VMIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND OOSTERLIJKE DE VEILIGHEIDSRAAD IN GEHEIME ZITTING BIJEEN Zaterdag 30 Maart 1946 NUMMER 437 te JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteu r: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 41036? CONSOLIDATIE Er beginnen zich langzaam aan enkele lijnen af te teekenen omtrent de toekomst van Oost- Europa. Wel is nog niet alles in kannen en kruiken. Doch het is ook een groot gebied, dat vele volkeren omvat en diens volgens ook vele, haast onop losbare problemen. Dat echter naar een bewust plan wordt gehandeld blijkt telkens duide lijker. De groote macht aldaar Is ongetwijfeld de Sovjet-Unie. De vroegere besprekingen van de groote drie hebben aan Rus land vrijwel de vrije hand be loofd, om in die verwarde Oost Europeesche wereld orde te scheppen. En daarmee zijn Rus land en zijn vertrouwde vrien den in die streken dan ook al door bezig. Twee symptomen willen we thans kort memoreeren. Het zijn vriendchapsverdra- gen die door Tito thans met naburige Öost-Europeesche vol keren worden gesloten. En het is de taktiek, die al- meer in het door Rusland be zette deel van Duitschland aan den dag komt. Tito's reis Met ietwat ostentatie werd deze aangekondigd. Tito zou Tsjecho-Slowakije en Polen bezoeken. Polen, ongetwijfeld onder bestuur, dat de Sovjet-Unie vriendschappelijk gezind is. Tsjecho Slowakije, dat door Eenesj wordt geleid, een oud vriend van Rusland, reeds tij dens zijn ballingschap buiten zrjn vaderland, toen hij ook Rusland bezocht. De reis is voortreffelijk ver- loopen. Tito, de groote held in den Joegoslavischen vrijheidsoorlog werd warm ontvangen. En tergkeerend naar eigen land werd hij daar met enthour siasme ingehaald. Men besefte blijkbaar, dat hrj goed werk voor zijn vaderland had ge daan, ook nu in den vrede. Een verdrag van vriend schap werd gesloten, zoowel met Polen, als met Tsjecho- Slowakije. Naast politieke ban den zullen ook ongetwijfeld economische betrekkingen aan geknoopt worden. Het zal alles strekken tot snellere herrijzing dezer zwaar getroffen gebie den. Wanneer zullen" de overige landen in die streken, Oosten rijk, Hongarije, Roemenië, Bul- garge dit goede voorbeeld vol gen Alleen aaneengesloten kunnen zij een beteekenisvolle rol spelen bij den herbouw van Oost-Europa. Nederlandsch Itidie Wanneer komen onze schepen uit Sydney? Mountbatten boekt succes VOLGENS een verklaring van den hoogsten regeerings- utoriteit hebben onderhandelingen over het prgsge- ?en van Nederlandsche schepen uit de haven van Syd ney plaats. De Regeering is niet genegen de sterke arm te gebruiken tegen de havenarbeiders, die nog steeds weigeren goederen te laden, waarvan zij gelooven, dat zü gebruikt zullen worden tegen de Indonesische nationalisten. Volgens betrouwbare berichten overweegt de regeering Aus tralische marineschepen te gebruiken om de herstelgoederen naar Nederlandsch-Indië te vervoeren. Nederlandsche reeders hebben, naar verluidt aangeboden om ae schepen, die zooveel vertraging hebben ondervonden, in te scha kelen in den dienst van Austra lië op Engeland, ten einde er ze ker van te zijn, dat zij gebruikt worden en niet langer vastgehou den worden. Over eenige dagen verwacht men een officieele mededeeling. Ondertusschen veroordeelen de officieele vakvereenigingen halsstarrigheid van de havenarbei ders. Lord Mountbatten spreekt de Vakvereenigingen Admiraal Lord Louis Mountbat ten voert besprekingen met vak- vereenigingsleiders te Sydney en