P.T.T. heeft grcote moeilijkhecien Geslaagde actie Klassiek en modem tooneel in Amerika Vlissingen Urgente telefoonaanslnitingen blijven voorgaan Vooral voor zakenlieden valt het niet mee, wanneer ze niet In het bezit zijn van een tele foonaansluiting en sommige orders willen zoo wel eens ver loren gaan en de persoon In kwestie Is dan gauw geneigd te zeggen, dat de P. T. T. hem niet wil aansluiten. Niets is minder waar. Als ze kon, stond morgen de techni sche dienst bij den betreffen den persoon voor de deur om hem aan te sluiten. Ze kan een ter niet, want ze heeft geen materiaal. Druppelsgewijze Ko men de geroofde toestellen te rug, dus komen ze ook drup peltje na druppeltje by de men- schen terecht. Naast het gebrek aan toe stellen is er het gebrek aar leidingen. In een gesprek met den dlrefc teur van het P. T. T.-kantoor te Vlissingen, de heer A. Ruij- terse, vertelde deze ons iets van de moeilijkheden waarvoor de P. T. T. zich gesteld ziet. Heel langzaam gaan we voor uit met de aansluitingen. De meest urgente gevallen, zooals doktoren, bouwbedrijven, mari ne enz. gaan voor. Deze móe ten telefoon hebben. Daarna vroeger verbonden waren. Iedere aanvrage wordt eerst bfl den technischen dienst over wogen; is ze niet te licht be vonden, dan gaat» ze door naar het districtsbureau Breda, dan komen wij aan de beurt, die het belang van de aansluiting nogmaals terdege onder oogen zien. Btj tc "mming stelt zij dc hoeveelheid materialen ter beschikking en kan de persoon of bedrijf geholpen worden, ja. dat dacht u, maar ook bij de P. T. T. Is personeel tekort en ook hier heeft men te kampen met gereedschapsschaarschte. Men heeft één, zegge schrijve éen laschapparaat ter beschikking. Dus worden de personen fin casu bedrijven) weer op een wachtlijst gep»aatst tot het hun beurt is om geholpen te wor den. Op deze wachtlijst staan nu nog een 20-ta* personen, die vroeg of laat aan bod komen. Sinds Januari 1946 staan er echter meer dan 100 personen ingeschreven, die in aanmer king komen voor een telefoni sche aansluiting. Ook hier is sinds den oorlog veel veran derd en is het niet meer zoo. dan, wanneer u van daag aan sluiting vraagt, U de volgende week uw vrouw of meisje tele fonisch kuntwe begrijpen elkaar, niet waar? Zooals bekend, heeft het zee water veel schade toegebracht aan alles wat zich in de water gebieden bevond. De telefoonkabel heeft er ook een duwtje van gekregen en wordt momenteel opgegraven om te onderzoeken of er nog iets mee te doen ls. De aansluitingen in dit ge deelte leveren dan ook de groot, ste moeilijkheden op door dc groote afstanden die hier te overbruggen zijn, U zult geneigd zijn op te merken, dat er wel een nood- lijntje aangelegd kan worden van oud Duitsch velddraad. De technische dienst voorziet naast de groote aaniegmoeilijk- heden die blijven, de groote kans op breken, storingen en wat er meer bö komt kijken. Al met al komt het dus hier op neer; de P. T. T. doet wat ze kan en dat het langzaam gaat ls zeker niet haar schuld Onder den meergenoemden technischen dienst ressorteert ook de radio-distributie, doch hierover de volgende keer. De heer Buyterse deelde ons nog mede, dat met het oog op het scheepvaartverkeer op Ant werpen, het telegraafkantoor thans dag en nacht geopend is. België is hiervan de promitor geweest. De schepen voor Ant werpen bestemd, worden tele grafisch doorgegeven aan Ant werpen, waar men dan alles .voor lading of lossing In ge reedheid kan brengen. Nieuwe brandsioffenkaart Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in het tijdvak van 14 April t.m. li Mei a.s. op nadere door de distributiediensten te