STAD EN LAND TRIBUNAAL GOES „WALCHEREN" Middelburg Walcheren Hti STREEKBUREAU Thans alleen herstel van woningen in het drooggevallen gebied L> Distributienieuws In een gesprek met hoofd ingenieur J. Gerber, hoofd van het streekbureau „Walcheren" vertelde deze ons een en ander over het functionneeron en het werk van dit bureau. Het streekbureau is a. h. w. een vooruitgeschoven post van het college van algemeene com missarissen voor den Weder opbouw, dat bij Kon. Besluit van 7 Mei 1945 is ingesteld. Het heeft vrij belangrijke privilegiën, wat in een chaos als die van Walcheren ook v/el noodig is. Zooals ook blijkt uit het ver volg van dit artikeltje, hebben Ir. Gerber en zijn staf van me dewerkers lang niet stilgeze ten, hoewel er nog ontzaglijk veel gedaan moet worden, maar het lean nu eenmaal niet tegelijk. Wat er gedaan is Kon er tot voor kort alleen aandacht aan het herstel van Het oordeel van een R. AT. Priester 0 over Rusland Pater Leopold J. Brown, die als Roomsch Katholiek pries ter verbondenden is aan de Amerikaansche Ambassade te Moskou, is in Amerika terug gekeerd na 12 jaar zijn pasto rale werkzaamheden in Mos kou te hebben uitgeoefend. Pater Brown verklaarde, dat toen de oorlog Moskou nader- de.honderden Russische solda ten naar zijn kerk toekwamen om te bidden. In Moskou is nu één Prote- stantsche kerk open, die samen gesteld is uit Lutherschen, E- vangelischen en Baptisten. Een groot aantal menschen hi de Sovjet Unie gelooft in God. Pater Brown meent zelfs dat dit wel 150 millioen men schen z\jn, of twee derde van de bevolking. Toen zij aan de macht kwamen, begonnen de communisten een anti-gods dienstige campagne met het doel, den godsdienst weg te va gen en het resultaat hiervan is, dat een heel geslacht is op gegroeid in een anti-godsdien stige omgeving. Het gezinsle ven was de eenige waarborg, dat er nog iets van het geloof behouden bleef. Toen kwam de oorlog en daarmee het verbie den van de godloozen-beweging De ervaringen van de jonge soldaten aan het front en van hun families ondergingen merk waardige verandering: de meer derheid van het Russische volk heeft zich weer tot den gods dienst gekeerd. De Sovjet-regeering laat dit alles toe met een welwillende verdraagzaamheid. Pater Brown is van meening, dat deze houding van de regee ring in de toekomst niet zal worden gewijziegd, De godloo zen-beweging is een mislukking gebleken: er zijn veel te weinig kerken voor het groote aantal menschen, die den dienst willen bijwonen; steeds zijn zij over vol. Uit: Bulletin Persbureau Ned. Herv. Kerk. Ingezonden medeaeeling. woningen in de droge gebieden besteed worden, nu het eiland practisch droog is, heeft men zich met volle kracht gewor pen op herstel van panden in de voormalige watergebieden. We schreven herstel, om ech ter in den kortst mogelijken tijd de grootste hoeveelheid wo ningruimte te verkregen, in het voorloopig herstel geworden. Mag dit aan één kant jam mer zijn, aan de andere zijde ls het begrijpelijk, dat men al leen op deze wijze eenigszins het woningtekort vlug kan dek ken. Dat er al iets verricht is, blijkt uit de volgende cijfers. In het z.g. watergebied zijn 3000 woningen voorloopig her steld. Waar echter tegenover staat, dat 4000 huizen nog her steld moeten worden. "n de 3 maanden na 't droog vallen, is aan materialen ver bruikt 730.000 steenen. 