TRIBUNAAL GOES Spfes o£> Goes Middelburg Vlissingen In de zitting van 3 April werden de volgende uitspraken gedaan: Joha. Verslelle, Wolfaarts- cjgk: verb, verkl. van de aan derden in bruikleen gegeven rijwielen ;ontz. rechten. Thom. v. d. Weele, 's-Heer Arendslcerke: 2% j. nnt.; ontz. rechten. Jan Verstelle, Wolf aartsdijk 6 mnd. int.; verb, verkl. ver mogen tot f 500; ontz. rechten. Corn. Joz. Kuijper, Nteuwer- kerk; 3 j. int.; verb, verkl. vermogen tot f 5000; antzet- ting rechten. De volgende nieuwe zaken werden behandeld: Anthonia v. 't Westei-ide te ■de, zou volgens de d d. '•vilb^ Leden de. •ht in huis van het Duitsche plaatsje waar hij werkte aangesteld. De bijna 70-jarige Jan Rus- ter uit Goes zei zich niet by de N. S. B. te hebben aange sloten, Als er betaald is, dan zal zijn zoon dat gedaan heb ben. Hij heeft wel voor W. H. N. gegeven. Besch. voelt zich geheel onschuldig. Van de men- schen trekt hij zich niets aan, hij is alleen verantwoording schuldig aan God. Dhr. Buis wees R. er op, dat hij wel degelijk iets van poli tiek af wist. Hij heeft jaren lang alle mogelijke politieke vergaderingen bijgewoond en wist dus wel degelijk waar het om ging. Mr. P. W. Adriaanse wees '-\j, de groote mogelykheid van g in dit geval, daar er dit ,eilig.v g ±jjj het zoe- 1 .ii.ds een geallieerd piloot \.-as haar door een Duitsch of ficier aangezegd, dat zij in kwartiering zou krijgen. Later zijn er dan ook solda ten gekomen. Deze hielden ook „fuifjes" in haar huis, echter tegen den wil van bekl., naar zij zegt. Verd. zou voorts anti- Duitsche uitlatingen van den pastoor aan de Duitschers heb ben aangebracht. Ook de hier op betrekking hebbende ver klaringen noemde bekl. gelo gen. Ir. Droogendijk verklaar de als get., dat besch. t.a.v. een stuk grond juist groote on- eenlgheid met de Duitschers he,eft gehad Mr. Kuipers bracht naar vo ren, dat juist deze pachtkwes- n. Zij ontkende 3 personen mee de.' naam Jan tie aanvankeiy' ste punt was beschuldi ging. Er blijven dus slechts onder geschikte punten over. De ge ruchten omtrent haar verhou ding tegenover de Duitschero, vinden, aldus de verdediger, hun grond in haar echtschei ding, waardoor zij in een Kath. dorp als Ovezande reeds als „de gespikkelde vogel" werd beschouwd. Ten slotte wees hy er op, dat verd. veel goeds voor Joden e.a, gedaan heeft. Wouter de Schipper, boek houder te Nieuwdorp (momen teel te Den Haag), was vry- wlllig in Duitschland in de oor logsindustrie gaan werken, daar zyn betrekking by dhr. De Roo te Goes hern niet be vredigde en hy geen betere baan kon krijgen. Hg zag nu in, verkeerd gehandeld te heb ben. Mr. F. W. Adriaanse leg de verscheidene verklaringen over van buitenl. arb., die una niem mededeelen, dat Sch. veel voor hen heeft gedaan. Hy bg de komst der geallieerden dan ook tot lyd. burgemeester Ruster in één hjts wonen. Voorts wees hg op zyn leef tijd en de 17 mnd. interneering die hij reed» achter den rug heeft. Adriaan Schrijver, aannemer te Goes, vond omgang met de Duitschers verkeerd. Maar als je in de Ruyterlaan woont, al dus verd., en daar staan barak ken, dan loopen er geregeld soldaten rond en dan komt er ook wel eens een by je binnen! Door toedoen van S. is voorts een -betonmolen van de Firma Breas voor bunkerbouw ten be hoeve van de Wehrmacht ge bruikt. Voorts had bekl. ge schreven op een oproep in Vo- Va voor 't aannemen van wer ken in Duitschland. Het Tribunaal-lid Kok bleek 1 voornaam bekl. nogal goed te kennen en ■vist uit