedrag van 1084—. Zeer zeker voor de Vlissingsche diaconie een uit komst. Chr. Metaalbewerkers Vrijdagavond vergaderde de afdeeling van de ChristelijKC Metaalbewerkersbond, waa'r als spreker optrad, de heer W. Hor dijk, lid van het hoofdbestuur. Er was veel belangstelling. De spr. zette uiteen het beginsel en doel der Christelijke vakbe weging en behandelde vervol gens verschillende bepalingen en voorwaarden van het af te sluiten collectief contract met de werkgevers ln de metaalin dustrie. Talrijke, veelal belangrijke vragen, werden door den heer Hordijk op duidelijke wijze be antwoord. Met dankzegging werd deze leerzame vergadering besloten, WOLF AARTSDIJK Vaststelling' kiezerslijst Op 5 April 1946 werd door B. en W. de klerzerslijst 1946 '47 vastgesteld met in totaal 1729 kiezers. KAPELLE Lezing Voor de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond Kapelle-Bie- zelingc, daartoe uitgenoodigd trap op dhr. J. G. Keim mei het onderwerp: Churchill, Met aandacht werd het leven van dezen 200 grooten staats man gevolgd. WISSEKERKE Voorziening vacature Op de door het bestuur der Waterkeering van de Calaml- teuze polders Onrust, Jacoba en Anna Frlao opgemaakte voordracht ter voorziening In de vacature van Waterbouwkun dig ambtenaar by die polders komen de volgende personen voor: 1. H. J. Svvenne te Bres- kens; 2. J. A. van Maldegem te Kortgene; 3. S. Bakker te Blokzijl. COLUNSPLAAT Eervol ontslag Door Burgem. en wethou ders van Kortgene is eervol ont slag Verleend aan dhr. W. J. SLeendam als brandspuitmees ter in de gem. Colijusplaat- RETRAN CHEMENT Overplaatsing Dhr. J. Mik, wachtmeester der Kon.' Marechaussee, Is over geplaatst naar Ryndflk (Z.-H Van een ladder' gevallen Dezer dogen had v. D. het ongeluk van een ladder te val len. 'hü liep verwondingen op aan hoofd en schouder. Kerkherstel Dezer dagen 13 men begon nen met dc reparatie van het dak en de ramen der Ned. H. kerk, zoodat het gebouw wel dra wind- en waterdicht Zal 2ijn Er vol^L dan, zoo moge- gelijk nog dit jaar, de restau- voor de kerk f 2067,— en voor ralie door „Monumentenzorg". De verdwenen sieraden van de KÓNINGIN 19. ons, steld. „Ja", „we „Dat Is de tweede .van 1 zgn. In het belang der konin-jeen groote stad. Ze draafden'twee soldaten stegen af, bondon uiten gevecht is ge- zei Raaksteek bezorgd, antwoordde zy'11 vriend, moeten erg voorzichtig gin moeten wij zorgen, dat wy door de nauwe straten en ste-ihun paarden aan den deurknop het met niemand aan den stokJgen en hielden eindelijk stil,vast en traden de herberg" bta- krijgen. 'Na een voorspoedigenvoor een kleine herberg, waarnen.. tocht bereikten de musketierszij zouden overnachten De'

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4