VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. van Mook en Clark Kerr uit Batavia vertrokken Overeenstemming Russisch- Perzische kwestie? Vr*hg 5 April 1946 NUMMER 43* ft» JAABGAK'Ö Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. 3183. Gironummer 4103ST Een dappere ontsnapping uit de gevaren van de Java-Zee Een briefschrijver vertelt le vendig over het wedervaren van een oorlogsscheepje der Nederlandsche Marine, dat wist te ontkomen, nadat Ne derland den strijd om Java reeds l.ad opgegeven. Ze waren op convooi geweest, terwijl de slag in de Javazee onze vloot grootendeels vernietigd had. In Soerabaja aangekomen, werd order gegeven alle mili taire objecten te vernietigen, ook de schepen. Overal groote branden, terwijl de vijandelijke bommenwerpers geregeld over kwamen. En dan gaat de brief voort: „Toen zei de commandant, dat hij wilde probeeren te ont snappen, door alle mijnenvel den heen, dwars door de onder zeepatrouilles en de vijande lijke torpedojagers, terwijl de vijandelijke vliegtuigen voort durend in de lucht waren. Drie kwart van de bemanning liep weg, toen ze hiervan hoorden. We moesten nieuwe mannen aanwerven, wat eindelijk ge lukte, in al die drukte van de branden en ontploffingen. Toen moesten we eten en olie en wa ter krijgen, wat ons gelukte. Dan werd het reisplan opge maakt, en de manier bespro ken waarop we het wilden doen. We begonnen netten te spannen over het geheele schip en bovenop takken te leggen. We hebben dag en nacht ge werkt;vooral wij, die gewénd waren aan het schip, moesten alles doen. En de mitrailleurs moesten vrij blijven en schoorsteen ook, maar moes ten toch onzichtbaar wezen. Eindelijk was dan alles klaar en vertrokken we 's avonds om negen uur uit Soerabaja; van daar met een groote mailboot achter ons aan, waarmee an dere mensehen trachtten te ont snappen; en de twee andere mijnenvegers gingen ook een eind mee. Ik was zoo moe, dat ik in slaap viel. Want den ge- heelen dag door bier drinken voor den dorst en dan werken dagen achtereen en 's nachts de wacht doen. Want niemand was daar te vertrouwen, en verhalen dat we reeds opgege ten waren en doodgeschoten deden de ronde, nog voordat we weg waren. Dus je be grijpt hoe we er voor stonden, terwijl officieren van andere schepen zeiden, dat ze het niet durfden probeeren. Maar ik voelde, me zoo zeker als ik weet niet wat Voorts vertelt de schrijver, dat men eerst onder de kust gevaren had, terwijl de Japan- sche schepen hen niet ontdek ten wegens de camouflage. Eiken dag schuilden ze er gens en gebruikten den tijd om nieuwe takken erover te leg gen, en om water en eten te krijgen. Voor drinkwater ge bruikten ze cocosnoten. In het donker voeren ze van eiland tot eiland. Zoo bereikten ze ten slotte Australië. De andere mijnenvegers waren spoedig aan flarden geschoten. Maar die hadden ook geen goede camouflage zooals wij, zegt de zeerob. En hij eindigt dit verslag: „Uiteindelijk kwamen we na negen dagen op een Zondag te Geraldton in Australië aan. Ik ben, geloof ik, nog nooit zoo gelukkig geweest, als toen we ontvangen werden door die Nederlandsch Indie Dr. van Mook en Sir Archibald Clark Kerr, vergezeld van hun staf en de Indonesische delegatie, zfjn gistermorgen om 8.05 precies in een Skymaster met den heer H. H. Kooper ais piloot naar Nederland vertrokken. Een eerewacht gevormd uit eenheden van het Nederland sche leger en de marine werd door van Mook en Clark Kerr geinspecteerd. Sjahrir en Sjar- foedin waren op het vliegveld gekomen en namen hartelijk af scheid van van Mook, Clarck Kerr en de delegatie-leden. Bij het vertrek van de Skymaster waren aanwezig de luitenants- generaal Stopford en Spoor, ge neraal majoor Schilling, vice- admiraal Pinke, air commodore Stevens van de R.A.F., graaf v. Bylandt, de Amerikaansche con sul generaal Foote, vele hooge Nederlandsche en Britsche offi cieren van het leger en voor aanstaande functionarissen, zoo wel van den burgerlijken dienst van Nederlandsch-Indië als van die van de republiek. Dft evacuatie van de geïnterneerden op Java Gisteren is de conferentie tus- schen de Britten en Indonesiërs over de evacuatie van de gein- terneerden en Japanneezen in de binnenlanden van Java in het gealiieerde hoofdkwartier voort gezet. Ook luit.