TRIBUNAAL GOES STAD EN LAND Goes 7"M-Beveland Schouwen en Duiveland Tholen Z.-Vlaanderen Er is wel Bondselftai wint met 10-1 Ingezonden mededeeling. 4 üen aanvoerder. „We moeten niet in de eerste plnat» zoei.cn naar de menachen, die tijden» de bezetting misschien een font heb ben gemaakt we moeten hen zuive ren, die toen foiit zijn geweest; en deze laatsten kent iedereen." Dat was de korte zin van een radiorede, die Mr. J. A. W. Burger, in zijn kwaliteit van Minister v. Binnenlan^sche Zaken, op 14 Jan. 1945 voor den nood-zen der in Eindho ven hield.Thans een jaar later, word. uiom toe gegeven, dat at» Mr. Burger advies ware ge- volgd, de zui- Mr. J.A. W Burger verinfi vee| deer bevrediging zou hebben gewekt en dat tevens het grote aantal grie vende onrechtvaardigheden zou ziio vermeden Mr. Jacob, Albertus, Wil- helmu» Burger i» thans voor de Pa< ;ij van de Arbeid nummer één op dr tandidatenlijst voor de Tweede Kamet geplaatst. Hij werd op 20 Aug. 1904 te Willemstad (N.B.) geboren. In 1930 veatigde hij z ch als advocaat te Dor drecht. ia Mei 1943 stnk hij all „Engelandvaarder" naar Londen over, «raar hij later tot Minister van Binnenl Zaken werd benoemd. - Mr. Burger (thans lid vaix co Tweede Kamer in Prmmidant van het Tribunaal te Dordu samenwerkten met de Duit- schers. De 27-jarige werkster Jo hanna J. Ampt uit Goes wordt er van beschuldigd sympathl- seerend lid v.an de N. S. B. te zijn geweest. Uit de behandeling der zaak bleek, dat zij nog steeds ge ïnterneerd is, evenals haar zus ters en broers en dat ook haar vader N. S. B.er was. Dat deze haar tot toetreding overge haald zou hebben, ontkent be schuldigde. Zij trad uit eigen beweging toe en bedankte toen zij Inzag, dat de Duitschers zouden verliezen. De 28-jarige onderwijzer Ge rard Callaert uit Goes, sloot zich destijds aan als symph. lid bij de N. S. B., sloot zich aan bij het opvoedersgilde en verleende hulp aan den vijand door vrijwillig in dienst te tre den van den Ned. Arbeldsd. om opgeleid te worden voor het De eerste zaak was Donder- ben geweten, dat de N. S. B.ers dag die tegen den 60-jarigen automobiel- en rijwielhandelaar Simon van Strien uit Goes, wien ten laste werd gelegd, dat hg weermachtmensclien aan huis ontving^ hen wederkeerig bezocht, wat ook het geval was met leden van de N. S. B., ver der zou hg hulp hebben ver leend bij de vordering van rij- wijlen door deze t«- keuren, door als voorman bij de palenzetterfl te werken, de arbeiders aan te sporen tot hoogere arbeidspres- ,1a tie en personen, die niet hard genoeg werkten bij de Duitsche weermacht aan te brengen. Op een vraag van den voorz. zeide S., dat hij geïnterneerd is geweest, maar om gezondheids redenen vrij is gelaten met huis arrest. Hij gaf toe zijn zoon, die N. S. B.er was, het huis niet te hebben ontzegd. Hij ont kende bijna al hetgeen hem ten laste werd gelegd. De voorzit ter wees er op, dat hij toch in zijn pand met de daar vertoe vende Duitschers zeer vriend schappelijk omging, wat een ieder zien kon. S. ontkende ech ter met de Duitschers thee en borrels te hebben gedronken en hen met voorkomendheid te hebben behandeld. Hij blijft bg zijn ontkennen, ook tegenover verschillende voorgelezen ge tuigenverklaringen. De voorzitter zeide, dat v. S het baantje dankte aan Lens hoek en Klein jan. Op een vraag zegt v. S., dat hij nooit heeft gemerkt, dat men hem leelijk aankeek. Hij is nooit N. S. B. er geweest en begrijpt ook niet hoe men dat van hem kon den ken. Hij is nimmer „verkeerd" geweest en steeds een goeden Nederlander. De voorzitter leest ten slotte een brief van v. S. aan Mün- zer voor, Waarin hij schrijft als Duitschgezind bekend te staan. Nadat ook de wouw van v. S. gehoord was, kwam Mr. F. W. Adrfaanse aan het woord, die zeide, dat zijn cliënt een maal in een kwaden reuk stond doordat zijn zoon N. S. B.