VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen momenteel opgeschort Weer sinaasappelen Een pluim voor Stalin tot besluit Maandag 1 April 1946 NUMMER 133 UJAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie eu Admin.: Goes, Beestenmarkt 1. Tel, 8133, Gironummer 410357 DE UTRECHTSCHE JAARBEURS Ongetwijfeld zullen ontelba re Zeeuwen tusschen 2 en 11 April aanstaande de reis naar de bisschopsstad ondernemen, teneinde de tot herleving ge komen jaarbeurs een bezoek te brengen. Zij zullen dit doen, ten deele als een interessant uitstapje, waarbij ze allerlei nieuwe dingen hopen te zien. Maar velen, heel velen, zullen dit ook doen uit welbegrepen zakelijk eigenbelang. Hoe kan men in zijn vak vooraanstaan de blijven, als men niet op de hoogte is van de nieuwste uit vindingen en toepassingen, die in de wereld zijn gemaakt? Daarom reist ieder naar Utrecht tusschen 2 en 11 April En als men van de speciale reisgelegenheid voor Zeeland wie gebruik maken, dan gaat men Vrijdag 5 April retourprijs derde klasse vanaf Goes met toegang jaarbeurs f 12.40, Vlis singen f 13.20, Middelburg f 13. Vroeg kaartjes nemen zal ver eischt zijn! En wat zal men daar in Utrecht zien? Te veel zelfs om kort op te noemen. De jaarbeurs zal grooter zijn dan ooit te voren. En omdat de Leipziger Messe in afzien- baren tijd zal zijn uitgesloten, heeft de Utrechtsche organi satie de kans, de meest be zochte jaarbeurs van West- Europa te den. Reeds zijn meer dcc _nde buitenland- sche firm., .j ingeschreven dan ooit vroeger. En de beschik bare ruimte was absoluut on voldoende, zoodat vele tijdelij ke barakken zijn bijgebouwd. Toch moesten nog 500 aan vragen worden afgewezen. De catalogus van al wat er te zien zal zijn, is bij het se cretariaat van de jaarbeurs te Utrecht verkrijgbaar. Na toe zending van een bedrag- van f 1.wordt ze per post toe gezonden. Frankrijk komt met een eigen paviljoen voor den dag. Er is een speciaal Zweedsch huis. Voorts een paviljoen van Tsjecho-Slowakije. Zwitserland en België hebben ook afzon derlijke afdeelingen. A'ederlandsch Indie Van Mook en Sir Archibald naar Den Haag DE Nederlandsch-Indonesische besprekingen zyn mo menteel opgeschort om Dr. van Mook gelegenheid te geven naar Nederland te reizen voor besprekingen met de Nederlandsche regeering. Sir Archibald Clarck Kerr en drie Indonesische autoriteiten, door Sjahrir aangewezen, zuilen v. Mook vergezellen. De door Sjahrir benoemde In donesiërs zijn Soewandi, Soedarsono en A. K. Pringodigdo. Een ons toegezonden jaar beurskrant bevat belangrijke artikelen, o.a. van den Minis ter van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, Mr. J. Milius, di recteur van de jaarbeurs, Dr. E. J. Tobi, Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart, en anderen. Voor logies kan men zich vervoegen, ook liefst tijdig, bij het logiesbureau van de Ver- eeniging voor Vreemdelingen verkeer, Vreeburg-, hoek Vie- straat, dat zoowel voor alle ho tel- en pensionruimte gezorgd heeft, als ook met tallooze gast vrije particulieren zich in ver binding heeft gesteld. Alles te zamen genomen: wij weten zeker, dat Zeeland met 'n groot aantal bezoekers voor den dag zal komen. Want ook Zeeland wil vooruit, het nieu we, opbloeiende leven tege moet! Red. v. Mook heeft in een offi- cieele vex-klaring medegedeeld, dat hij hoopte, dat dé komende onderhandelingen in den Haaj. slechts een. kwestie van een week of korter zouden zijn en hij voeg de