TRIBUNAAL GOES sahatccïh Ergerlijke misstanden in ons leger Goes Middelburg Donderdagmorgen stond het eerst terecht de 29-jarige P. J. v. d. Velde uit Goes, die zich in 1841 bij de NSB aansloot en voor die beweging contributie inde, terwijl zij zich later aan sloot bij de Nat. Soc. Vrouwen organisatie en collecteerde voor Winterhulp. Besch. zeide, dat haar man ook lid was. De voor zitter wees er de vrouw op, dat zij toch ook propaganda voor de beweging heelt gemaakt. Zij gceit toe alles willens en wetens te hebben gedaan. Mr. Dirven wees er op,'dat het hier een zaa9 betreft zooals er wel 13 in een dozijn gaan. Zij geraakte door haar huwelijk in het zog der NSB. De verdediger riep, voor al omdat besch. een jong kind heeft en pas geinterneerd werd nadat de dagvaarding was uit gebracht, de clementie voor haar in. De tweede zaak was tegen de 23-jarige A. N. Geense uit Elle- woutsöijk, die omging met Duit- sche militairen en tolk was voor deze. Besch. ontkende niet Zi.i had geen verdediger. In de middagzitting kwamen de zaken tegen de aannemers M. Fr. Goedemondt. 64 jaar en J. Th. Goedemondt 23 jaar, beiden te Goes, gezamenlijk aan de orde. Hen werd ten laste gelegd het bouwen van barakken, keu kens, schietbanen, bunkers en Spaansche ruiters op verschil lende plaatsen in Zeeland tus- schen Juli 1941 en September 19-44 en het pegen nog meer hulp aan den vijand te verleenen door het verstrekken van prijsopga ven voor werkzaamheden ten behoeve van de weermacht. Het verhoor van beide ver dachten door den voorzitter en de beide leden van het tribu naal vorderde ongeveer 2 uur tijd. Beiden, vader en zoon. ont kenden geenszins het werk te hebben verricht, maar betoog den onder dwang der bezetters te hebben gehandeld, wat door een gedagvaarde getuige werd bevestigd. Beider verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat beide G's te Goes steeds een goeden naam hebben gehad en nog hebben. Het ging bij hen niet om den vijand te helpen, maar zij deden dit als aanne mers en dan natuurlijk ook om geld te verdienen! Het was voor een deel werk, dat volgens het oorlogsreglement eerst door de Nederlandsche Genie werd ver zorgd en daarna door da Duit- sche. Een fout was het natuur lijk dat men niet dapper genoeg was om te weigeren. Dat is nog geen misdaad. J. Th. G heeft zelf medegeholpen dlna- miet onder een brug weg te ha len, hetwelk er door cle bezet ters v/as neergelegd. Men zag en ziet er te Goes niet togen op gewoon met beiden om te gaan- Spr. verzocht rekening te hou den mot de belangen van de vrouw als het gaat om de ver beurdverklaring van vermogen. Hij had haar gaarne als getuige doen hooren, maar zij is ziek Ten slotte stond nog terecht de 60-jarige fabrieksarbeider C. de Lm.; uit Woit'aartsdijk. die in 1935 lid werd van de NSB en dit bleef, terwijl hij zich ook bij hel NAF aansloot. Besch. hield zich nog al van den domme, zijn vrouw v/as ook lid en de zoon, aoch tegen zijn zin bij de S.S. Hij erkent nu een slecht voorbeeld te hebben ge geven. Hij weet niet waar zijn vrouw is. De voorzitter zegt, dat als hij een briefje aan het Tribunaal schrijft dat hij zich verbindt drie maanden op zijn minst als landarbeider te werken, hij groote kans heeft op invrijheid stelling. Mr. Kuipers vindt het hier een licht geval. De S. heeft nimmer iets actiefs gedaan voor de beweging. Men heeft niets tegen dit gezin in hun woon plaats. Hij is nu 18 maanden ge interneerd en wil zeer gaarne weer op het land gaan werken. Hij zal zeker het bedoelde ver zoek indienen. Uitspraken Tribunaal, Goes Het Tribunaal te Goes deed fisteren de volgende uitspra ken Inzake wijlen J. H. Krauwel te Goes werd de geheele nala tenschap van den beschuldigde met uitzondering van een be- g van f 100.000, deel uit makende van diens onder be leen gestelde kas- en banksaldi, verbeurd verklaard. J. W. J. Hollander, Wed. J. H. Krauwei te Goes, werd ver oordeeld tot 3 xnnd. int., verb, verkl. van het aandeel van