STAD EN LAND De paardenpositie in Nederland ontlading" Mensch ol Aap vrijstelling Naar „Economische Voor lichting" mededeelt, zijn de ver liezen, die de Nederlandsche |>aardenstapel tijdens de bezet-' ting heeft geleden, niet zoo hoog als gevreesd werd. Het aantal paarden, ouder «Jan drie jaar, liep terug van 240.000 tot 190.000 stuks, doch de aanfok van veel jong mate riaal heelt een grooter achter uitgang voorkomen. Bovendien zijn in de afgeloopen Jaren veel oude, deels versleten paarden aangehouden. Door den Invoer van paarden uit het buitenland konden ook de geteisterde ge bieden voor een groot deel van werkpaarden worden voorzien. Het aanbod van paarden nam na de geldsaneering sterk toe en, ofschoon aan de vraag naar volwassen paarden nog niet kon worden voldaan* waren de overzichten toch zoodanig, dat ir.et ingang van 15 Nov. 1945 de taxatlemarkten voor paar- Het Wereldtooneel Een hevig maar kort onweer kan soms zuiverend werken in de natuur. De zwoele atmosfeer wordt verdrongen door een frisch windje en achter de donkere wolkenmassa's verschijnt weer blauw. Dat geldt soms ook in de po litiek, waar vorige week het duel Churchlll-Stalln tot een korte uitbarsting leidde. De bliksemflits van Fulton en het gerommel daarna in het Kremlin hebben blijkbaar de zoo noodige ontlading teweeg gebracht in de politiek^ atmos feer. Naar Moskou meldde Is het Roode Leger volop bezig het veelomstreden gebied van Mandsjoerije en het Deenschc eiland Bornholm te ontruimen en maakt het aanstalten Iran te verlaten en daarmee Is het op weg drie voorname grieven uit den weg te ruimen. Daarbij komt, dat Stalin een verzoenende verklaring heeft afgelegd, waarin hjj zijn ver trouwen uitsprak in de Ver een igde Volken en in den vrede Men kan er over, twisten, of dit maar alleen een 'kwestie van tactiek is, in de Wester- sche landen zijn deze gebaren in elk. ge val gunstig ontvangen Op zijn beurt is ook Bevin de Russen trouwens tegemoet gekomen. Het Poolsche leger van den anti-Sovjet generaal Anders, de steen des aanstoots voor de Sovjet-regeering is ontbonden en de Polen hebben den raad gekregen naar hun vaderland terug te keeren. Degenen, die zoo grif spre ken van een nieuwen oorlog, onverantwoordelijk grif zelfs, ls door deze ontwikkeling, tij delijk althans, den wind weer uit de zeilen genomen. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrij naar hat Engelach door D.A.O 6 Wat m\j be treft, ik twijfel er niet aan. Toch ls het mogelijk, wanneer uw persoonlijkheid is omgezet in een andere dat in één woord, het schijnt me toe en ook Dr. Clodomlr, dat het dc voorkeur verdient en het in uw belang ook voorzichtiger zou zijn, dat wij 200 noodig in staat zouden zijn een bewijs te too- nen van uw volmacht een bewijs, dat anderen kan over tuigen en tevens u zelf dat we volkomen gemachtigd wa den konden worden afgeschaft terv/ijl zoo spoedig mogelijk de cauties van f 2000 zullen wor- 'den vrijgegeven. De paarden handel is één der eerste, waar voor de beperkende maatgege- len van overheidswege werden opgeheven. Voor een spoedig herstel van den Nederland- schen landbouw werden inder tijd in Canada ongeveer 1800 baarden aangekocht; de Ier- sche regeering schonk 300 werkpaarden, terwijl eenzelfde aantal rijpaarden in Ierland werd aangekocht. Vóór de be vrijding van het gehecle land werden in België een duizend tal paarden gekocht. Met medewerking van de Engelsche militaire autoritei ten werden door het Commis sariaat Generaal voor de be hartiging van de Nederland sche economische belangen in Duitschland eenige Oldenbur- ger fokhengsten naar Neder land gebracht, terwijl de mo gelijkheid