er aan toe, dat de onderhan delingen in Batavia zouden wor den afgesloten. Da overeenkomst tusschen Frank rijk en Annam had de onlangs ge houden besprekingen belangrijk bevorderd hoewel de omstan digheden in Indonesië verschil lend waren en een oplossing gegeven, welke anders moeilijk te vinden zou zijn geweest. Wij merken hierbij op, dat hieraan voorafgaande berichten sprake is geweest van „bespre kingen" en „raadpleging". (Red.) De Confersnlie Op den 30en Maart om 4 uur In den middag" (plaatselijken tijd) ten huize van den gezant een pli naire vergadering gehouden. E subcommissie diende haar verslag over de bijeenkomsten van 27 en 28 Maart ter beoordeeling in. Uit de besprekingen, welke hierna volgden, bleek dat de gezichtspun ten van de Nederlandsche en de Indonesische delegaties betreffen de de toekomst van Indonesië nu voldoende genaderd waren bezoek van Dr. van Mook derland ter raadpleging van zijn regeering te rechtvaardigen. Daar om zal Dr. van Mook met eenigcr van zijn raadgevers Batavia ver- later en op Donderdag 4 April naar Den Haag réizen. Bereikte overeenstemming De overeenkomst, welke is be reik' tusschen de Nederlandsche en de Indonesische ver-tege. digers is geen formeel "accoord, doch eerder een gelijksoortige kijk op essentieele punten, waarvan me: volgens welingelichte krin gen hoopt, dat zij wellicht een grondslag zullen zijn voor een Nederlandsch-Indonesisch ver drag. Een lid van Sjahrir's kabinet, dat aan de besprekingen heeft deelgenomen, heeft medegedeeld, dat de leden van het Indonesische kabinet die Dr. van Mook naar Nederland zullen vergezellen, geen volmacht zullen hebben om verdere onderhandelingen te ren. Zij zullen het Indonesische standpunt bij de Nederlandsche regeering uiteenzetten. Dezelfde bron zeide voorts: „De Necie: landers zullen waarschijnlijk een deel van hun prestige opofferen in ruil voor- reëele economische vocrüeelen". Naar verluidt komt de overeen stemming grootendeels neer op een erkenning van den status quo in Nederlandsch-Indië, doch bij een eventueel verdrag zal men wel nadere regelingen treffen. Men gelooft, dat de thans bèreik- Bijzondere tuinbouw teeltvergunning Het bedrijfschap voor groen-1 ten en fruit maakt bekend, dat provinciale voedselcommissaris- sen na 13 April geen aanvragen voor bijzondere tuinbouwteelt- vergunningen meer in behande ling zullen nemen. te overeenstemming de erkenning 'insluit van de feitelijke macht de: Indonesiërs over Java en moge lijk Sumatra. Verklaard wordt, dat men bfj de overeenstemming ook nog het oog had op een gemeenschappe lijk burgerschap voor Nederlan ders en Indonesiërs en op waar borgen voor de Nederlandsche eco nomische belangen. Een gunstig teken Het is opmerkelijk, dat de eva cuatie van Nederlandsche bur- gets uit Java sinds eenige weken is stopgezet en dat evacués van Soerabaja momenteel uit Singa- ore naai' Soerabaja têrugkeerén. De publicatie van een Neder- lar.dsch-Indonesische overeen komst betreffende de gein terneer i 'en in Midden-Java wordt dan' ok binnenkort verwacht. Extremisten op Sumatra Volgens de plaatselijke republi- keinsche bladen staat met ingang van deze week de geheele Oost kust van Sumatra, de stad Medanl daarbij inbegrepen, onder het gezag van de T.R.I. De Indonesi sche burgerlijke autoriteiten mo- i hun werk voortzetten, doch .et het oog op de critieke situa- berust het hoogste gezag bij de T.R.I. Sinds de afkondiging Van dit besluit is het terrorisme in