JONGENS STAD EN LAND Goes schouten en Duiveland HUURPRIJZEN AUTO'S EN MOTOREN Stichting herstel Zeeland 1945 INGEZONDEN ARTIKEL (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) van 14 tot 18 jaar onder MILITAIRE DIENST? Mevr. de Vries-Bruins stelde de minister van oorlog de vol gende vragen: Is het juist, dat de minister een commissie naar Engeland heeft gezonden, welke daar o. m. heeft nagegaan of ook voor ons land de militaire opleiding van 14 tot 18-jarlge jongens zou kunnen worden voorbe reid? Bij 't lezen van bovenstaand bericht moest ik weer ineens denken aan de jeugd van het Hitler-Duitschland. De Jongens van 14 tot 18 jaar, die Ik een jaar geleden nog door de stra ten 'van een der grootste Duit- sche steden zag mareheeven. Zingend op de ons zoo be kende en gehate afgebeten ma nier. Zwenkend naar links of rechts op scheT-k'inkende com mando's. Gekleed in zwarte uniformen met op de heup de onafscheidelijke dolk. Die zelfde jeugd zag ik, op de hei een geïmprovlseerden oorlog voeren. Ilc zag ze smij ten met imitatie handgranaten, een stelling bestormen, precies zooals hun andere broeders dat aan de fronten deden, met een geestdrift en een fanatisme, die de Jeugd zoo eigen is. Wat wil een jongen liever dan oorlog voeren Bij feestelijke gelegenheden in Duitschland werd de jeugd in de gelegenheid gesteld met een echte mitrailleur te schie ten. Ik kan u de verzekering ge ven dat het daar, bij dien mi trailleur, druk was. Zoo werd stelselmatig in die ontvankelijke kinderziel de kiem gelegd voor het militai risme. Dikwijls heb ik me af gevraagd wat daaruit groeien zou, ook als deze oorlog zou zijn afgeloopen. Want het militairisme in Duitschland is nog niét uitge roeid, al werd het neergesla gen. Daarvoor zit het te diep geworteld in de ziel van het Duitsche volk. Ik heb in Duitschland dik wijls met dankbaarheid gedacht aan onze Hollandeche jeugdbe weging. Aan die frissche groe pen jongens en meisjes, waar bij elk sooor van mllitairsme ontbrak. Die naar buiten trok ken in bonte kleedii. zingens en spelend hun bekende jeugdlle- «leren. Met belangstelling zien we uit naar het antwoord van den minister oo de vragen van Mevr. de Vrlcs-Bruins. In de voorbije oorlof-ia ren is er reeds veel vernield. E®- groot deel van onze jeugd is uit het evenwicht geslagen, is on verschillig en vervlakt. Hier ligt zeker een taak voor de jeugdbeweging. Deze men- schen op te vangen en ze weer in contact te brengen met de diepere waarden van het leven. Nog altn'd is het zoo: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Laten we er vooral voop zor gen, dat het Mars niet is. d'® onze jeugd beeft. A. v. B. Ingezonden mededeeling. Vergadering Vakorganisaties De Raad van Overleg uit de plaatselijke vakcentralen te Goes belegde in de Prins van Oranje een vergadering waar bij tevens dhr Chr. de Bruin, inspecteur van den Raad van Arbeid te Middelburg een cau serie hield, met als onderwerp: „Wat gaat er gebeuren met de zieken-, inval ld iteits- en ouder domsverzekering in ons land?"' Spr. gaf een overzicht In vo gelvlucht van de bestaande wetten en de toetanden der so ciale verzekeringen. De kinderbijslagwet en 'tzie- kenfondsbesluit die door velen als een door de Duitsche be zetting uitgevonden wet wor den beschouwd, waren echter reed In 1939 in voorbereiding en ook voor den oorlog reeds klaar gekomen. Toen behandelde hij het wets ontwerp der loongrenzen. In- plaats van de vele verschillen aldus spr., moet er gekomen worden tot unificatie. De voorz. van den Raad van