TRIBUNAAL MIDDELBURG Middelburg De toestand aan den Moerdijk Tholen ^uid-Beveland In de zitting van het Tribu naal van Vrijdag- 29 Maart wei den de volgende zaken behan deld: Krijn Janse, bloemist te St. Laurens. Hij werd ervan be schuldigd, zich reeds van 10 Mei 1940 als lid van de N.S.B. te hebben aangesloten en ge durende de geheele bezetting aangesloten gebleven te zijn. In April 1941, zoo werd verd. ten laste gelegd, had hij, met den N.S.B.-er Rademakers een lijst onderteekend, waarop de namen van een 30-tal anti- Duitschgezinde personen uit St. Laurens voorkwamen. Deze lijst leverde hij over aan den districtsleider der N. S. B. in Zeeland. Verd. beweerde, dit gedaan te hebben als tegenwicht tegen de actie van de Ned. Unie. Verder had besch. zich aan-i gesloten bij alle neven-organi saties die de N.S.B. kende. Als openlijke blijken van in genomenheid met den vijand werden o.a. genoemd: het re gelmatig bezoek dat besch. kreeg van den Duitschen refe rent Korte en den Fachberater Mittelstenscheid. Besch. verklaarde, dat nie mand onaangenaamheden van hem ondervonden heeft. De lijst met de anti-Duitsch- gezinden had hij niet geschre ven, wel get eek end, wat za. 'n groot verschil is. Dhr. Ouwerhand zeide, dat het nu maar eens uit moest De lotgevallen van de prijzencontrole in Zeeland Tijdens den oorlog en daarna groeide, tè midden van het we-1 lige ambtelijke apparaat, ook de Prijzencontrole op. Teneinde ons iets te vertellen van het werk van deze tijdelijke instel ling werden vertegenwoordi gers van de Zeeuwsche pers in staat gesteld een bijeenkomst in de Leliestraat in Goes bij te wonen. Het moet gezegd worden, dat de prijzencontrole en opspo ringsdienst in dezen abnorma- len tijd nuttig werk verricht, maar dit neemt niet weg, dat men naar het oogenblik snakt, dat het economische leven op normaal peil wordt gebracht en er geen prijzen meer gecon troleerd behoeven te worden. Laten wij hopen, dat het wel dra niet meer noodig zal zijn in ons blad te vermelden, dat in 1945 tegen 1000 personen in deze provincie proces ver baal moest worden opgemaakt. Het getal valt overigens in ver gelijking met de moeilijke om standlgheden, waarin het za kenleven verkeert, werkelijk nogal mee. De geldzuivering heeft in zooverre ook gunstige gevol gen gehad voor de prijzencon trole, dat de menschen vlug ger komen vertellen als hun te veel geld werd afgezet. Het werk van de prijzencon trole is veelomvattend. Tot ho telhouders en en autoverhuur ders toe worden op de vingers gekeken. Zwarte handelaars wandelen er ook nog altijd rond Een van deze zondaars werd een dezer dagen in Goes ge snapt met een hoeveelheid spek en boter. Voor deze al te groo- te luxe werd proces-verbaal opgemaakt. De bakkers gingen, volgens de Prijzencontrole wat te ver, als zij een prijsverhooging wenschten. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat dit niet noodzake lijk is. Overigens leert deze confe rentie ons wel, dat de prijzen controle voorloopig niet van öe baan zal zijn- zijn met de verontschuldigir. gen van al de N.S.B.-ers; het is hier precies hetzelfde als in Neurenberg, daar hebben ze ook geen van allen schuld. Wij zitten hier als vertegen woordigers van het Nederl. Recht. Mij interesseert alleen het leed van het Ned. volk in het geheel, waarbij duizenden goede Nederlanders den dood zijn ingegaan. Verder uitte spr zijn spijt, dat er bij deze recht spraken geen openbare aan klager of requisitoir is. Mr. J. van Hasselt pleitte voor den beklaagde. Janna Lockemeyer, reclame- teekenares te Vlissingen. Om streeks Nov. 1940 zou zQ zich oC de N. S. B. hebben aange sloten en vanaf Febr. 1941 in Vlissingen werkzaam geweest zijn bij de S. D. als werkster. Uit de stukken bleek echter dat zij in de eerste helft van 1942 zich bewust is geworden van de groote fout die zij had begaan en nadien heeft zij ge probeerd zich te rehabiliteeren waarbfl zij gebruik maakte van dingen en namen, dir zij tij dens haar werkzaamheden by de S. D. had opgevangen. Haar onmiddellijke invrijheidstelling werd gelast. Verdediger was Mr. Kuipers. Corneiia van te Est. dienst bode te Arnemuiden. Haar werd ten laste gelegd, dat zij in het openbaar veel- vuldigen en vriendschappelij- ken omgang met Dultsche mi litairen heeft gehad. Vooral met één Duitscher. waardoor zij openlijk heeft doen blijken van ingenomen heid met den vijand. Uitspraak in deze zaken op 12 Auril. Plechtige opening van de 46e Koninklijke Jaarbeurs De voorjaarsbeurs te Utrecht, do eerste na de bevrijding, dt Dinsdag 2 April 1946, üls morgens om 9 uur, ge opend. Om half elf zullen den Minis ter-President, Prof. Ir. W. Schermerhorn, en den Minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, in de Stadsschouwburg te Utrecht het woord voeren over het notlonale en economi sche belang aer Jaarbeurs. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen deze plechtigheid bijwonen. Het Utrechtsch Stedelijk Or kest zal het muzikale gedeelte verzorgen. De stand van het beroeps vervoer op de Jaarbeurs. Het 15.000 transportbedrijven omvattende beroepsvervoer ln Nederland, dat met zijn dui zenden vrachtauto's en slee- perspaarden iederen dag weer een groote bijdrage levert voor de oplossing van de transport problemen ln ons land en voor den opbouw van ons vaderland zal ook op de a.s. voorjaars beurs acte de presence geven. Op de vijfde verdieping is stand nr. 5012 Ingericht voor Uil hei Radioprogramma Van Dinsdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws en Gym. 7.30 Giamm. 3.00 Nieuws. 8.15 Gramm. 9.15 Morgen wijding. 9.30 Gramm. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Jaarbeurs. 11.15 Orgel. 11.45 Krijgsgev. 12.30 Ons Platteland 12.40 Plano. 13.00 N euws 13.15 Spaansch program. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Piano en orgel. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Alt en piano. 15.35 Pianorecital. 16.00 Kamerkoor. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Omroeporkest. 17.45 Jaarbeurs 18.00 Nieuws. 18.18 Omroeporkest. 18.45 Verkiezingen. 19 00 En nu naar bed. 19.05 Blaas- kwintet. 19.30 Ned. Strijdkr. 20 00 Nieuws. 20.05 Bonte Dinsdagavond trein. 21.30 Hoorspel Oeler Koe- ning. 22.00 Contact. 22.15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Re' White and Blue Stars. HILVERSUM n (415 M.) 7. Morgengebed. 8.35 Heilige van den dag 8.43 Gramm. 10.13 Voor de vrouw. 10.30 Gramm. 11.15 Als de ziele luistert, 11.30 Zangrecital, 12.15 Passieverzen. 12.30 Joan Lan- cè 14.00 Gramm. (Rachmaninoff). 14 Pluitrecital. 15.00 Opera. 16.05 Ziekenbezoek. 16.30 Muz. beschou wir.gen. 16.50 Bas en piano. 17.02 Serenade Beethoven. 17.30 Voor de Jeugd. 18.00 Viool en orgel. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.20 Gramm. 19.45 Win kels in Brussel. 20.05 Lijdensmedi tatie. 21.05 Dep. spreken. 21.20 Ka merorkest. 22.00 Nieuws. 22.05 Sep tet 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram- mcfoonmuziek. FILMNIEUWS Grand-Theater De film ..de Zilvervloot" draait niet tot a.s. Dinsdag, zooals ver meld is ons blad van Zaterdag j.l„ doch tot en met Donderdag 4 April a.s. Overtreding Procesverbaal werd opge maakt tegen een zekere M. B., slagersknecht te Veere, we gens een overtreding van de Vleeschkeuring -verordening, door een onafgedekt vervoeren van vleesch. Te veel van het goede Begin Februari werd door het distributiebureau te Mid delburg aangifte gedaan bij de politie van onrechtmatig ver kregen levensmiddelen door 'n 14-tal personen van de droog making Walcheren. Deze arbeiders hadden we gens zwaren arbeid extra bon nen verkregen. Van de droogmaking Wal cheren gingen deze arbeiders over naar den Rijkswaterstaat als havenarbeiders, alwaar zrj wegens zwaren arbeid ook ex tra levensmiddelen ln natura ontvingen. Toen evenwel in Februari bij de distributie in behandeling kwam, dat inplaats van coupu res, iedere arbeiders een for mulier moest invullen, bleek, dat deze 14 personen 10 maan den lang de gelukkige bezit ters zijn geweest van extra, plus dubbele rantsoeneering. De politie heeft de zaak ln onderzoek. Een verklaring van de N.S, In ons blad van 9 Maart 1.1. namen wij een artikeltje op, onder den titel: „Verbetering bij den Moerdijk gewenscht" waarin wij wezen op den moei lijken toestand zooals die mo menteel aan weerszijden van den Moerdijk voor de reizigers bestaat. Thans ontvingen wij een schrijven van den Perschef der N. S., waarin gezegd wordt, dat het maken van voldoende schuilgelegenheden voor de vaak zeer groote groepen rei zigers, die op vele plaatsen in het land moeten wachten op de autobussen, welke tijdelijk de treinen vervangen in ver band met de defecte bruggen, niet mogelijk is. De daarvoor vereischte ma- het beroepsvervoer. Alle tak ken van het zoo veelzijdige wegvervoerbedrijf zullen in de zen stand op korte, kernachtige wijze naar voren worden ge bracht en zoowel voor de ver laders als voor de