460.000 dakpannen, 2900 kub. m. hout, 7600 vlerk. m. vensterglas, KhOöO vierk. m. tulndersglas, enz. Deze materialen zijn opge slorpt door de 3000 woningen. Vanzelfsprekend hebben hier vele arbeiders aan gewerkt om dit resultaat te bereiken. Het zijn 1100 Zeeuwen die met veel enthousiasme werken aan het herstel van hun geboortegrond en 1000 niet-Zeeuwen, die even eens hun mannetje staan. Deze menschen werken bij aannemers en wel 1000 man bij 30 niet-Zeeuwen en 1100 man bij 170 wel-Zeeuwsche aannemers, die zelfs allen van Walcheren komen. Is het u be kend, dat Walcheren meer dan 170 aannemers bezit? Zijn de woningen voorloopig hersteld, dan wordt begonnen met het definitief herstel. Echter zijn op Walcheren veel 'oningen totaal verwoest en s zal er nog een belangrijk t kort blijven. Men is gelukkig reeds bezig met voorbereidin gen te maken voor het bouwen van 200 permanente woningen op Walcheren. Een gelukkige omstandigheid is de loyale sa menwerking met de autoritei ten van het eiland. De financiering loopt over 't algemeen goed, hoewel er en kele aannemers zijn, die direct boter bij de visch willen heb ben, de ambtelijke molens ma len nu eenmaal niet zoo vlug, dus moeten ze eenig geduld be trachten. Het huisvestingsprobleem Sen probleem is nog altijd de huisvesting van de arbei ders. Voor dit doel z$jn barak kenkampen gebouwd, zooals die bij Vlissingen, Domburg, Wetkapelle en elders te vin den zijn. Dit voorziet echter nog lang niet in de behoefte. Vandaar ook, dat reeds 5 nieu we kampen in aanbouw zijn, n.l. in Middelburg, Koudeker- ke, Serooskerke, Grijpskerke en Vlissingen (Koudekem.sche weg). Zijn deze kampen, waaraan hard gewerkt wordt, klaar, dan zijn, zooals Ir. Guber meedeel de, nog 12 kampen noodig! Dit lijkt niet alleen veel, maar is het inderdaad ook. Wanneer wjj echter denken aan de scho len en andere gebouwen die hiervoor ingericht zijn en die ook weer beschikbaar moeten komen, begrijpen we er al iets meer van. Omdat thans zoo veel aan herstel in het drooggevallen ge bied wordt gedaan, moeten he laas de werkzaamheden in de steden vrijwel stil blijven lig gen. Er zijn noch arbeiders noch materialen genoeg orn al les gelijk aan te pakken. We hopen, dat onze lezers PETROLEUM VOOR KOOK- DOELE1NDEN. Het C. D. K. deelt mede, dat zij, le ln het bezit zijn van een pe- troleumkaart voor kookdoelein- öen of verlichting, gedurende de maand April 1946, vier liter pe troleum kunnen koopen op de bonnen 29 t.m. 32 der kaart UA de bonnen 29 en 31 der kaart UB 510. de bonnen 68 der kaart UC 510, en de bonnen 123 der kaart UD 510. DE „KNACKERS" houden een reünie Weet U wat „knackers" zijn? Het ls bijna 10 April 1646, één jaar na de bevrijding van de gevangenen van het con centratiekamp „Erika" te Om men. Door hun bewakers wer den deze gevangenen ook kna ckers (is luis, parasiet) ge noemd. Gedachtig aan het voor beeld der Geuzen in een even benarden tijd, hebben zij dezen naam als eerenaam gekozen. Op 10 April nu hopen deze oud-gevangenen in 'n grootsch knacker-appèl elkander te Om men te ontmoeten. Een marsch door Ommen zal worden gemaakt, waaraan de plaatselijke muziekkorpsen zul len medewerken. Na een bij eenkomst in de groote tent zul len de knackers rond kamp vuren 's middags een éénge rechts-maaltijd nuttigen, die geheel in ,,Erica"-stql zal ge houden worden. Verder zullen zij „de oude plekjes" nog eens weer opzoeken en voor het ove rige den dag in een gezellig samenzijn doorbrengen. De bevolking van Ommen verleent alle medewerking voor het onderbrengen van de vele oud-gevangenen, dig dien dag naar de bijeenkomst zullen ko men. Oud-gevangenen, die deze reünie willen meemaken, er nog geen aankondiging ontvin gen, kunnen zich richten tot het „Erica"-Trio, p.a. R 71. De Krim (O.). Staatsexamen H.B.S A en B De Staatsexamens Hoogere Burgerschool A en B zullen dit jaar worden gehouden te 's-Gra venhage en wel het schriftelijK gedeelte op 3, 4, 5, 6 en 7 Juni en het mondeling gedeelte in de tweede helft van de maand Ju li en in de maand