STAD EN LAND Mensch ol Aap TRIBUNAAL MIDDELBURG Goes Middelburg Vlissingen Walcheren Zuid-Beveland Jannetje Bolier, naaister te St. Laurens, was volgens de dagvaarding in 1943 en 1944 werkzaam geweest in een kran kenrevier van' de Duitsche weer macht, waar zij veelvuldigen en vertrouweiyken omgang met Duitsche militairen zot hebben gehad. Haar verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, bracht naar voren, dat besch. door het Arbeidsbu reau het werk op het Klanken- revier was aangewezen. Veel vuldigen en vertrouwelijken om gang moest van dezen werk kring wel een begrijpelijk ge volg zyn. De verd. meende, dat verdere heropvoeding van be ach. wel aan haar ouders kon worden overgelaten. Hendrik Marys, los werkman te Arnemuiden, werd ervan be schuldigd, dat hij zich reeds voor Mei 1940 bij de N. S. B. had aangesloten. Hg zou ge durende de bezetting voor de N. S. B. popaganda hebben ge voerd, door op te treden als groepspropagandist en het col- porteeren met VoVa en met de Zeeuwsche Stroom. Besch. gaf deze feiten toe, maar hij was nu geen N. S. B.- er meeren hij zou er nu ook niet meer over prakizeeren om het te worden. Zijn verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat «ch. verplicht was zijn vader en zuster te onderhouden en dientengevolge zijn financleele positie wilde verbeteren. Vol gens de buren zou hij geweldig lui zijn. maar zjjn lichamelijken toestand werkte lichamelijken arbeid niet in de hand. Daar besch. een man van bescheiden intellect is, had hij de „vooze" propaganda van de N. S. B. niet zoo spoedig kunnen door men. Neeltje Johanna van Keulen tonder beroep, te Middelburg, |s een lid van de langzamer hand berucht geworden familie van Keulen en wat haar ten laste werd gelegd was niet ge ring. Zij zou vc.'vuldigen en vrier.dschappelijkcn omgang met Duitsche militairen heb ben gehad; bij den Ortskom- mandant op bezoek zijn ge weest. zich In pro-Du itschen en anti-Joodschen geest hebben uitgelaten, N. S B.-vergaderin gen hebben bezocht, leden van de Duitsche weermacht inlich tingen hebben verstrekt om trent fietsen, die dan werden ..georganiseerd", en Nederlan ders met aangifte by" den Orts- kommandant hebben bedreigd. Besch. gaf slechts een ge deelte van het ten laste ge legde toe. Haar verd., Mr. A. J. Dir- ven uit Bergen op Zoom, begon hierop een uitvoerig betoog. Besch. als de eenige die thuis Dultsch sprak, was degene, die ln de zaak van haar vader naar voren werd geschoven bij het zaken doen met Duitschers. Zij had vaste verkeering met een dezer militairen en toen deze vertrokken was, ging ze met zijn vriend, door wiens bemid deling zij later naar Dultseh- land vertrok, waar zjj werk zaam was in een hotel. Verd. verzocht het Tribunaal wel de feiten van de veronderstellin- ;en te willen scheiden, ook ten aanzien van de affaire met de fiets, die door haar „vriend" ln beslag was genomen zonder dat zij hier iets vanaf wist. Verd. zag In de heele zaak echter een liefdesaffaire, temeer daar be sch. zich nooit met N. S. B.-ers had Ingelaten en verzocht het Tribunaal haar te willen be- oordeelen in het licht van de .fraternisation". Cornells Jellema, kapper te Middelburg, werd er van be schuldigd, dat hy leden van de Duitsche politieinstanties en de weermacht bij zich aan huis ontving, met wie hy ook han del zou hebben gedreven in alle soorten goederen. Ten slotte rou hij ook van de Nat. Soc. zindheid blijk hebben gege ven door het ontvangen van N. S. B.