tracht de kwestie van het embar go op Nederlandsche schepen op te lossen. Senator Ashley, de Australische minister van Scheepvaart, heeft medegedeeld, dat als gevolg van de conferentie,- waarbij lord Louis Mountbatten tegenwoordig is. de Nederlandsche schepen, welke momenteel werkloos in do Australische haven liggen, wel licht in de nabije toekomst zul len uitvaren. Lord Louis heeft een druk pro gramma onderbroken om de lei ders der vakvereenigingen te ont moeten, hij moest een persconfe rentie halfweg afbreken en arri veerde te laat op een receptie aan het stadhuis, tot groote teleurstel ling van tienduizenden, die hém in de straten stonden op te wach ten Nieuwe troepen te Priok Eenige Nederlandsche bataljons ingedeeld bij de 10de Britsche gade, te Tandjong-Priok zijn arriveerd en onmiddellijk naar Soerabaja doorgezonden. Een bataljon Friezen, onderdeel an de 5e Britsche brigade die te Batavia is gearriveerd, verblijft, momenteel in een doorgangskamp te Priok. Op Lombok Een groot deel van de bevolking op het eiland Lombok, dat kort geleden door Nederlandsche strijd krachten is bezet, lijdt, naar men heeft kunnen constateeren, aan malaria, dysenterie en scabies. Er is reeds een Nederlandsch zieken hui? ingericht en men verwacht uit Soerabaja zeer spoedig klee ding, waaraan de bevolking drin gend behoefte heeft. Voedsel en medicijn naar geïnterneerden Het Indonesische Roode Kruis heeft medegedeeld, dat een spe ciale trein bestaande uit 7 wagons Rusland en Duitschland Wat moet er van de Oostelijke helft van Duitschland komen, voor zoover het niet bij Polen of bij Rusland wordt ingelijfd? Rusland heeft dat gedeelte militair bezet. Maar dat is een overgangstoestand. Belangrijk is wat daarop volgen zal. Wat de Westelijke bezette deelen van Duitschland betreft, is nog geen enkel plan geop perd. Wat blijft er achter, als de Amerikanen en de Britten verdwijnen Niemand weet het. Frankrijk wenscht de afschei ding van Rijnland en het ttoer- gebied. Maar zal het zijn zin krijgen Doch Rusland weet drommels goed wat het wil met Oostelijk Duitschland! Het Berlijnsche blad Nacht- express" meldt nu weer, dat Rusland 3800 fabrieken, die het als herstelbetaling werden toegewezen, zal laten staan, om herleving der industrie moge lijk te maken. Tevens bevordert het de tot stand koming van de fusie tus- schen communisten en sociaal democraten in zijn zone. Wat wil Rusland met Oost- Duitschland, voorzover het niet Russisch of Poolsch wordt Het wil een bevriende land streek er van maken, onder 'n geestverwant bestuur. Kan iemand Rusland ongelijk geven Het is de taktiek, eigen grenzen te beveiligen. Red. geladen met meer dan 46 ton voed sel en geneesmiddelen voor de ge- interneerden in midden-Java, op den 27sten Maart van het Mang- garai-station te Batavia vertrok ken is. Aan de geïnterneerden is nu toe gestaan eenmaal per maand pak ketten van hun verwanten te ont vangen. RADAR experimenten Sir Edward Appleton, secretaris van het departement voor weten schappelijke en industrieele on derzoekingen, heeft medegedeeld, dat onlangs proefnemingen zijn gedaan met radarecho's van de Zon en de Melkweg. Men heeft hiervoor een radarinstallatie ge bruikt, die oorspronkelijk bestemd was orn vijandelijke vliegtuigen op te sporen. Echo's verkregen van meteor- staarten, werden opgevangen van afstanden van 2000 mijl. Dit is mo menteel de recordafstand bij de radarproeven. Op het oogenbllk is het nog slechts een experiment van wetenschappelijk belang, want het zou niet mogelijk zij, de flauwe echo van een vliegtuig of schip op zulke afstanden op te sporen. Bijgeluiden zouden zulke sterke storingen opleveren, dat de echo van het vliegtuig of het schip geheel verloren zou gaan. Churchill en Hoover naar ons land Overdenking Naar wij vernemen zal het be zoek van Churchill aan H. M. de Koningin plaats hebben in de 2e helft van Mei. Ook de oud-president der Ver- eenigde Staten, Hoover, die mo menteel voor het U.N.R.R.A.