zijn ervaring, dat S. sterk pro-Duitseh was in den oorlog. Mr. P. C. Adriaanse gaf eenige scherpe crltiek op de behandeling van deze zaak voor het Tribunaal. Verder meende hg, dat besch. geheel op bevel van de Duitschers ge handeld heeft. Leendert Lievense,bakker te Ges. was symp. lid der N. B. geweest en kringleider van het N. A. F. Volgens L. heeft hg bij de N. S. B. aansluiting gezocht om een betere betrek king te krijgen en zoo zijn zoon te kunnen laten studeeren. Dat verd. zich na de bevrgding bg den O. D. aansloot en zich als bewaker opwierp, geeft w35 eeg ANIMO Wat is er een animo voor rijbewijzen. Veel minder wagens dan vroeger en als je nu proef moet! rjjden voor je rybewys, dan moet je net als voor 't distri butiekantoor in de rij staan. Zyn al die rgbewgzen nu voor de toekomst? Dat wordt het gezellig druk op onze hob belwegen. Kun je straks met je auto in de ry staan om asjeblieft op den weg te mogen komen. 't Zal druk worden in het CHEERIO. Ingezonden Mededeeling De 4 Mei-herdenking Na overleg met de regeering deelt de commissie voor natio nale hoogtijdagen van het Na tionaal Instituut het volgende mede: le. in afwijking van een vroe ger tdsiuit heeft de regeering het bij nader inzien juister ge oordeeld, de gedachtenis-plech tigheid te laten plaats vinden in den vooravond van den 4en Mei, dus Vrijdagavond 3 Mei. 2e. de minuut stilte ter ge dachtenis van de gevallenen heeft de regeering vastgesteld op Zaterdagmorgen 21 uur. 3e. de plechtige herdenking in de kerken blijft dus ongewijzigd gehandhaafd op Zondagmorgen, als in de richtlijnen van de com- rm'ssie vermeld. 4e. ook voor het feestelijk ge deelte van het programma kun nen dus verder de richtlijnen van de commissie gevolgd wor den. behoudens de noodzakelijke wijzigingen in verband met het voorgaande, t.w.: 8 uur 's morgens ondèr klok gelui het hiischen van de vlag, door de geheele bevolking ge lijktijdig; b. begin van het feest om pl.m. 13.00 uur in plaats van om 15.00 uur. Zweedsche locomotieven komen aan Van de in Mei 1943 door de regeering te Londen in Zweden aangekochte 15 sneltrein- en 35 goederentrein locomotieven zijn eenigen tijd geleden 6 goederen trein locomotieven aangekomen. Half Maart kwam vrij onver wacht de eerste sneltrein loco motief uit Zweden in ons land binnen en even onverwacht ont vingen de Spoorwegen Dinsdag avond nog een viertal van deze locomotieven, die, na vanuit Zweden de Oostzee te zijn over gezet, op eigen kracht via Ol- denzaal Nederland binnen stoom wonderiyken kijk op het ka- den. Het zijn mooie, moderne rakter van bekl. Na het hooren van de echt- genoote voerde Mr. P. C. Adri aanse ook hier de verdediging. Uitspraken F. J. van Sprundel, oester- kweeker, Yerseke, 6 mnd. in terneering en ontzetting rech ten. M. Pekaar, handelaar in scheepsbehoeften, Yerseke, ver beurdverklarlng vermogen tot f 500 en ontzetting rechten. J. C. J. Cornelisse, schipper, Yerseke, 4 mnd. interneering, verbeurd verklaring vermogen tot f 1000 en ontzetting rech ten. C. L. Bom, oesterkweeker te Yerseke, 6 mnd. Interneering, verbeurdverklaring vermogen tot f 30.000. Verder het radio toestel, schrijfmachine en kan toormeubelen en ontzetting rechten. Th. Daane, oesterkweeker, Yerseke, hervatting van het onderzoek buiten de zitting. J. Lindenberg, schippers knecht, Yerseke, allen ontzet ting rechten. P. D. Lindenberg, landbou wer, Wolfaartsdijk, 2% jaar in terneering, verbeurdverklaring vermogen tot f 30.000 en ont zetting rechten. Jannetje