de stad en de omgeving daar van aanzienlijk toegenomen worden de Chineezen door - een panische angst bevangen, daar er geei dag passeert of er worden huizen in de Chineesche wijk.ge plunderd en in brand gestoken. Het Centraal Disrtibutiekan- toor deelt mede, dat voor per sonen, geboren in 1925 of later wederom 500 gram sinaasappe len beschikbaar wordt gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Woensdag 3 April de bonnen E 36. D 36, C 36 en B 37 reserve der bonkaart K 604 bij een han delaar in groente en2of fruit in leveren. De aflevering der si- raasappelen zal zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. Handelsovereenkomst met Denemarken Een Nederlandsche delegatie en _.m Deensche delegatie zijn op den 29en Maart 1946 te Kopenha gen tot een handelsovereenkomst gekomen. Aan deze overeenkomst zijn twee lijsten toegevoegd van de goederen welke in de periode van 1 April 1946 tot 31 Maart 19-17 tusschen beide landen zullen den uitgewisseld. De Deensche export naar Neder land gedurende deze periode wordt geschat op 29 millioen gulden en zal o.a. omvatten: boter, vee, za- den, huiden en zalm, pharmaceu- tische producten, kryoliet en ma- chinus. De export van Nederland gedu rende dezelfde periode is geschat op een waarde van 20 millioen gul den en zal o.a. bestaan uit: tuin zaden, bloembollen, kunstzijden garens, stukgoederen en confectie, linoleum, chemicalieën, radiomate riaal en machines. Het waardeverschil tusschen bei de bedragen is bestemd voor de betaling van interest en aflossing van Nederlandsche leeningen aan Denemarken. „Tjisadene" heden in IJmuiden De afd. Pers en Publiciteit van nen Dienst van de Repalii- eering deelt mede. dat het mo torschip Tjisadene heden te 17 uur in IJmuiden verwacht \vo] dl TURKS CH-IRAAKSCH VERDRAG GETEEKEND. Radio Ankara meldde, dat Zater ag het verdrag van vriendschap tusschen Turkije en Irak is getee kend. Aan het verdrag zijn een aai.ïal protocollen toegevoegd, on der andere betreffende de rivie ren Tigris en Euphraat en haar zijstroomen. Het proces te Neurenberg AAN het slot van het negen uren durende betoog over zijn „onafgebroken pogingen om den vrede te verze keren „gedurende het tijdvak van 1933 tot DnitschJands ineenstorting" heeft Joachim von Ribbentrop Zaterdag een eercsaluut gebracht aan Stalin. Hitler citeerende, noemde hij den Russischen generalissimus „een van de grooten der geschiedenis" en ztfn roode leger „een grandiose schepping". Hij beweerde verschillende malen tijdens den veldtocht het Oosten gepoogd te hebben zijn „vertrouwenspositie" bij Stalin en Molotov te hebben willen gebruilten om te trach ten tot een afzonderlijken vre de met Rusland te komen, doch daarbij op Hitiers onver zettelijkheid te zijn gestuit. De eerste maal. zoo zeide hij, was de geallieerde landing ir Noord-Afri.ka. Toen wees Hit- Overzicht van de openingszitting van den Veiligheidsraad der UNO in het gebouw van het Hunter College te New York tij dens de toespraak van den Amerikaanschen Staatssecretaris Ja mes F. Byrnes tot de afgevaardigden. Ier het voorstel af omdat een vredespoging defaitistisch zou lijken. De tweede maal was na Italië's ineenstorting in 1943. De Fuehrer was aanvankelijk -met dit plan ingenomen schetste zelfs reeds den demar catielijn. Doch reeds den vol genden dag was Hitler van meening veranderd, omdat bij ideologische tegenstellingen toch slechts van wapenstilstand sprake had kunnen zijn. Daar na had van