- tverk in Europa vertoeft, zal Ne derland bezoeken. Hij kan in de tweede week van April hier ver wacht worden. Transjordanie „onafhankelijk" De bepalingen van het verdrag van alliantie tusschen Groot-Brit tannië en Transjordanië zijn gepu blleeerd. De voornaamste punten van dit verdrag zijn: Volledige onafhankelijkheid van Transjorda nië, wederzijdsch overleg, weder zij dsche hulpverleening in tijd van oorlog en onderhandelingen vooi een handelsovereenkomst. Tevens worden Britsche militaire regelingen in Transjordanië in haar huidlgen vorm gehandhaafd en wordt Britsche financieele hulp voor het op den been houden van het leger van Transjordanië ge garandeerd. Extra rantsoen Importcigaretten Naar wij van officieele zijde vernemen zal op 2 Mei a.s. een bon worden aangewezen voor een extra-rantsoen sigaretten. Ditmaal zullen het import-si garetten zijn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. DE FRANSCHE socialist, Leon Blum zal de ..Europeesche Socia listen" vertegenwoordigen op het congres van de Labour Party te Bournemouth. Perzische kwestie Gromyko liet verstek gaan TOEN DE ZITTING gisteren om 10.30 werd geopend, waren alle leden, behalve den Sovjetvertegenwoordi ger aanwezig. Een officieel persoon verklaarde vervol gens dat de zitting geopend was en zeide, dat na de bijeen komst een verklaring zou worden gepubliceerd. Gromyko verliet het Sovjeiconsulaat te New York om 10 uur (Ned. tijd), naar gemeld werd om de bijeenkomst b(j te wonen, maar een half uur later was hij nog steeds niet aangekomen. De Raad zal hedenavond om 9 uur (Ned. tijd) in openbare zitting bijeenkomen. Het Communique Perzische kwestie zonder de Sov- In het communiqué, dat na «ie geheime bijeenkomst is uitgege ven, wordt verklaard: „De leden van den Veiligheidsraad zijn in vergadering bijeengekomen *om een informeele bespreking te hou den over de verder te volgen pro cedure in verband met het Per zische beroep. Men Is in aanzien lijke mate tot overeenstemming gekomen. Vertegenwoordigers van alle leden van den Veiligheidsraad behalve de Sovjet Russische ver tegenwoordiger hebben de bijeen komst bijgewoond." Reuter verneemt, dat de leden van den raad overeenkwamen., ondanks het afzijdig, blijven van Sovjet-Rusland met de behande ling van de Perzische kwestie voort te gaan. De tekst van het communiqué werd geinterpreteerd als bedoe lende te zeggen, dat men 't er in beginsel over eens was geworden bespreking van de Perzische kwestie voort te zetten. De leden den Raad schijnen besloten te hebben-, ondanks het verzet van Sovjet Russische zijde, op de kern van de kwestie in te gaan. Men meent, dat Gromyko zich op lie! laatste oogenblik dit besluit -U; onvermijdelijk gerealiseerd kan hebben en daarom toch nog be sloten heeft de vergadering niet bij te wonen. prie vragen jet-Unie heeft voorgestaan en dat aan Sovjet Rusland en Perzië ge vraagd zal worden binnen een be paalden tijd te antwoorden op de volgende vragen: 1 Waarom is de Sovjet Russische verzekering, dat de Sovjet Rus sische troepen, behoudens onvoor ziene ontwikkelingen, uit Perzië worden teruggetrokken, onbevre digend voor de Perzische regee ring? 2. Wat voor onderhandelingen zijn thans tusschen Sovjet Rus land en Perzië gaande? 