VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Hadden de besprekingen succes De Ziekenvoeding Dfnscfag 2 April 1946 NUMMER 429 KJAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 REACTIONNAIRE POLITIEK Het Ministerie Schermer- horn-Drees, dat, door het ver trouwen van Hare Majesteit de Koningin geroepen, zich be reid verklaard heeft, na de be vrijding den desolaten beodel van het door den bezetter be rooid achtergelaten Nederland te redderen, heeft nu driekwart jaar mogen werken, en heeft ongetwijfeld zijn volle arbeids kracht gegeven aan de voorloo- pige ordening van onze ver warde huishouding. Nog staan we slechts aan het begin \an den heropbouw en de vernieu wing, die ons door het konink lijk woord zijn beloofd. Maar alle bewindslieden doen onge twijfeld wat zij kunnen, en er komt heel wat werk uit hun handen. Het is te verwachten, dat de gfote meerderheid van ons volk bg de verkiezingen zal zeggen: „Ga zoo door. Vij ver trouwen u. En werkt voort met spoed!" Vele plannen staan op sta pel. en vinden reeds een be gin van uitvoering. Maar er zullen nog jaren noodig zijn, om ze te verwezenlijken. Wie met geduld wil mede arbeiden, is welkom. En bewaarheid zal worden het bekende woord: „Wij zijn er nog niet. Maar wij komen er wel!" q Nu zijn er evenwel stille te- genstandei's, die vreezen dat de radicale opzet van het re- geeringsprogramma hun parti culiere belangen en hun partij aspiraties zullen benadeelen, wat ongetwijfeld ook voor vele groepen het geval zal zijn.' Een partijtje, dat zou droomen, het bewind ondersteboven te kun nen gooien, om zelf met reac- tionnaire bedoelingen de regee ring in handen te nemen, vindt de huidige constellatie blijk baar ver van aangenaam. En groepen van behoudzuchtigen, die verlangen naar den tijd van weleer, toen er aan hun voorrechten niet werd geknab beld, willen alles liever dan uitvoering der bekend gemaak te projecten. Wat moeten nu deze diena ren der reactie doen? Er zijn twee middelen. le. Zoek spijkers op laag water! Er is natuurlijk als erfenis van de Duitsche terreur veel ellendigs. Wiens schuld is dat Dat is gemakkelijk gevon den. Het is de schuld van ons mi nisterie! En zoo klinkt het in alle toonaarden in de reactonnaire politiek, dat de minister zus of zoo veel praat, maar niets doet (terwijl ze allen als bees ten werken!), en dat zg zelf dat heel wat beter en vlugger zouden doen. Er is altoos nog te hopen, dat een domoor het gelooft. En als ze deze hard werkende mensehen uit het re- geerkasteel hebben verdreven, en zich zelf welbehagelijk op het kussen hebben gevleid, dan is van later zorg, dat de domme kiezers zullen ontdek ken dat ze een kat in den zak hebben gekocht. Kritiseer dus maar raak. El ke misère, elke wantoestand: het ministerie is de schuld. En éen voor éen gaan alle minis ters tegen den muur. 2e. Scherm met groote woor den! De prachtigste beginselen en begrippen worden mooi geëta- Nederlandsch Indie Tastbare resultaten van Den Haag verwacht AN.P.-Aneta seint het volgende overzicht over den toe stand in Indonesië: Hoewel de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties in Batavia klaarblijkelijk eenige mate succes hebben gehad, bewaren officieele kringen het meest volkomen stilzwijgen over alles, wat met de onder handelingen verband houdt, waardoor het niet mogelijk is een schatting te geven van hetgeen is bereikt Dit stilzwijgen zal waarschijnlijk wel het gevolg zijn van de omstandigheid, dat de werkelijke en tastbare resultaten in Den Haag zullen moeten worden verkregen. De overhecrschende indruk is, dat onder leiding van Sir Archibald Clark Kerr een werkelijke en veelbelovende verbetering in de betrekkingen en een grooter mate van wederzijdsch vertrouwen de republikeinen van Sjahrir en de hooge Nederlandsche ambtenaren ter plaatse verzekerd is. Optreden van Generaal Darling Sinds Dr. van Mook, zulks over eenkomstig zijn van de Nederland sche regeering verkregen instruc ties. den weg voor een in veel op zichten verbeterde atmosfeer ge ëffend heeft, zijn deze kringen meening, dat 't thans op aen weg van de regeering in Den Haag ligt, de meest volledige ver antwoordelijkheid op zich te ne- i voor de principieele over eenstemming, welke de grondslag zijn, waarop de scheppers van den nieuwen siatus zullen verder kunnen bouwen. De door dr. van Mook gemaakte toespeling, dat de ten aanzien van Indo-China verkregen oplossing voorbeeld