-er was. Voor de gevorderde fiet sen Is hij door het gemeente- bestuuropgeroepen. Daar de be schuldlgde een hartlijder Is, dringt pleiter op uiterste cle mentie aan. De 23-jarige Jannetje Mans bergen uit Goes was in 1941 lid der N. S. B. en ook van den N. V. D., en de Nat. Vr organisatie gewoiuen en deed het nu voorkomen niet te heb- kader. Nadat de besch. aan een uit gebreid verhoor was onderwor pen en dit, behalve door den voorzitter ook door het lid De Koo, legde Mr. F. W. Adriaan- se een stuk over, waaruit bleek dat verd. reeds een berisping heeft gehad van den minister en werd de zaak verder ver daagd. Nog werd behandeld de zaak tegen den 37-jarigen landbou wer Anthonie J. Hanse uit Drei schor, die in 1940 lid werd der N. S. B., begunstigend lid bij de Germaansche S. S. in Ne derland, boerenleider van den Ned. Landstand. Na het verhoor van hem en een tweetal getuigen, heeft Mr F. W. Adriaanse er o.a. op ge wezen, dat beschuldigde aan zijn zaak ook veel schade heeft geleden. Hij had in zijn woning voor leder zichtbaar een por tret hangen van het prinselijk echtpaar. Alles w^st er op, dat de man niet op eigen voordeel •rit waa. Uitspraak in alle zaken 17 April. „The Orpheans" in Rotterdam. Zaterdagavond organiseerde eer der Rotterdamsehe Sportver eenigingen een jubileumavond en had daarvoor de Goessche Dans en Show band „The Orpheans" uiigenoodigd. Naast vele andere artisten heeft de band uit Goes veel succes geoogst, vooral tij dens het bal. dat onder leiding stond van Albert de Booü. Speciaal moet hierbij vermeldt worden de zang van mevrouw Alie Bekenes, die voor deze spe ciale gelegenheid ook deel uit maakte van de band van den heer C. Broere. De geheele op brengst van deze avond, die in de Rivièrehal werd gehouden, komt ten bate van „Zonnestraal" Te veel vrijheid! Bij de in Heernisseweg tewerk gestelde NSB'ers was het blijk baar de gewoonte om tegen „kof fietijd" een kopje te gaan drin ken bij een der bewoners aldaar zonder dat de toeziende wacht dat verbood. Zaterdagmorgen was er evenwel een andere wacht aanwezig en deze som meerde de menschen om door te werken. Dit was blijkbaar niet naar het genoegen van de arbei ders en wilden toch gaan. Na nogmaals gewaarschuwd te heb ben Iostte de wacht een schot en werd een dér NSB'ers in de bulk getroffen. Overbrenging naar het ziekenhuis was nood zakelijk. OUDELANDE Burgemeestersbenoeming Met ingang van 15 April '46 is tot burgemeester benoemd, de Edelachtbare heer J. Voge laar, -tevens burgemeester van Baarland. Benoeming Mej. Verheul, onderwijzeres aan de school met den Bijbel, is ln gelijke betrekicing benoemd te Alphen a. d. Rijn. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 16. „Maak het snel af„, zei Priemstoot tegen Rapklap. „Wij kunnen niet wachten, zie maar dat je ons inhaalt". De drie musketiers liepen naar buiten en sprongen te paard. „Rap klap Is natuurlijk ln den val geloopen", zei Raaksteek. Die KLOETINGB Noodlottige val. Gistermiddag heeft op het viaduct te Kloetinge een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zoon tje van den heer v. W. is spe lenderwijze van het viaduct ge vallen en moest met een zware hersenschudding en vermoede lijk een schouderfractuur ln het ziekenhuis worden opgenomen. Dr. Wouda verleende de eerste hulp. OOSTERLAND Benoeming Tot taxateurs voor den We deropbouw om controle uit tc oefenen op de schadeherstellin- gen enz. zijn benoemd voor Oosterland, Sir Jansland er Ouwerkerk, dhr. M. Capelle en B. Moelijker, beiden alhier. Afbraak schuilkelder De in den bezettingstijd door de Duitschers gebouwde schuil kelder op het schoolplein aan den Doelweg, wordt thans ge sloopt, zoodat dan de heining tusschen het schoolplein en de daarnaast gelegen tuinen weer geplaatst kan worden. Gemeenteraad Een dezer dagen werd hier een gemeenteraadsvergadering gehouden. Op voorstel van B. en W. werd hierin besloten geen ad- haesie te betuigen aan 't adres van het gemeentebestuur van Standdaardbuiten om de ver goeding oorlogsschade te stel len op basis van vervangings waarde, omdat dit behoort uit te gaan van de Vereen, van Ned. gemeenten. Tot onderwijzer aan de U. L. O. school werd dhr. A. W. leerkracht aan de O. L. school mej. S. H. Smits te Tholen be noemd. De beplanting van de *War. deling en van de Begraafplaats waarvoor f 6500 werd uitge trokken, is opgedragen aan dhi Loef. Voorts heeft de Raad beslo ten tot den bouw van drie wo ningen. •STAVENISSE Geslaagd Dezer dagen slaagde aan de Ned. school voor coupeurs er coupeuses N.V. (de Kleeder industrie) te Doetlnchem voo: het diploma coupeur heeren kleeding, dhr. L. van Beveren. Kerknieuws Da. Damsté heeft voor zijn beroep naar Tholen en de Klun- dert bedankt. Belangenvereeniglng Eenigen tgd geleden werd te Oostburg een vereen, opgericht die zich ten doel stelt de belan gen van West Zeeuwsch Vlaan deren te behartigen. Het is de bedoeling, dat ln alle gemeen ten van het