VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Feestdag voor Utrecht Honderden dooden door vloedgolf Krasse taal van Sjahrir tot het Briische volk Woensdag 3 April l»4ó NVMMSK «U Als. Leiding: B. G. Klooiterriel en S. L. Boer ma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer UIRt SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD VOOR HET BEBRIJFSLEVEN Het voorontwerp op de be drijfschappen, waarover wij onlangs schreven, Is in bespre king bij tallooze kringen uit werkgevers en werknemerswe- reld. Het is de bedoeling van den betrokken minister, dat na alle opmerkingen en kritiek te hebben vernomen, een defini tief ontwerp zalworden op gesteld, dat dan aan de nieu we kamer 2al worden aange boden. Zoo zijn er o.a. twee bezwaren van geestverwante zijde, die zeker zullen worden onder de oogen gezien. In een congres van katho lieke werkgevers en werkne mers werd het verlangen ge uit, dat de gedachte bedrijf schappen, die een groot en een veelzijdig gebied zouden om vatten, worden gespitst in ver schillende onderdeelen, die een speciaal soort bedrijven in het bijzonder zouden samenvatten. Voor dit onderdeel zou dan de mogelijkheid moeten wor den geschapen, zelfstandig re gelen omtrent het bedrijf te stellen, onder toezicht van het geheele bedrijfschap waarvan het een aparte afdeeling vormt Zoo was het indertijd ook in het ontwerp van Minister Ver schuur, wordt terecht opge merkt, die speciale vakgroepen onderscheidde. Een tweede wensch werd uit gesproken door de Stichting van den Arbeid, die in een brief aan de regeering den werisch te kennen gaf, dat er een So ciaal-Economische Raad inge steld zou worden, die dan de beslissingen van de bedrijfs- schappen zou moeten toetsen aan het algemeen belang. Ook Prof. Romme heeft op het bo vengenoemd congres voor het instellen van zulk een Raad gepleit. Verheugend is, dat de regee ring aan dezen laatsten wensch reeds aanstonds Is tegemoet gekomen, en wel in nog uitge- breideren zin dan gevraagd. Het Handelsblad meldt althans dat het In het voornemen ligt van 't betrokken departement om reeds thans over te gaan tot de instelling van een Soci aal-Economische Raad voor het bedrijfsleven. Deze Raad zal reeds in dit stadium der be handeling van de Wet op de Bedrijfsschappen zijn adviezen kunnen geven, opdat het straks in te dienen wetsontwerp zoo volledig mogelijk de bedoelin gen der betrokken kringen zal weerspiegelen. Voor zoover ze ten minste willen medewerken tot de geleide economie die thans eiseh is des tijds. Red. Mutaties Polderbestuur in Zeeland Bij K.B. zijn ln de provincie Zee land benoemd: tot dijkgraaf van den Koningin-Emmapolder, C. A. M Forket de Clinge; tot gezwo rene van het waterschap Ooster __en Sir Jansland, C. Krabbe, te "Oosterland; tot gezworene van het waterschap Poortvliet, C. J. van Westen, te Poortvliet; tot ge zworene van den Propsperpolder- Neaerlandsch tot gezworene van het waterschap Poortvliet, J. J. van der Slikke te Poortvliet, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden en tot lid van het bestuur der waterkeerlng van den Calomitouzen Nieuw-Neuzen- polder, P. Scheele Dzn-, te Hoek. Koningin op bezoek - Jaarbeurs geopend ONS LAND heeft weer een biflk van wilskracht en van vermogen tot herstel gegeven: Binnen.