-gen. Sir Miles Dempsey was hierbij aanwezig. Definitieve besluiten zijn nog niet genomen, maar er bestaat redelijke grond om aan te ne men, dat in tweede helft van de volgende week zal worden be- ;onnen met de massa-evacuatie van die geinterneerden in het binnenland, die naar het onder geallieerde controle staande ge bied wenschen te vertrekken. Voor dit doel zijn de Britten thans bezig de Indonesiërs te voorzien van de noodige hoe veelheid anthraciet voor de lo comotieven en zij zullen waar schijnlijk ook eenige hulp ver- leenen bij het herstel en het onderhoud van het in erbarme- lijken toestand verkeerend rol lend materiaal. De operatie zal in hoofdzaak door de T.R.I. onder toezicht van het Britsche hoofdkwartier worden uitgevoerd. Nederland sche troepen zullen hieraan geen deel nemen. Een aantal Ja- pansche troepen zullen worden gebezigd als extra-bescherming voor de geinterneerden geduren- hun reis en verder ook als koelies voor hun bagage. Australië erkent de Ned. souvereiniteit Naar aanleiding van in het parlement gestelde vragen heeft de Australische minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Evatt het volgende verklaard: „Austra lië erkent, dat de souvereiniteit over Nederlandsch-Indonesië be rust bij de Nederlandsche re geering, welke heeft verklaard, dat de volken van Indonesië na zekeren tijd over hun eigen po litiek lot zullen kunnen beslis sen. De regeeringsvorm van Neder landsch-Indië is thans het on derwerp van onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs en Australië hoopt, dat spoedig een overeenkomst zal worden bereikt." Waar de besprekingen ge- honden zullen worden Naar wij vernemen, zullen de besprekingen van -de Neder landsche regeering met de de zer dagen in gezelschap van dr van Mook arriveerende In donesische vertegenwoordigers gevoerd worden op het land goed „De Hooge Veluwe". De Nederlandsche regeering stelt zich voor Sir Archibald Clark Kerr a.s. Maandag een diner aan te bieden. Zeer waarschijnlijk zal Sir Ar chibald Clark Kerr, die gedu rende zijn verblijf hier te lan de de gast is der Nederland sche regeering, a.s. Dinsdag morgen naar Engeland ver trekken. De eerste minister Chiefley heeft in het parlement medege deeld, dat het te betreuren is, dat de Nederlandsche schepen nog altijd in Sidney worden vast gehouden. Hij sprak echter de hoop uit. dat er binnen de eerst volgende 48 uur een overeen komst zou worden .bereikt. Staatsschuld bedraagt 23 milliard In de Memorie van Antwoord naar aanleiding van de nota be treffende den toestand van 's Rijks financiën, deelt Minister Lieftinck mede, dat de begrooting voor 1946 dezer dagen aan de Ka- mei zal worden aangeboden. Een witboek betreffende de Rijks financiën gedurende de oorlogs- jaien 19401944, hetwelk een zoo volledig mogelijk beeld tracht te geven van het thans beschikbare cijfermateriaal, zoowel voor wat het beheer in Nederland als dat in Londen betreft, wordt dezer dagen aan de Staten-Genéraal aan geboden. De regeering zal gedurende den eersten tijd onder bepaalde voor waarden aan de gemeenten bij stand verleenen. Reeds zijn enke le maatregelen getroffen orn hier in langs objectieven weg te voor zien. De totale staatsschuld ger 31 December 1945 wordt door den minister geraamd op rond 23 milliard. Over 1945 bestaat er een tekort van 31/; milliard, wat echter aan den lagen kant geschat is. pe kosten van het Militair Gezag worden voor het eerste halfjaar 1945 lncl. enkele maanden over '44 geschat op f 30.000.000 en