VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLANDSCHE DELEGATIE UIT LONDEN TERUG Kaltenbrunner loopt vast VREDESCONFERENTIE UITGESTELD? Maandag 15 April 194$ NUMMER te «AASQAI» Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Adzoin.: Goes, Beeetesmarkt 8. tel. 81 SS. Glzour.mmw Eenheid tussechen Roomsch Katholiek en Protestanten Gedurende de o/ïumenische conferentie in Genève bracht de Luthersche bisschop van VÜxjö, Bisschop Brilioth, een bezoek aan de Roomsch Katho lieke bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg, Mgr Char- riêre. Deze laatste schreef aan Bisschop Brilioth het volgende: „Ik was diep getroffen door de vriendelijkheid, mij te ko men bezoeken ter gelegenheid van uw verblijf in Zwitserland voor de conferentie van den Wereldraad van Kerken in Ge nève. Ik wil U nog eens mgn dank betuigen voor dat be zoek, waardoor ik in staat was te zeggen, hoezeer ik er naar verlang een aandeel te hebben in dit werk, dat de hereeniging der Christenen 1 n doel heeft. W£j zien nog wel niet, hoe die vereeniging tot stand kan ko men, want wjj kunnen onze ver schillen niet uit de wereld hel pen door te zoeken naar een gemeenschappelgken noemer, wat slechts een kunstmatige oplossing zou wezen en ons ge loof zou misvormen. Het zou verraad beteekenen, één jota van de waarheid af te doen, die we ontvangen hebben. Maar aan den anderen kant kan er geen eenheid tot stand komen doordat de eene party over de andere zegeviert, zooals zoo vaak het geval is in aardsfthe zaken. Tusschen deze" beide uitersten, de verdraaiing van de waarheid en de onderdruk king van den tegenstander', is er plaats voor een oplossing, die in volle overeenstemming is met den geest van Jezus Christus, en dat is de verzoe ning". „Hoe kan zich dat voltrek ken? Hierop is het nog niet mogelijk een antwoord te ge ven. Maar wil dit wonder plaats hebben, dan moeten wij allen bidden daarom tot den Vader van onzen Heer Jezus Christus, dat Zijn Koninkrijk moge komen in waarheid en liefde". „Terwyl gij in Genève bijeen komt om u met deze wezen lijke vraag bezig te houden, gaat mijn gebed met het uwe en met dat, wat onze Heer op zond in den nacht vóór zyn lij den, omhoog: „Opdat zij allen één zijn, gelijlterwijs Gij. Vader, in Mij, en Ik in U". „Ik zal U zeer dankbaar zijn, wanneer ge mijn gevoe lens aan de leden van de con ferentie zoudt willen overbren gen". Bisschop Brilioth antwoordde daarop: „Ik heb het voorloopig Co mité van den WereWraad van Kerken mededeeling gedaan van de. brief, die ge aan mij gericht hebt naar aanleiding van het bezoek, dat ik U met zoo groot genoegen heb kun nen brengen. De gevoelens die u mij gevraagd hebt aan de leden van den Raad over te brengen, hebben hen diep. ge troffen en zij hebben mij ver zocht u hun dankbaarheid te betuigen". „Evenals uzelf zijn wij er van overtuigd, dat de eenheid der Christenen niet kan worden be reikt door een verwarde leer, noch door de overwinning van de eene partij over de andere. Wij kunnen alleen de weg er toe bereiden door, vol liefde, trouw te zijn aan de waarheid, die God ons heeft geopenbaard Neder landsch Indie Goed vooruitzicht, maar nog even geduld IN twee Lockheeds zijn Zaterdagavond even voor see uur Minister-President Schermerhorn, de ministers van Royen, Logemana en Lieftinck, Dr. van Mook en Sir Nevile Bland, de Britsche ambassadeur, op het vliegveld Valken- borg bij Den Haag geland. Zy gingen door naar de Hooge Vela we, waar ook gisteren geconfereerd zoo worden. voedselsurplus, doch de eige naars van deze voorraden stem men er alleen in t°e om deze te exporteeren in ruil voor tex- tielgoederen. tadte blijft ©én De Minister President zeide niet ontevreden te zijn over de besprekingen in Engeland ge voerd. Hij verklaarde nog, dat dr. van Mook naar Nederland is gekomen, omdat tijdens de besprekingen te Batavia voor stellen ter tafel zijn gekomen, die dicht raken aan hetgeen in de regeeringsverklaring is be kend gemaakt. Dr. van Mook is gekomen om enkele punten, waarop nog overeenstemming bereikt moet worden, onderling te bespreken. Persconierentie Dr, van Mook Op een persconferentie te Londen, heeft dr. van Mook ver klaarü, dat er ten aanzien van een overeenkomst tusschen de Indonesiërs en de Nederland- sche regeering goede vooruit zichten bestaan, doch dat het nog eenigen tijd zal duren voor- alleer een