- een jaar na beëindiging der vijandelijkheden van den tweeden wereldramp, die ons land economisch zwaardér heeft getrof fen, dan eenig ander land in dit deel van de wereld, is gis teren als eerste in West-Europa de 46ste Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht onder buitengewoon groote belangstelling geopend. Niet alleen is deze Jaarbeurs de eerste na den oorlog, zij is ook een van de grootste, die ooit te Utrecht zijn gehouden: met 22.000 vierkante meter be slaat zij een oppervlakte, ongeveer anderhalf maal zoo groot als die van de omvangrijkste beurs van voor den oorlog. Niettemin moesten eenige honderden deelnemers wegens ge brek aan expositieruimte worden afgewezen. Het bezoek van H.M. de Koningin Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana was voor Utrecht aanleiding zich ln feesttooi te ste ken. In het Hoogelandsche park reden de' Koningin en Prinses met ge volg de stad binnen. Het gejuich ging over in een ovatie. Aan den ingang van de stads schouwburg, waar de officieele opening geschiedde, stond een eerewacht opgesteld van studen tenweerbaarheid. Allereerst sprak dr. Fentener van Vlissingen zijn welkomstrede uit, waarna de minister-president, prof. Ir. Schermerhom het woord nam. Er isenorm groote behoefte aan alle mogelijke goederen, aldus de minister. Voor het bedrijfsleven beteekent dit: elke klap is raak, De productie vindt altijd wel er gens een uitweg. Wanneer men het vraagstuk van het standpunt van deviezen en grondstoffen be kijkt, bestaat er helaas in dit op zicht een zekaïe onverschilligheid Het is hier een~evenwichtsvraag- stuk, de spanning tusschen pro ductie en vraag is er bijna altijd. De wijze, waarop zich deze span ning in dezen tijd van schaar- schte manifesteert, is heel andera dan voor den oorlog. De jaarbeurs toont nu èn het Na- derlandsche volk èn de wereld d« energie van het bedrijfsleven, at krachten, die in de afgeloopen ja ren 2ijn ontwikkelt en nu tot ont plooiing komen, en het begrip, dat bij het bedrijfsleven bestaat voor de nooden van ons volk. De minister-president besloot met den wensch uit te spreken, dat op deze jaarbeurs de krachten open baar zullen worden, die het be drijfsleven uit vrijen wil kan op brengen voor de reconstructie var ons volk als geheel, en dit niet alleen in materieel, doch ook ln moreel opzicht. Rede Minister Vos Vervolgens nam het woord de Mi nister van Handel en Nijverheid, H. Vos, die, terwijl de minis ter-president het onderwerp „het Nationaal belang der Jaarbeurs'1 had behandeld, tot onderwerp had gekozen „Het economisch belang der jaarbeurs". c De minister wensehte tenslotte het jaarbeursbestuur geluk met zijn activiteit en hij wenschte den exposanten een goede beurt toe Doch er is meer: .de minister sprak de hoop uit, dat wij aan het eind van het Jaar bij de na- jaarsbeurs. kunnen zeggen, dat een deel van de voorwaarden is vuld en dat wij verder zijn op geklommen op den ladder, die lijdt tot volledig herstel. Na de plechtigheid vertrokken de Koningin en de Prinses naar de jaarbeurs, van welke gelegenheid gebruik werd gemaakt om bij het eerste bezoek, van de Koningin nu de bevrijding aan de stad Utrecht een korte rondrit te maken. Op dezen eersten ochtend van de jaarbeurs heerschte er in de stad, mede ten gevolge van het bezoek de Koningin en de Prinses, intense drukte. Met een spon tane hartelijkheid heeft de U- trechtsche bevolking de Vorstin hulde gebracht, die geheel in overeenstemming was met de fees telijkheid van dezen voor Utrecht zoo belangrijke openingsdag der jaarbeurs. Nadat de Koningin, na Haar be zoek aan de jaarbeurs, naar Soest dijk was teruggekeerd, heeft Prln ses Juliana met o.a. de ministers Schermernbrn, Beel en Vos een lunch bijgewoond in het Schouw burg-Restaurant, aangeboden door den Raad van Beheer van de Jaar beurs, 's Middags heeft de Prin ses opnieuw een bezoek van on geveer een uur aan de jaarbeurs gebracht, waar zij zich met in teresse bij de verschillende stands heeft laten voorlichten door de hoeren