VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Taak van de Koninklijke Mariniers Hulp voor Indië De Veiligheidsraad bijeen HET WEER Woensdag 27 Maart 1946 kJAABOAMO Alg. Leiding; B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410367 De Volksgezondheid in gevaar! Het geduld der artsen raakt op Hiernaast ziet men een re productie van een door de Ver een. van Artsen-automobilisten uitgegeven affiche. Op dit plaatje Is de strijd af gebeeld tusschen den medicus en den dood. De inzet is een menschenleven De man met de zeis springt toe, de dokter tracht hem voor te zijn. Doch zijn vervoermid del, een simpele fiets, belet hem sneller vooruit te komen de dood maakt een goede Hoewel onze volksgezondheid grooter zorg baart als ooit te voren, werken de artsen onder de meest ongunstige omstan digheden, die, op een zeer be langrijk punt, ten goede omge bogen zouden kunnen worden. De dokter moet n.l. door weer en wind zijn patiënten be zoekenop de fiets. Terecht vragen de artsen zich dan ook af, waar de dui zenden auto's van het voorma lige M. G. wel gebleven zijn; hoe het komt, dat allerlei in stanties in luxe wagens rijden, terwijl men den dokter eer- opgelapte jeep durft aan te bieden De medici voeren sinds maan den eentaaien strijd om hun recht èn om het behoud van hun eigen gezondheid, die te vens in het. belang van duizen den anderen is. Laten wij u één oogenbiili meevoeren in de spreekkamer van een arts hier in Zeeland. De wachtkamer stroomt, vol. Het spreekuur is van 1 uur, doch-dit is eiken dag practisch eerst om half vier afgaioopen. De dokter kijkt vanuit het raam neer in de straat. Daar staat een auo, zijn autoHij is n.l. één van de „gelukkigen" die een auto kregen. Toch welt een gevoel van wrevel in hem op. De kar isweer kapot... Hij heeft er practisch nog niets dan last mee gehad, eeuwige pechDat werkt op de ze nuwenEn wat is er al niet aan dit alles voorafgegaan Na negen maanden werd hem een auto toegewezen. Na eeni- ge mislukte pogingen, daar de heer en er een paar dagen hun vacantie mee doorbrachten, kon de wagen gehaald worden. Te Bergen op Zoom werd hij hem door den rechtmadgen eigenaar afgenomen. De wa gen was ml. gevorderd en ni t betaald....n En zoo kon hij zonder auto huiswaarts keeren. Nu heeft hij een wagen Straks zal hij zjjn 100 visites weer per fiets künnen afdoen. Koe lahg is dit nog vol te hou den? Ja, de wrevel, de verontwaar diging onder de artsen is groot. Geen wonder, dat er onder hen stemmen zijn opgegaan om maar te gaan staken of groote vacantie te nemen. Nog zijn er enkele honder den artsen die geen auto heb ben. En zij, die er wel een be zitten, gaan er in vele geval len een lijdensweg mee Laat de overheid toch besef fen wat er hier op het spel staat. Allereerst is noodig, dat alle corruptie en gezwendel weggevaagd worden en dot er een einde komt aan de come- die van commissies en sub commissies Laat het geheele Nederland - sche volk zich achter de artsen plaatsen en den eisch stellen: Neaerlandsck Indie GROOTE VERWOESTINGEN IN BANDOENG IN EEN TOESPRAAK aan boord van H.M. m.s. van Kins- bergen heeft de opperbevelhebber van de Nederlandsche vloot in het verre Oosten, admiraal Pinke, verklaard, dat de door de Japanneezen geinspireerde vervolgingen van Ne derlanders op Java"en Sumatra slechts te vergelijken waren met de vervolgingen der Joden door het nationaal sooialisme. gen zijn met deskundige hand voorbereid. Een aantal volledig bewapende Japanneezen is gear resteerd. Bij de bezetting door de Brltsche troepen wérd niet ge vochten, alleen in de buurt van het raceterrein werd eenige ge ringe tegenstand geboden. Ned. Indische troeoen in Australië .,Aan dezen onhoudbaren toe stand moet een einde komen. De bescherming van het individu is het eerste menschelijke recht en is de basis van de democratie". Admiraal Pinke gaf te kennen, dat Nederlandsch-Indië dringend behoefte heeft aan geneesmidde len, voedsel en kleeren. Groote voorraden daarvan bevinden zich in Australië, gereed voor de ver scheping maar „blijkbaar wenscht het internationale communisme dit te voorkomen". Hij vatte de taak van de Neder landsche vloot als volgt samen: aHandhaving van het Neder landsche gezag. b. Bescherming van lijf en goed. c. Voorkoming van het doorsij pelen van opstandige elementen d. Steun aan de landstrijdkrach ten tijdens het uitvoeren van lan dingen. Om deze taak te volbrengen, zijn er in Nederlandsch-Indië vele schepen noodig. Helaas brengt dit mee. dat een groot deel van .het personeel