VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen namen een aanvang Zweden begroet het Prinselijk Paar W oensdag; 10 April 1944> WÜMMEE 43* ft* 3AA&GA&Ü Alg. Leiding: B G. Kloosterziel en 8. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakter. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 3. Tel, £183. Gironummer 41933T De Regeeringscommissaris in hei oniwerp-wei op de Bedrijfschappen Van deskundige zijde wordt ons geschreven, dat deze ver tegenwoordiger der regeering, volgens het plan dat werd ge publiceerd, toch wel veel macht krijgt. Inderdaad: hij heeft in dit ontwerp nog al wat te zeg gen. Het zal dan ook zeer de vraag zijn, of deze figuur niet anders zal. worden in het defi nitieve ontwerp. De thans reeds ingestelde Sociaal-Economische Raad voor het Bedrijfsleven zal een deel van de regeeringscon- trole die toch noodzakelijk blgft kunnen overnemen. Zoals de bepalingen nu lui den, heeft de commissaris al lerlei bestuursfuncties, die even goed door een lid van het be drijfschap zouden kunnen wor den uitgeoefend. Hier blijft evenwel de moei lijkheid, dat in dit bedrijfschap steeds twee partijen vertegen woordigd zijn, n.l. de werkge vers en de werknemers. En dan kan er steeds spanning ont staan, als de eene helft meent te worden achtergesteld bij de andere. Wellicht is hieraan echter in het definitieve ontwerp een mouw te passen. Interessant is wat wij lazen in „Paraat" omtrent dezen veel omstreden figuur. Wat de critiek op den com missaris betreft, zegt het blad: „Gezien de kritiek, die te dien opzichte zoowel uit de on dernemerskringen als uit arbei derskringen kwam, mag er mis schien op gewezen worden, dat er een analogie tot de figuur bestaat, die de minister tot voorbeeld heeft genomen: de burgemeester. Ook hij wordt benoemd dooi den minister. En meestal duurt het niet lang, of hij verschijnt na zijn benoeming weer op den drempel van het ministerie. Weliswaar niet als pleitbe zorger van ministerieele wen- schen, wel echter als pleiter voor de belangen zijner gemeen te. Zal het in de practijk van de bedrijfschappen veel anders gaan? Wij meenen het te mo gen betwijfelen. Te meer, om dat tegenover de zoo zeer ge vreesde machtspositie van den commissaris wel zeker een te genwicht is gevormd in de i-echten van het bestuur tegen over den voorzitter. Het kan een voorwerp van onderhandeling zijn, in hoever re Werkelijke en vermeende voorrechten van den voorzitter kunnen worden beknot. Daar bij dient men er zich terdege van bewust te zijn, dat de po sitie van den vertegenwoordi ger van de overheid niet uit gehold mag worden". Dit laatste is inderdaad de hoofdzaak. Wil men ordenend te werk gaan, dan moet de overheid tenslotte de mogelijkheid wor den gelaten, bij tweespalt tus schen de werknemers en de werkgevers het verlossende woord te spreken, op grond van het algemeen belang. Hóé men dit dan regelt is ten slotte bij zaak. Zooals de Stichting van den Arbeid het zoo juist zegt in artikel 3 van haar opsomming van beginselen, die deze mate rie moeten beheerschen: Gewenscht is: Nederlandsch Indie DE BESPREKINGEN tusschen de Nederlandsche regee ring en den Luitenant-Gouverneur-Generaal zullen in de komende dagen worden voortgezet. Intussohen had gisteravond op St. Hubertus een bijeenkomst plaats van so ciaal karakter tusschen leden van de Nederlandsche regee ring, den Luitenant-Gouverneur-Generaal en de uit Indië overgekomen Indonesiërs. Op deze bijeenkomst werd een werkprogramma voor de komende dagen opgesteld. De brief van Sjahrir ten een compagnie in de buurt van een ziekenhuis aangevallen, doch zijn teruggeslagen, zonder dat de geallieerden daarbij ver liezen hebben geleden. Geallieerde stellingen en ver bindingslijnen in Tjimahi lagen eveneens onder het vuur van In donesiërs, doch