■VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND LEESTAFEL Sjahrir heeft goede verwachtingen Nieuwe bonnen De Perzische kwestie voor den Veiligheidsraad Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebafeker. Redactie en Adniin.: Goes. Beestenmarkt 8. Trf, gjgj. Gtronaauner 419SSH Donderdag 4 April 1946 XUMMJtE «ft 1. L-uetor et Eraergo. De N. V, Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem, heeft een prachtig verlucht werk uitgegeven, waarin door een keur van bevoegde schrijvers alles wetenswaardigs over het zwaar geteisterde eiland Wal cheren bijeengebracht, terwijl een onafzienbare reeks van mooie foto's en teekeningen aQe artikelen illustreert. Het Is een genot, alles te lezen en te bekijken. Want wel is het onderwerp triest en schokkend voor wie niet alles zelf heeft mee beleefd. Doch zoowel voor buitenstaanders als voor de Walcherenaren is de ééne door klinkende toon in het geheel e werk: Wij worstelen en ko men boven! Het is een helden dicht op de dappere Zeeuwen, die zonder morren het ergste hebben ondergaan dat te den ken was: onder water zetting van hun geliefde land, en nog wel door toedoen van hen, die kwamen om ons land te be vrijden. En die nu, na de be vrijding, de tanden op elkaar hebben geklemd en hebben ge zworen: met Gods hulp zullen wij ook nu uit het water her rijzen! Met hulp van binnenland en buitenland is het eerste werk volbracht. Nu vat men het tweede werk aan: heropbouw der verwoeste woningen en herstel van het vernielde land. Ook hier zet de vernieuwing door. ïjees dit boek en zie naar de platen. En ook in uw har' wordt het devies tot werkc lrjkheid: Ik worstel en kor boven! Het prachtwerlcje is voo: slechts f 1.40 alom verkrijg baar. Te geef. 2. Die Schweïz, La Suisse, La Svizzera. Een Zwitsersche periodiek die ons uit het verre zuiden telkens bereikt, om ons de schoone dreven van het oude, geliefde vacantieoord te binnen te brengen, en ons te doen hun keren naar reisvergunning en deviezen, om weer van nieuws te gaan genieten van de onge repte bergnatuur in de wereld der eeuwige sneeuw. Men bekijkt de platen, en leest de tijdschriften, en ver langt naar den komenden tijd, dat Nederland weer vooraan zal staan onder de volkeren die in Zwitserland vacantiegangers brengen. Vóór den oorlog was het al zoo, dat menigeen, ook onder de minder gefortuneer- den, zich een trip naar Zwit serland in de vacantieweken kon veroorlooven. Als straks de toestand hier weer wat nor maal zal zijn geworden, zullen ongetwijfeld zoowel Nederland als Zwitserland er hun belang in zien, eikaars vacantiegan gers aan te trekken, een daar voor een deviezenregeling in het leven te roepen. Met geslo ten beurzen zullen dan de twee financieele huishoudingen el kander kunnen betalen. De vereenigingen voor het vreem delingenverkeer hebben hier straks prachtig werk te doen. 3. Ambtenaar en Gemeen schap. Van de hand van J. de Bruin, gemeentesecretaris van Zutfen werd bij de N.V. G. J. A. Ruys' Uitgevers-Mij. een brochure uitgegeven met bovenstaanden titel, waarin met voorbeelden uit de pmctijk een toelichting wordt gegeven van het woord Nederlandsch Indie IN EEN INTERVIEW voor de plaatselijke bladen van Ba tavia. heeft Sjahrir gisteren uitdrukking gegeven aan zijn tevredenheid over den voortgang, welke gedurende de be sprekingen is gemaakt, maar hjj wees tevens op het feit, dat er nog steeds vele dingen zijn, die overkoepeld moeten wor den. Het ooneept, waarover tusschen hem en zijn collega's en de Nederlandsche -vertegenwoordigers overeenstemming is bereikt, moet door de Nederlandsche regeering in studie worden genomen en verdere bestudeering door de Indonesi sche regeering zou noodig kunnen zijn. Sjahrir hoopte, dat de uitslag van de besprekingen zou zijn, dat Indonesië in staat gesteld worden om haar plaats te midden der andere naties, in te nemen lid zou worden van de Vereenigde Naties. Hij verklaarde, dat, omdat de Indonesiërs niet gelooven, dat de Vereenigde Naties thans volmaakte organisatie is, zij ver langend zijn om