zou kunnen bieden, wordt door deze kringen aldus uitgelegd, dat men in ae Indone sische kwestie naar een in veel opzichten hierop gelijkende, doch niet een geheel hieraan gelijke op lossing streeft. Deze kringen doen uitkomen, da' het voornaamste verschil tusschen den toestand in Indo China en dien in Indonesië is de ondeelbaar held van Indonesië als administra tieve eenheid, waarover tusschen Nederlanders en Indonesiërs in al le opzichten volkomen overeen stemming schijnt te bestaan. Sjahrir naar Djokjakarta Gisteren Is Sjahrir in een Dritsch vliegtuig naar Djokja karta gevlogen om Soekarno van de bü de onderhandelin gen bereikte resultaten op de hcogte te stellen. Hij werd he den terugverwacht. Sjahir werd door verscheidene oudere Britsche officieren ver gezeld, die waarschijnlijk met SJarifoedin ih overleg zullen ueden over de vrijlating van de geïnterneerden en de eva cuatie van de Japanneezen. leerd, in programma's en ma nifesten. En tegelijk wordt er bijgevoegd, dat ze allemaal, o zoo vooruitstrevend zijn. En nu is dit het fijne: de vooruitstre vendheid van de tegenwoordige bewinslieden mist den goeden grondslag! Eerst hun speciale beginsel, hun speciale mooie woord, kan den goeden grond slag zijn! Geef dus uw stem aan deze critici, en ge wint evenzeer den vooruitgang, maar dan vanuit hun zuivere, beginselvaste handen En ze ho pen, dat de kiezers hierin zul len trappen. De reactie loert. Maar de groote meerderheid der Neder landsche kiezers zal, naar wij vertrouwen, geen gehoor geven aan deze minderwaardige me thode van bestrijding. Eerder zullen ze stuwen naar nog ver der gaande radicaliteit, wat 'n steun in den rug kan geven te gen anti-democratische tenden- zen. Voor kritiek staan wij ook open. Maar laat het uitsluitend een-opbouwende critiek zijn. Dan wordt de opdracht van Hare Majesteit het beste ver vuld. Red. „Di-rling dwingt ons tot buigen", zoc schrijft de „Merdeka" in een beschouwing over de situatie, die te Semarang geschapen is sedert het optreden van den brigade-ge neraal Darling. Deze militaire be windvoerder zou geëischt hebben, dal alle namen en woorden, the het bestaan van de Indonesischs epubliek impliceeren worden af geschaft. „Het stadsbestuur is thans gedwongen een beetje cc- medie te spelen", schrijft de ,Mtr deka", „en de strijdmethoden te wijzigen. Verschillende bevoegd heden die de republiek aan zich getiokken had, zijn thans weer ontnomen. De ergste vernedering 1? echter de verklaring van den brigade-generaal, dat indien dt geallieerden geen rijst te Sema rang ingevoerd hadden, I8.0U0 In donesiërs verhongerd zouden zijn, omdat hun regeering hen niet kon voeden". Postverkeer met Duitsland Met ingang van April is het pistverkeer met Duitschland hervat. De P.T.T. deelt mede, dat het voorloopig - nog aan eenige be perkingen onderhevig zal zijn, zoodat uitsluitend zijn toegela ten: brieven tot en met 20 gram; en niet geïllustreerde briefkaar ten. Voorts zal de inhoud van strikt persoonlijken aard moe ten zijn. Prinselijk Paar weer terug H.K.H. Prinses Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard zijn Zater dagavond per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. In ver band met een lichte bronchitus moet Prins Bernhard echter op dokters advies eenige dagen het bed houden, mede met het oog op de a.s. reis van Hunne Ko ninklijke Hoogheden naar Scan dinavië. De Grieksche verkiezingen De Grieksche eerste minister Sophoelis, heeft gisteren zijn ontslag bij den Griekschen re gent ingediend. Men verwacht, dat de regent morgen de bespre kingen met het bestuur van de Populistpartij, aangaande de sa menstelling van een nieuw ka binet, zal openen. Volgens de laatst beleend ge worden resultaten heeft de par tij der royalisten in 95 van de 175 stembureaux te Athene, dat is in meer dan de helft van de stad, over alle linies de meer derheid behaald. De cijfers zijn als volgt: Populisten (royalisten) 23000, Nationale Unie 9569, Liberalen 9200 stemmen. Bijna 40 pet. blijkt zich van stemming te heb ben onthouden. Dez euitslagen veranderen de situatie aanzienlijk, daar het er tot nog toe op leek. dat de Po pulisten gelijken tred hielden met de andere partijen. De resultaten van 127 stembu reaux, over het geheele land verspreid, zijn als volgt: Ingeschreven aantal kiezers 76 9b9, uitgebrachte stemmen 49.796 daarvan behaalden de Po pulisten 24.759, de Coalitie 10.333 ei', de