VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Ministers met Dr. van Mook te Londen Zut*rchtg 13 April 194* t« MABQANQ Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur; J. Koekebakker. Redactie en Admin.; Goes, Beestenmarkt B. Tel. 2163. Gironummer titïtl De voedseldistributie in de wereld Hoe moeten de volkeren be schermd worden tegen den hon ger? Dit is het groote vraag stuk van dezen tijd; een vraag stuk, dat alle tijden door de menschheid heeft bezig gehou den, In de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw zocht elk land voor zichzelf een oplos sing, met als gevolg de twee groote wereldcatastrophes van 1914 en 1939. Thans zoekt men een inter nationale oplossing: de Unrra heeft In een vergadering In Atlantic City een resolutie aan genomen, waarin er op aange drongen wordt, dat alle ver- eenigde naties rantsoeneering van levensmiddelen zullen in voeren, zoodat met de over schotten. die in de rijkere lan den zullen ontstaan, de armere geholpen kunnen worden. Hoe gröot de contrasten In de wereld op het voedéelgebied wei zqn, leert ons het volgen de voorbeeld. In het „Vrge Volk" van April treffen wij op de zelfde pagina twee verslagen aan, een uit Pargs en een uit Australië. Parijs heeft gebrek aan aard appelen en vetten. Groente was tot voor kort schaarsch, is nu iets beter. De prijzen zijn hoog, de zwar te markt tiert welig. De bewoners van het wereld deel Australië komen per dag tot ongeveer 3600 calorieën Dit is een vrijwel Ideaal dieet. De Australiër nuttigt gemid deld per dag 1 liter melk, 1 of 2 porties aardappelen of groen te, 2 porties fruit, 1 portie vleesch, visch of gevogelte bij eiken maaltijd, 1 of 2 eetlepels boter bij eiken maaltijd, voorts jam, ham en kaas. Zoo leeft men in Australië.... Britsch Indië, Ned. Indië en China staan op den rand van den hongersnood. Een Nederlandsch gerepatri eerde, die kM gel,eden terug keerde in Nederland vertelde, dat hij op een vlucht per vlieg tuig van Soerabaja naar Bata via geen enkele bebouwde sa- wah waarnam In een periode, waarin anders de rijst al be hoorlijk opgeschoten is. In Noord- en Zuid-Amerilca daarentegen werd tijdens den oorlog het graanoverschot ge bruikt als veevoeder, voor alco holbereiding en als brandstof. Ook na den oorlog werd een g^oot deel van het beschikbare graanoverschot gebruikt als veevoeder. Het ls duidelijk, dat, wil men tot internationale samenwer king overgaan in deze geteister de wereld, niet meer kan wor den geduld, dat een land als Australië de rijkdommen, die zijn bodem voortbrengt, al leen ten eigen bate zal gebrui ken en het vertrek van schepen met waardevolle levensmidde len voor Nederlandsch Indië belemmert. Internationale voedseldistri butie dus, alleen voor de na- oorlogsche periode Dit zou fout zijn. Wïj krijgen een Internatio nale bank en een intern ationaal leger, waarom zou er niet een internationale reserve van het voedsel kunnen worden ge vormd? De landen, die hun overtollig voedsel in zee storten of tot alcohol verwerken, zouden ver plicht moeten worden hun pro ducten aan het reservefonds af Nederlandsch Indie DE NEDERLANDSCHE MINISTERS die met Dr. van Mook voor besprekingen per vliegtuig naar Londen zonden vertrekken, zijn gisteren om 10.35 nur aldaar gearriveerd. Ter begroeting waren de secretarissen van Attlee en Bevin aanwezig. Het gezelschap bestond uit den minister-president prof. W. Sehermerhora, den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. J. H. van Roy en, den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, prol. dr. H. A. .-Logemann, den luit. gouverneur-generaal van Ned.