be- paJen dagen, brandstoffenkaarten T. 606 voor het stooksexzoen 1946 47 zullen worden uitgereikt. Voor een brandstoffenkaart T. 60t> komen in aanmerking gezin nen en alleenstaande hoofdperso nen. In tegenstelling met de rege ling welke vorig stookseizoen gold, komen thans ook voor een zoodanige kaart in aanmerking groepen van personen, die een ge nieenschappelijke huishouding voeren. Het aanvragen van brandstoffen kaarten kan uitsluitend geschie den bij den distrlbutiedienst der gemeente van Inwoning. Gezin nen van schippers, voorzoovec ztj niet aan wal wonen, en woonwa genbewoners kunnen zich echter werden tot den distributlediensl van hun verblijfplaats. Bij het afhalen van de kaarten moet men de Tweede Distributie stamkaarten van alle leden van het gezin of van de samenwoning overleggen, teneinde deze in het vakje T.J3. te laten codeeren. Voorts moet het restant van de brandstoffenkaart T. 509 of 505 met de bon 49 ingeleverd worden. Bovendien moeten' de Ingevulde aanvraagformulieren voor de brandstoffenkaart worden mede genomen. Alleenstaande hoofdbe woners moeten tenslotte een be- wfjsstpuk overlegden, waaruit blijkt, dat zij werkelijk alleen staand hoofdbewonerp zijn. Voor kamerbewoners zal t.z.t. een re geling worden bekend gemaakt Ir, het bijzonder wordt erop ge wezen, dat bij verlies van een brandstoffenkaart geen vergoe ding zal plaats hebben. Zooals hekend, werd het af- geloopen najaar het plan op gevat door middel van een ^rootsche bloemenhulde in het buitenland uiting te geven aan de dankbaarheid van het Ne- derlandsche volk voor alles, wat bij de bevrijding door de bondgenooten en net Zweed- sche en Zwitsersche Roode Kruis voor ons is gedaan. Dit denkbeeld heeft overal In het land veel weerklank gevonden Dank zy de voortvarendheid van een groot aantal plaatse lijke comité's heeft de op brengst der voor dit dc?el geor ganiseerde geldinzamelingen alle verwachtingen overtrof fen. Een bedrag van meer dan Yt millioen gulden werd uit de verschillendp provincies bijeen gebracht. Het Nat. Comité „Bloemen, tolk van onze dankbaarheid", was in staat zijn plannen op onbekrompen wijze te verwe zenlijken. In samenwerking met eeni- deskundigen en na overleg met de autoriteiten in de ver schillende landen werden ter stond de noodige maatregelen getroffen om deze bloemen hulde overal zoo goed mogeiijk tot haar recht te doen karnen. Men is er in geslaagd nog voor de intreding van het koude jaargetijde 1% millioen van de beste en fraaiste bloembollen te verzenden. Deze zjjn Inmid dels geplant in een 50-tal par ken, gelegen in de Ven en. Sta ten, Engeland, Canada, Zieden en Denemarken. Voor een pas sende omlijsting van het ge heel zullenook de z.g. Bos- koopsche cultures, ter plaatse waar zulks 't aanzien van't ge heel zal verhoogen, worden in geschakeld, waardoor ook de zen tok van den Nederland- schen tuinbouw aan de hulde deelneemt. Ook zal hier en daar van rozenaanplantingen gebruik worden gemaakt. Wanneer de beplantingen binnenkort ln bloei staan zul len zij aldaar door haar fraai- en, aanblik ln het openbaar de gevoelens van het Nederland- sche volk vertolken. De verzending naar Rusland en Zwitserland was wegens het te ver gevorderde seizoen niet meer mogelijk. De aanbieding van het bloemen- en pianten- geschenk aan die beide lan den zal dus in den loop van dit jaar plaats vinden. Het Comité, dat zich mocht verheugen ln de persoonlijke belangstelling van Z. K, H. Prins Bernhard, gelooft er in geslaagd te zyn aan deze bloe-, menhulde uit Nederland dui delijk het karakter eener na tionale uiting van dankbaar heid te geven. Bij het contact met de