Liberalen 10.959 stemmen. C.a. 30 pet. der kiezers heeft zich van stemming onthouden. Belgie verhoogt crediet aan Nederland Naar wij vernemen hebben de gevoerde besprekingen te Brus sel van minister Lieftinck met den heer Franz de Voghel, mi nister van financiën in België, tot resultaat gehad, dat het door België op 9 Juni 1945 tot 500 millioen B. francs verhoogde rentelooze crediet thans weder om is verhoogd tot 800 millioen B. francs ter dekking van de meest dringende importbehoef ten. Giro- en spaarcertiiicaten Het bestuur van den Post cheque- en Girodienst maakt be kend, dat begonnen is met de toezending van spaarcertifica- ten aan diegenen, die deze cer tificaten door middel van den Girodienst hebben besteld. De verzending zal binnen een weeek haar beslas hebben ge kregen, zoodat hë*®bestuur av.n- neemt dat hiermede alle hier omtrent binnengekomen correó- E*>ndentie is afgedaan. Distri butienieuwijes Bonnen voor rijwielbanden Het Centraal Distr'ibutieka.i- toor deelt mede, dal de bonnen voor rijwielbanden, welke efen vervaldatum hebben gekregen na 20 Maart j.l., alleen geidig zijn, indien zij aan de achter zijde voorzien zijn van het stem pel van den distributiedienst. welke de bonnen heeft afgege ven. Afgifte schoenenbonnen Het Centraal DistribuCiekan- toor deelt in aansluiting aan de onlangs gepubliceerde nieuwe regeling voor de distributie van schoenen mede, dat men bij het aihalen der schoenenbonnen, be halve de tweede distributies tam kaart, ook het nieuwe inlegvel G 605 moet mede bregen. De dis tributiediensten zullen namelijk bij afgifte van een schoenenbon een inleegvel A 614, B 614, C 614. D 614 en E 614 van het inleg vel verwijderen. Carbolineum vrij Met ingang van 1 April is de distributie van carbolineum en taancarbolineum opgeheven. Er dient evenw-el rekening mede te worden gehouden, dat door ue fabrikanten de normale produc tie nog niet is bereikt. NAAR de- „Prawda" meldt za) de productie van graanproducten oor Sovjet Unie tegen 1960 tot 127 mil lioen ton gestegen zijn. In de laatste maanden worden herhaaldelijk klachten geuit met betrekking tot de ziekenvoe ding. In het bijzonder betreffen deze klachten de rantsoenen r lijders aan suikerziekte. Se dert de bevrijding zijn de zie kenrantsoenen herhaaldelijk op nieuw bezien door een commis sie van deskundigen, het laatst in begin Maart van dit jaar. De conclusie van deze onderzoekin gen is, dat de toewijzingen, ver vat in de thans geldende „rege ling van de distributie van zie kenvoeding", alleszins voldoen de zijn. De bewering, welke hier en daar wordt geuit, dat de ex- rantsoenen voor diabetici lager zouden zijn dan tijdens de De spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht, welke door i* Duitschers wel 2eer grondig was' vernield, wordt met voort varendheid hersteld, om de spoorwegverbinding met hel Zui den des lands over Dordrecht mogelijk te maken. Het plaatsen van een der bogen van een overspanning. bezetting, is in haar sickking onjuist. De oorzaak van ,..e ue, wering is gelegen in hv; ieic, dat bij de beoordeeling van de grootte van het ziekenranl. oen geen rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dal de rantsoenen voor gezonden zijn verhoogd. De toewijzing ten be hoeve van bepaalde groepen van zieken omvat de maximale hoe veelheden (met inbegrip van het burgerrantsoen) welke per week kunnen worden toegestaan. Tij dens de laatste jaren van de Duitsche bezetting waren de burgerrantsoenen abnormaal laag, terwijl de ziekenrantsoe nen tot 1 September 1944 steeds op het oorspronkelijk niveau ge handhaafd konden blijven. Hier door was het verschil tusschen de ziekentoewijzing en het bur gerrantsoen destijds zeer groot, terwijl thans, nu de burgerrant soenen aanmerkelijk gestegen zijn, dit verschil weer kleiner geworden is. Het gevolg hier van is, dat de extra rantsoenen, welke aan de zieken boven het burgerrantsoen verstrekt woi'- den, momenteel kleiner kunnen zijn dan die, welke tijdens de Duitsche bezetting gegeven wer den. Het extra ziekenrantsoen wordt dus wel kleiner, doch het volledige ziekenrantsoen blijft! gelijk. HET WEER Aanvankelijk hier en daar ne vel of mist, later van de Noordzee of het IJsselmeer landinwaarts drijvende wol kenvelden. Droog weer. Iets lagere temperaturen dan gis teren. Zon onder 19.14, op 6.12. Maan op 6.52, onder 19.49 Nieuwe Maan: Heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1