van de vloot niet naar zijn familie buiten Nederlandsch- Indië kan terugkeeren. Zuid-Sandoong Naar wij vernemen, heeft het bevel van do ,^-epublikeinsche autoriteiten" aan de T.R.I. om het Zuidelijk deel van Bandoen; op ordelijke wijze te ontruimen niet leunnen voorkomen, dat <r genoemd gebied een enorme ra vage is ontstaan. Deze ravage blijkt thans nog aanmerkelijk ernstiger te zijn dan aanvankelijk gemeend werd. De algemeenc chaos werd nog vergroot door het loslaten van de gevangenen uit de gevangenis op Bantjeu (in het centrum van de stad). Tot de gebieden, die volkomen plat ge brand zijn behooren ook een .500 meter diepe strook langs den groote postweg en verschillende kampongcomplexen. De verniclin Majoor Moquette, gewezen ad judant van generaal van Oyen, is, als bevelhebber van de Ned.-Indi sche troepen in Australië, naar Australië vertrokken. Hij zal het vertrek van de Nederlandsch-In- dische troepen uit Brisbane, Syd ney, Melbourne en Bundaberg re elen. Bandoeng thans rustig Een Britsch militair woordvoer der heeft medegedeeld, dat het ie Bandoeng gisteren geheel rustig was. Het Zuidelijk gedeelte van de stad is volledig door Britsch-Indi- sche troepen bezet. Voor zoover bekend is gisteren geen enkel slachtoffer gevallen. Vestiging op Nw Guinea Naar de mogelijkheden bij het vestigen van Nederlanders in Nieuw Guinea zal een onderzoek ingesteld worden door de weder- opgerichte vereeniging voor kolo nisatie van Nederlanders op Nieuw Guinea. D.e vereeniging zal een onderzoek instellen naar de meest gunstige gebieden voor ves tiging van blanken, naar de pro ducten, die er kunnen groeien, transportmogelijkheden, electrici- teits-opwekking en andere moge lijkheden. De Nederlandsch-Indische regee ring heeft de Amerikaansche in stallaties te Hollandia aangekocht en de vereeniging doet pogingen bij de regeering rentelooze voor schotten, te krijgen om tractors en andere werktuigen te koopen. De onderwijzersnood in Zeeuwsch-Vlaanderen Uit Zeeuwsch-Vlaamsche krin gen is een voorstel naar voren gekomen om, ter voorziening in het nijpend tekort aan onder wijskrachten, bij den minister van Onderwijs, Kunsten en We- enschappen aan te dringen op de oprichting van een spoedcur sus voor onderwijzers. Jongelui met einddiploma H.B.S. 5-jarige cursus zouden binnen een jaar tijds tot onderwijzer kunnen worden opgeleid. De noodige leeraren zijn in Zeeuwsch-Vlaan deren aanwezig, terwijl er vol doende belangstelling bestaat van de zijde der gegadigden. RUSLAND - PERZIE Het Russische voorstel de Rus- sisch-Perzische kwestie niet op de agenda van den Veiligheids raad te plaatsen werd verworpen met negen tegen twee stemmen. Spaansche nota aan de Ver. Staten De Spaansche regeering heeft an nota aan de regeering der V.- S doen overhandigen, waarin ge neraal Franco verdedigd wordt en waarin de communisten worden beschuldigd van actie tegen het regiem van Franco. Zij zouden bij alle gevallen op den achtergrond staan. Hollandweek in Zuerich De in Zwitserland woonachti ge Nederlanders hebben het plan opgevat tot het organiseeren van een „Hollandweek" te Zuerich. Op deze expositie zal bijzondere aandacht worden besteed aan Zeeland en de Zeeuwsche pro- ductèn. t03pt r»v dokter BIJTIJDS? WANT hu moer FIETSEN Russische troepen bewegingen in Iran Het bericht over de Sowjet- Russische troepenbewegingen in Perzië, waarom door het Brit- sche ministerie van Buitenland- sche Zaken verzocht werd, is door den Britschen zaakgelaste de te Teheran, Farquhar. ont vangen. Het behoort in handen te zijn van sir «Alexander Cado gan voordat de vergadering van den Veiligheidsraad plaats vindt. Goede auto's voor onze dok ters! Onze volksgezondheid is er mee gemoeid. En hiervoor mag niets te veel zijnV. Luchtpost naar de West Op Zaterdag 30 Maart en op Maandag 1 April a.s. zal van Amsterdam een vliegtuig naar Paramaribo en Curasao vertrek ken. waarmede luchtpostcorres pondentie naar deze gebieds- deelen kan worden vervoerd. Commissie voor Atoomenergie Voor de eerste maal is de Novembeer 1945 opgerichte com missie voor atoomenergie onder voorzitterschap van Felix Gouin bijeengekomen. Aanwezig waren onder anderen M. Frederic Joliot-Curie en Madame Irene Joliot-Curle. De commissie heeft zich bezig gehouden met de eventueel© toepassing van atoom energie op industrieel gebied. Gistermiddag is uit Rotterdam de onlangs door de geallieerden aan de „Rotterdamsche Lloyd" teruggegeven „Kota Gede" naar Indië vertrokken. De boot gaat, ingeschakeld in de actie „Neder land