Fentener van Vlissingen en Milius. Utrecht is in stemming. Het be zoek aan de jaarbeurs is zoo groot dat ln Amsterdam ln de groote hotels geen kamers meer beschik baar zijn. Tweed© extra trein uit Zeeland Behalve op 5 April zal er ook op 9 April een extra trein voor jaar beursbezoekers uit Zeeland rijden. Deze trein vertrekt om vijf uur uit Vlissingen en is om 10.56 in Utrecht. Om 18.30 uur keert de trein naar Vlissingen terug, waar hij om 00.54 uur aankomt. Spe ciaal ten behoeve van jaarbeurs bezoekers uit Zeeuwsch-Vlaande- ren zal deze trein des morgens te Europa's graanvoorraden Morgen zal te Londen de nood- conferentie inzake de Europeesche graanvoorraden worden geopend, 37 landen zijn uitgenoodigd, hier toe behooren niet: Spanje, Alba nië en IJsland. Volgens de huidi ge inlichtingen zullen bijna alle uilgenoodigde landen afgevaardig den sturen, behalve Sovjet-Rus land, Bielo-Rusland, de Oekraine en de Russische zone ln Duitsch- land.. Het doel van de conferentie is vast te stellen, hoe het kritieke graantekort in Europa kan wor den aangevuld en hoe de kloof tusschen de uitputting der voorra den en de oogsten van dit Jaar kan worden overbrugd. Clark Kerr staat interview toe ,,Ik ben voldaan over de resulta ten van de tusschen de Indone siërs en de Nederlanders gevoer de onderhandelingen. De onder handelingen waren niet zoozeer moeilijk, dan wel „traag", aldus heeft Sir Archibald Clark Kerr gisterochtend verklaard, toen hij een groep Indonesische journalis ten uit het binnenland had ont vangen. Hij voegde er nog aan toe: „De kwestie Nederlandsch Indië is een interne aangelegenheid. Hoewel andere landen de verplichting heb ben bijstand te verleenen, hebben Groot Brittannië geen verlangens Een groote vloedgolf heeft de kusten van de Hawai-eilanden. Alaska en Californië geteisterd. Een vuurtoren in Alaska werd V3ii den aardbodem weggevaagd, waarbij vijf menschen om het le ven kwamen. Op de kusten werd Projectiel komt tot explosie Hedenmiddag is te Nieuwland na bij Middelburg een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier ongeluk gebeurd, waarbij 4 perso nen werden gewone}. Voor enkelen bestaat er levensgevaar. Personeel van de opruimingsdienst voor ex plosieven van de luchtbescher mingsdienst van Bergen op Zoom waren 3ldaar munitie en projec tielen aan het opladen. Op een gegeven moment ontplofte een pro jectiel door onbekende oorzaak. Drie personeelsleden uit Bergen op Zoom werden door deze explo sie zoo ernstig vèrwond dat zij voor hun leven Invalide zijn. Direct werd de Roode Kruisdienst van Middelburg ge waarschuwd die de zwaar gewon den per ziekenauto naar het Gast huis vervoerde. De andere per sonen konden ter plaatse verbon den worden. In den avond zijn de naaste familieleden uit Bergen op Zoom van het gebeuren in kennis gesteld en met een dienstauto naar Middelburg gebracht. Onder de groep vrijwilligers heerschte groote verslagenheid. voor millioenen dollars schade aangericht. De vloedgolf schijnt ontstaan te zjjn door een onder- zet-sche aardbeving. Later werd gemeld dat de vloed golf vooral op Hawai groote schade heeft aangericht. In totaal zou den op de Hawai-eilanden reeds meer dan 300 dooden te betreuren zijn Duizenden menschen zijn zonder onderdak. Het Amerikaan- scbi' meteorologisch instituut ie Detroit heeft twee zware schokken geregistreerd met een tusschen- poos v$n l? minuten. De kustwacht te Seattle kreeg bericht, dat op zee varende sche pen een vloedgolf van ongeveer 30 meter hoogte hadden waarge nomen. Bijzonder Gerechtshof Prof. Schriecke ter dood veroordeeld Het Bijzonder Gereehtshof te 's-Gravenbage heeft uitspraak gedaan in de zaak