deel te nemen aan haar pogingen en arbeid voor hare vervolmaking. Afscheid van Clark Kerr Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Soesoehoenan Soerakarta, die gistermiddag hier aangekomen is, aanwezig zal zijn bij het afscheid van Clark Kerr, dat ten huize van Sjahrir zal plaats hebben. Ook het gehee- le Indonesische kabinet zal tegen woordig zijn. De Britsche verliezen De Britsche militaire verliezen oo Java en Sumatra waren tot 16 Maart als volgt: 'Britten: 34 doo- den, 70 gewonden en 10 vermis- tet. Brltsch-Indiërs: 274 dooden, 857 gewonden en 24 vermisten. Extra uitke.erlng Om de burgerlijke landsdiena- derlandsch-Indischen gulden ge troffen 2ljn, te helpen, heeft de Nederlandsch-Indische regeering hans besloten een extra-uitkee- üig overeenkomend met 40 pet. /ai> de desbetreffende bedragen, gedurende een overgangsperiode van 4 maanden te doen. Deze maatregel heeft betrekking op: 1. De „delegaties"' voor de Nederland wonende families van de Nederlandsch-Indische burger lijke landsdienaren. 2. De salarissen der in op dracht van de Nederlandsch-In dische regeering In het buiten land vertoevende burgelijke lands dienaren. Het inkomen van de in het buitenland wonende Indische ge- petisionneerden, voorzoover dit door Nederlandseh-Indlë betaald wordt. Arrestaties op Java Uit betrouwbare bron wordt ver- ïen, dat generaal-majoor Nis- hida, vroeger hoofd van de Kem- peitai op Java te Buitenzorg :s gearresteerd en zich thans te Ba tavia in de gevangenis Glodok be vir.dt. Het Chineesch-Maleische dagblad Sin Po" te Batavia bevat het bericht, dat de procureur-generaal der republiek" mr. Gatot, door de T.R.I. gearresteerd en naar' Magelang overgebracht is. welk bericht het aan het Djokjasehe blad „Boeroen" ontleend heeft. an H. M. de Koningin in de Troonrede van 1945 over de verbetering der waardeering van den ambtenaar, zoowel in eigen oog als bij het volk: „Meer dan welke overheids maatregel ook kan hiertoe bij dragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hém ligt zijn dienst aan de volksge meenschap." Levendig wordt geschilderd, hoe een goede ambtenaar zich tegenover het publiek moet ge dragen. En anderzijds wordt 't publiek opgeroepen om den hulpvaardigen ambtenaaar te waardeeren als medewerker tot het heil van allen. Wij bevelen het boekje gaar ne ter lezing aan, zoowel aan ambtenaren als aan onszelf, die geen ambtenaar zijn, maar alleen veel met hen te maken hebben. Red. De toestand Het officieele Britsche communi qué deelt mede, dat het hoofd- cor.vooi, gisterochtend uit Batavia naar Bandoeng vertrokken, laat in den middag op de plaats van bestemming is gearriveerd. Heden keert het convool terug en heeft reeds de helft van de route afge legd zonder dat er iets bijzonders is voorgevallen. Te Bandoeng is door ongeveer honderd Indonesiërs aangevallen. Na een machinegeweer te heb ben buitgemaakt trokken de Brit sche soldaten terug. Artillerie heeft concentraties van extremis ten met granaten bestookt. Bnt sche soldaten hebben vijf bran den in d estad bestreden. Noord-TJimahi is met mortier vuur en machinegeweren bestookt Te Tjiandjoer zijn sluipschutters voortdurend actief geweest en in Soerabaja zijn gisteren bijna den geheelen dag Britsche troepen met mortiervuur bestookt. Patrouilles op Bali zijn nog steeds in kleine gevechten gewikkeld, terwijl te Medan een groote hoe veelheid munitie in een trein ont dekt is. Te Palembang werd op een vliegveld geschoten, doch over het algemeen is de toestand hier verbeterd. Brandstichting neemt toe in Ban doeng, doch men acht haar niet georganiseerd. Het toestroomen van Chineezen uit het zuid-v ten plaatst de autoriteiten voor ernstige problemen. Groote groe pen Chineezen in Tjimahi wor den. daar zij door Indonesiërs be dreigd zijn en massa vermoord te zullen worden, door geallieerde troepen beschermd. Te Padang zijn de anti-chineesche gevoelens momenteel het felst. Op Celebes tracht de Indonesische Gouverneur Ratulingo in Makas sar onrust te verwekken. Een blad, dat onder zijn auspiciën