- Indië, dr. H. van Mook en den Britschen ambassadeur in Den Haag, sir Nevile Bland. Ook was meegekomen de minister van Financiën, prof. P. Lief- tinck, die zijn maandelijksch bezoek aan Londen brengt. Onmiddellijk na aankomst be gaven de ministers zich naar Claridges Hotel en vervolgens naar Downingstreet, waar de Britsche minister-president, Cle ment Attlee hun een lunch aan bood, waaraan ook de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken. Ernest Bevin, en sir Ne vile Bland aanzaten. Dadelijk na de lunch begon nen de besprekingen, waaraan van Britsche zijde ook werd deelgenomen door lord Inver- chapel. Den geheelen middag was gewijd aan Indonesië. Wanneer hedenochtend de be sprekingen zijn besloten, zullen de leden der Nederlandsche re geering hedenmiddag per vlieg tuig naar ons land terugkeeren Dr. H. van Mook verklaarde dat de voorstelling, ais zon er te Londen een overeenkomst worden gesloten geheel ln strijd is met de waarheid. De Nederlandsche regeering wenscht het juiste standpunt van de Britsche regeering te kennen wat betreft haar func tie als üquidatrice van de Ja- panscho bezetting. Er zijn nog steeds Japanneezen in Indië, die niet krijgsgevangen ge maakt werden, en die in het bezit zijn van wapens. Over den stand der onder handelingen met Indonesië wenschte dr. van Mook zich op het oogenblik nog niet uit te ten. Het eenige wat ik zeggen kan is, dat de voorstellen van Indo nesische zijde een grondslag-vor men voor overleg, aldus dr. van Mook. Overeenstemming bereikt De R.V.D. meldt: De minister-president, de mi nister van Buitenlandsche Za ken en de minister van Over zeesche gebiedsdeelen, vergezeld door den lult. gouverneur-gen. Nederlandsch-Indië en Ha- rer Majesteits ambassadeur te Londen hebben gistermiddag op nummer 10 Downingstreet een samenkomst gehad met den Britschen minister-president, vergezeld door de ministers van Buitenlandsche Zaken, sir Orme Haag, sir Nevile Bland en den Britschen ambassadeur te Den Haag. sir Neville Bland en den chef van den imperialen gene- ralen staf, veldmaarschalk lord Alanbrooli. De gelegenheid werd benut om recente ontwikkelingen in Nederlandsch Indië onder oogen te zien. Een gedachtenwisseling vond plaats en overeenstemming werd bereikt nopens de nog noodza kelijke maatregelen tot liquida tie van- den oorlog tegen Japan te staan. Dit reservefonds zou dan weer voor een billijke ver deeling kunnen zorgen onder de landen, die door de natuur minder gul zijn bedeeld. I*. en de geleidelijke terugtrekking van Britsche troepen en haar vervanging door Nederlandsche strijdkrachten. Het eerste gedeelte van de 'besprekingen tusschen de Ne derlandsche en Britsche mi nisters is gisteren om half zes geëindigd. Zij zullen Zaterdag ochtend om 11 uur worden voortgezet. De Sultan van Pontianak Naar wij vernemen is Sultan Sharif Hamid van Pontianak, luitenant-kolonel van het Kon. Nederlandsch-Indische Leger, bij Koninklijk Besluit benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De Sultan van Pontianak ver toeft op het oogenblik als advi seur van dr. van Mook in ons land. Europeanen in gijzeling Volgens berichten, welke ont vangen zijn door autoriteiten te Bandoeng, zijn door de T.R.I. en de „Polisi Tentara" (Indonesi sche militaire politie) bij de ontruiming van Zuid-Bandoeng eenige Europeanen als gijzelaars meegevoerd. Het aantal gijze laars staat niet vast, doch blijk baar bevinden zich niet meer dan enkele tientallen van hen in Tjiparai. Soetomo apreakt Volgens het republikeinsche persbureau Antara is op 9 April te Djokjakarta een vergadering van revolutionnaire leiders ge houden, waarbij de Sultan de Soesoe Hoenan eveneens aan wezig waren. In den loop van de vergadering heeft de extre mistische leider Soetomo (de bekende ophitser van radio Soe