voor het tweede halfjaar 1945 op f 67.220.000. De kosten gemoeid met de liqui datie worden geschat op V/; mil- lioen. menschen daar. We zijn er vier dagen gebleven en kregen een groote afscheidsavond Zoo worstelden stille helden wier bakermat in Holland stond. Nederland had een oor logsscheepje gewonnen uit de vernietiging, dank zij de dap perheid van deze trouwe ihan- nen. Red. Vredesconferentie uitgesteld Naar te Parijs verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat de Vredes conferentie, die op l Mei geopend zou worden, wegens de bezwar?n der Sovjet Unie zal worden uit gesteld. Het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken ver wacht binnenkort antwoord op zijn nota aan Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten, waarin het die landen verzoekt mede te willen deelen, of zij bij den oor spronkelijk vastgestelden datum blijven. Ofschoon hel antwoord der Sovjet Unie nog niet schrif telijk is gegeven, neemt men aan, dat Rusland van meening is, dat de conferentie „prematuur" Is. Lenden en Washington hebben de Fransche regeering er van in ken nis gesteld dat zij geen redenen aanwezig achten om de conferen tie uit te stellen. In gezaghebben de Fransche kringen Is men van meening, dat uitstel van de Vre desconferentie ook een uitstel van de Vijfmogendhedenconferentle der Ministers van Buitenlandsche Zaken met zich brengt. Holland helpt Zeeland De opbrengst der collecte Avond aan avond is er door eei ploeg van 50 ambtenaren uit Over heids- en Semi-overheidsbedrijven die spontaan aan een enkelen op roep gehoor gaven, onder leiding van den heer E. van Beek, hoofd boekhouder bij het G.E.B. ge werkt om de opbrengst van dt collecte van het Comité Schelde- monden vast te stellen. Het re sultaat is daverend. Rotterdam e.o gaf een goed voorbeeld en boekte f 65.000, de Residentie offerde al leen op straat f 73.658.28, dus bij na driekart ton, uit 1407 bussen. En nu een kleine samenvatting rond de cijfers. Den Haag collecte f 73.650, lnteekenlijsten f 7.000, te- Leidschendam f 850.-; Voorburg f 9500.-; Rijswijk f 13.500; West- land f 60.000. Maar daarmede is de uitkomst van de totale inzameling nog niet vastgesteld. Wat op de banken en op de giro is gestort, is nog niet bekend, en de berichten daarom trent luiden uitermate gunstig cn dsn zijn er nog de duizend brie ver. aan de groote zaken waarvan het eerste antwoord een zendine vai: f 1000 en het tweede een van t 500 inhield. Der Haag en het comité Schelde- menden kunnen terugzien op een geslaagde actie. Geen wonder, dat v/ij bij de leiders, de heeren Adriaanse en Kurpershoek, glun dere gezichten zagen en dat zij allen helpers bij het tellen hun bij zonderen dank brachten. Zeeland heeft een warm hart in Holland. De eerste vrouwelijke burgemeester Met ingang van IC April 194J is benoemd tot burgemeester van Oost-West- en Middel- beers (N.Br.) mevrouw G. C. Th. M. Smulders-Belien. Zij is de eerste vrouw in Nederland die aan hei hóófd van een ge meente zal staan. Radiocauserie over land- en tuinbouw In den tegenwoordtgen tijd treed', bij vele landbouwerskringen de belangstelling voor het landbouw onderwijs steeds meer op den voorgrond, r. N. van Vliet, direc teur van het Landbouwonderwijs heeft zich bereid verklaard om in de rubriek ten behoeve van den landbouw, verzorgd door de afdee ling Voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, op Maandag 8 April 1946 te 20.05 uur over den zender Hilversum 2 te spreken over het onderwerp: „De taak van het Landbouwonderwijs". Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45; Vlissingen, Walstraat; Thplen, Vischstr. 