wordt uitgegeven, is verboden op grond van ophitsende artikelen. De groenten vrij Maandag 1 April is voor de Nederland scheTuinbouw en bet Veilingwezen een dag van bijzondere, we zouden willen zeggen, historische beteekenis geweest. Inge. ide dezea dag is zoowel de afzet als de prijsvorming vrij geworden. Geen verdeeling meer en geen toewijzing, bet lampje van de klok zal den kooper weer aanwijzen, het zal weer de wijzer ran de klok zijn. die den prijs vaststelt. Daarmee worden de veilingen van heel at voorschriften en rompslomp ontbe- Hiertegenover rust evenwel op de vei- lingsbesturen en de leden der veiling de plicht om alles te doen om van deze her- lea vrijheid een waardig gebruik te maken, zoowel ln het belang van den tuinbouw als van dat van de vocdsel- rzicning van eigen land en van den export. Het is immers geenszins de be doeling, dat nu alles en alles vrijkomt i mea zich nergens meer aan behoeft te Er moet blijven 1. Het verplichte veilen. Alle ver koop door de telers buiten de veiling om in welken vorm ook is en blijft verboden. 2. De handhaving der kwaliteitseischen e te veilen producten zullen door de tilingen gekeurd moeten wirden. 3. De fustverordening. 4. De vervoersverordening. Dit zijn de voornaamste verordeningen e blijven en waarop wij de bijzondere aandacht weoschen te vestigen. Parijs staakt noteering Ned. aandeelen Alle Nederlandsche fondsen ble ven Maandag op de Parijsehe ef fectenbeurs ongenoteerd ln ver band met de mededeeling der Ne derlandsche regeering van enkele weken geleden, dat alle Neder landsche effecten, welke op 31 Maart niet bij de banken ter ve rificatie zouden zijn aangeboden, als vijandelijk bezit beschouwd zullen worden. Nieuwe lichtingen naar Indië Naar aanleiding van vragen door het Tweede-Kamerlid, den heer Dumaer van Twist gesteld, heeft de Minister van Oorlog het volgen de verklaard: Het is juist, dat, na aftrek dei- troepen in Indië, op het oogenblik 75.000 man onder de wapenen zijn. In Mei en October zullen de lich tingen 1945 en 1946 onder de wa penen worden geroepen, in totaal ter sterkte van omstreeks 60.000 Voor zoover thans is te voor zien, zijn deze troepen bestemd voor uitzending naar Indië. De troepen, die thans in Nederland dienst doen, bestaan uit vrijwil ligers, die niet bereid gevonden zijn de oorlogsvrijwilligersverband akte te teekenen en derhalve niet vooi uitzending naar Indië in aan merking kunnen worden gebracht. Bovendien is de militaire geoefend held van deze troepen onvoldoen de daar zij na een korten oefen tijd terstond met verschillende ta ken moesten worden belast. Voorts zullen deze troepen in den loop van het jaar 1946 wor den gedemobiliseerd. Op de hiervoren gemelde gron den is het niet mogelijk de dienst plichtigen na hun opleiding de pleats der genoemde troepen te doen innemen en deze laatsten voor uitzending naar Indië te be stemmen. voor de tweede helft van de 4de periode periode 1948 (ll-idv £1 -tn j jJEBW XO Bonkaarten KA, KB, KC 604 172 Alg. 125 gr. boter 171 Alg. 125 gr. margarine 170 Alg. 250 gr. Jam, stroop enz 169 Alg. 50 gr. thee 168 Alg. 100 gr. koffie 167 Alg. l ei 166 Alg. 225 gr. huish.zeep Bonkaarten LA, LB, LC CM A 23 melk 2 liter melk B 23, C 23 melk 3"; liter melk 096 aardappelen 2 kg. aard. Bonkaarten KD, KE 604 672 Alg. 125 gr. boter 671 Alg. l ei 670 Alg. 250 gr. jam, stroop. en? 669 Alg. 225 gr. huish.z -P Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk 6 liter melk 596 aardappelen 1 kg. aard. Tabakskaartx enz. T 22 2 rants, rook- of shagtab. geen cigarett. of sigaren V 22 100 gr. choc, of suiker-.v X 22 100 gr. choc, of suikerw Bori 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De eieren kunnen betrokken worden bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen ie verkoopen. GROMYKO, de leider van de Russische delegatie bij den Veiligheidsraad, heeft journalisten medegedeeld, dat h\j niet aanwezig zal zijn by de vergadering van den Veiligheidsraad die zich bezig zai houden met de Per zische kwestie. Bij afwezigheid van