de terroristen zijn uiteengeslagen. Het convooi dat gisterochtend uit Batavia is vertrokken, heeft tot dusver geen melding gemaakt van bij zondere gebeurtenissen. De Indonesiërs hebben gealli eerde stellingen te Semarang met mortiervuur en granaten bestookt het vuur is met artil lerie gesehut beantwoord. Van Bali wordt gemeld, dat er zich ten noorden van Tabanan een gevecht met terroristen heelt voorgedaan. Nederlandsche troepen zijn zonder incidenten te Loetji op Borneo geland. Naar wij uit welingelichte bron vernemen, is* thans geble ken, dat de kortgeleden in de „Daily Worker" gepubliceerde brief van Sjahrir op het oogen- blik der publicatie drie maanden oud Soekarno en Hatta terruggekeerd Wij vernemen, dat 5 April j.l. Soekarno en Hatta van hun reis door West-Ja va in Midden-Java teruggekeerd zijn. Beiden spra ken in groote bijeenkomsten te Tasikmalaja, Tjihami en Tjilat- jap. Roode Kruismedicijnen in Soerakaria .Merdeka" meldt dat op 5 April j.l. een zending medicijnen van het Internationale Roode Kruis naar Solo aldaar ontvangeü is en onmiddellijk,over de kampen in geheel Soerakarta is gedistri bueerd. Jeugdbond van Borneo erkent republikeinsche regeering Te Solo werd een vergadering gehouden van de „Ikatan Pemoe da Kalimantan"- (Jeugdbond van Borneo). De vergadering besloot geen andere regeering dan de republikeinsche regeering te er kennen. „Rajat" over evacuatie Schrijvende over de evacuatie der geïnterneerden zegt het re publikeinsche dagblad „Rajat' dat deze evacuatie „de toetssteen voor ons volk" is. Als deze toets goed doorstaan wordt, dan zal het aanzien van het Indonesi sche volk in de wereld stijgen. „Daarom is het onze plicht te toonen, hoever onze bekwaam heid gaat". Het volk dient pa raat te blijven om Nederland sche provocaties al' te weren,, maar ook om de republikeinsche regeering te steunen in deze zware taak. Do Toestand Alle wijken van Noord-Ban- doeng zijn rustig. Een spoor brug is door Indonesiërs ver woest, doch patrouilles hebben bemerkt, dat de bewoners min der bevreesd zijn voor gealli eerde soldaten. In Leinbang en ten oosten van Bandoeng zijn op den dag nog meer branden uit gebroken. Indonesiërs hebben met gebruikmaking van auto matische wapens en handgrana- Het medebetrokken van de arbeiderswereld in het dra gen van verantwoordelijk heid. 2e. Het handhaven zoolang en zooveel mogelijk van het beginsel van autonomie. 3e. De uiteindelijke zeggen schap van de Overheid. Op grond dezer beginselen wenscht de Stichting, dat aan het bedrijfsleven de mogelijk heid worde gelaten, zelf zulk een organisatie tot stand te brengen. Indien deze geschikt is voor het doel, neme de Over heid haar over voor de taak die noodig is. Een recht van veto blijve voor de Overheid behouden. En een Sociaal-Eco nomische Raad blijve advies-in stantie voor de regeering. Wellicht zal in dezen zin het ontwerp worden gewijzigd. Red. SS-lieden uitgebroken Maandagmiddag omstreeks vier uur heeft een vijftal SS-lieden. die in het bewaringskamp Wester- bork gedetineerd waren, zich meester gemaakt van een vracht auto, die zich in het kamp vond om een lading houtstobben bij de houtzagerij af te leveren. Op het oo^enblik, dat de chauf feur zich even moest verwijderen, zijn zij in de auto gesprongen tn daarmede gevlucht. De versper ring bij den Oostelijken ingang var. het kamp werd met vol gas geforceerd. De auto werd door de buitenbewaking onder vuur ge nomen, echter zonder gevolg. Op alarm van den bewaarder van den uitgang werd de achter volging terstond ingezet Op acht K.M. ten Noord-Oosten van het kamp werden de voort- vluchtigen ingehaald, waarop door een tweetal schoten de vrachtauto tot stilstand werd gedwongen. De SS-ers vluchtten een nabijgelegen bosch in, achtervolgd door de be waarders, die