rabaja) er onder meer op wezen, dat men de onafhanke lijkheid niet slechts met woor den, doch door bloed en leven op te offeren kan verkrijgen. Hij drong er op aan. dat het In donesische volk geen enkel be vel zou gehoorzamen, dat niet was gericht op de vernietiging van de Nederlanders en de' ge allieerden en kwam tot de slot som, dat „de Indonesiërs geen werktuig mogen worden in han den van leiders, die werken voor hun eigen belangen." Prinselijk Paar te Oslo Naar wij vernemen zijn Prin ses Juliana en Prins Bern- hard per vliegtuig in Oslo aan gekomen. Zij werden verwel komd door den. Kroonprins van Noorwegen, Prins Olaf, Prinses Martha, den Noor- schen minister van Buitenland sche Zaken, Lange en den Ne- derlandschen gezant ln Noor- vegen, G. P. Ludon. Zeeuwsclie kinderen terug uit Denemarken Gisterenavond kwamen een 146- tal kinderen van Krabbendijke, Goes, Middelburg, Vllsslngen en diverse kleinere plaatsen terug uit Denemarken. Ze hebben ge noten van de prachtige reis die wel lang duurde. De ontvangsten door ouders en familieleden wa ren hartroerend na een afwezig heid van 8 weken. Zij gaven enthousiast uiting aan hetgeen zij genoten hadden, maan deden dit in de Deensche taal aieH zij ln deze weken hadden aange leerd. De ouders verstonden dus niet al te veel van. Velen wilden weer graag naar Denemar ken terug, wat een bewijs is dat zij het uitstekend gehad hebben. Hande'saccoord mei Frankrijk De onderhandelingen zijn thans beëindigd en het accoord ls 9 April 1946 geparafeerd. Het slu't aan op een betalingsaccoord, dat 8 April 1946 te Parijs is geteekend. Het handelsaccoord voorziet >n den uitvoer uit Frankrijk met na me van phosphaten, gips, staal- producten en machinerieën, tex- tielwaren en stoffen, chemiscne producten, potasch, Fransche In- landsche en koloniale houtsoor ten, cacao, wijnen en likeuren enz evenals verschillende voort brengselen van de Fransche kunst nijverheid. Nederland zal naar Frankrijk exporteeren landbouwproducten, pootaardappelen, zaden van vlas en suikerbleten, fokdieren, ver- sche visch, bloembollen, vlaslint, Industrieproducten, benzol en cokes. Aan eten anderen kant heeft Frankrijk belangrijke bestellin gen gedaan ln Nederland voor het vervaardiging van baggermateri- aal en haveninstallaties, aken en zeeschepen. Het accoord, dat van 1 April tot 31 December 1946 van kracht zal zijn, voorziet in het Instellen van eon gemengde commissie, die fal toezien op de goede uitvoering. Protest tegen Minister Vos De kring Nijmegen van de vak- greep textiel-detaillisten heeft een protest gezonden tot den mi nister van handel en nijverheid, Ir. H. Vos, in verband met diens beschuldigingen, dat de winke liers hun textielvoorraden tegen textielpunten niet zouden willen verkoopen indien zij goed bevoor raad waren en tegen diens be dreiging desnoods een centraal magazijn in te doen richtèn, waar jong-gehuwden alles op vergun ning buiten de winkeliers, zouden kunnen Inlcoopen. Ook protesteerden zij, dat de mi nister het bestaansrecht van den kleinen zelfstandigen detaillist in twijfel getrokken had. Veiligheidsraad Perzië en Spanje Maandag aan de orde Naar het secretariaat van de Vereenigde Naties mededeelt staan voor de vergadering van Maandag van den Veiügheisraad zoowel de Perzische als de Spaan- sche kwestie op de agenda. Senor Fernando de los Rios, de voormalige Spaansche ambassa deur te Washington is van Parijs naar New York gevlogen in de hoop als vertegenwoordiger van de Republikeinsche Spaansche re geering de republikeinsche zaak voor den raad te mogen verdedi gen. Hij zeide Donderdagavond, dar hij een geheim document met zich had gebracht, afkomstig uit Spanje, dat aantoont, dat „de re geering