overeenkomst is be reikt en de hartstochten be koeld zijn. Dr. van Mook bevestigde het bericht van gisteravond, dat men met de Britsche regeering tot een overeenkomst was gekomen inzake de evacuatie van de Ja- panneezen en het terugtrekken l Britsche troepen uit Neder lands ch-Indië. De Japanneezen Voorts zeide hij, dat op het óogenblik 325.000 Japanneezen Nederlandsch-Indië over twintig centra verdeeld zijn en dat van dezen ongeveer 35.000 niet onder geallieerde contröle zijn. De meerderheid hiervan zijn soldaten. Hij voegde er echter aan toe, dat er politie en 'geen militaire actie noodig om hierin verandering te brengen. Loeningen voor Indie Omtrent den wederopbouw zeide hij, dat Nederlandsch- Indië een kapitaal van min stens 100 millioen dollar noo dig zou hebben. Hij onthulde dat met de Vereenigde Staten. Groot Ërittannië en Australië besprekingen worden gevoerd voor leeningen. Behalve voedsel is op het oogenblik in Nederlandsch-In dië het meeste behoefte aan kleeding, daar duizenden men sehen in lompen of zakken loo- pen. In sommige gebieden van den Archipel is er zeker een Naar dr. van Mook verder verklaarde is bij de bespre kingen in Batavia de eenheid van Indië voorop gesteld. De handhaving van deze eenheid is uiterst noodzakelijk voor het economisch herstelt De volgende stap zal zijn de voor bereiding van een conferen tie, welke in Nederland of i» Indie zal worden gehouden. Dr. van Mook deed nogmaals uitkomen, dat het de bedoeling van de toekomstige regeling is, dat Nederland en Indonesië ge lijke partners zijn voor een be paalde periode en dat Indonesië daarna de volle vrijheid zal hebben om te beslissen of het deze positie wil handhaven of niet. De positie van de Ned er in Jezus Christus. Hoe zal Gods macht de hindernissen kunnen overwinnen, die wij nog steeds om ons heen zien? Wij weten het niet. Toch zijn we er van overtuigd, dat het eens zal ge schieden en dat wij dien dag moeten voorbereiden door voor elkaar te bidden, en door ons niënburg een gunstige Hei Prinselijk Paar weer thuis Prinses Juliana en Prins Bern- hard zijn Zaterdagmiddag om 15.15 uur per vliegtuig uit Oslo weer naar Nederland vertrokken. Koning Haakon en de andere le den der Koninklijke familie van Noorwegen waren op het vlieg veld aanwezig om van het Prin selijk Paar afscheid te nemen. Zaterdagavond om precies vijf minuten voor zevenen landde op het vliegveld Soesterberg het Oa- kota-toestél bestuurd door kapi tein Sonderman, waarmede H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern hard hun reis naar Scandinavië hadden gemaakt. Het Prinselijk Paar heeft zich direct na aankomst te Soester berg naar het Paleis Soestdijk be- landsch-Indische regeering zal in het nieuwe bestel sterker zijn dan zij voor den oorlog was. Hoewel overeenstemming be staat over het principe van ge lijk deelgenootschap, moeten de details van deze verhouding nog nader worden uitgewerkt. De Parlementaire commissie De Nederlandsch parlemen taire commissie, welke nu op rondreis is, heeft deze week een bezoek gebracht aan Bor neo en de Groote Oost. Eenige leden hebben zich naar Band- jermasin, Balikpapan en Menado begeven, terwijl de overigen naar Makassar, Ambon en Koe pang gegaan zijn. Overal wer den zij zeer vriendelijk ontvan gen. (Vervolg pp pag. 2) De eerste tulpen, die sinds 1940 uit Nederland in de Ver. Staten werden geïmporteerd, zijn door Mevr. van Kleffens, echtge- noote van den Nederl. gedelegeer de bij de V. N. geplant in de Rockefeller Centre Flower Gar dens in New York City. V.l.n.r. Nelson A. Rockefeller, mevr. van Kleffens en mr. E. N. van Kief- fens. Op den achtergrond vJLn.r. Dr. G. R. C. van S wind eren, con sul-generaal van Nederland, Dr. N A C. Slot em aker de Bruine» dir. van bet Nederlandscbe Infor matiebureau en mev ler. Het proces te Neurenberg voortdurend gebed, dal de een heid van het lichaam van Chris tus zichtbaar moge worden in een wereld,, die de schande draagt van onze verdeeldheid. Wij herdenken u in ons gebed tot God en wij vragen Hem steeds meer in uw hart en het onze het verlangen te verster ken om deel te hebben aan het groote werk van de eenheid der Christenen". (Persbur. der N. Herv. Kerk.) ring voor den beschuldigde los te krijgen. De verklaring, door den burgemeester schriftelijk gegeven, was niet alleen nega tief uitgevallen, doch was van zoodanigen aard, dat