Ribbentrop nog tweemaal vergeefs getracht Hit Ier tot onderhandeling met Rus land te brengen. Overigens moest von Ribbentrop toege ven, dat hij persoonlijk de kan sen op een afzonderlijken vre de niet groot achtte door de „sterke houding van de tegen standers zoowel in West als Oost", vooral na Casablanca. Ook het auteursrecht van Hit- Iers „einmalige" vredesaanbod na het einde van den veldtocht in Frankrijk, waarin voor Duitschland „slechts" vrije hanjl in Europa en enkele kolo niën werd geëischt, eischie von Ribbentrop voor zich op. Effectenbeurs Naar wij vernemen zal de Amsterdamsehe effèctenbeurs waarschijnlijk over twee a drie- weken worden heropend voor de verhandeling van aandeel en met inbegrip van Amenkaan- sche en Nederlandsch Indische obligaties. De heropening is in overeenstemming met de voor stellen van minister Liettinck. De nieuwe Belgische regeering Het nieuwe ministerie Van Acker is thans als volgt samen gesteld: Eerste minister en minister van kolenproductie: Achiiie van Acker (soc.); _,Vice-voorziUer v. d. ministerraad en Economische Zaken: A. Deveze (lib.); Binnen landsche Zaken: A. Buisséret (lib.); Buitenlandsche Zaken en Buitenl. Handel: iJ. Spaak (soc.;. Landbouw: R.Levebrcve (lib"; Koloniën: H. Godding fiib.); Fi nanciën: F. de Voghel (extra pari.); Invoer: P. Kronacker (lib.); Justitie: A. van Glabbe- ke (lib.); Nationale Verdediging: Kol. de Fraiteur (extra pari.); Voedzelvoorziening: E. Lalmand (comm.), Volksgezondheid; Dr. Marceaux (comm.). Arbeid en So. ele Voorzorg: E. L. Trocie, (soc.), Openbare Werken: J. Boo remans (soc.); Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen. H. Vos (soc.); Spoorwegen en P.T.T.: Ernast Rongvaux (soc.); Budget; J. Merlot (soc.); Wederopbouw: Jean Torfe. (comm.); Naiionaal Herstel; A. de Staele (extra pari.). Het Coördinatiecomité staat onder voorzitterschap van den heer Deveze. De voedselvoor ziening, import en Landbouw, die een comité vormen, staan onder leiding van minister Lal mand. Het ministerie zal zich speciaal bezighouden met soci ale, economische en financieele vraagstukken en geen partijpo litiek voeren. De eedaflegging zal dezen avond plaats hebben, terwijl het nieuwe ministerie zich waarschijnlijk Woensdag aan de kamer zal voorstellen. Perzisch gezant te Moskou benoemd De Teheraansche pers en radio hebben Zaterdagavond bekend gemaakt. dat Hamid Sayah. liet pro-Russische lid van de Per- zis- ne afvaardiging, die onlangs te Meskou verwijlde, tot Per zisch gezant te Moskou is oe- rcemó Geen huisslachtingen na 1 April De huislachtingsperiodo van het seizoen 1945/1946 eindigt op 1 April. Na dezen datum wor den in het algemeen geen mach tigingen voor huisslachtingen meer afgegeven en mogen geen huisslachtingen van varkens meer worden verricht. Slechts voor de getroffen gebieden en sommige liefdadigheidsinstel lingen zijn uitzonderingen toe gestaan Een Democraat-afgevaardigde in den staat Washington, De Lacy, zou volgens hel a.f.p. beweerd hebben dat de Vereenigde Staten een voorraad van vijftienhonderd atoombommen zouden hebben c-n dat de fabricatie van atoombom men nog steeds zou worden voort gezet. HET WEER Geldig tot Maandagavond In den ochtend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. Ove rigens nog vrij zonnig weer. Weinig verandering van tem peratuur. Zwakke wind. Zon onder 19.12, op 6.15 Maan op 6.34, onder 18.14 Nieuwe Maan: 2 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1