be- chuldigde in de Comm. Venn. Hollander's Manufacturenhan- del te Goes en den inboedel van beschuldigde voor zoover in bruikleen bjj derden, ontzetting rechten. A. Kistemakevs, gescheiden echtgenoote van J. A. H. Hol lander te Goes. 3 mnd. Int., ver- beurdverkl. van alle rechten van besch. en van al haar vor deringen op C. V. Hollander s 71 'nnufacturenhandelonz. rech Voorjaar&mocheid ïn het voorjaar zijn velen niet opgewassen togen de moeite en zorgen van dagelijksche beslom meringen De winter beeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogen kan U helpen. Reeds «ja een kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogen verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoel. Ze maken plaats voor geestelijke frischheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken en voor- jaaremocheid zal voor U niet IM rc«fMt Scholen op 30 April vrij Blijkens mededeeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben de scholen op den verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana 30 April a.s. vrij- BOLLÊNZÖNDAG De narcissen staan in vollen bloei, zoowel de gele als de wit te. Hier en daar is reeds een enkele ,-roege tulp uit. Door het koude weer zal de bol!en- Zondag waarschijnlijk pas de Zondag na Paschen zijn. In de omgeving van Noord- wijk zullen a.s. Zondag waar schijnlijk naast de narcissen ook de hyacinthen in vollen bloei staan, terwijl er ook hier en daar een vroege tulp te zien zal zijn. Spaak naar Nederland De heer Spaak, Minister van Bui- tenlandsche Zaken, zal de volgen de week naar Den Haag komen. Op 18 April zal hij als voorzitter van de vergadering der V.N. een toespraak houden voor het Inter nationaal Gerechtshof ter gele genheid van de plechtige openings zitting van dit Hof. Onderscheidingen voor van Beinum Naar wij vernemen, Is Eduard var. Beinum door den Zweed- schen Koning benoemd tot Ridder in de Noordster, een orde, Inge steld tot v/aardeerlng van presta ties op gebied van kunsten en we tenschappen. Zij wordt aan bui tenlanders zelden verleend. Z.M. de Koning van Denemarken heeft Eduard van Beinum be noemd tot Ridder in de Danne- brogorde. ten. G. Slager, jachtopz. te Kloe- tinge, 3 mud. int. en ontz. rech ten, o.a. dat tot het bekleeden van de funeies van jachtopzie ner en onbezoldigd rijksveld wachter. W. Smit, drukker te Goes, onmiddellijke invrijheidstelling en ontz. rechten. F. en weerspiegeling van verwording in ons volk DOOR DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING werden onlangs by monde van den heer Duymaer van Twist eenige vragen gesteld betreffende een dagorder van den Chef van den Generalcn Staf, welke openltfk sprak over groote misstanden by onze troepen. Gevraagd werd welke indruk dit wel moest maken op de nieuw op te roepen lich tingen en de ouders dezer jongemannen. bestaande verkeerde toestanden open en duidelijk werden noemd. Met deze overwegingen wordt door mij ingestemd. Naar mijn meening komen de door den chef van den genera- len staf gesignaleerde toe standen voor onder ons ge heele volk en worden daarom dus ook in het leger terugge vonden. Daarom acht ik de onderwerpelijke dagorder niet ontstellend en afschrikwek kend voor de dienstplichtigen en hun ouders en naastbestaan dt.n Doch naar mijn oordeel moet het daarentegen een ge ruststellende uitwerking heb ben dat de chef van den ge- r.eralen staf de fouten signa leert en stappen neemt om deze in 't leger te bestrijden. Ik maak mij niet de illusie, dat het kwaad op korten termijn met een aantal maatrege'en te beteugelen valt. Eerst wanneer het begrip voor eerlijkheid en. plichtsbesef, netheid en betrouw baarheid en goede zeden weer in ons volk zal zijn teruggelee~rd in de mate als zulks voor den tweeden wereldoorlog het geval zullen ook in het leger De heer Andriessen stelde voorts nog volgende vragen: 1. Is het juist, dat in het kamp Waterloo bij Amersfoort: a. Door daar aanwezige mili tairen en vrijwilligers op erger lijke wijze zedelooze taal wordt gesproken en opmerkingen wor den gemaakt o.a. bij het geven van theorie over het geweer? b. Openlijk zedelooze hande lingen worden gepleegd en po gingen daartoe aangewend, wan neer men de toiletten wenscht te bezoeken? 