-ers en het regelmatig lezen van „Signaal". Tydens het verhoor kwamen er heel wat getuigenverklaringen ter tafel; volgens sommigen haa hij met Duitschers ..geborreld' volgens anderen zouden Duit- :chers bij hem op ziekenbezoek zijn geweest. Aan deze en an dere niet minder belangrijke zaken heeft het Tribunaal ze ker niet te weinig aandacht be steed. Zyn verd., Mr. P. W. Adri aanse, merkte op, dat besch. het slachtoffer schynt te wor den van „den boozen blik" van senige buren. Als antwoord op een opmer king van het Tribunaal, dat besch. regelmatig „zwart" wit brood had gekocht en dus we! extra aan de Duitschers had moeten verdienen, meende de verd., dat dit begrypelijk was, daar besch. maagpatiënt was, waarop deze zaak eindigde met een kleine woordenwisseling tusschen verd. en een der leden Burgemeester Ten Kate wee: ln functie Tydens de gemeenteraadszit- „ing werd medegedeeld, dat 't ziekteverlof van burgemeester Ten Kate is opgeheven. Vanaf heden treedt Mr. ten Kate weer ln functie als burgemeester. Jengdavond Maandagavond werd in de Trins van Oranje een druk be zochte jeugdavond gehouden, georganiseerd door den Chr. Besturenbond- De voorzitter, dhr. A. de Lange, zette In zijn openings woord uiteen, dat de Chr. vak beweging aandacht aan de jeugd moet schenken, maar dat de jeugd ook de vakbeweging noodig heeft. De heer A. Borstlap, 2e se cretaris van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden sprak over het onder werp: „Van vandaag op mor gen". H\j wees op de vele vra gen, waarvoor de jeugd zich geplaatst ziet, maar ook op de positieve taak van de jonge menschen in dezen tyd. Ver der werd de avond gevuld door muziek van de mondorgelclub Apollo", door een tooneel- stukje en door voordrachten. Tooneel. De tooneelclub van de Goessche Sport- en Ontspanningsvereeni- ging „P.T.T." bracht gister avond voor een stampvolle zaal in het Schuttershof een aardig tooneslftuk getiteld- „Haar laat ste wjI". Dit tooneelspel ge schreven door Henk Bakker werd goed vertolkt en een woord van lol aan den heer Saman en mej. Meijer is hier zeker wel op zijn piaats. Onder regie van den heer .Nobel, was het een spel dat veel succes oogstte. De avond werd besloten met een ba! dat tot twee uur duurde en v-aar de b&nd „The Jollies Boys" de aanwezige met vlotte muziek amuseerde. TooneeL Het tooneeistuk „Vliegers vrouwen", dat door het Alliance tooneel in de Prins van Oranje zou worden opgevoerd kon we gens' gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Dit is zeer jam mer, daar het een uitstekend tooneels-.uk is. Viruly ln Middelburg Met een kleine wijziging van de bekende regel van Vondel zou men kunnen zeggen: „De liefde tot zijn geboorteplaats leder aangeboren. Dat geldt zeker ook voor de alom bekende K. L. M.-plloot en schrijver A. Viruly, die zyn prille jeugd in de Zuidstraat van Westkapelle doorbracht en van het Tribunaal over de wen- schelykheid van het eten van •vit brood voor een maagpa- 'ilent. Uitspraak in deze zaken op 15 April a.s. deze week naar Walcheren is getogen om ten bate van zijn getroffen gebo'.Lcdorp een le zing te houden. Dat dit gewaardeerd wordt, bleek uit de oote opkomst van belangstehaden; Maandag avond kon de burgemeester van Westkapelle, Jhr. Mr. de Casembroot voor een bijna ge heel gevulde Schuttershofzaal dhr. Viruly een hartelijk wel kom heeten. Dhr. Viruly sprak voor de pauze over: Vliegen ln oorlogs tijd, maar begon met er op te wyzen, dat hy eigenlijk weinig sensationeels kon vertellen. Al had hij den oorlog meegemaakt een Dultsch vliegtuig had hij eigenlijk nog nooit gezien. Niettemin wist