helpt Indië" daarheen met een groote hoeveelheid levens middelen, waarmede getracht zal worden, den ergsten nood n Indië te lenigen. De lading be staat uit 630.000 blikken haver moutpap van ongeveer 1 liter, eenzelfde aantal blikken :n 450 gram) gecondenseerde melk. 220.000 blikken (van 125 gram) sardientjes, 27.000 blikken (van 850 gram) vleesch en 270.000 lf.g. biscuits. Al deze levensmidcl ''en zijn van Nederlandschen r,c> sprong. De verpakking is De- schikt gemaakt voor de tropen. Er zijn duizenden gemakkelijk hanteerbare kistjes, welke zoo wel in het Maleisch als in het Nederlandsch den naam van het comité dragen en den inhoud ver melden. Met een volgende boot zal nogmaals eenzelfde zending worden medegegeven. Vermoe delijk zullen dan ook nog 10.000 Molton dekens worden medege voerd. De totale waarde van beide zendingen bedraagt twee millioen gulden. DE SCHRIJVER ONTVANGEN DOOR PRINS-REGENT. De heer de Schrijver werd. Dinsdag namiddag door den Prins Regent in audiëntie ont vangen. De voorzitter van de C.V.P. heeft bij den Prins-Re gent verslag uitgebracht betref fende de uitslag van zijn infor matie-opdracht welke thans ge ëindigd is. DE VEILIGHEIDSRAAD is zijn werk met hernieuwd vertrouwen begonnen. £)it sprak uit het .gedrag van de afgevaardigden en werd uit gedrukt in de welkomstrede voeringen van Byrnes, Tho mas Dewey, den gouverneur van den staat New York en bri gade-generaal O'dwyer, den burgemeester van de stad New York, die tevens de gastheer van de vergadering was. Der tien personen zaten aan de hoef ijzervormige tafel, elf afgevaar digden van de elf naties, die le den zijn van den raad, en Lie. de secretaris-generaal van de Vereenigde Naties met zijn as sistent Sobolef. Toen de blik semlichten van de fotografen uitgedoofd waren, verklaarde de voorzitter, de Chinees, dr. Kwo Tai Tsji, de zitting voor geopend. De leiders der voornaamste delegaties kwamen onofficieel tot overeenstemming, het voor stel, de discussie over het ge schil tusschen Sow jet-Rusland en Perzië 24 uur uit te stellen, te ondersteunen. Het uitstel zou de diplomatieke vertegenwoor- van de Vereenigde Naties te Moskou en Teheran in staat stellen officieele bevestiging te verkrijgen, dat de Sowjet-Rus- sische troepen bezig zijn Per zië te ontruimen De Ameri kaansche ambassadeur te Tehe ran heeft opdracht gekregen een verslag uit te brengen over de gebeurtenissen, die tot de Sowj et-Russische aankondiging leidden; dat een begin werd ge maakt met de ontruiming, en ever de ontwikkelingen sinds dien. Soortgelijke instructies 2ijn aan den Britschen ambas- :adeur te Tehëran gezonder. Geen verandering van procedure Stalins verklaring, dat Je .west e der terugtrekking van de Sovjet troepen uit Perzië ..reeds Dosltief geregeld" is, krachtens een nc- coord tusschen de Sovjet Unie en Perzië verandert niets aan het besluit van Engeland en de Ver. Staten, alsmede van de andere le den van den Veiligheidsraad, ter stond om rapporten te verzoeken van de vertegenwoordigers vin de Sovjet Unie en Perzië over Je bijzonderheden der door hun re- geerirfeen gevoerde onderhande lingen en over de voorwaarden van de „overeenkomst". De raadsleden houden vast aan hun houding, dat de Perzische re geling door de Vereenigde Nat'es moet worden goedgekeurd, en snel. Instructies voor Cadogan Minister Bevin heeft nieuwe in structies gezonden aan sir Alexan der Cadogan, het hoofd van Je Britsche delegatie bij de V.N. De instructies bevatten de door de Engelsche delegatie aan te nemen houding wanneer de Sovjet-Per zische kwestie voor den Veilig heidsraad komt. Sowjet-Unie wil stemrecht behouden De Sovjet delegatie bij den Vei ligheidsraad heeft aan de com missie, welke de regelen voor de door den Raad te volgen proce dure opstelt, een voorstel- inge diend, volgens hetwelk de Sovjet Unie het recht zou hebhen, de classificatie van het Perzisch pro bleem als een „Geschil" door een veto te verhinderen. Aldus zou de Sovjet Unie het recht om over deze kwestie haar stem uit te brengen, behouden. Te Jalta is namelijk overeengekomen, dat de groote mogendheden bij behande ling van „geschillen" waarbij zij rechtstreeks betrokken zijn, hun stemrecht zouden opgeven. Geldig tot Woensdagavond. Rustig weer. Vrij zwakke wind uit variee- "ende richtingen. Plaatselijk kans op eenige ochtendmist. Overdag op de meeste plaat sen tijdelijk zonneschijn. Zacht weer. Zon onder 19.04, op 6.26. Maan op 4.11, onder 11.47. Nieuwe Maan: S April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1