spoedig een der vluchtelingen op de hielen zaten. Ondanks aanmaning tot halt hou den vluchtte deze verder, zoodat op hem geschoten werd met doo- dèlijk gevolg. Een tweede vlucnte ling kon in een nabijgelegen boer derij worden gearresteerd. Inmiddels ter assistentie gear riveerde bewaarders en gezags- troepen sloten het bosch in en doorzochten het, waarbij opnieuw van de wapens gebruik moesl worden gemaakt. Een tv?eede SS- man werd daarbij doodelijk ge troffen, eeh. derde' zwaar gewond. Deze laatste' is naar hel zieken huis te Assen vervoerd. De vijfde, die licht gekwetst werd, is met den anderen gearresteerde weer naar het kamp teruggebracht. S VEN SKA DAGBLADET verwelkomt in een artikel, dat in de Nederlandsche taal is gesteld. Prinses Juliana en Prins Bernhard, het vorstelijke paar, dat thans een be zoek aan de Zweedsche hoofdstad brengt en door geheel Zweden met groote én oprechte vreugde wordt begroet. „Eeuwenlang heeft het Zweedsche volk met warme belang stelling en sympathie de roemrijke ontwikkeling van het nauwverwante Nederlandsche volk gade geslagen en zich over den rijken bloei van zyn beschaving verheugd. Met bewondering hebben wij i de afgeloopen donkere jaren den heldhaftigen offervaardigen strijd gevolgd, dien het Neder landsche volk heeft gevoerd voor vrijheid en recht. Met eerbied en wij den onwankelbaren moed en nimmer aarzelende standvastigheid van de Koningin en haie i'amiliie, welke allen met hoop en vertrouwen vervul den. Met gejuich begroetten wij den dag, waarop het dappere volk onder leiding van zijn edele vorstin zich opnieuw den weg zag geopend tot vrije ont plooiing in gelukkiger en voor spoediger toekomst. Ongetwij feld zal het bezoek, dat Juliana en haar gemaal aan Zweden brengen, ertoe bijdragen, dat de oude vriendschapsbanden, die beide volken verbinden opnieuw worden versterkt. Het geheele Zweedsche volk wenscht de hooge gasten van ganscher har te welkom in Stockholm. Dank aan Zweden Nadat Prinses Juliana met ce Kroonprinses te Stockholm ge winkeld had, had gisteren te 13.00 een intieme lunch plaats met den Kroonprins en de Kroonprin ses. Om drie uur begon in het Grand Hotel de uitreiking der de coraties aan hen, die zich gedu rende den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt. Prinses Juliana was in gezelschap van Prins Bern hard. in de uniform van Gene raal der Vliegers en onzen gezant, den heer Teixelra De Matlos en Mevrouw. Alvorens tot de uitrei king der decoraties over te gaan,, sprak de Prinses een rede uit. waarin zij uitdrukking gaf/ aan de gevoelens van dankbaarheid van het geheele Nederlandsche volk voor de spontane en edel moe dige hulp aan ons vaderland ,in zijn donkerste uren gebracht. Ik overdrijf niet, wanneer ik zeg, dat zonder uw hulp menigeen on zer den grooten dag der bevrij ding niet zou hebben beleefd. Een symbool van deze dankbaarheid kon men bespeuren in uw vlag, die overal wapperde, waar onze bevrijdingsfeesten gevierd werden Ops land heeft zwaar geleden, lvlen denke slechts aan het ge schonden eiland Walcheren. Maar het ls wonderbaarlijk te zien, hoe onze natie zich tracht te herstel len, waarbjj' de woorden: „Lu-> tor et -Emergo'' levende werke lijkheid worden. Toekomstige ge slachten zullen steeds met eerbied getuigen van de legende van het: Zweedsche brood. Hierna ging de Prinses over cot hei uitreiken van de verschillen de decoraties aan vele Zweden en Nederlanders, o.a. aan Walther Eckman, dén te Amsterdam woon achtigen Zweed, die zich voor de actie van het Zweedsche Roode Kruis in Februari 1944 zeer groote verdienste verwierf en ter gele genheid van deze receptie spe ciaal door H. K. H. Prinses Julia na werd bedankt. Gala-diner .In het Koninklijk paleis had gisteravond om 8 uur een gala diner plaats. De Veiligheidsraad