Arbeid, Mr. van Epenhuijzen he eft daarna het woord ge voerd. Deze wilde zoo kort moge1^ de plannen toelichten door den eersten spreker naar voren ge bracht. Volgens spr. is uitvoering der soc. verzekeringen ontzet tend moeilijk en de verhouding overheid tot bedrijfsleven van zeer groot belang. Na de pauze werden een aan tal vragen gesteld die blijk ga ven hoe zeer dit onderwerp de belangstelling genoten had. Middelburg Lan dhoti wwagens In Middelburg is een aantal voor den landbouw op Walche ren bestemde wagens aange komen. Het zijn nieuwe wagens van Engelsch fabrikaat, welke zijn voorzien van gebruikte leger banden. -^evelcmd KAPELLE Vereenlging opgericht Dezer dagen werd In een daartoe belegde vergadering in het café de Veiling alhier op gericht de vereen, van „Detail handelaren in aardanpeien groenten en fruit Kzn®Ue-Biè- zehnge en Omgevine". Tot voor "Itter werd gekozen dhr. W. L. Potter te Hansweert. BAARLAND Ouderavond Door de Zondagsschool Im- manuël werd een ouderavond °egeven in de consistoriekamer der N. H. kerk. Oorspronkelijk zou Ds. v. Wlllenswaard van ETlewoutsdHk dezen avond vul len met lichtbeelden, doch deze was door ziekte verhinderd. Toch mocht dezen avond ge slaagd heeten. daar onder dc bezielende leiding van den voor zitter, dhr. J. den Hollander, veel werd behandeld, wat be trekking heeft op de opvoe ding der kinderen. Het financieele gedeelte werd hetwelk een gunstig beeld gaf behandeld door dhr. Mommaas Ds. H Beneder behandelde in het kort het onderwerp: De kinderziel", dat zeer leer zaam bleek te zijn. Deze avond mag dan ook zeer geslaagd heeten. MAATKIEËDING U BDGRZ14H Zuivering Op grond van de bepalingen van het zuiveringsbesluot 1945 is door den Min. van Openb. werken en Wederopbouw aan P. Warren te Borssele ontslag verleend uit zijn functie van waterbouwkundig ambtenaar bij den calamlt. polder Bors sele, zulks gerekend met in gang van 1 Sept. 1945. OU DEL AN DE Kerkklokken Vrijdag zijn de oude klokken weer op hun bestemde plaats in den toren bevestigd. De klok ken waren reeds eenige maan den hier aanwezig, maar kon den niet direct op hun plaats gebracht worden. Nu dit is ge schiedt, kan de bevolking de vertrouwde klanken weer als vanouds beluisteren. Jammer, dat de nieuwe klepels nog niet gearriveerd zijn, zoodat het lulden der kerkklokken op Zon dag nog even op zich zal laten wachten. Tooneelultvoerlng Vrijdag en Zaterdag gaf de pas opgerichte tooneelclub De gezellige club van Oudelandc haar eerste uitvoeringen in het gymnastieklokaal der Openb school. Naast enkele kleinere stukjes, die minder vlot werden gespeeld, werd na de pauze het blijspel ,,'n Wespennest" opge voerd. Dit stuk zat er beter in en was 't aanhooren ten volle waard, omdat de spelers (sters) hier wél rolvast waren. Voor en debuut mag De gezellige Club niet ontevreden zijn. Raadsvergadering Vorige week kwam de tijdelijice raad in openbare ver- adering bijeen. De begrooting 1945 werd ge wijzigd. Het plan woningbouw werd besprokenin deze ge meente kunnen dit jaar twee arbeiderswoningen worden ge bouwd. Getracht zal worden 'n dubbel woonhuis te bouwen ln de kom der gemeente op het terrein van dhr. Meertens-dc Vrieze. B. en W. krijgen machtiging om een en ander voor reke ning der gemeente uit te voe ren, waarvoor t.z.t. een rijks voorschot zal worden gevraagd Ook het plan tot uitbreiding der begraafplaats wordt voor gelegd. B. en W. honen zeer binnenkort met de uitvoering te kunnen beginnen; gezien het groote tekort aan arbeldskrach ten wordt aanbesteding niet wenschelijk geacht, doch aan uitvoering in eigen beheer (met behulp van geïnterneerden de voorkeur gegeven. De totale kosten 2ullen plm. f 6000 bedra gen. Bij de rondvraag worden o.a. vragen gesteld betreffende den aankoop van een motorbrand spuit en electrificatle van den „Mageren Hoek". ZIERIKZEE Ontspanningsavond In het „Huis van Nassau was een P. T. T.