Den Haag en Leiden STAD EN LAND Goes Middelburg Vlissingen Zuid-Beveland Mensch of Aap vergeten Zeeland niet Otgstgeeit alleen gal plm. f 1300,-- Zeeuwen te gast in Holland (Van onzen specialen corr.) De ontvangst in Den Haag au Leiden. Bekend is het, dat in ver scheidene plaatsen in Z.-Hol- land gecollecteerd wordt in 't kader van de Hulpactie Schel- demonden. Ook de Zeeuwen wa ren er vertegenwoordigd. Bij zonder hartelijk werden ze ont vangen in Den Haag en Lei den, versierd met spandoeken, vlaggen en reclameaffiches. In Den Haag arriveerde Dins dagmiddag, even over vieren, een elftal vrachtwagens, waar uit de glundere Zeeuwsche ge zichten keken. Bij de aankomst werden ze toegesproken en als antwoord zong het Westkap- pels dameskoor het Zeeuwsche Volkslied en het Wilhelmus. 's Avonds had in Metropols Palace een gala-voorstelling plaats, georganiseerd door Zee- landia. Het uitgebreide pro gramma werd geopend door den burgemeester van West- kapelle, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en besloten met 'n bal. De dag daarna waren onze Zeeuwen de gasten van het Haagsche gemeentebestuur en werd hun een lunch aangebo den, terwijl ook de stad bezich tigd werd,.o.a. werden Panora ma Mesdag, Paleis Noordeinde, Vredespaleis en het Planetari um bezocht. In Leiden deed men het niet minder hartelijk. Donderdagmiddag, 13 min. voor 12, rolt een Dieseltrein het Leidsche station bipnen en zien de Leldenaars met be- en verwondering naar de witte kappen der Zeeuwsche vrou wen, het schitterende goud en naar de petten van de Zeeuw sche mannen. Door een ontvangstcommissie toegesproken ging het even la ter, met het Middelburgsch mu ziekcorps voorop, naar de stads gehoorzaad, waar de officieele ontvangst plaats vindt. 's Avonds vond in hetzelfde gebouw een feest plaats, dat niemand in de oude sleutelstad licht zal vepgeten. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de loco-burgemeester van Leiden, J. A. van Riedel, dhr. L. P. van Oorschot, weth. van Vlisingen e.a. Dhr. Van Riedel sprak na de opening een kor,t woord, waarna dhr. Van Oorschot het podium beklom en Zeeland vóór, tijdens en na de bevrij ding beschreef. Hij bracht hul de aan de arbeiders en de in genieurs voor alles wat zij ge- daan hebben voor het geruï neerde Zeeland, in het bijzon- de,r Walcheren. Het publiek stemde met een donderend ap- pl. us hiermede in. In den loop van den avond sprak dhr. Verhage, voorz. van het comité „Nieuw Walcheren"» over de herbebossching van Walcheren. Aan den uiterst gezelligen avond, die tot diep in den nacht duurde, werkten o.m. me de het Radio Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden en het kwartet van Jan Corduwener. De Zeeuwsche sclioonen laten het zink rammelen en de papiertjes ritselen 1 De Haagsche Ooievaar lielpt den Zeeuwschen Leeuw. Zaterdagmorgen gingen 2000 collectanten, onder wie hon derd Zeeuwen en Zeeuwschen, op stap met hun leege bussen. Lang bleven ze niet leeg; reeds om 9 uur kwam de eerste vol le bus binnen! Een 6-tal muziekcorpsen en drie geluidswagens hielpen op dezen prachtigen lentedag den weg te vinden naar de harten en de portemonnaie's van dui zenden Hagenaars. Een half millioen speldjes waren beschikbaar gesteld, maar reeds om 12 uur waren ze uitverkocht door de collec tanten. Op telkens andere plaatsen in de stad stonden de Delftsche studenten met 'een rad van avontuur, terwgl hun confra ters de stad doorreden met een op een vrachtauto gemonteer de poppenkast. Pakkende reclameteekenin- gen versierden de residentie, teekeningen met een Zeeuw sche in het water en een Ha genaar die haar op