gewest plaatselijke afdeelingen van deze Belangen ver. zullen worden opgericht. Dit Is inmiddels in enkele dorpen reeds geschied. In de oprichtingsvergaderin gen wordt ln den regel 't woord gevoerd door dhrn. Hoolhorst en Bols, beiden uit Oostburg, die een en ander uiteenzetten en toelichten. Ofschoon het belang van de ze organisatie nog niet in alle gemeenten in voldoende mate wordt Ingezien, zal de veree- nlging voor het zwaar geteis terde West Zeeuwsch Vlaan deren nuttig werk kunnen doen De Belangenvereen. is voort gekomen uit den vroegeren OD. Ingezonden mededeeling. Maïzena fabrikaat Duryea, maar gemakkelijk te krijgen is ze nog niet. De vraag is ook zoo groot en de aanvoer van grondstof nog beperkt Wij doen ons uiterste best RETRANCHEMENT Belangenvereeniglng Nadat eenige dagen geleden een afd. was opgericht van de Belangenvereen. voor West Z. Vlaanderen, is dezer dagen een definitief bestuur gevormd. Het bestaat uit de heeren: J. de Bruljne, voorz.; J. de Voldere, seer.; Abr. Basting, penningm.; C. Almekinders Masclee, viee-voorz,, en J. Pat list. Kerkherstel In de bevrijdingsdagen werd de Ned. Herv. Kerk in deze gemeente door granaten bescha digd. Van herstel kon voorloo- pig geen sprake zgn. De kerk diensten werden van dien tijd af gehouden ln het gebouw van de Chr. Evang. Gemeente. Dezer dagen is bericht ont vangen, dat met het herstel nog in 1946 een aanvang zal worden gemaakt, onder auspi ciën van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Het werk is opge.dragen aan architect Roodenburgh te .Am sterdam. Sport Het Ncdcrlandsche Bonds- - elftal heeft Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam dat practisch geheel uitverkocht was een groote 10-1 overwinning op de Royal Navy behaald. In den vorigen wedstrijd die het toekomstige Nederlandsche elf tal speelde hadden we weinig fraais te zien gekregen en de toekomst zag er dan ook erg somber uit voor het Nederland- sche voetbal. Maar nu na dezen wedstrijd, zijn we hoopvoller geslemd huis waarts gekeerd. We zagen een prima wedstrijd met zeer goed voetbal, terwijl de productiviteit niets te wenschen overliet. De doelpunten waren van pri ma gehalte en werden vaak uit moeilijke positie gescoord. Het Engelsche elftal is ons eerlijk gezegd tegengevallen. We had den meer verwacht van een team dat met de doelverdedi- gers als uitzondering geheel bestond uit beroepsspelers. Toch was dit elftal sterker dan het Luxemburgsche, waar tegen ons elftal een 6—2 overwinning be haalde. Meer nog dan In vorige wed- Gosseye te Steenbergen en tot strijden moest er nu tegenstand geboden worden en onze „jon gens" hebb<*i dit gedaan op een wijze, die tot tevredenheid stemt De opgezette aanvallen werden zeer goed afgewerkt en het team vormde een voortdurend' gevaar voor de Royal Navy. Onze voor hoede was wel zeer schotvaardig en we kregen productief samen spel te zien. Alle voorhoedespe lers hadden aandeel in de over winning. Roozen was uitstekend op dreef en scoorde liefst vier doelpunten, terwijl Wilkes ook veel beter was dan vorig maal. Hij scoorde twee maal. Drager, die voor Holleman inviel nam twee doelpunten voor zijn reke ning en Bergman en Rijvers, scoorden ieder eenmaal. De oud-internationaal. Bertus Caldenhove, die voor Wilders in viel, bleek nog goed mee te kun nen en vooral op de vierkante meter toonde hij zich een mees ter. Op de midhalfplaats was van der Veen niet altijd even soliede, terwijl van Buitenen maar matig was. Dit zijn nog enkele problemen voor de keuze commissie. Taylor wist in de tweede helft de eer te redden, door een praeh tig tegenpunt dat voor Kraak onhoudbaar was en hem volko men verrastte. man is natuurlijk door baron Kuip gestuurd, om ruzie ,met ons te maken en ons op te houden". „Ja, we moeten nu .extra goed opletten, want de minister zal het hier wel niet bg laten", antwoordde Priem stoot. Urenlang ging het over heuvels, door bosschen en langs eindelooze wegen. Priemstoot leidde het troepje, want htf wist het best vaD allen den weg naar de havenplaats, waar ze de boot naar Klifklovië zouden vinden. Toen ze den bocht van een landweg omsloegen, ston den ze plotseling voor een groepje wegwerkers, die hun den weg versperden. „Uit den weg heeren, we hebben haast!" riep Priemstoot. „Nou. nou, waarom zoo'n haast?" vroeg een der mannen spottend.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4