hij met belangwekkend en met fijne humor doorspekt relaas van zyn tocht over Zweden naar Engeland de aanwezigen vol op te boeien. Na de pauze vertelde hij een en ander over de moeilijkheden en gevaren, verbonden aan het oceaanvlifegen, o.a. de ysvor- rhlng. Het Westkappelsch dames koor zorgde met meerstemmige liederen voor de muzikale om lijsting. Wy hopen dhr. Viruly nog eens vaker op Walcheren te zien en te hooren. Prinses Beatrix" en „Koningin Emma" weer in Vlissingen. Vrijdag zal op de Kon. Mij „De Schelde" de ..Prinses Beatrix bir:nenloopen. De Juiste tijd i nog niet beltend, maar vermoede- UjV zal een en ander gepaard gaar met een kleine plechtigheid Tegen het eind van de maand wordt ook de „Koningin Emma verwacht. De „Beatrix" komt van Glasgow en het is de bedoeling dat het weer omgebouwd wordt tot passagiersschip. Hetzelfde 's het geval met de „Koningin Em ma". De reparatie zal zeker veel tijd in beslag nemen. Deze komen dus nog voorloop; niet. Laten we hopen dat ze snoedlg weer voor goed terugkeeren. Nogmaals „The Travellers", Evenals Maandagavond traden ork gisterenavond „The Travel- Iers" op. Gelukkig was er nu meer belangstelling aanwezig, aan gezien de opbrengst ten goede komt aan de „Hulpactie ScheJde- mondent'. De uitstekende band be heerschtfe de avond volkomen en heelt de liefhebbers doen genie ten van „Swing" en „Jazz". Al me' al een bijzonder geslaagde avond. Stichting Hulpactie Scheldemonden doet goed werk Boeken naar Zeeland In Holland wordt er gewerkt voor ons, Zeeuwen! Den Haag en omgeving brach ten volgens de laatste telling f 166.500 op! Van de andere plaatsen is het juiste bedrag nog niet be kend. Doch niet alleen op financi eel gebied ook wat het cultu- reele gedeelte aangaat, wil men in Holland iets voor ons doen. Zoo heeft men het plan op gevat om boeken naar Zeeland te sturen, terwyi ook muziek avonden op het programma staan. Momenteel is er een bonte Zeeuwsche avond in voorbe reiding, die door de omroep-zal worden uitgezonden. Op allerlei gebied gaat de hulpactie werken. De heerer Helmlg en Adri aanse vertelden ons, dat men overleg pleegt met de spoorwe gen om extra treinen van Hol land naar Zeeland te laten loo- pen, om zoodoende de Hollan ders in de gelegenheid te stel len Walcheren te bezichtigen. De „boomenactlc" zal zoo veel mogeiyk gestimuleerd worden. Op papier zjjn er al verschel- deno boomen „geplant". Verder zal de bekende radio zangeres, Rie Helmlg, op 23 April in Vlissingen optreden. Zoo men vreet „plantte" zij 100 boomen en het „Metropole Palace" 400. Dit is echter nog niet genoeg, dus stuurde de stichting een paar duizend brie ven aan zaken, die verzocht werden ook een boompje te .planten" met het doel Wal cheren spoedig weer in oude glorie te herstellen. Toch zit er nog een ander kantje aan deze 2aak. In Holland verwacht men ook dank voor hetgeen gedaan wordt. Dit is ook heel logisch! In Holland bestaat het stre ven om Zeeland weer op het oude peil terug te brengen, maar, zo zeide ons de heer Adriaanse, in Holland ver wacht men van de Zeeuwen, dat zy een steentje bydragen en dat zij hard zullen werken om hun provincie er weer bo venop te krijgen. Wy kunnen, als Zeeuwen, gelukkig hierop antwoorden, dat we lang niet stilzitten, doch laat het verzoek een stimulans zyn om nog harder te werken. Een direct biyk van dank baarheid van Zeeland aan Den Haag is wel, dat ln de Willems kerk een specifiek Zeeuwsche avond gegeven wordt, waar on der meer t. cantate: „Brand over Zeeland" van A. Bosdyk, onderwijzer te Doesburg, op