bestaat, dat in de nabije toekomst nog eenige dui zenden fokmerries uit Olden burg en Oost-Friesland zullen volgen. Dit type sluit, zooals bekend, uitstekend aan bij onze warm bloed-fokkerij. Dit is niet het geval met de paarden uit Ca nada. Nu binnen afzienbaren tfjd geen tekort meer zal zijn aan werkpaarden, is het gewenscht thans volle aandacht te schen ken aan de fokkerij. Gedurende den oorlog is slechts een ge ring aantal Nederlandsche fok hengsten in handen der Duit- schers gevallen, terwijl de aan fok,vooral in Groningen, zeer bevredigend is. Bij het terughalen van de uit Nederland geroofde paarden doen zich moeilijkheden voor. Verwacht mag worden, dat in den loop van 1946 de min der bruikbare paarden zullen kunnen worden opgeruimd en vervangen door volwaardig ma teriaal. opkomst militaire dienst De regeering overweegt om. in verband met het tekort aan geoefende arbeidskrachten in de melkerij, welk tekort een ernstige bedreiging van de melkproductie vormt, uitstel geen vrijstelling! van op komst in militairen dienst te verleenen aan vaste melk knechts en inwonende boeren zoons, die dagelijks ten minste vijf koeien melken. Aan de plaatselijke Bureau houders en den Provincialen Voedselcommissaris is opdracht verstrekt de desbetreffende ge gevens te verzapnelen. FILMNIEUWS GOES ïn het Grand Theater draait tot en met Donderdag het door Jean Dreville geregiseerde Fransche filmwerk „Witte nach ten in St. Petersburg". Het is de geschiedenis van een man genaamd Podsnykheff (Jean Yonnel) een bekend type in de uitgaande wereld van St. Peters burg, die, spottend met het echtelijk geluk van zijn vriend Borousky (Pierre Renkir), deze zijn. trouw ontroofd, waarop Bo rousky zich het leven beneemt Doch zich nu van zijn minder waardig bestaan bewust verlaat Podsnykheff de stad en leert op het land Helene kennen (Ga- bymorlag) waarmede hij huwt en een rustig leven schenkt. Wij vertellen u niet meer dan dat de geschiedenis zich herhaalt en raden u slechts aan deze film te gaan zien. Hoewel in de begin ne niet vreemd van Fransche critiek is het een film met een goede strekking n.l. dat jaloers heid tot de grootste excessen kan lijden. Ook het Journaal Voorzieningen brug Zaltbommel Aangezien bjj de op- en af ritten naar het oude weg- of brugdek van de brug Zaltbom mel vooral laag uitgebouwde wagens hinder ondervinden, verzocht de K. N. A. C. aan den betrokken Rijkswaterstaats dienst een verbetering te be vorderen. Hierop werd bericht ontvan gen, dat, zoodra de waterstand het toelaat, het op hoogte vij zelen van de bruggen bij Zalt bommel met den meesten spoed zal worden vo.'uoid. Provisorisch zijn reeds eeni ge eenvoudige voorzieningen getroffen. waarin wij de voetbalwedstrijd Nederland-Luxemburg verfilmd zien; uit de voorfilm over Arn hem getiteld „Thuiskomst" zijn een bezoek aan het Grand Thea ter zeker waard. Voor de huisvrouw Het eene ei U hebt het zeker ook a! op, dat ééne ei, dat we dezer da gen op de bon kregen En vond u ook niet, dat je er zoo kort plezier van hebt? Het lijkt heel wat, als ze daar voor het heele gezin by elkaar liggen en het ziet er feestelijk uit, als er naast elk bord een eidopje staat met een gekookt eitje er in, maar na vijf minuten ls er niets meer over dan een leege schaal. Is er nu van zoo'n el niet meer te maken? Natuurlijk, we kunnen het op allerlei manieren bereiden en het in verschillende gerech ten verwerken, waardoor deze veel smakelijker worden. Bij de bereiding moeten we rekening houden met de ver teerbaarheid van het el. Rauw losgeklopt of gekuipt Is het zeer goed verteerbaar en dus geschikt voor zieken. Een zacht gekookt ei ls beter verteerbaar dan een hard gekookt, terwijl de knappende kantjes* en het toegevoegde vet het gebakken ei slecht verteerbaar maken. Hier volgen een paar recep ten, waarin het el verwerkt ia. Roerei. 