-ontspannlngsavond georganiserd door het hoofd kantoor en waarop voor de eer ste maal ook het personeel van 't geheele ressort bijeen kwam Voor de pauze was er een afwisselend programma van tooneel, zang en muziek. Al spoedig zat er een opgewekte stemming ln, waartoe niet in het minst bedroeg de conferen cier Leen Dey. Wat kwamen de lachspieren in actie bij de hoofdschotel, de klucht „Het Taook van Beu kenrode". Na tal van verras sende scènes komt ook hier (vanze'fsprekend) het slot. dat pakt. Een feest, dat onze PTT- ers nog lang zal heugen. OUWERKERK Vergadering De afd. Ouwerkerk van den Ned. Landarb. bond hield een buitengewone vergadering.voor het uitdeelen der goederen, ge schonken door de Amerikaau- sche vakvereenigingen A. P. L. on C. I. O. Deze goederen wa ren bestemd voor led®n van het N. V. V. in de door den oorlog het zwaarst getroffen gebie den. Aanwezig waren 45 leden. In een uiteenzetting door den voorz. werd overgegaan tot het verloten der goederen, hetwelk op correcte wijze geschiedde. Oproeping De kerkvoogdij der N. H. Gem. besloot sollicitanten op te Het tekort aan auto's voor het personenvervoer doet velen er toe overgaan een auto of een motorfiets te huren en dikwijls gebeurt dit .tegen prijzen, die ver boven de grenzen van het rede lijke liggen. Voor de verhuur van personen auto's en motorrijwie'en met of zonder zijspan is thans een prijsregeling ontworpen, die dezer dagen inwerking treedt. De huurprijs is bepaald op grond van den catologusprijs en het- bouwjaar en wordt berekend per kilometer. Een auto van het jaar 1938 bij voorbeeld, die 3000 gulden kost te, kan men dan voor een maand voor f 230 huren, waarbij voor eiken in die maand afgelegden kilometer 3cent in rekening mag worden gebracht. Alle kos ten. behalve die van smeerolie en brandstof, zijn daarbij inbe grepen. Wanneer de huurder alle kosten, behalve die voor ver nieuwing van banden voor zijn rekening neemt, kost dezelfde wagen hem f 120 per m®and plus 2 cent per kilometer. Ver- huurinrichtlngen mogen op deze prii-'en een toezag van ten hoog ste 20 pet. berekenen. roepen voor het vaceerende ambt van kerkelük ontvanger en secretaris van kerkvoogden. OOSTERLAND Land- en Tuinbouwonderwijs In verband met het tekort aan bevoegde leerkrachten voor het geven van land- en tuinbouwonderwjjs, hebben de Rijksland- en Rijlcstuinbouw- consulent voor Zeeland en W. Noord-Brabant er bij de ge meentebesturen op aangedron gen in overweging te willen nemen om in vacatures, leer krachten te benoemen, die in het bezit zijn van de akten land- en/of tuinbouw. Kerknieuws By het beroeplngswerk in de Geref. Kerk (srt. 31 K. O.) van Zuidbroek komt op het gestelde tweetal voor Ds. H. Venema, oud-predikant van Oosterland- TTieuwerkerk. Verbetering verkeer op tie Zeetiwsche eilander Duitsche Industrie naar Zeeland Het bestuur der Stichting Herstel Zeeland 1945 kwam in vergadering bijeen. Met instemming werd ken- tïs genomen van de berichten der veilingvereen. „Zuid-Beve land" en „Kanelle e.o.", welke voor de financiering der Stich ting een bedrag van reep. HKK> en 2500 gld. ter beschikking sto'den. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelde mede dat voor Zeeland, evenal voor de andere deel en van ons land slechts een zeer beperkt kwan tum penicilline ter beschikking kon worden gesteld. Aan de voorziening met ver- sche zeevlsch van Zeeuwsch- VI cander en en Schouwen Dul- ve'and zal aandacht worden ge schonken. Hierover zal opnieuw worden geschreven, daar h®" resn'taat der toezegging nog niet merkbaar is. Het komt de Stichting niet orewenseht voor, reeds thans oen actie te voeren voor bei verkrb>en van een Wildke re mming voor den wederopbouv- van publiekrechtelijke eigen dommen. On het Denartemen4" van financiën zou een% zooda nige regeling reeds in een vet gevorderd stadium van voor bereiding zijn, waarom het kiis ter wordt geoordeeld eerst h?' betreffende onderwerp van wet ->i te wachten. Vrije overtocht Oostersehelde De door de regionale advies commissie voor Noord-, Mlo- den- en Zuid-Zeeland naar vo ren gebrachte wenschen ta.v. het verkeer zullen ter kennis van GecL Staten worden go- bracht. Zich spiegelende aan het ver keer over de Wester-Sohelde, wordt ln Noord- en Midden- Zeeland ook aangedrongen on vrije overtocht over de Ooster- schelde en de overige veerver- bindingen. Aangedrongen weid op betere verbindingen op de eilanden zelf. De verbinding tus schen Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen per openbaar mid del van vervoer neemt thans niet minder dan 6 uur tijds in beslag. Tenslotte werd de wensche- lijkheid betoogd om in onder ling overleg een geordende dienstregeling van alle open bare verkeersmiddelen in Zee land tot stand te brengen en deze in een gids vast te leggen Initiatief gevraagd De Minister van Handel er Nijverheid heeft medegedeeld, .Tat deze gaarne bereid Is zijn bijzondere aandacht te schen ken aan de verdere industriali satie van Zeeland. Indien zulks door de Zeeuwsche onderne mers kan worden bevorderd, bijv. door overbrenging van de Duitsche industrieën, kan op dc medewerking van Zijne Excel lentie worden gerekend. Bij den minister Is thans in onderzoek de vraag in hoe verre door bevorderende maat regelen de aantrekkelijkheid van industrievestiging In be paalde streken dient te worden. gestimuleerd. Het bestuur be sluit af te wachten, of vanuit 2eeland of elders uit den lan de gagadigden aanwezig blij ken te zijn om Duitsche indu strie naar Zeeland over te bren- Hollandweek". Blijkens een overgelegd schrij ven hebben de in Zwitserland woonachtige Nederlandera het plan opgevat, tot het organi- seeren van een „Hollandweek" in Zilrlch. Met den vertegenwoordiger in Nederland is contact opge nomen om op de te houden ex positie in het bijzonder de aan dacht te vestigen op Zeeland en de Zeeuwsche producten. Het nijpend tekort aan onderwijskrachten Met gunstig advies zal aan Ged. Staten ter verdere behan deling worden doorgezonden het voorstel van Zuid-Zeeland om bij den Min, van O., K. en W. aan te dringen op de op richting van een spoedcursus voor onderwijzers. Jongelui met einddiploma H. B. S. 5-j. cursus, zouden binnen een jaar tijds tot onderwijzer kunnen worden opgeleid. Door de Stichting zal een actie worden ondernomen in het belang van de Zeeuwsche kleederdrachten. Het feit dat thans in te genstelling met de regeling Onder de bezetting voor den wederopbouw van verwoeste panden bouwleges is verschul digd, zal in onderzoek worden genomen. Onderzocht zal werden, of de oude regeling hersteld kon wor den en In hoeverre dan de ge meentebesturen behooren te worden schadeloos gesteld

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4