3 Hangt het' terugtrekken van de troepen van het Roode Leger, van deze onderhandelingen af? Over vertrouwen gesproken Het door Sovjet-Rusland gebruik te argument, dat de Veiligheids raad voldoende vertrouwen in den geest der onderhandelingen, tusschen Sovjet-Rusland en Per zië moet hebben om tot uitstel van de discussie te besluiten, heeft politieke waarnemers ie Londen er toe gebracht het feit in herinnering te brengen, dat ai '.O onderhandelingen tusschen de Indonesische Nationalisten en Nederlandsche regeering op handen waren, toen de Sovjet- Unie de Indonesische kwestie voor den Veiligheidsraad bracht en niet naliet aan te dringen op een on middellijke uitspraak van den Vei ligheidsraad. Liefae boven Haat Zelf ben ik herhaaldelijk door anderer gedragingen in mijn zwakheid gesterkt. Eén voor beeld zij hier genoemd. In het begin van den oorlog, vlak na de bezetting, werden een paxr Duitsche studenten parachu tisten ingekwartierd bij een ontwikkelde vrouw, die zelf 'n jongen in den oorlog- had ver loren. Deze behandelde noch tans de twee jonge mannen niet alleen als menschen, maar zij overwon zichzelf en hield menig indringend gesprek niet hen. Toen eenigen tijd later het bevel was gekomen, dat zij weer moesten opbreken om verder aan het oorlogsbedrijf mee te werken, wei'den de jon ge mannnen den volgenden och tend dood op hun kamer ge vonden. Zij hadden samen den dood verkoren; het was hun niet mogelijk geweest nog ver der mee te vechten. Een tweetal briefjes was door hen achtergelatenéén voor hun onmiddellijken com mandant: „Wij kunnen niet verder" en een ander voor hun gastvrouw: „U hebt Hitier overwonnen". Als een ster van de eerste grootte is dit feit blijven lich ten aan den donkeren hemel van mijn oorlogservaringen. A. R. DE JONG. Fragment uit: „Ons nieuw begin". Vtissingen Zuivering bij de „DE SCHELDE" teneinde Vrijdagmorgen had de direc- teur van de Koninklijke Mij- „De Schelde" bij de nadering van het schaftuur in een der groote hallen der machinefa briek het geheele personeel bij een geroepen. De directeur de heer A. Smit deelde in een korte toespraak mede. dat de zuivering bij deze maatschappij nu teneinde is. In Mei 1945 had hij van" ie toenmalige autoriteiten ver langd. dat hem de interne zuive ring werd opgedragen. Bij de n gestelde commissie waren 64 klachten ingediend, welke alle rustig zijn onderzocht en waar van de laatste namen heden zijn gepubliceerd. Alle betreffende stukken zijn in verzegelde en- velloppen bij de rechlerlijke macht in Middelburg gedepo neerd. De commissie. die een zeer omvattende zaak heeft verricht werd dank gebracht. Hiermede is weder een hoofdstuk in de ieschiedenis van de Schelde af gesloten. De heer Smit sprak de hoop uit dat een dergelijke aan gelegenheid zich nooit meer zal voordoen. De commissie heeft haar doel bereikt, waardoor te vens het onderling vertrouwen weer zal terug keeren. HET WEER Geldig tot Zaterdagavond Weinig verandering. In den ochtend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. Ove rigens licht bewolkt met wind uit Oostelijke richtingen en weinig verandering van tem peratuur. Zon onder. 19.08, op 6.19. Maan op 5.52, onder 15.28. Zondag. Zon onder 19.10, op 6.17 Maan op 6.14, onder 16.50. Nieuwe Maan: 2 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1