De Veiligheidsraad kwam giste renavond om ongeveer 9 uur bij een Gromyko was aanwezig, de Perzische ambassadeur Hussein Ala echter afwezig. De Raad be gon onmiddellijk met de behande ling van het rapport van de com missie over de werkwijze van den Raad. Gromyko voerde als eerste spreker het woord en stelde voor dat de periodieke bijeenkomst van den Raad tweemaal per jaar ge houden ::ou worden. De Raad aanvaardde dit voorstel. Koningin te Rotterdam H. M. de Koningin heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan de te Rotterdam liggende oorlogsbooten „Tjerk Hiiddes" en „O 24". Voor de huisvrouw Gedroogd vleesch De laatste weken wordt er in verschillende plaatsen in Zee land op de vleeschbon gedroogd vleesch gegeven. •Wat moeten we daarmee doen? Mijn slager zei: U kunt er heerlijke soep van koken. - Dat is wel waar, maar dan hebben we heelemaal geen vleesch voor het middageten over, zoolang het rantsoen zoo klein blijft. U kunt het gedroog de vleesch ook in een braacl- of koekepan zachtjes opbak ken, zonder toevoeging van boter, want het is meestal erg vet. Om het volume te ver- grooten en het vleesch z-u-ht te maken, kunt u later wat vocht toevoegen. De jus is bui tengewoon smakelijk. We kunnen het vleesch ook 612 uur weeken vóór \w hui een volgende bewerking la; en ondergaan, het wordt dan vlug ger gaar. In haché en schotel tjes is gedroogd vleesch een zeer gewild artikel. En als u veel tijd hebt, maakt u er dan eens croquetjes van. U zult zien, hoe lekker die zijn.. Hiér volgt nog een recept voor haar, die niet over al te weinig tijd beschikken. Vleeschkoekjes 150 gram gedroogd vleesch, dl. water, 1 gesnipperd ui, 5 gram boter, kerrie, sambal, peper en zout naar smaak. 95 gram bloem, 2 dl. water, boter, paneermeel. Het gedroogde vleesch in het water weeken en zachtjes ko- koken tot het gehéél is uitge zet (plm. 1520 min.). De ge snipperde ui fruiten met de boter en de kruiden. De bloem toevoegen, even bruin rooste ren in de koekepan en er een - saus van koken met de 2 dl. water. Vervolgens het vleesch eraan toevoegen. De massa uit storten op een bord en laten afkoelen. Is de ma. afge koeld dan de koekjes ervan vormen, deze door paneermeel rollen en met margarine nf boter bakken. 4000 voor 25 kilo appelen Luchtvrachtvervoerdienst Om 1 uur gistermiddag daalde op het vliegveld Schiphol een in het zonlicht fonkelende tweemo- lorige Douglas C 47, de „Polaris" vin de Skandinavischka Aero A. B uit Stockholm. Deze Zweed sche Luchtvaartmaatschappij heeft twee weken geleden als eerste in de wereld eert Internationale luchtvrachtvervoerdienst voor .Europa geopend en heeft gisteren de eerste vlucht naar Nederland gemaakt. De zwartste zwarte handelaar zou gistermiddag wit geworden zijn, wanneer hij gezien had hoe op de Markthallen te Amster dam een kist van 25 kg. appels geveild werd en een prijs op bracht van niet minder dan f 4044, d.w.z. gemiddeld onge veer f 20 per appel. Tot dusver re bracht een kist in den zwar ten handel niet meer op dan on geveer f 100. Hulde aan de groentengros- siers en -handelaren met hun personeel, want ditmaal waren de hooge prijzen volkomen ge tolereerd. De opbrengst van de appels, die aan de grossiers-ver- eeniging voor groenten en fruit door een grossier geschonks® was, was bestemd voor de jeuga vi het zoo zwaar getroffen Ve» luwsche dorpje Putten en zat worden afgedragen aan de Stieh' ting „Putten's Jeugd". De ap-* pels werden per stuk geveild erf iedere handelaar en grossier mocht voor zijn geheele perso neel slechts een appel koop'en. HET WEER Droog voorjaarsweer. Heldere nacht met flinke nachtvorst, overdag wisselend bewolkt. Droog. Zon onder 19.27, op 5.52. Maan op 12.26, onder 441. Volle Maan: 16 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1