het droge trekt en meer dergelijke onder werpen. Op z'n tocht door de stad werd uw verslaggever voor de zoo- veelste maal bestormd. Een 2- tal Haagsche meiskes vroegen: „H§bt u al geofferd O, u hebt nog maar één speldje, waarna hem vervolgens een tweetal foto's van St. Laurens onder water onder den neus werden geduwd en gingen verder met: „Is het nu niet heel hard noo- dig?" Onze verslaggever, al was hij een Zeeuw, bezweek en offerde! Zoo ging het in de residentie en evenzoo ging het in de Sleutelstad Leiden offerde, gul en spon taan. In de Bree9traat kwamen we een paar bekenden tegen, n.l. 't Middelburgsch Muziekcorps met de signaalafd. „Achilles''. Op de maat van de muziek rammelde het geld in de bus sen. Spontaan ging het in Leiden, dankbaar gaven de menschen, dankbaar dat ze kónden geven. Jammer genoeg hoorden we van verschillende collectanten (trices) ook een klacht: „Som mige menschen vragen ons of het eender gaat als bij de H. A. R. K.". „Nu de Zeeuwen met hun mooie kleederdracht Reünie ie Hilversum Velen zullen den tgd, toen zij onder het geweld van den on derdrukker in Amersfoort ver toeven moesten, nooit vergeten Evenmin den steun op alleriei gebied die de N. S. F. in dezen tijd van ellende heeft betee- kend. Bij eenige oud tewerkgestel- den is de gedachte haar voren gekomen de ontstane vriend schapsbanden, die na de be vrijding vaak verbroken wer den, weer aan te knoopen. Zij hebben daartoe het initiatief genomen tot een reünie van oud-tewerkgestelden op 6 April a.s. te Hilversum. Allen, die hier iets voor voe len worden verzocht bericht te zenden aan J. J. Kreeuwen, Heerenstraat 34, Voorburg. Telefoongesprekken met Amerika Met ingang van 1 Mei a.s. wordt het tarief voor radiotelefoonge sprekken met die staten van de Vereenlgde Staten van Amerika, waarvoor tot dusver het tanef f 40 per 3 minuten en f 13.30 per overblijvende minuut bedroeg ;4e zore), verlaagd tot f 32 per 3 mi nuten en f 10.65 per overblijvende mir.uut, met dien verstande, dat minimaal de kosten voor een ge sprek van 3 minuten verschuldigd zijn Het laatstgenoemde tarief geldt daardoor met Ingang van l Mei voor alle staten van de Vereenlgde Staten van Amerika. echter in onze stad zgn, weten wij, dat het in orde is", gaven ze ten antwoord. Overal zag men de bussen; nergens was de portemonnaie veilig. In kantoren en in de huizen, in de winkels en op de pleinen, letterlek overal. Het comité in Den Haag is thans druk aan den arbeid ge gaan de opbrengst van de ge houden collecte te registreeven. Door het groote aantal collec tanten nam het in ontvangst nemen der bussen zooveel tijd in besig, dat tot dusverre slechts een kleine hoeveelheid bussen kon geteld worden, zoo dat dus nog het grootste ge deelte aan bod moet komen In de residentie werd tot dus verre een bedrag van f 13.000 geteld, terwijl het Westland f 60.000, Voorburg f 9500 Rijswijk f 11.000 offerden. In Leiden is het geld nog niet allemaal geteld. Alleen we ten we, dat het dorpje Oegst- geest plm. f 1300 in de bussen offerde Dankbaar mogen wij Zeeu wen zgn, dat onze landgenoo- ten zooveel voor ons doen. In Leiden is een gezegde: Het is een schande als een Leidenaar nog één schilderij heeft met glas er voor! Zoo werd de glasactie voor Vllssingen ingezet. En ze ga ven hun glas, de Leidenaren, en in menig huis kan men fo to's in lijsten zien, maar zónder, glas! Nooit genoeg kunnen wij daarvoor danken! Zg helpen óns, laten wij hen helpen er werken aan den opbouw van ons Nederland. „Vry Spanje" In Goes wenscht men, even als in verscheidene andere plaatsen van ons land, te ko men tot het oprichten van