vervoerders zal de beroepsvervoer-stand be langrijke gegevens lllustreeren over het vervoer ln Nederland en de taak, die het beroepsver voer daarbij verricht. Ook over het vervoer langs den weg naar het buitenland dat thans in onze lm- en ex- porthandel zoo'n groote plaats heeft genomen, zal het bedrijfs leven op stand no. 5012 alle mogelijke inlichtingen kunnen verkrijgen. terialen kunnen niet beschik baar worden gesteld. De ge troffen gebieden gaan nu een maal voor. Een verwijt aan de Ned. Spoorwegen, dat deze on der de huidige omstandigheden geen oog zouden hebben voor de belangen van de overstap pende reizigers, is echter niet juist. Ook de N. S. hebben te kam pen met schaarschte aan ma terialen en een tekort aan ar beidskrachten en ook zij kun nen zonder deze materialen en arbeidskrachten niets bereiken. Te Zwijndrecht en te Lage Zwaluwe is een wachtruimte aanwezig, die inderdaad te klein is voor de vele, overstap pende reizigers. Vergrooting is echter om bovenvermelde re denen niet mogelijk. Gelukkig breekt een gunsti ger seizoen aan en wij hopen, dat het wachten in den komen den winter, dank zij het her stel van de meeste bruggen, tot het verleden zal behooren. Wij nemen van dit schrijven gaarne nota, doch wij hebben in het bewuste artikel alleen gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn op de bewuste plaat sen een paar houten barakken neer te zetten. Dat hiervoor noch het ma teriaal, noch de menschen het in elkaar zetten van zoo'n barak kost heusch niet zoo veel tijd aanwezig zouden zijn, wil er toch bij ons nle: al te best ir. Eervol ontslag Met ingang van 30 Maart is eervol ontslag verleend aan A. van R., pensioengerechtigd agent van politie, alhier. Lezing De Z. E.waarde Pater van Deiningen van de Congr. Mill. Hill hield gisteravond een le zing met lichtbeelden over de zending Mola- Kai als propagan da voor de plaatselijke genoot schappen. De smaakvolle lezing viel bij de aanwezigen bijzonder in den smaak. Vooral door spre kers humoristische uitingen. ST. MAARTENSDIJK Kerknieuws By de gehouden herstemming voor twee notabelen der Ned.. Herv. Kerk, zijn gekozen dhrn. M. van den Hoek met 148 en P. V. van Splunter met 128 st. Op dhr. J. G. Koopman waren 119 st. uitgebracht. Party van den Arbeid Naar vernemen wordt zal ook hier een afd. van de Party van den Arbeid worden opgericht. Dhr. A. Berenpas uit Mid delburg zal a.s. Dinsdag een bespreking houden. OUD VOSSEMEER Bekeuringen Proces-verbaal werd opge maakt tegen 4 personen we gens fietsen zonder licht, één persoon wegens een verkeers overtreding en tegen 2 perso nen wegens het foutief invullen van aanvraagformulieren voor fietsbanden. Ongeluk De 82-jarige A. D.v viel van een boerenkar, die hoog was opgeladen met stroo. De man kwam met zijn hoofd op de straatsteenen terecht, waar door een gapende wonde ont stond en hg kneuzingen aan hals en ribben opliep. THOLEN Ongeval Onlangs is mej. Lievisse Adriaanse op het distributie kantoor van de trap gevallen. Bg het geneeskundig onder zoek bleek, dat zg twee ribben had gebroken. KAPELLE Onlangs vond in het Hotel De Zwaan de oprichting plaats van de Partij van den Arbeid. Dhr Tramper opende deze by- cenkomst en heette de aanwe zigen welkom. Daarna gaf hy het woord aan den spreker van dezen avond, Mr. H. B. Bouman. Spr. wees op den partijstrgd voor 1940. Hg zei verder, dat de Party van den Arbeid mo menteel de grootste party is en de eenige party, die een ideeaal heeft voor de toekomst Aan het einde van deze be spreking kon men zich opge ven als lid. Verschillende leden gaven zich spontaan op. In het bestuur werden gekozen dhrn. C. Tramper, P. van Zweden, H. J. v. d. Vrie, A. J. Th. Hen- driksen en M. Wlllemstein; de beide laatsten waren niet aan- aanwezig. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 14. In enkele uren tgds za delden ze hun paarden, pakten hun reiskleeding en reden de stad uit in galop. Nu ging het Het was een lange rit. De mees te ruiters deden er meer dan vier dagen over, maar de vrien den hoopten het vlugger te in wilden ren naar de kust toe.n. Priemstoot reed voorop. Het maantje scheen, zoodat ze den weg goed konden zien en snel konden ryden. Ze bespie den nauwlettend de struiken, want een hinderlaag was niet uitgesloten, maar er deed zich tydens den rit niets byzonders voor. Eindeiyk, tegen den mor gen, toen de zon al opkwam, bereikten ze een herberg.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4