gevoerd wordt en waaraan zai medewerken het Domburgsche Zangkoor. BORSSELE Gemeenteraad Een dezer dagen kwam de emeenteraad in vergadering bijeen. Door hét betrachten van een oogenblik van stilte werd allereerst de overleden wethou der H. Almeklnders herdacht. Als nieuw lid van den trjde- lijken raad werd toegelaten dhr Joh. Dekker. Tot wethouder werd met alg. stemmen benoemd Corn. Alme- Itinders. Aan den onderwijzer der O. L. school, dhr. P. A. v. d. Wee- Ie werd op zyn verzoek met ingang van 1 Juni eervol ont slag verleend wegens benoe ming in gelyke betrekking te Poortugal, De Raad verleende machtiging voor verbetering van de speelplaats van de O. Feuilleton SIecht n*eUKS voor Borse,u ALDER MATIN-MAGOG 'Vrij naar bat Engelsen door D./ffo. 12 Of was het een vooraf beraamd plan, dateerend van af het begin van hun verbin tenis? Savill was geneigd het laat- ate te gelooven en was alles behalve gerust. Hy stond uit *yn stoel op en schelde. „De auto onirJddelltfkl" „Stipt als altijd stond de auto reeds gereed en bracht hem naar zyn kantoor in Lombard Street. Pasquale Borsetti was er reeds. Hij las de nieuwsbladen, terwyl hij met de karakteris tieke loomheid van een Corsi- caan achteroverleunde in een gemakkelijke stoel. De man was kort en gespierd doch zoo mager als de berg geiten uit zyn land. Hij had ook dezelfde levendige bewe gingen, een levendigheid die ge temperd werd door een aange leerde beheersching die 'n an der van zijn stuk kon brengen. ,De oogen in het bruine, glad- gesehoren gelaat waren over schaduwd door zwarte wenk brauwen en kéken als van iemand, die altijd op zijn qui- vive Is, ze waren donker en stuim'g, wen Warm-cr ze bri plotseim- gen foorn schenen vuur te schieten, onttrokken de dikge- rande oogleden ze plotseling aan het gezicht. Hoe wel hy fatsoenlijk en zelfs netjes was gekleed ging, was er Iets niet te verklaren ordinairs in zfln persoon. Toen Savill binnentrad, draai de Borsetti zich even om in zijn richting. Vervolgens reikte hy ';c-:n de met juweelen ringen versierde vingers, terwyl hy hem voor het uiterlyk onbewo gen, een blik toewierp van on der de half gesloten oogleden. „Goeden morgen. Is er wat nieuws Hy sprak zonder een spoor van een vreemden tongval. Slechts wanneer hij geheel ln iets opging of onder den In- vlcad van een sterke ontroe ring" verkeerd»», verre eddo >tïi zyn afkomst. Nog somber gestemd drukte de bankier ven de uitgestoken hand en begaf zich aan zjjn correspondentie. „Slecht nieuws zeer slecht vrees ik", mompelde hy. Hy had onderweg besloten, de verklaring zoo spoedig mo gelijk door te geven, zooals men een bittere pil met één slok naar binnen spoelt, om terstond het ergste te weten. Schijnbaar onverschillig en ver diept in zyn brieven boog hij het hoofd om zyn angst te ver bergen. Zyn hart klopte on- digd bent". „Slecht nieuws?" herhaalde Borsetti kalm. „Dat beteekent dat Ik myn congé kan nemen, veronderstel ik?" Savill scheurde met bevende vinders een enveloDDe open. „Wat moet ik doen?" vroeg hy zonder op te zien. „Myn dochter is eigenlijk verloofd met Roland Masterley. Ik voor my hechtte daaraan geen ge wicht en dacht dat het kal verliefde was. Maar het schynt ernstig gemeend te zyn. Ze is ze is vastbesloten". Hij zag zijn compagnon aan met gefronste wenkbrauwen, terwyl zijn woorden zyn angst verraadden. „Inderdaad ver langt ze, dat ik haar verloving vanavond bekend maak". Er heerschte een korte stilte „Het spö't me", zei BorsetÖ eindelijk. (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4