1 el, 1 lepel melk, wat zout, 10 gram margarine. Het el met de melk en het zout loskloppen. De margarine 9mel ten en het ei toevoegen. Op een matig vuur de massa verwar men, waarbij het gare gedeelte steeds van den bodem losge maakt moet worden met een houten lepel, tot alles gestold is, maar .nog niet droog. Flenses (plm. 10 stuks). liter mcik, 75 gram bloem, een el, zout, margarine om te bak ken. Bloem, ei, melk en zout tot een glad beslag mengen. Een stukje margarine in een kleine koekepan goed warm laten worden. Zooveel deeg in de pan gieten, dat de bodem juist bedekt is en het flensje vlug aan beide zijden licht ^rnln bakken. Duitsche, die hij op levendige wij ze begeleidde met een basfluit Vooral zijn prachtige voordracht kwam tot uiting. Jammer 13 het te moeten melden dat de belang stelling voor deze buitengewoon goed geslaagde avond zeer gering was. t A4»v e ia nd BAARLAND Weer een Iiiltlklok Er is weer een luldltlok aan gebracht,, n.l. die van Ellewouts dijk, dat door de oorlogs omstandigheden geen toren meer bezit. Het dopt ons goed de oude geluiden te hooren. KAPELLB Uitvoering, Zaterdag werd in het gebouw Dbadja door de Spoorvrienden een opvoering gegeven van „De Doorslag", spel in 3 bedreven. Dhr. Tramper opende dezen avond met een korte toespraak Door dhr. Schipper werden enkele liedjes gezongen, die zeer in den smaak vielen. De opbrengst van' dezen avond was ten bate van de tu- berculosevereeniglng. Vlïssïngen Zseuwsche Volks-Universiteit. Voor de Z. V. U. trad Maan dagavond Harry van Os op. Deze bekende zanger bracht volksliederen van Nederland, Engeland, Frankrijk en Spanje ten gehoore. De liederen werden op gees tige en innemende wijze ge zongen en vielen bij de helaas weinige bezoekers zeer in den smaak. Jammer was het, dat de 11e- derenkeuze voor een gemengd publiek niet altyd geslaagd Icon heeten. Het strand wordt opgeruimd De firma Muis en De Win ter is begonnen met het op ruimen van de versterkingen op het strand. Indertijd hebben de moffen zooals de Vlissingers wel zul len weten, de winkelgalerijen dichtgemetseld en tevens de badhokjes. De bakhokjes kunnen, voor een gedeelte tenminste, vrij spoedig opengebroken worden. Lastiger ls het met de win kelgalerij de muur, die hier voor gemetseld is, heeft een bexhoorlijlce "dikte en moet steen voor steen afgebroken worden. Springstof kan niet gebruikt worden daar de straat dan in kan storten. De bedoeling is, dat 'twerk klaar komt .voor de opening van het badseizoen. Dankbetuiging aan Leiden Zooals wij reeds eenlgen tijd geleden meldden, heeft het plaatselijke Harlccomité het initiatief genomen om als dank voor het vele, dat Lelden en Leidschendam gedaan hebben Vlissingen een geschenk aan te bieden. Thans zijn bij de Vlissingers formulieren gebracht, die over enkele dagen afgehaald zullen worden. „Wie zou het kunnen betwijfe len?" vroeg de vreemdeling eenigs- Zïrs r. .1 Maar Dr. Clodomlr hield stand. Zijn vinger wees hardnekkig naar het papier. „U zult toegeven, mijn heer," hernam Professor Fringue, „dat we rekening moeten houden met een nieuw, een op dit oogen- biik nog niet bestaand wezen, dat uw uiterlijk zal behouden maar in werkelijkheid een ander zal zijn. We móeten op elke mogelijkheid zijn voorbereid. Laat ons b.v. ver onderstellen, dat uw familie - „Dat behoeft U nkt te ver onderstellen. Ik heb geen naaste familieleden. Ik ben een vrijgezel, zonder eenige familieband." „Manr