2. Indien deze feiten juist blij ken te zijn, is de minister dan bereid aan dezen immoree'en toestand oogenblikkelijk een ein de te maken? Db Minister antwoordt Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de dagorder van den chef van den general en staf van 8 Maart 1946 met betrekking tot het in werkePjken dienst komen van de lichting dienstplichtigen, ant woordde de minister van Oor log: De chef van den genera^n staf heeft bedoelde dagorder uit gegeven, omdat deze autoriteit van oordeel was, dat het leger voor moet gaan in het streven om de kwade gevolgen, welke de bezetting helaas bij een groot deel van ons volk heeft achter gelaten, zoo spoedig mogelijk op te heffen. Genoemde autoriteit was voorts van meening, dat daartoe voor de opkomst de recruten een krachtig beroep op de mede werking van het thans in wer- kelijken dienst zijnde militaire personeel moest worden gedaan, terwijl een dergelijk beroep slechts kans van slagen zou kun nen hebber, wanneer de helaas1 weer normale toestanden terug- keeren. Inmiddels wil ik met den chef van den generalen staf er naar streven, het leger in hel verbeteringsproces te doen voor gaan. Middelen, welke daartoe wor den gebezigd, zijn een goede op voeding tot soldaat, een krach tige en rechtvaardige tucht handhaving, juiste voorlichting, goede geestelijke verzorging en goed geleide besteding vriien tijd. De dagorder van den chel van den generalen staf behoort tot deze middelen De chef van de afd. verkie zingen der gem. secretarie van Goes meldt ons: Onder verwijzing naar de aan het stadhuis aangeplakte open- are kennisgeving betreffende de stemming in andere ge meenten voor de a.s. Kamer- en Statenverkiezing kunnen w^j belanghebbenden mededeelen, dat voor hen, die In Vllssingen of elders hun werkzaamheden verrichten en daardoor niet in de gelegenheid zijn zich gedu rende de bureau-uren ter se cretarie persoonlijk aan te mel den voor het doen van de noo- dige aangife, door den met die werkzaamheden belasten amb tenaar daartoe ten stadhuize te Goes gelegenheid zal worden gegeven op Zaterdagen 20 en 27 April 1946, des namiddags van 34 uur. LEGER DES HEILS Hedenavond zal Koos Koen om 21.25 uur over den zender Hilversum H in het N.C.R.V.- program spreken over de Nat. Inzameling van het Leger des Hells, die in de maand April onder het motto: „Eerste Vre- des-oproep" in het geheele land wordt gehouden. Peest Buurtvereeniging De buurtvereeniging Couwer- vestraat organiseerde Woens dagavond in Slot Ostende een feestavond voor haar leden en genoodigden, welke gewoon een ,,knal"-avond is geworden. Nadat de voorz., dhr. J. M. Blomaard, in dichtvorm de aanwezigen een hartelijk wel kom had toegeroepen, werd met medewerking van den con ferencier, dhr De Coninck uit Goes, een programma afge werkt, hetwelk uitsluitend door de buurtbewoners werd ver zorgd, dat klonk als een klok Liedjes, voordrachten wissel den elkaar in snel tempo af en wij wisten niet, dat er in de buurt zulke dilettanten ver scholen zaten. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „The Rythme Stars", welke er mede voor zorgde, dat de stemming er al vroeg in zat. Onder het ge not van een kopje thee en koffie met een broodje me' vleesch, werden verder nog een aantal prijzen uitgereikt. De vlce-voorz., dhr. Gode schalk, was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij te gen twaalf uur, alle medewer kenden en speciaal de feest commissie hartelijk dankte voor dezen goed verzorgden feestavond. Ook dhr. De Co ninck heeft er veel toe bijge dragen dat deze avond zoo uit stekend is geslaagd. Een gezellig bal onder lei ding van dhr. De Coninck be sloot dezen gezelligen feest avond. Jubileum Heden herdenkt de