den Dekker-Hoog straten, 's-Heer Abtskerlce, één jaar Interneering, verbeurdver klaring van inboedel, voor zoo ver in bruikleen gegeven en ont zetting ifeehtecu machines, met een gegarandeer de snelheid van 120 km. per uur, welke echter gemakkelijk zal kunnen worden overtroffen. De gegarandeerde snelheid der reeds geleverde goéderen trein- machines was 58 km., maar ze bleken gemakkelijk 70 km. kunnen rijden. Nagekomen berichten OKé-REVÜE In het Schuttershof bracht Joop Siivius Variété gisteravond een re vue, die bij het publiek zeer veel succ-es oogstte. Met „The Wolk - ki Hawailans'' met hun enthou siast en buitengewoon mooi spel, de Le3 Gertos, de twee accordeor virtuozen, die zeer goede stem men bleken te bezitten en de snel dichter Willy Af redo, dle^ be wees een uitstekend confert-neit-r ie zijn, was het een programma dal zeer zeker de moeite w*ard was. Ook willen wij nog noemen ae zangers Wim en Bram Schot ten, die de aanwezigen deden ge nieten door hun zang. Het was te betreuren dat de be langstelling matig was, het'etn bewijst dal het Goesche publiek meer voor uitvoeringen met bal na voelt. De weinige aanwezigen wisten de revue zeer te waardeeren en medewerkenden mochten dan telkenmale een daverend applaus ontvangen. P. J. Hoogendoorn, depot chef en A. v. d. Broeke, machi nist N. S. te Goes, beiden één Jaar ontzetting recht om dienst te doen bij de N. S. R. v. d. Berg, opzichter for tificatie te Goes, hervatting onderzoek en last tot in vrij heid stelling. t Laad onzer toekomst Op een door de vereen. „Het Land onzer toekomst" belegde bijeenkomst in het Slot Oosten ode, heeft dhr. B eking een en ander verteld over het doel de zer vereeniging. Ze wenscht allen, die van Prot. Chr. huize zijn en in Ca nada, Australië, Argentinië of waar dan ook, zich een nieu we toekomst willen bouwen, in groepsverband byeen te bren opdat men gezameniyk de noodige voorbereidingen kan treffen* Een commissie zal een uit voerig rapport uitbrengen waar de mogelijkheden het grootst zyn. De vereeniging is hier in Zee land nog In zyn beginstadium, maar door een grootere pro paganda wil men trachten zoo spoedig mogeiyk tot plaatse lijke afdeellngen te komen. Toekomstige emigranten, die nadere Inlichtingen wenschen, kunnen sehryven naar Vrles- straat 67, Leeuwarden, Harry van Os» Naar wy vernemen zal onze oud-stadgenoot, de zanger H. van Oss op verzoek van de re geering in de maanden Mei en Juni een tournooi maken door de Ned. kampen in Indië. Zyn programma bestaat uit volks liederen van verschillende lan den, waarby hy zichzelf op de lult zal begeleiden. Hy zal er tevens het Wilhelmus deela- meerea. Proces-verbaal De politie heeft tegen een motorvoertuigbeheerder, welke zijn auto op den Seisdam zoo nonchalant geparkeerd had staan, dat het verkeer daar door belemmering ondervond, proces-verbaal op moeten ma- Ken. De aandacht van de motor voertuigbeheerders wordt nog eens byzonder gevraagd om trent dit punt, aangezien de politie, scherper zal toezien. Vlsclistroopery In den nacht van Woensdag op Donderdag zyn 6 personen gearresteerd, die zich schuldig maakten aan visehstrooper#. Het vischtuig en 10 kilo p: ling werd door de politie in be slag genomen en proces-ver baal tegen hen opgemaakt. Concert voor Hulpbehoevend Zeeland Rie Helmich, de radio zange res zong aan de piano, begeleid door Mevr. Helmich, voor een matig bezette zaal in het Schut tershof. Haar prachtige alt stem, welke zy zoo rykelijk wist te accentueeren en te be- heerschen bracht de aanwezi gen tot enthousiasme. Haar repertoir was voor elk wat wils en had veel byval. Ook 't Show- en Dansorkest, dat eenige intermezzo's gaf, waarbij de cowboy-swing en de xylophonist Gerard Straten by zonder in den smaak vielen, maakte deze voorstelling tot een goede en prachtig geslaag de avond. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat Rle Helmich voor de boomaanplanting op Wal cheren 100 boomen heeft ge geven. De collecte voor Zeeland in Den Haag heeft f 7080.000 opgebracht. In het Westland 60.000. De heer van Hoegen uitte den wensch, dat de voorstellin gen in Vlissingen en Goes be ter bezet zullen zyn dan hier xi Middelburg. De opbrengst van dezen avond komt ten goede aan hulpbehoevend Zeeland; Stichting Nieuw Walcheren In Holland is by de collecte voor de Stichting Hulpactie Scheldemonden tot op heden opgehaald f 160.000. Dezer dagen is er een offi cieus begin gemaakt met de boomenaetie voor Walcheren. 650 boomen zfn reeds ge plaatst. Van deze boomen moch ten wij er 100 ontvangen van de Radiozangeres Rie Helmich, 400 boomen van de Directie Metropole Palace, Den Haag en 100 boomen van de Fa. Leef lang en Brouwers te Groenkan by Utrecht. Bijzonder vragen wij de aan dacht van het publiek voor het Show- en Dansorkest „The Travellers", dat op 8 en 9 Apr. In het schaftlokaal van „De Schelde" optreedt. Kranige jongens! Een 17-jarige Vlissingsche jongen die eens heel grappig wou zyn, beschilderde zyn ge zicht wit en ging daarna met een zaklantaarn in de hand in een stil gedeelte van de Bad huisstraat staan. Een 50-jarlge dame die met haar dochtertje passeerde, besprong hy onver wachts met een gil. Het gevolg was, dat de dame totaal over stuur raake. De „held" werd opgebracht naar het politiebureau, waar hy zyn heldhaftige streek maar niet herhaalde. We hopen, dat er niet te veel van dergelijke jongens rond- loopen, het is niet direct goed Zeeuwsch. goed rond! De weg Vlissin gen-Station Veel reizigers klagen den laatsten tijd, dat de busverbin ding stad-station nie is zooals ze kon zyn. Normaal verschij nen er 2 bussen van de stoom tram Walcheren, dikwyis komt er echter maar één, wat ten gevolge heeft, dat de reizigers moeten loopen, wat b# slecht weer zeker niet prettig ia. De oorzaak ligt in den zeer' desolaten toestand van de Prins Hendrikweg. Door de enorme gaten in het wegdek hebben de bussen dermate te lijden, dat er ieder oogenblik. een uitvalt. We willen ruimte laten voor de materiaalschaarschte, maar nu er nog steeds geen veran dering in komt, lijkt het ons wel gewenscht dat hier de noodige aandacht aan besteed wordt. Gaat de Marine verdwijnen 7 Een ernstige tegenvaller be dreigt Vlissingen. Het Is na- meiyk zoo goed als zeker, dat volgende maanden de marlne- afdeellng die een paar honderd man telt, zal vertrekken. Het ligt in de bedoeling het personeel te verplaatsen naar verschillende plaatsen in ons land, waar momenteel hulp ge bruikt kan worden. 7"'d-Bi*veland HEINKENSZAND Giften Roode Kruis Tijdens de uitreiking van de zachte zeep door het Roode Kruis, kwam aan vrijwillige giften een bedrag binnen van f 122.82. Raadsvergadering De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester C. Nijsse Gz. Het eenige punt der agenda was het bouwen van een door den dienst Wederopbouw aan deze gemeente toegewezen wo ning. Na veel discussie werd ten slotte besloten tot het doen bouwen dezer woning van ge meentewege.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4