een vereen. „Vrij Spanje". De initiatiefnemers van deze vereeniging, die als doel heeft, Spanje in zijn strjjd om een vrij en democratisch land te worden, op alle mogelijke wijze te steunen, mochten van ver schillende politieke partijen reeds een toezegging tot steun ontvangen. Van deze politieke partijen noemen wij: de Partij van den Arbeid, de Comm. Party, het N. V. V., de E» V. C., Chr. Dem, Volkspartij, Bond van Jong Li beralen, de „Dageraad" studen ten, e.a. Voor diegenen, die inlichtin gen over bovengenoemde partij wenschen, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad- De Middelburgsche kinderen In Amersfoort. (Van onzen verslaggever.) Naar wij vernemen komt op 16 April een eerste transport Middelburgsche kinderen terug uit Amersfoort. Totaal zijn er momenteel 175 kinderen. Ver moedelijk zal het transport 90 kinderen bedragen. Bij een kort bezoek dat wij aan Amersfoort brachten, had den we juist gelegenheid een kijkje te nemen by twee van deze kleuters, die een heel ge zellig thuis hadden by de fam. De Vries te Amersfoort. Rietje en Charles Bouwens bestormdén ons gewoon, toen ze hoorden, dat wij dicht by hun grootmoeder woonden. Geen moment waren ze van onze knieën af te krijgen, zoo zelfs dat we geen gelegenheid kregen nog andere kinderen te bezoeken. Verleden week wa ren juist Charles zijn amande len geknipt en hy zag er nog een beetje „pips" uit. „Voor dat hij echter weg gaat zullen we hem nog even „mesten", zei mevr. de Vries. De kinderen hebben het reusachtig en ver geten soms hun eigen thuis. Wel vindt Charletje het prach tig, dat hij juist den 16den ja rig is. „Ik kan het dan fijn eerst hier vierén en 's avonds in Middelburg. Om 7 uur naar bed, maai eerst de' monden open voor de levertraan. We stapten op en maakten bg de deur nog een praatje met mevrouw, zoolang tot meneer kwam en z'n vróuw mededeel de, dat de kinderen nog steeds met open monden stonden...... kliniek zal plaats zgn voor 30 kraamvrouwen. De verzorging zal worden waargenomen, door 5 verpleegsters, onder leiding van de verloskindige mej. J. Hamelinck. De algemeene lei ding heeft Dr. Tomkes, vrou wenarts. Deze kliniek is be langrijk verbeterd. Het biedt comfort en voldoet aan dé eischen des tijda. 40-JARIG JUBILEUM Dinsdag herdacht de heer G. Ko mijn de dag, dat hij 40 Jaar gele den bij de maatschappij „De Schel de" zijn loopbaan begon in de werkplaats. Vandaar ging hij naar de teeken kamer waar hij thans als chef- calculator zijn- jubileum vierde. De chef van de teekenkamer, Ir. Kapsenberg sprak den jubilaris toe. HIJ schetste hem als een rus tig werker met veelzijdige kennis. Kapitein A. Komijn, de broer van den jubilaris, was mede bij de plechtigheid tegenwoordig en werd ook in de hulde betrokken. Namens den directeur en het per soneel bood Ir. Kapsenberg den Jubilaris een oorkonde en een düj vend geschenk aan, terwijl de be- drijfsafdeeliiig hem een bloemen hulde bracht. Hierna sprak nog een oud-leer ling van de Avondschool voor NiJ verheldsonderwijs, aangezien de heer Romijn in 1944 25 jaar aan deze school verbonden was, welk feit door de woelige bezettingsda- gen van 1944 niet herdacht kon worden. OUDELANDE Oranjevereeniglng De Oranjevereen. kwam in vergadering bijeen in het café van Gezusters Lous. Besloten werd om op 4 Mei een eenvoudige herdenking te vieren in aansluiting op het Nationale programma. Er worden pogingen in het .verk gesteld om alsnog een tooneelstuk op te voeren, dat onzen strijd om de vrijheid zal uitbeelden. Verbetering Kraamkliniek Naar wy vernemen zal ko mende week de kraamkliniek .'anaf het Schuttershof over- eplaatst