verschillende autori teiten ln het buitenland is 'ge bleken, dat men daar deze geste van het Nederlandsche volk zeer op pry's stelt en in het bijzonder den vorm van het huldeblijk waardeert. Het verheugd het Comité die waar deering aan het Nederlandsche Volk te kunnen overbrengen en hier nog eens zjjn erkente lijkheid te kunnen uitspreken tegenover alle plaatselijke co mité's en collectanten voor hun spontane medewerking. Haagsche Brief Willen wy de annonces en affiches gclooven, dan wordt Emile Zola's „Thérèse Raquin" hi.er te lande opgevoerd door De Komedianten met enorm succes thans' ln New York ten tooneele gebracht. En de Ame- rikaansche kranten vertellen, dat het klassieke tooncel op het oogenblik veel belangstel ling ondervindt in de nieuwe wereld Shakespare's De Storm, Winteravondsprookje. Othello (met Paul Robeson). Veel lawaai om niets, Hamlet, Sophocles' Antigone en Ibscns Peer Gynt beleefden in New York hun zooveelste weder- vertooning. Moet hieruit geconcludeerd worden, dat Amerika evenals ons land, arm is aan tooneel- schrljvers Het zou onjuist zijn. Radiocauserie over land- en tuinbouw ln de rubriek ten behoeve van den Landbouw, verzorgd door dc Aidceling Voorlichting van het minister ie van Landoouw Visscherij en Voedselvoorziening op Maandag 15 Aprii 19-10 te 20.05 uur over den zender Hil versum 2 spreken de heer lr. P flus, Rijkstuinbouwconsulent voor plantenziektenbestrijding, over het onderwerp; „Nieuwe bestrijdingsmiddelen voor plan tenziekten." Textielgoederen mooier en sterker Zooals bekend worden katoenen stoffen voordat ze de fabriek vei - laten, geappreteerd. Nieuw zien deze stoffen er dan prachtig uit, maar reeds na eenmaal wasschen ts de z.g. ..pap" er uit en de oor- sptonkelijlce glans verdwenen. Ln de Vereenigde Staten wordt reeds sinds eenige jaren een ap- preteermlddel toegepast, dat be halve een blijvende „finish" een ruim 60 pet. grootere slSjtweer- stand geeft. Lakens, overalls, gor dijnen, tafelgoed, enz. blijven i.a veie malen wasschen er als nieuw uirzien en gaan veel langer mee. Verwacht kan worden, dat de vinding binnenkort *"ook hier te lande zal worden toegepast. Olie en vet gevraagd De Amerikaansche minister voor landbouw, heeft een tele gram gezonden aan de ministers van voedselvoorziening van Ln geland, Nederland, België, Denemarken, Zweden, Austra lië, Nieuw-Zeeiand, Argentinië, Canada en Brazilië, waarin hij verklaart, dat de V.S. zich „verdere opofferingen"' zal ge troosten in het binnenlandsche verbruik van vetten en oliën, indien geadresseerden hetzelfde zullen doen. Anderson doet een beroep op deze 10 landen, die 'n betrekkelijk hoog verbruik van vetten en oliën" hebben, met de V.S. samen te werken om de toe wijzing van deze,producten aan bij de Unrra aangesloten landen te vergrooten. Het antwoord van deze landen zal aan de vetlen n oliën-commissie van de .Combined Food Board" wor den voorgelegd. Deze commissie zal de uiteindelijke aanbevelin gen voor de toewijzingen in 1946 op een bijeenkomst, die over ongeveer twee weken zal plaats hebben, bespreken. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 18. „Als we er maar heel huids afkomen", zei Vlugslag. ,Jïet is maar goed, dat die ke rels zoo slecht schieten". Nau welijks had hij dat gezegd of hij riep: „Drommels, ik geloof, dat ze me geraakt hebben". HÜ wreef met een pijnlek ge zicht over zijn schouder. Het bleek, dat hij inderdaad was getroffen. Gelukkig was er in de buurt een herberg. Prietn- stoot besloot hun vriend daar heen te brengen. Dan zouden zij verder rijden en hem op den terugweg weer ophalen. Einde lijk kwam de herberg in zicht