Een mislukte tót van het STADEN LAND O Goes Vlissingen Het Westland bracht f 60.000 op voor Walcheren Tholen BfSs|!rceBswegeE',stfÊaiiiüiJe VJZE REPORTER, aan boord van H. Ms. „Vlieland" begrijpt, dat het niet eiken dag mooi weer kan zijn, ïn is blij, dat hij weer grond onder de voeten heeft. 's Morgens half zeven; aan boord van de „Vlieland" is alles gereed voor vertrek. Nog half in slaap, omdat ik den vorigen avond iaat naar bed ben ge gaan, slim ik achter den fiot- tiljecommandant L. t. z. Ie kl. J. J. van Groningen, de trap op naar de brug. Ook op de andere schepen aan de flottilje is men bezig. Naast ons ligt de „Putter", waar juist net vlaggesein geheschen wordt voor het vertrek. Langzaam vaart ze achteruit tot ook de weg voor ons vry komt. De „Vlieland" draait de ha ven uit en neemt de leiding. In ons kielzog komen de Putten, Texel, Terschelling, Beveland en de Rozenburg. Een kloek met 5 kuikens düak'ik als tk omkyk. Fi'isch is het op rl" brug, de zon is nog niet sterk genoeg en het i3 nog de vraag of er niet te veel wolken zijn. die de warmte tegen houden. Als we eng'-veer cegen ds= Oranjemolen zijn gaat het vlaggesein „volle kracht" om hoog. Volle kracht, dat is plm 10 mijl, want de „Beveland" heeft te lang zonder revisie gevaren om even snel te zijn als de beter verzorgde ande ren en dezen regelen zich ous naar haar. De snelheid is voor een in goede conditie verkeerend schip plm. 11 mijl. Aan bakboordzij passeert 'n koopvaardijschip. Het is een vaste gewoonte, zegt de com mandant, dat de ..koopvaar ders" ons groeten; dus staat er op de „Vlieland" reeds iemand klaar met de vlag voor een we dergroet. Aan boord van den tegenligger schijnt men echter nog te slapen, geen vlag gaat omhoog. Langzaam maar zeker ver dwijnt Vlisslngen. Door den kijker zie ik Michieltje staan. Hij knikt goedkeurend, of ls het verbeelding van me? De duinen van Zoutelande schitteren in het zonnetje, dat nu en dan eens om de wolken kotn*" kijken. We naderen Westkapelle. Een verlaten L. C. T. op het strand bewijst, dat we dicht bij de landingsplaats zrjn. Door den kijker zie ik het vroegere gat, nu een inham wran zou kunnen zeggen een Ons kompas blijft ons den weg naar KWALITEIT wijzen Ook nu blijft ons streven de kwaliteit van onze meu belen zoo hoog mogelijk op te voeren. Net als vroeger blijft het dus BLOK'S MEUBILEERING OVERAL WAARDEERING alle inlichtingen geeft Fa. H. BLOK EN ZONEN KAPELLE (Z.-B.) Tel. 200 (K 1102) strand. Op het strand zelf zien we nog versperringen staan en langszij staan stuk geschoten tanks en volgen bun leer na bunker elkaar op. Een kleine regenbui doet me vlug achter de raampjes van de brug kruipen. Nog is bij mij de waag: zou ik ook last van zeeziekte kry- gen? Een beetje opgeschept heb ik wel. Nu we echter voorbij Westkapelle weer in vol le zee komen, ls het de moei te van overwegen waard. Niet over piekeren, adviseeren de officieren. Makkelijk gezegd! Op de brug krijgen we een kopje thee. Lekker, die thee van de marine! Nu varen we naar de Dom- burgsche Piassen. Daar onge veer heeft de boeienlegger den vorigen dag een terrein afge bakend, dat vandaag af ge- vischt wordt. Ook nu is de boeienlegger er reeds, want ze is vóór ons uit de haven ver trokken om de ligging van de boeien te controleeren. Geen exira versnaperingen Verstrekking van karnemelk Er staat een flinke bries en een deining die een zeeman al haast doet watertanden. Ik voel me in 't middelpunt van de belangstelling staan, maar zeg niets. De lust om te praten is verdwenen. Slinge rend van de eene zijde en val lend naar de andere kant be reik ik de trap naar het gang boord. Een klam voorbij loopende matroos brengt me waar ik wezen moet, maar lacht me ge lukkig niet uit. Prompt vliegt mijn ochtendmaaltijd