uw vriendeju? We heb ben zelfs te rekenen met moge lijke kennissen. Men kan ons ter verantwoording roepen. We moe ten het bewijs hebben, dat we handelden op uw persoonlijk ver langen. Een geschreven verkla ring is absoluut noodig." De vreemdeling aarzelde. Toen zei hij„U hebt gelijk 1" Hij ging naar de tafel, nam de pen en schreef vlug iets op een vel papier dat hij den professor toereikte. „Alstublief, professort. II stemt geheel met mün p'annen in „Volkomen," verklaarde Frin gue met voldoening. „Nietwaar, C 'emir Deze knikte bevestigend en de professor overhandigde het flesch- je aan zijn toekomstigen patiënt. „Dat is dus in orde," hernam deze. „Uiterlijk over een week sal ik U doen afha'en. Intusschen; reken ik op uw geheimhouding. Doe geen _poging me deze week' te spreken. I We meenen, dat het niet noodig is deze giften bij een ieder aan te bevelen.. Voor al wat Leiden aan hulp gebracht heeft, willen de Vlissingers graag iets doen om hun dank te betuigen. ,,De Overwinnaar'* In het Geref. Jeugdgebouw werd Maandag- en Dinsdag avond door de Geref. Jonge- lings- en Meisjesvereen. een tooneelstuk opgevoerd. D. J. Hindrilcs' opende den avond een deelde het een en ander mede over het stuk. Hét is een religieug stuk, waarin de Kainfiguur op den voorgrond treedt. Het spel was voor amateurs zeer goed en ook de entourage liet niets te wenschen over. De talrijke aan wezigen hebben het spel met de grootste aandacht gevolgd en beide avonden zyn dan ook een succes geworden. Middelburg Ongeval. Gistermiddag c.a. 5 uur kwam de met melk geladen bakfiets van J. Corbijn de St. Antheunis straat uitrijden. Om de Penning houtsingel komende kwam juist de auto van den heer J. van Schaick, die niets vermoedende dat uit de St. Antheunisstraat ook verkeer kan komen en dus zonder signaal te geven, voorbij wil rijden pardoes op een fie's terecht. De bakfiets werd met een flinke klan tegen de brug leuning gesmakt en ruim 30 liter melk vloeide over de straat. De berijder van de fiets kwam met de schrik vrij. De auto moest het on+ge1den met een ingedeuk te koplamp en bumper. De poH- tie heeft van het een en ander proce9 verbaal opgemaakt. Z.V.U.-AVOND. Harry van Os hield gisteravond voor leden van de Z.V.U. een zangavond. In zijn repertoire had hij volksliederen uit alle landen van de wereld, o.a. Hollandsche liederen uit de 17e eeuw, Groning- jche liedjes in dialect, Engelsche balladen, oud-Fransche en Jiddi sche volksliederen, Spaansche en De doctoren maakten een bui ging. „Goeden avond, heeren l De vreemdeling ging den gang door, wenkte om hen te beduiden dat hij niet wilde uitgelaten wor den en verdween. „Verbluffend!" mompelde de professor en las vervolgens de overeenkomst voor Uit eigen vrije wil en in het volle bezit van mijn geestvermo-i gens, verldnar ik. dat ik mij neheell ter beschikking gesteld heb van. Professor Fringue, opdat hij in het' belang der wetenschap met mij zal kunnen experimenteeren en mijn hersenen verwisselen met die van een dier. Ik verklaar verder, genoemden professor te ontslaan van eenige verantwoordelijkheid 'en dat hij deze operatie enkel en alleen op mijn advies en persoonlijk verzoek verricht en dat Ik zelf het dier heb uitgezocht, waarmede de ver wisseling der hersenen zal plaats vinden. Geteekend: 7 Febr. 19... Roland Masterley. Het blad papier trilde in de handen van den professor. „Een discipel", zei hij op indrukwek- kenden toon, terwijl hij zijn leer ling aanzag. „Een discipel Dr. Clodomir schudde het hoofd twijfelachtig. „Of een waanzinnigevoegde d. professor er aan toe, zijn kin wrijvend (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4