er volgens de aanklagers nauwelijks een meer belastend document ge vonden zou kunnen worden en daarom had de burgemeester de prosecutie een afschrift ge stuurd. Na objecties van den verde lger en langdurige beraadsla gingen wees het gerecht dit be- TOEN wy Vrjjdag een bezoek brachten aan Dachau, waar thans 61 der voornaamste menschenslaehters van het vernietigingskamp Mauthausen voor het militair gerecht staan, boorden wy daar als eenig verweer, dat dese SS-elite kon uitbrengen: „wy moesten bevelen uitvoeren en deze kwamen van Kaïtenbranner*'. Tegelijkertijd poogde Katten- brunnur, wiens uiterlijk dezelf de misdadige trekken vertoont als dat van het miserable gezel schap, dat zijn bloedige orders uitvoerde, in de Neurenberg- sche rechtzaal den indruk te wekken, alsof hij slechts in naam hoofd van de Gestapo ge en in de prakteik alleen maar te doen had met den spionnagedienst. Zaterdag heeft Kaltenbrunner getracht dit vol te houden, ook toen zeer belastende ijlens per vliegtuig aangevoerde nieuwe documen ten werden voorgelegd. Dat in het oosten gruwelen begaan 2ijn geef ik toe. U zult even wel moeten bewijzen, dat ik die bevolen cft' gebillijkt heb, en dat blijf ik ontkenen" zoo voeg de Kaltenbrunner den aankla ger John Amep. toe. Waar hij de echtheid van zijn handteeke- ning niet kon ontkennen, be weerde hij de betreffende stuk ken te hebben geteekend, zon der naukeurig doorlezen. Groo te opwinding ontstond toen de aanklager gebruik wilde maken van de mislukte poging van Kaltenbrunners verdediger om van den burgemeester van Ora erkla- wijsstuk evenwel af, daar het Toen aan het einde der zitting geen beëedigde verklaring was. de Russische aanklager Smir- nov vragen stelde over Kalten brunners spionnage actie in Iran, riep het gestapohoofd uit: „einderlijk vraagt u nu eens iets over mijn eigenlijke werk zaamheden in plaats van over de Gestapo". En hij bevestigde, van Bibbentrop een millioen te hebben gevraagd voor steekgel den in Iran, ofschoon hijzelf voor dit soort acties over vol doende fonsen beschikte. H.M. de Koningin naar Het Loo H.M. de Koningin is Zaterdag voor een korte vacantia oaar Ret Loo vertrokken. Het bezoek van Churchill aan Nederland Het bezoek van Churchill aan Nederland, waarbij de Britsche oud-premier te Leiden het eere doctoraat der Universiteit in ontvagst zal nemen, is bepaald op de dagen 8l3Mei. Waar is dr. Goede waag en Het hoofd van der» politleken recherchedienst te 's Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Totnas Goe- dewaagen, geboren te Amstedani. 15 Maart 1895, wiens woonplaats onbekend Is. Hij was tydens Je bezetting secretaris-generaal van het departement van volksvooi - lichting en kunsten. Er zijn vijf problemen Volgens een ambtenaar van het Amerikaanshe departement van buitenlandsche zaken is bet mogelijk dat de vredesconferen tie, die 1 Mei in Parijs zou worden geopend, zal worden uit gesteld, totdat Engeland, Sow- jet Rusland en de Ver. Staten een accoord inzake de vredes regeling bereikt hebben. Het departement hoopt, dat indien de conferentie wordt verdaagd, er onder de ministers van bui tenlandsche zaken der vier groo te mogendheden, die eveneens- te Parijs bijeenkomen, een soorr van accoord tot stand kan ko men: De groote mogendheden staan voor de volgende vijf proble men 1 de Italiaansche koloniën, waarbij de Ver. Staten voorstar. ders zijn van een gemeenschap pelijk internationaal beheer on der de V.N. 2 de Dodecanesus de Ver. Staten wenschen, dat deze ei landen, alvorens aan Grieken land te worden teruggegeven, (dat er de bezitter van was voordat Italië ze overnam) zul len worden gedemilitariseerd. De Sowjet Unie is hierop tegen 3 Triest en de grens tus schen Italië en Joegoslavië 4 De handelsbetrekkingen met de Balkanlanden. 5 de Italiaansche herstelbe- iingen. Ruslands eisch, dat Ita lië 750 millioen pd. st. moet be talen. wordt door Engeland eu de Ver. Staten betwist, die zeg gen dat Italië niet in staat is ooi zoo'n bedrag op te brengen HET WEER V rij zaeb l. In den ochtend hier en daar tijdelijk eenige mist oï nevel, die later optrekt. Wind aan vankelijk nog zwak en veran derlijk. later op den dag tol math1, toenemend uit Z. O. richting. Overwegend droog, vrij 2acht weer. Zon onder 19.36, op 5.41. Maan op 18.31onder 5.5<J. Volle Maan: 1April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1