en mijn lekkere thee naar het rijk van Neptunus. Ik zeg een leelyk woord over die ellendige zee. maar ik voel me toch opgelucht. Op de brug word ik ontvangen met de roep: „We gaan weer terug". Er staat te veel deining; om te vegen. Voorzichtig zijn met materiaal is nu een eer- ;te vereischte en de rubberka bel, waar de electrische stroom door loopt, die de magnetische mijnen tot springen brengt, kan breken in deze ruwe zee. De officieren adviseeren me om te gaan eten. Ik bedank voor de eer. Voorloopig niet. al ben ik nu al weer een klein beetje ,,'t heertje". Graag had ik de lezers Iets willen vertellen over het ve gen van diverse soorten mij- en. Hoewel aan den eenen kant fijn, vind ik het ook jam mer, dat we terug gaan. Want nu weet ik nóg weinig van het werk van deze bemanningen. Hard werken doen ze, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Tijd om de stad in te gaan is er niet vaak. ,Pas hadden we op één dag 19 mijnen!" vertelde de boots man. „Hoe vinden jullie het, nu de marine uit Vlissingen gaat?" is mijn vraag. „Och, voor ons verandert er niet veel. Natuurlijk breng ik liever den Zondag of een vrije avond door in Rotterdam dan in Vlissingen". ,Je mag wel eens iets schrij ven over het slechte eten dat we hier krijgen" mengt één der niepjassers, die achter de kom buis staan, zich in het gesprek. Echte Hollandsche kanke raar! De marine en slecht eten! Ik denk er het mijne van en besluit te zwygen. Als ze een maal eten, kunnen ze niet meer stoppen Ik voel me wel een beetje trots dat ik niet meer last van zeezieke gehert Lob en en n»i Mede In verband met de huidige positie vaj* onze voedselvoorra den is het niet mogelijk voor Na tionale feestdagen, zooals de her den kings- en bevrijdingsfeesten op 4 Mei. extra toewijzingen voor ie ver.smiddelen of versnaperingen te verstrekken. Het heeft geen zin desbetreffende aanvragen tot ae officleele Instanties te richten. Met ingang van 14 April zullen zoo nu en dan beperkte hoeveel heden karnemelk in consumptie worden gebracht. Naar gelang van productie en aanvoer zullen kleine hoeveelheden bij Cs detail listen zonder bon verkrijgbaar zijn. De detaillisten dienen te zorgen voor een billijke verdee ling onder hun klanten. In plaats van karnemelk mogen ook ui karnemelk bereide producten (b.v karnemelkspap) en uit taptemelk bereide producten, zooals tapte- melk-yoghurt, afgeleverd wprden Het in consumptie brengen van taptemelk is niet geoorloofd. 25-jarig jubileum Gistermorgen had om 11 uur in de burgemeesterskamer op het stadhuis de huldiging plaats van dhr. T. Voois, die, zooals we reeds verme'dden, 25 jaar in dienst der gemeente is werk zaam geweest. Burgemeester Mr. W. C. ten Kate, hield een toespraak tot den jubilaris en zijn vrouw, met als thema: „De tijd gaat snel, bedenk dat wel". Hierna werd dhr. Voois een ets van het Middelburgsch stad huis overhandigd. Ook de wnd. secretaris, dhr. J. Lodder, sprak namens het gemeente-personeel, wensehte den jubilaris veel geluk en nog een goede gezondheid en overhandigde hem een bowlstel Dhr. Voois dankte hierna alle aanwezigen en gaf tevens nog In korte trekken een overzicht van de afgeloopen 25 jaar, waarin hij, zooals hij zeide, zoo veel lief en leed heeft mee ge maakt. Lezing Z.V.U. Matroos 2e klasse, J. F. van Hal deren, vertelde zijn persoonlijke. ervaringen over de slag in'de Ja va-zee en zijn verblijf in Naga sak. voor de leden der Z.V.U. te Vlissingen. De ervaringen waren niet di rect van aangenamen aard. Over wat hij meegemaakt had op de Java-zee was hij kort. Z'n schip ..de Ruyter" was beschoten en door treffers zoodanig beschadigd, da* de bemanning in de booten moest. Volgens de meening van spr. zouden ongeveer 80 procent van de bemanning om het leven