Augustus. Zij, die zich aan een dezer examens wenschen te onderwer pen, moeten zich voor 3 April 1946 aanmelden hü den heer dr. Germs, d Hofstede, De Grootkade 27, te Groningen. Gratieverzoek buiten Musserts voorkennis De vedediger van ir. A. A. Mussert, mr. C. R. C. Wijcker- hold Bisdom, deelt mede, dat ir. Mussert er prijs op stelt te verklaren, dat de indiening van een gratieverzoek door een zij ner familieleden is geschied, volkomen buiten zijn voorken nis en zonder zijn instemming. De al of niet voltrekking van vonni9 is een aangelegenheid van de Kroon, waarop, naar Musserts meening, noch door hem, noch door een zijner fami lieleden eenigen invloed mag worden uitgeoefend. Herdenking en Reünie Op Vrijdag 10 Mei a.s. orga niseert de Landelijke Vereeni- ging van Ex-politieke gevange nen uit den bezettingstijd op het Eeregrafhof in Bloemen- daal een grootsche herdenking van de gevallen vrijheidsstrij ders, waarvoor zij rekent op de deelname van alle oud-gevan genen en gijzelaars. Na afloop van de Herdenking zal in Haar lem een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden, ter wijl in aansluiting daarop ty- dens een reünie, de doelstellin gen van de Vereeniging nader zullen worden toegelicht. In deze massale samenkomst zullen de gerechtvaardigde grieven en verlangens van de ze groep onder de aandacht van de Regeering en het Ne- derlandsche Volk worden ge bracht. Alle inlichtingen verstrekt het Uitvoerend Comité „Her denking en Reünie", p. a. W. Bakker, van Pallandttraat 8 te Velp (Gld.). FEESTAVOND PERSONEELS VEREENIGING DER N.V. P.Z.E.M. Ter gelegenheid van haar 15- jarlg bestaan gaf de Personeels- vereeniging der N.V. P.Z.E.M. op Woensdag 27 Maart een feestavond in de Schouwburgzaal te Middel burg. Na een openingswoord van den voorzitter, de heer C. van Hoek, werd voor een tot de laat ste plaats bezette zaal een zeer vlot gespeeld programma afge werkt. De illusionist Déslré Loran uit Amsterdam, oogstte met zijn spre kende pop en met zijn verbazend handige goocheltoeren zeer veel succes, terwijl de accordeon-solist Jan Mastenbroek, eveneens Amsterdam, het publiek ln t voering bracht door zijn mees terlijk spel, terwijl hij door een vlotte potpourri de juiste sfeer wist te scheppen. Een daverend applaus wist hem tot toegift te bewegen. Het optreden van deze kunstenaars was amusement van de goede soort. J. Bruinooge, landbouwer te Borssele, was lid van de N. S. Volksdienst en van den Landstand. B. geeft als reden voor zijn lidmaatschap op de crisisjaren voor den oorlog. Mr. Vlaming meent, dat dit geen reden is, daar verd. een behoorlijk inko men had. Verd. hangt een uitvoerig verhaal op over de wijze, waar op men hem tot het lidmaat- schop overhaalde. Siereveldt uit Goes had zoo lang met hem gepraat, totdat hy tenslotte maar zijn handeekening onder een stuk papier zette, dat hem onder den neus werd geduwd. Later had hy er spijt van. Mr. Vlaming constateert, dat dit laatste niet heelemaal waar is, aangezien verd. ook zijn vrouw nog tot 't lidmaatschap heeft overgehaald. De verdediger Mr. van Has selt verklaart ln zijn betoog, dat B. ln het dorp gunstig be kend staat en dat hij velen ge holpen heeft. Hij riep de clementie in van het Tribunaal. J. Hollestelle, timmerman uit Oostkapelle, was volgens de dagvaarding uitvoerder werk gever bij den bunkerbouw. Hij had voorts omgang met perso nen van de Duitsche Weer macht en was lid van het N. A. F. Verd., die geen gebrek had aan spraakwater, beweerde, dat een idee gekregen hebben van .vat zich zooal om het streek bureau van „Walcheren" af speelt, hoewel we toegeven, dat dit slechts een klein tipje vah len sluier is, die we opgelicht hebben, want de