heer F. Voois den dag, waarop hij 25 ;'aar geleden in dienst tra i van ■>nze gemeente als concierge /an het stadhuis. Deze functie vervulde dhr. Voois tot 1 Juni 1937, waarna hij tot bode en concierge werd benoemd. Den 22sten Febr. 1945 kreeg hij zijn aanstelling als Gemeen- tebode. Dhr. Voois, die de ambts perioden van drie burgemees ters meemaakte, n.l. die van burg. Hajenius, burg. v. Dus- seldorp en burg. Ten Kate, zal heden in de burgemeesterska mer van het stadhuis verschil lende huldeblijken in ontvangst nemen. Wij wenschen den ju bilaris veel geluk en hopen, dat hy de rest van zijn dienstjaren In gezondheid zal mogen door- brengen. Kerstcollecte De Kerstcollecte van de stich ting Bio-Vacantie-oord, welke in 318 theaters in Nederland werd gehouden, heeft totaal f 322.433,10 opgebracht. Voor de Theaters in Zeeland was de opbrengst: Grand Theater, Goes 855.45 Alhambra Theater. Vllssingen 629.72 Luxor Theater, Ter Neuzen 508.88 Schouwburg Thea ter, Middelburg... 487.25 Luxor Theater, Vlis- singen 425.28 Electro Bioscoop te Middelburg 363.63 Centrum Bioscoop te Axel 324.01 Concertzaal Zierik- ee 291.47 Concertzaal Hulst 207.35 Schelde Theater te Yerseke 52,56 Totaal 4145.60 Kringvergadering Gemeenschap Oua'lUegaie Werkers. De kring Goes van de afdeeiing Zeeland van de G.O.I.W. hield gisteravond een vergadering In Hotel „Centraal". De voorzitter, de heer A. de Roo. opende met een welkomst woord en deelde mede, dat el April a.s. een vergadering plaats zal hebben, waarbij door de hee- ren Mr. Vlaming en Mr. v. d Peyl enkele mededeelingen zullen doen over het landelijk werk van de G.O.I.W. Spr. betreurde het, dat de heer S Buys dezen avond wegehs ziek te verhinderd v/as. Vervolgens hield P.O.D.-recher- cheur, Chr. Louisse een zeer in teressante causerie over het werk der P.G.D. Spr. behandelde op zeer populaire wijze het zoeken naar getuigen, het maken van vei klaringen en verhooren van verdachten of getuigen. Hij deel de verder mede. dat de N.S.B.-er Kleinjan In het buitenland is gearresteerd en binnen korten tijo naar Goes zal Worden terug gebracht. Men verlangt in het al gemeen naar de berechting van zware N.S.B-ers, zoo zelde de heer Louisse, doch allereerst wor den de lichte gevallen behandeld, temeer daar de zware Jongens toch nog tijd genoeg hebben om ove» hun zonden na te denken. Hierna volgde een geanimeerde rondvraag, waarna de secretaris nog mededeelde dat in Mei dooi den heer Reneman een voordracht zal worden gehouden over „Eco nomische collaboratie". De voorzitter sloot hierna de vergadering. „Töe Travellers". Ook in Goes gaf het bekende dansorlcest „The Travellers" ten bate van geteisterd Zeeland een voortreffelijke uitvoering „n het „Schuttershof. Zeer betreu renswaardig is het echter te hoe- men, dat een orkest dat voor zoo'n goed doel dit werk doet, ook hier In Goes zoo weinig be langstelling genoot. Het Goessche publiek schijnt liever aan min der goeae uitvoeringen zijn geld te spandeeren dan aan dit loiwaar dig streven zijn medewerking te verleenen. Concert Instrumentale Woensdagavond gaf voor de geheel bezette Schuttershofzaal de vereeniging voor Instrumen tale Muziek, o.l.v. Joh. Caro, met als solist Jo Jude 'n con cert, bestaande uit werken van Schubert, Bach en Mendels sohn. Het orkest begon haar goed volbrachte taak met de vlot gespeelde Symphonie in Bes groot van Schubert, waarna de violist de Sonate in A-groot van Bach, voor viool alleen, ten gehoore bracht. Met zijn rus tige beheerschende persoonlijk heid en door zijn gezond zuiver spel, wist Jo Juda al direct een band te leggen met het aan dachtige publiek. Opvallend was het dubbelspel van de Fuga en de technische beheersching in het Allegro. Mooi ingezet door de blazers, gaf het orkest een goede ver tolking van de technisch zware ouverture „Zum Marchen vom der schonen Meiusine" van Mendelssohn. Als hoogtepunt van dezen avond werd ten ge-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4