5; Zierikzee, Achterweg 92; WTs- sekerke, Boekhandel Markusse, ligt de passagierslijst van de „Nieuw Amsterdam" ter inzage Vermoedelijke aankomst in Rotterdam: 910 April. Vertrek booten naar Ned. Indië De volgende afvaarten naar Ned. Indië zullen o.v.v. plaats vinden op 12 April a.s. van Amsterdam per m.s. „Tegel berg" en op 22 ApriPe.k. van Rotterdam per m.s. „Sibajak". Voorts zullen in de eerste week van Mei het s.s. „Johan van Oldenbarneveldt" van Am sterdam en naar wordt ver wacht in de tweede week van Mei het s.s. „Volendam" van Rotterdam naar Ned. Indië vertrekken. De Nationale Feestdag Van verschillende zijden is op de regeeting aandrang üilgeoeiend om te bepalen, dat op den morgen van den Nationalen Feestdag 4 Me>~a.s. en aan degenen, die dit wenschen, tevens op den 1- Met-dag, vrijaf gegeven zal wor den. Hoewel de regeering de tot haar gerichte Wenschen volledig begrijpt, 4neent zij in het belang van het land niet te mogen af wijken van het door haar ingeno men standpunt, dat op den l Mei dag en den ochtend Van den iderj Mei met uitzondering van de scho len doorgewerkt moet worden. Indien, net werk in het land een dag volledig wordt stilgelegd, Oe- teckent dat een verlies op onze productie van circa 30 millioei», gulden. Het beteekent tevens een verlies van ongeveer 27.000 con ko len. van welk product liet herstel va:i ons vaderland eveneens voor zulk een belangrijk deel afhanke lijk is. De regeering is van mee- r^r.g, dat alleen reeds deze cijfers de plicht opleggen om dit Jaar gedurende bovengenoemde dagen zocveel mogelijk normaal rinor ie werken. In dit verband brt-ugl de i.-gee- ring tevens ter kennis dal hei de wenseh van het Koninklijk tin is. dat op de verjaardagen w v. zijn leden dit jaar eveneens Zal worden doorgewerkt. UIT gezaghebbende bron werd gisteravond vernomen, dat tijdens de besloten vergadering van de leden v u den Veiligheidsraad voorloopige overeenstemming is bereikt om de öowjet-Russische verzekeringen, dat de Sow- jet-troepen op 6 Mei teruggetrokken zullen zijn en dat dit terugtrekken niet samenhang! met Sowjet-Perzische onder handelingen, te aanvaarden. Dc Veiligheidsraad kwam gisteren; o.n 17 uur Ned. tijd te New York bijeen. De Russische afgevaardig de Gromyko was afwezig. Byrnes stelde voor om, gezien de verzeke ringen van de Sovjet-Unie, dat de Roc.de troepen uit Perzië terugge trokken zouden worden, de ver dere behandeling van het Perzi sche probleem tot 6 Mei uit te stellen. dien datum, aldus hel voor- moeten de Perzische en de Russische regeeringen aan den Raad rapport uitbrengen of de te rugtrekking van de troepen inder daad geschied is. Mocht In ten tusschentijd iets gebeuren waar door de terugtrekking in gevaar zou komen, dan zal de Veiligheids raad zich onmiddellijk over den toestand verder beraden. Zeven der tien aanwezige leden juichten het voorstel toe. Austra- >u zich van stemming on thou en behield zich het recht voor op of voor 6 Mei 'n volledig onderzoek te vragen. De Australi sct-c- afgevaardigde Hodgson ver klaarde, dat met deze zaak de Raad was uitgedaagd en dat de Raad deze uitdaging niet had aan vaard. Hij verweet Gromyko te zijn ver trokken voor de. aangelegenheid volledig was uiteengezet. De voor zltter van den Raad, Kwo Tai Tsji verklaarde, dat naar zijn meening de partijen op 6 Mei in een der gelijke positie zullen zijn, dat een vesdere behandeling van de aan gelegenheid door den Veiligheids raad overbodig zal zijn. De Veiligheidsraad nam daarop hei voorstel van Byrnes met ne gen stemmen aan. Australië ont hield zich van stemming. De Perzische afgevaardigde Hus sein Ala, verklaarde vervolgens, dat Perzië dool- middel van de Vereenigde naties resultaten had bereikt die het alleen nooit be reikt zou hebben. HET WEER Inzettende weersomslag. Matige wind, aanvankelijk Zuid-Westelijk, later ruimend naar West of Noord-West. In het overige gedeelte van he- land toenemende bewolki ng met meest zwakke Zuid-Wes telijke wind. Overwegend droog. In het geheele land la gere temperatuur. Zon onder 19.19; op 6.05 Maan op 7.59. Eerste kwartier 8 AprtL

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1