zin gekomen. De boot waarin hij zelf zat werd opgepikt door een Japansch oorlogsschip. Zoo kwa men de mannen in 'Japan terecht, in een kamp op 10 K.M. afstand van Nagasaki. We hebben veel gehoord en ge lezen over de Duitsche kampen, maar de Jappen deden niet voor de Moffen onder en de weinige overlevenden van het Nederland- De Zeeuwsche avond van Za terdag j.l. in de bloemenveiling te Honselersdijk is een waar dig sluitstuk geworden van de schitterend geslaagde hulpactie „De Scheldemonden". Vanaf Donderdagavond had het Westland in het teeken ge staan van deze hulpactie. Don derdagavond arriveerden de Zeeuwsche gasten In hun fleu rige kleederdracht en werden overal verwelkomd. Vrijdag werd er gecollecteerd met lijs ten langs de hulzen, terwijl Za terdag met medewerking der plaatselijke muziekverenigin gen nogmaals 'n straat collecte werd gehouden In de groote hal der Centrale Westlanüsche Bloemenveiling •.varen naar schatting 3000 per sonen bijeen, om met een cul tureel hoogstaand programma deze actie te besluiten. De heer J. Minnaar uit Poel- maar een beetje eten. Als ik later op het achter schip kom, staat er een verla ten teil met vierkante blokjes; aardappelen, of liever, wat er van overbleef. Klein is het schip en in de ingewanden dreunt de motor. ISO P.K. stuwen ons weer te rug naar Vlissingen en piekend haar den hemel verdwijnen de visschersschepen in de Wielin gen, uit het z'"nht In de stiuu. ut hoor ik de :ommandant bevelen: „Roer >akboord! Halve kracht stuur boord!" Bevelen volgen elkaar' •p, die spel uitgevoerd worden; "eder weet zijn taak. Daar liggen we weer aan len steiger en ik neem afscheid /an den commandant en de of- 'icieren, die erg vriendelyk voor me zijn geweest. „Na 1 Mei zult u ons hier niet meer zien, we gaan naar 't Noorden, Terschelling. Daar kan alleen met mooi weer ge veegd worden en deze tijd breekt nu aan". Jammer, denk lk, want nu weten en onze lezers en ik wc' boe het niet gaat, maar niet hoe bef wèl pywJ-i Een waardig sluitstuk dijk, die voor het Westland de ziel van deze actie mag worden genoemd, werd naar het podi um geleid het podium, dat dank zij den onvermoeiden ijver van den heer P. Doele- man te Naaldwijk keurig was versierd om vandaar de aan wezfgen en in het bijzonder de autoriteiten te begrqgten en welkom te heeten. Het program van dezen avond was sterk gevarieerd. De heer Eisen, burgemeester van Naald wijk, kondigde in een rede den uitslag der gehouden collecte aan. f 60.000 was een schitte rend bedrag, dat het Westland voor dit doel had byeen ge bracht. Naaldwijk alleen bracht hier van ruim f 30.000 op. Er werd tijdens den loop van den avond nog gesproken door de heeren Verhagen, wethouder van Vlis singen, Jhr. de Casembroot, de burgemeester van Westkapelle en Sjef van Dongen. Allen we zen op de erbarmelijke toe standen in Zeeland, maar ook op de stoerheid en hel vertrou wen der Zeeuwen in de toe komst. Alle sprekers waren vol bewondering en dankbaarheid voor deze keurig geslaagde Westlandsche actie en voor het buitengewoon karakter van de zen avond. Het stedelijk orkest van Mid delburg musiceerde het West- kappelsch Vrouwenkoor zong. Koos Speenhof Jr. was op zijn best, Rie Helmich zong, met aan den vleugel haar moeder, waarna de Cadzandsche brui loft dit rijk gevarieerde pro gramma besloot. Het was een mooie, hoogstaande avond, een waardig sluitstuk van de Zeeuwsche dagen, een avond, waarvoor de organisatoren lof en hulde verdienen. Tijdens den avond werd nog medegedeeld, dat de collecte in Hen Haag, Rijswijk en Voor burg tezamen f 100.000 had op gebracht, zoodat het Westland in vergelijking tot deze plaat- :en wel bijzonder goed ui de hue «a eekomea sche smaldeel maakten een zeer ellendigen tijd door. Berichten, die zo