worden naar het Noord-Bolwerk. In de nieuwe NIEUWDORP Eindles Onlangs had de eindles van de Alg. Tuinbouwcursus plaats. Door de heeren Vos en Op 't Hof, de onderwijzers, werden den cursisten tal van vragen gesteld, die vlot werden be antwoord. Aan het eind van de les werd door den Rijkstulnbouwconsu- lent het diploma uitgereikt aan de volgende leerlingen: A. Braauw, P. Moerdijk, J. Witte te Borsele, G. Moerdglc, L. Traas C. Wz., M. v. d. Meu- len, J. J. de Bruyn, A. de Vos, P. Dekker, J. W. J. de Kok, J. van Baaien en G. Geschiere. De beide laatsten te Heinkens- zand. De voorz. der Comm. v. Toe zicht, weth. Hommes, wenschte de geslaagden geluk met het behaalde succes. Tenslotte dankte de oudste der cursisten de onderwyzers voor het gegeven onderricht, onder het aanbieden van een herinnering. Feuilleton- ALDER MATIN-MAGOG Vrij naar hat Engolsch door D.A.O 10 De bediende verdween en de bankier wierp nogmaals een blik vol woede en verwijt op het portret: „jy schelm! Ik heb het aan jou te dankeu dat ik in het nauw zit!" Nog mopperend liet hy zich in een stoel neervallen; zijn ge- heele voorkomen drukte de grootste neerslachtigheid uit. „Hoe voor den drommel moet ik my eruit redden?" vroeg hij aan de ledige kamer en be merkte toen. dat hy hardop docht Hij was nog in gepeins ver diept, toen, de deur openging en iemand met een frissche, jonge stem uitriep: „Goeden morgen, pa!" Het meisje dat binnentrad was het origineel van het mi niatuurportret. Haar gouden haarlokken, kort afgesneden, golfden tot in den nek. Haar armen, ongedwongen té voor schijn komend uit de wijde mouwen van haar lichtblauwe kimono, waren blank en wel gevormd. Ze kuste haar vader. „Wat bent u ernstig!" lachte ze. De bankier greep de handen van zyn dochtrr. Alsof hg het antwoord op zyn vraag in haar blauwe oogen trachtte te le zen, vroeg- hy haar: „Welnu, heb je er over nagedacht?" „Ja papa, u weet best dat Ik dat gedaan heb. Niet alleen se dert gisteren maar heel den tijd al". „En dat wil zeggen „Dat ik van plan ben met Roland te trouwen". En ze glimlachte vertrouweiyk. „Maar dat is je reinste on zin!" riep Savill uit. Violet keek hem met verba zing aan. „U zei, dat niets u gelukki ger zou maken dan dat", her innerde ze, hem bedaard. „Ik kan van gedachte ver anderen". „Mogelijk, maar wy niet". Ze glimlachte weer en lei haar handen op zijn schouders „Ik wordt vandaag een en twintig en u hebt me nog niet eens gefliciteerd", pruilde ze sp&elsch. „Neem me niet kwaiyk, lie veling!" Hy kuste haar vlug. „Maar ik maak me erg onge rust. Pasquale Borsetti „Spreek me niet over hem!" riep ze uit. „Doe het niet!" „Ik ik „Nu, wees maar stil. Geef me mgn verjaardagscadeau laat me trouwen mét wien ik verkies". „Bedoel je daarmee Roland Masterley?" „Natuuriyk, wie anders?" „Wil je naar den ander zelfs niet luisteren?" „Wees nu niet zoo onnoozel, papa. Wie vraagt een meisje, dat alreeds verloofd is?" „Daar wist hg niets van". „Zooveel te erger voor hem. Hij is' te laat. Dat had u hem dadeiyk moeten zéggen". „Dat is niet zoo eenvoudig als je denkt. Bovendien houdt hg van je". „Maar ik niet van hem!" verklaarde Violet nadrukkelijk. „Waarom niet? Hg is weinig ouder dan Roland, hy is niet leelijk en hg is welgesteld''. .Luister, papa, Ik wil niet unfair zgn en mgnheer Bor setti zwart maken, alleen om dat ik hem afgewezen heb. Maar denkt u, dat ik hem zou verkiezen boven Roland? En hij is een Corsicaan! Papa, het is onmogeiyk!" „Wees niet haastig. Overdenk het goed, kind". Violet maakte een beweging van ongeduld. (Wordt vervolgd.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4