legen prof. mr. J. J. Schrieke, ia bezettings tijd secretaris-generaal van het Departement van Justitie. De procureur-fiscaal heeft legen prof. Schrieke de doodstraf ge vraagd op grond van hulpver- leening aan den vijand, tiet Bij zonder Gerechtshof veroordeel de hem conform den eisch. Het Hof achtte bijna alle ten laste gelegde leiten bewezen en' ver wierp het door den verdediger aangevoerde, dat prof. Schrieke een ondergeschikte positie be kleedde en geen hoofd van het departement was. In feite was hij wei hoofd van het departemem, aangezien hij bekleed was mot zuivere regeeringsbevoegdheden Het Hof wees in zijn sententie voorts op de toespraken, welke prof. Schrieke tot Duitsche auto riteiten, o.a. Himmler hield, op den brief, welken hij aan Rauter schreef na den op Rauter gepleeg den aanslag. Voorts op het bren gen van den Duitschen groet met „Heil Hitier". Kenschetsend voor zijn beleid is ook de waar deer ing van Duitsche zijde voor zijn per soon uitgesproken, terwijl hij uit- noodigingen ontving, in Duitsch- land lezingen te komen houden. Toegegeven wordt, dat. zijn nat io naal-socialistisch en Duitschgezind bestuur soms overeenkwam me', het welzijn van het Nederlandsche volk, doch dit ging ten koste van hoogere belangen. Waar prof Schrieke er zich op beriep, de functie te hebben aanvaard om nog grootere verwarring te voor komen wijst het Hof erop, dat dit in 1941 zeker nog niet kon gelden, terwijl hij, zelfs toen hij wist, dat Duitschland de annexatie van Ne derland voorstond, verzfuimde daarvan Mussert in kennis te stel let. en zijn landverradérlijk be drijf voortzette. Prof. mr. j. j, Schrieke heeft te gen deze sententie cassatie aan- goteekend. Wederopbouw boerderijen Volgens opgave van den directeur bureau Wederopbouw Boerderijen was de stand der werkzaamheden bij den bouw van noodwoningen en noodstallen op 1 Januari üh6 voor de provincie Zeeland als volgt: noodwoningen (benoodiud 553) gereed: 195, ln aanbouw dG; noodstallen (benoodigd 643) ge reed: 340, in aanbouw 62. Nederlandsch Indie HET COMMUNISTISCHE BLAD „Dhily Worker - publi ceert een open brief van Sjahrir. JLn dezen brief doet Sjahrir een beroep op den linkervleugel van het En- gelsche v«fk om een einde te maken aan het optreden van Briische troepen tegen Indonesische vrijheidsstrijders. Sjahrir weerlegt de opvat- derlandsche souvereiniteit over tjng dat de Engelsche regeering verplichtingen heeft aan den Ne derlandshen bondgenoot. De Ne- WETH£)iIDER BOASON (Zeeuw van geboorte) ontvangt de gasten en «ntmoet oude bekenden. Indië wordt in dezen brief koïoniaal-fascisme gedoodverfd De brief besluit met een oproep om allen, zij aan zij. tegen hét imperialisme op te marcheeren. Het komt ons wel heel toevallig voor dat deze brief in de „Daily Worker" verschijnt, juist op het moment dat de besprekingen 'e Batavia een zeker resultaat op geleverd hebben en Dj-, van Mook c.s. naar Den Haag komen voor eer. beslissend overleg. Wanneer wij al aannemen, dat bedoeld epistel inderdaad van Sjahrir afkomstig is, dan lijkt het toch wel zeer onwaarschijnlijk dat hij dezen brief op dit oogen- blik ter publicatie gegeven zou hebben. De vraag is: Wie heeft meer belang bij het vertroebelen van de atmospheer in dit beslis sende stadium, Sjahrir of de „Dai ly Worker". HET WEER Aanvankelijk zwakke en ver anderlijke wind met vrijwel onbewolkt weer. Behoudens plaatselijk mist. Later wind tusschen West en Zuid met eenige toeneming van bewol king, voornamelijk in het noor den des lands. Droog weer. Zon onder 19.15; op 6.99. Maan op: 7.12, onder 21.08. Eerste kwartier: 8 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1