i herbergier en geholpen door zyn twee vrienden steeg Vlugslag af. „Een goed bed voor onzen vriend!" commandeerde Priem- Stoot. „Verzorg hem goed, dan zul je, als we terug komen vorstelijk beloond worden. De maakte een diepe buiging en verzekerde goed voor Vlugslag te zullen zorgen. Priemstoot en Raaksteek klom men weer in het zadel, groet ten Vlugs1 ag en reden spoor slags verder. Wel heeft Eugene O'Neill go- durende vry langen tyd niet van zich laten hooren hij werkt n.l. aan een cyclus too- ncelwerken, die veel verwach ten doet daar zijn dan toch stukken van Thorton Wilders („The skin of our teeth", dat een sterk avant-gardistisch ka rakter draagt en zoowel in New Yrk als in Londen opschudding heeft verwekt), Robert E. Sher wood („De oneffen weg", waar in de filmacteur Spencer Tra cy de roi speelt van een redac teur, speciaal voor hem geschre ven; het stuk wil zyn een sti mulans tot het geven van be wijzen, dat de dooden niet ver geefs gevallen zijn), Jamos (Jovv en Arnaud d'Essau („De wereld van morgen", het théma der heropvoeding van de Nazi's tot motief hebbend, welk si.uk het Zuid-Ned. tooneel o. 1. v. Pierre Balledux in studie heeft genomen, en „Diepgeworteld" over het rassenprobleem in het Amerika van heden. Gordon Heath speelt de rol van den neger, Lilian Hellman Watch in the Rhine", anno 1941, dat reeds verfilmd is. Bekend door de opvoeringen door het Resi dentie tooneel is ook in ons land geworden het dwaze blij spel „The man who came to dinner" van Moss Hart en George S. Kaufman, van wien hot gegeven van „Je leunt het toch niet meenemen" waar schijnlijk in wijderen kring be kend ls» Maar met dat al, behoeft 't tooneel in Amerika feitelijk sa neering. Het is maar al te dikwijls het geval, dat een stuk, waaraan kosten nog tyd gespaard zijn, slecht.3 tien voorstellingen be leeft in ons land Komt zoo- iets overigens ook wel eens voor, in casu: „Het einde van den weg" (Giono), dat maar zes maal door het Residenti©- tooneel werd opgevoerd. Wan neer het stuk evenwel inslaat, staat het soms wel meer dan een jaar op het programma en verdwijnt 't gegeven vaak naar Hollywood. Een andere omstandigheid, die het tooneelleven in Ameri ka niet direct ten goede komt, is de invloed van Hollywood, dat ln zijn concurrentie met liooge salarissen en meer luxe soms talentvolle jonge spelers tot zich trekt en niet meer los laat. Toch wordt er in sommige leringen sterk naar gestreefd 't Amerikaansche tooneel op een steviger basis naar een nieu we toekomst te leiden. Zou men de proefneming door het z.g.n. „Reader's Theater", dat zon der eenige tooneelaccomoöatie en met de tekstboeken in de hand klassieke stukken (So phocles, Molière) en Romain Rolland brengt, misschien nog weinig blyvend succes kunnen toedenken, belangrijker is de opzet van de actrices Margaret Webster, Eva le Galliene en Cheryl Crawford, enkele van de grootste tooneelspeelsters uit de Ver. Staten, die op den voorgrond zijn getreden in het Theater Guild, hot Civic Re pertory Theater en het Group Theater. Margeret Webster wil het Amer. tooneel die plhats in het nationale leven zien innemen, die'door het publiek ook is ge geven aan de goede muziek. Shakespeare, Shaw, Ibsen, Mo lière (Les femmes savantes), maar ook werk van O'Neill, MaxwellAnderson, Tsjechof wordt op het répertoire geno men Ook als de opvoering niet terstond het succes geniet waar op het feitelyk recht heeit, blijft het stuk eenigen tijd op het programma en in 194.7 wor den op een groote tournée de stukken, die het meest ingesla gen zijn, ten tooneele gebracht. W. K. VAN LOON.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3