van Franco agressief is en Frankrijk 'bedreigt". Overdenking Petroleumprijs verlaagd De petroleumprijs wordt met in gang van 15 April 1946 van 18 ct. op 12 ct. per liter gebracht. Het prijspeil van 1940 is daarmede weer bijna bereikt. Deze verlaging; kan thans eerst worden verwe zenlijkt, omdat men tot op heden niet over de volledige gegevens tfetreffende invoerprijzen en on kosten kon beschikken. Het be drag echter, dat petroleum bo- vei de berekende werkelijke kos-» ten opbracht, hebben de oliemaat schappijen aan de schatkist afge dragen. Orn te voorkomen dat de petroleumventers door de nieuwe prijzen verlies zouden lijden, zal hun via hun leveranciers over hun voorraden restitutie worden ;egeven. De Bioscoopbond kwestie Een zegsman van de internatio nale afdeellng van de „Motion Picture Association of Amerika" ontkende in een interview met den New Yorkschen correspon dent -van A.N.P.-Aneta, dat de Amerlkaansche lilmmaatschap- n den Nederlandsche» Bios coopbond „eruit willen drukken of controle over de Nederland sche bioscopen willen verwerven. Open doen Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop; zoo iemand Mgn stem hoort en de deur opent, Ik zal tot hem komen en met hem maal tijd houden en hij met Mij. Openb. 3 20. Aart van der Leeuw liet ons een mooi gedicht na: Dan zou mijn huis geheiligd wezen, En na Uw heengaan zou ik lezen In ieder ding als in een boek, Van Uw bezoek. Daar vonden toen zijn oogen vreugde, Zoo zou ik mijm'ren. als 'tmij heugdtj, Hoe het geringst wat ik bezat Uw aandacht had. Ja, alles zou veel schooner schijnen, En voortaan was het dierbaar mijne Niet meer de lust van één alleen, Maar elk gemeen. Als Gij mij ééns slechts kondt vertrouwen En Uwe vleugelen saam woudt vouwen, Om aan mjjn disch, bg fruit en wijn. Te gast te zijn. Dit lied spreekt ons van hun kering naar Christus' komst. Hunkeren wg er werkelijk naar dat Hij tot ons komt? Begeext ons volk, de menschheid, dat Chrisus onder haar zal wonen? Vergis ik mij, of is er ook een ander beeld mogelijk? Een mensch staat voor een geslo ten deur en klopt aan. Binnen is iemand, van wien hij weet, dat hij bgzondere moeilijkhe den heeft, dat hg vertwijfeld is en misschien wel de hand aan zichzelf kan slaan. En hij. die aan de deur klopt, kan en wil helpen en klopt keer op keer dringender, hg is buiten zichzelf van angst, dat- de an der nog op tgd, voor dat liet te laat is, de deux' zal openen. Vergis ik mg, of vergaat het Christus vaak zoo Hij staat aan onze deur en klopt en Hij vraagt om binnengelaten te worden. Dr. J P. GOLTERMAN. Uit „de Tolk", (fragment) Weer Vischconserven Een dezer dagen zal een groote party buitenlandsche vischcon serven, welke indertijd door >ie regeering is aangekocht, ln den handel worden gebracht. Deze par tij bestaat uit 5 millloen blikken sardines ln olie of tomatensaus. 5 millloen ^flikken pilchards, ma kreel en haring. Zij zal vla de normale Importeurs en grossiers van deze producten aan de detail listen worden geleverd. Evenals vcor den oorlog zal men deze eon serven afkomstig uit Amerika, Canada en Portugal, by zijn visch winkelier of comestibleszaak vrij kunnen koopen. Voor een sprei ding over het geheele land wordt gezorgd. De handel zal alles in het werk stellen de conserven in elk geval voor Pasehen ln de win kels aanwezig te doen zijn. HET WEER Weinig .verandering. Overwegend matige wind uit Westeiyke richting. Gedeelte lijk bewolkte lucht. In het Noorden plaatseiyk kans op eenige lichte neerslag. Ove rigens droog. Zon. onder 19.33, op 5.45. Maan op 16.10, onder 5.25. Zondag Zon onder 19.34, op 5.43. Maan op 17.21, onder 5.41. Nieuwe Maan April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1