werkzaamhe- len op het streekbureau zijn groot en veelomvattend. de 750 arbeiders, die onder hem hadden gewerkt, een bijzondere sympathie voor hem koester den. Dit kon hij gemakkelijk vertellen, maar bewijzen kon hij dit niet voor het Tribunaal. De voorz. daarentegen was in het bezit van meerdere ver klaringen, o.a. van den wnd. burgemeester van Oostkapelle, waaruit blijkt, dat verd. zich voortdurend poogde op te drin gen bij de Duitschers. Onmid dellijk na de bezetting, zoo zegt een van deze verklaringen, bood verd. zijn diensten aan bij den bezetter. De heer Meliefste vraagt verd., of hij nu niet beseft, dat mede door zijn collaboratie Walcheren zoo zwaar getrof fen werd. Verd. heeft het dan weer over zijn goede bedoelingen met de arbeiders Mr. Vlaming stelde vervol gens de uitspraak vast op 10 April. P. A. M. Overbeeke, electri- cien uit EUewoutsd\jk, was sympathiseevend lid der N. S. B., had omg tng met leden der Duitsche weermacht en was lid van den Landstand. Verd. zou, toen een winkel ruit van hem werd vernield, dit hebben aangegeven bjj de Duitschers. Als gevolg hiervan werden 30 namen van Inwoners genoteerd door de Duitsche po litie. Een bekendmaking werd aangeplakt, dat, indien iets der gelijks nog eens voorviel, der tig personen den kogel zouden krijgen. Verd. ontkent ten stelligste, dat hij dit aangegeven zou heb ben bij de Duitschers. Vast komt evenwel te staan dat verd. nogal het een en an der op zyn kerfstok heeft. Na de pauze werd door de too- neelafdeeling der vereeniging een blijspel In X bedrijf „Huwelijks- candldaten" opgevoerd, onder re gie van C. van Hoek. Alhoewel dit het eerste optreden der too- neelafdeellng was. werd zeer goed gespeeld. Uitblinkers waren: Mej. W. Stenhuls. die behalve door haar spel opviel door haar uit stekende uitspraak en den heer van Hoek. De avond werd besloten met n gezellig samenzijn ln de balzaal, waarbij „De Contrasten" hun me dewerking verleenden. 7'jjd-Beveland BAARLAND Nationale feestdag Naar wij vernemen heeft de plaatselijke Oranjevereen. het plan opgevat om den Nationa- len feestdag op 4 Mei a.s. fees telijk te herdenken. Aanpassing wordt gezocht met het van wege het Nationaal Instituut te verstrekken programma. Omtrent het plaatselijk pro gramma volgen nog nadere bij zonderheden. 's-GRA VENPOLDER Klok terug gekomen De klok uit den toren is thans terug gekomen. Hij slaat nu v eer om het half uur. NISSE Kerknieuws Cand, J. W. Lely heeft zijn beroep naar hier aangenomen. WILHELMINADORP Motorcursus Woensdagavond kwamen de cursisten van den Motorcursus die uitging van de vereeniging van oud-leerlingen van land en tuinbouwwintercursussen, voor de laatste maal bijeen. Na een korte bespreking van den leeraar, dhr. J. M. Kole uit Goes, werden de getuig schriften uitgereikt door den voorzitter, dhr. W. P. Beye. Aan de volgende personen werd een getuigschrift uitge reikt: J. V. d. Velde, A. W. de Vtleze. ]oz. Wcststrate. C. Toorenaar. Ant. Hollestel le. Joh. Hoogstrate, H. Paardekooper. A Maat. W. v. Liere, J. v. Licre, P. 1. Oele. A. Nagelkerkc. A J. Trlmpe, P. Zandee. allen t Kloetlnge P. Robijn. M. Vermue. Adr. Hollestelle. M. F. Her- rebout, allen te Goes en J. Otcel le Wil- hclmlnadorp. ARNEMUIDEN L. eindiging ambtsperiode Burgemeester Arnemuiden. Bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 22 Maart 1946 ls bepaald, dat met ln gang van dienzelfden datum het ambt van Burgemeester der ge meente Arnemuiden niet meer overeenkomstig het bepaalde ua. artikel 2, le lid van het Besluit Tijdelijke Voorziening Bestuur Provinciën en Gemeenten, Stbl. E. 86, wordt vervuld door den heer H. Q. Horninge.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4