den Russi- schen vertegenwoordiger Gromy- ko werd de vergadering van den Veiligheidsraad om 17 uur Ned. tijd geopend. Kort na de opening werd de Perzische vertegenwoor diger Hussein Ala verzocht aan de conferentietafel plaats te ne men. De voorzitter las daarop een brief van Gromyko voor, waar deze verklaart, dat het probleem var- de terugtrekking van de Rus sische troepen opgelost is bij een overeenkomst, die op 24 Maart met Perzie gesloten is en dat de ze terugtrekking niet verbonden wa*-- aan eenige andere kwestie. De Amerlkaansehe minister van Buitenlandsche Zaken vroeg den Perzlsehen afgevaardigde, welk voorstel deze den Veiligheidsraad kor doen in verband met beide mededeelingen. Hussein Ala ant woordde: „Indien de vertegen woordiger van de Sovjet Unie be reid zou zijn zijn voorwaarde van Pakketten voor geïnterneerden De delegatie van het internatio nale comité van het Roode Kruis van Geriève inaakt bekend, dat pakketten met leveninsmiddelen, kleeren, geneesmiddelen, tabak en familiefoto's mits niet zwaar der wegende dan 1 kg. nu kun nen worden gezonden naar de ge ïnterneerden ln het niet onder ge allieerde controle staande deel van Java. Het Indonesische Roode Kruis zal zorg dragen voor het vervoer en de distributie der pak ketten. Jr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort overleden Op 65-jarigen leeftijd is plotse ling overleden Jhr. Mr. Dr. J. D. H de Beaufort, oud-secretaris van den Raad van State, Staatsraad in buitengewonen diénst, Kamer heer i.b.d. van H. M. de Konin gin Kaarsen zijn vrij Kaarsen zullen voortaan weder zonder bon ln den detailhandel verkrijgbaar zijn, zij het nog niet ln onbeperkte hoeveelheden. de „onvoorziene omstandigheden" terug te trekken, die verboden .s aan de evacuaiie en Indien zijn regeering dezen Raad de verzeke ring geefl, dat de terugtrekking va:: de Russische troepen onvoor waardelijk zal geschieden voor 6 Mei a.s. dan zou ik zeggen, dat Perzie bereid zou zijn niet ver der aan te dringen op deze kwes tie mits deze ter overweging op de agenda geplaalst blijft" De Voorzitter las voorts een brief voor 'van den Perzlsehen ambas sadeur, waarin deze verklaart, dat de onderhandelingen geen concre te resultaten gehad hebben en waarin hij hieraan toevoegt, dat de Russische troepen en autori teiten voortgaan met inmenging in de binnenlandsehe aangelegen heden van Perzië De brief voegt er aan toe, dat later de Russische ambassadeur een bezoek bracht om mede 'e deelen, dat de terugtrekking plaats zou vinden op voorwaarde, dat zich geen „onvoorziene om standigheden" zouden voordoen. De Perzische premier verklaarde, dat hij geen voorwaarden had aan vflard en ook niet zou aanvaar den ten aanzien van de volle dige terugtrekking van het Roo de Leger uit Perzië. Geheime zitting Gisterenavond Is de Vei ligheidsraad ln geheime zitting bijeengekomen. De verzoenende voorstellen van de Perzische en Sovjetregeering hebben den Veiligheidsraad dicht bij den grootsten dlplomatleken triomf van zijn korte carrière ge bracht. Dit kan voor den eersten maal, sinds het geschil voor den Raad gebracht werd, worden ge zegd. Men is te New York van meening, dat, indien de Raad een ondubbelzinnige verzekering van Gromyko krijgt, dat het Roode Le ger per 6 Mei Perzië verlaten zal hebben £n dat de terugtrekking onvoorwaardelijk zal zijn, de be sprekingen over het geschil tot 6 Mc' zullen worden geschorst en en de kwestie van de agenda zal worden afgevoerd, indien de Rus sische troepen op dien datum ge heel en al zullen zijn terugge trokken. OP SEYLON heeft men meer dan twaalf duizend Roepije bijeenge bracht voor het Help Holland Fund. De grootste schenkingen waren afkomstig van de „Neder landsche Burgher Unie" en de Nederlandsche Hervormde Kerk. HET WEER Nog zacht tot voorjaarsweer. Na plaatselijke mistige och tendnevel, zacht, zonnig voor jaarsweer. Later in liet Wes ten des lands eenige lichte' be wolking, meest zwakke wind tusschen Oost en Zuid. Eerste kwartier: 8 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1