sporadisch uit Europa ontvin ger, vervulden hun telkens met nieuwe hooQ, tot de atoombom viel... „Het wittig Iets", dat uit het hoog cirkelende vliegtuig viel, woestte alles in den omtrek van drie mijl en zette de omgeving in een vuurgloed. Nog wisten zij niets. Na drie dagen werd echter bekend gemaakt dat Japan en Amerika besloten hadden den oor log te staken! Amerikaansche vliegtuigen wier pen hun voedselpakketten uit en hun leed was geleden. Na Ame rika, waar zij bijzonder hartelijk ontvangen werden, ging het over Engeland naar huis. Velen waren er echter die de gevangenschap n'et overleefd hadden en dus hun familieleden nooit meer gezien hebben. Dr. Spulman bracht de dank var de vele aanwezigen over en sloot den avond. STAVENISSE Jubileum Dhr. J. Westdorp, brievenbe steller, hoopt Dinsdag 16 April a.s. den dag te herdenken, dat hij 40 laar geleden in dienst trad bij de P. T. T., standplaats Stavenisse. Op dezen dag zal 'lij den dienst met pensioen ver laten. Ti-itJ.Povpiand WOLF AARTSDIJK Tooneeluitvoering In de zaal van J. Ossewaar- de werd onder groote belang stelling opgevoerd door een Plaatselijke tooneelvereeniging het stuk: „Een schoonmoeder uit duizend". Dit stuk oogstte groot succes. Na afloop volgde gezellig bal. FILMNIEUWS GOES. Grand-Theater. De film, die deze week door "her Grand Theater gebraent wordt, is een werk waaruit iets te leeren valt. In deze film, ge titeld: „Mr. Smith gaat naar Was hington" zien we den strijd, die een idealist (James Stuart) voert, voor het verwezenlijken van de twee groote begrippén, die een mensch moet bezitten, wil hij ge lukkig kunnen leven, n.l. vrijheid en recht. Deze idealist, een pad vindersleider die door iedereen als een domme dwaas beschouwd wordt, komt uit dezen strijd als overwinnaar, doch dan slechts, nadat hij in de senaat een rede van 30 uur houdt tegen corruptie en valsche beschuldigingen. Voor- de laatste scène werd zeer aan grijpend gespeeld. Over dit film werk zouden wij nog veel meer kunnen schrijven. Wij raden U aan deze film te gaan zien. zu't leeren beseffen dat de strijd die Mr. Smith voerde niet tever geefs was, want hebben wij aller, niet geleerd tijdens de be- „ir MIDDELBURG. Schouwburg-Bioscoop. Cracie Fields en John Loder 'ju ds film: „Kans van haar leven". Om aan het tooneel te komen ts de droom en de wensch van ve len In deze film zien we Juf frouw Perkins (Oracle Fields), die vele mislukkingen om tot dit doel te geraken, haar kans krijgt om aan het tooneel te komen. Het is een film vol van humor en leven. VLISSINGEN. Luxor-Theater. De film, „Zuldzee-idylle" voert u naar een eiland ln de Stille Zuidzee, waar het leven van de bewoners zich zonder veel ge beurtenissen ln de prachtige, doch moordende natuur afspeelt. Op dit eiland woont slechts één blan ke die daar reeds Jaren lang verblijft en de bevolking terrori seert. Dan spoelt er een schip breukeling aan en onder de gloeiende zon speelt zich de liefde af tusschen een primitieve Inboor Unge en de aangespoelde Jonge man (Warren Huil). Doch de jongeman ls blind en als niet tij dig ingegrepen wordt zal hij dat biijven. Tijdig verschijnt een schip met een dokter aan boord, die hem geneest. Dan blijkt zijn iiefde sterker te zijn, dan de ver lokkingen van de beschaving. Het voorprogramma toont u een aardig teekenfilmpje en ln het Nederlands Nieuws de opening der Jaarbeurs door H. M. de Ko ningin. Albambra-Theater, In de film „De zes van de Ma ne" zien we Crazy Gang. Het ls een film die u een uurtje echte ontspanning geeft en die u weer eens hartelijk doet lachen. Zes straatmuzikanten komen .ln de marine terecht en reraken in de dolste situaties. Hoe zij zich daar- redden moet u zeif maar gaan

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4