VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuid-Bandoeng was een vuurzee Dfnsdag 26 Maart 1046 WÜMMEB m Sc JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2, TeL S1SS. Gironummer 410357 EEN GELUKKIG GELUID Wij hadden onlangs een Spet- tertje over de tegenstelling die tusschen twee tijdperken be stond in sommige streken van ons goede vaderland. Waren eerijds de geallieerde miliairen zeer welkom in de Nederland- sche gezinnen, omdat er, zoo als er werd gespot, wel eens sigaretten en chocolade door werden verkregen hoe an ders is dit nu, zei die Spetter, nu er wel Nederlandsche sol daten in vele plaatsen zijn in gekwartierd, doch ho maar, als je vraagt, of ze ook gezellig heid vinden in de burgerwo ningen! Er zijn geen sigaret ten te krijgen hé, insuneerde boosaardig de Spetter, en voor chocola moet je ook niet zijn bij onze eigen militaire macht! Dus blijven de Hollandsche troepen in de kou. Ongetwijfeld komt dit in sommige plaatsen in Nederland wel eens voor. Er was wel eens eigen-baat bij de gastvrijheid onzer bevolking. En inderdaad komt het ook wel eens voor, dat de hartelijkheid vermindert als het voordeel verdwenen is. Ook de verloren zoon raakte zijn vrienden kwijt, toen zijn geld op was Maar hoe verheugend is niet het geluid dat wij mogen ver nemen, nog wel uit onze Z. Bev. hoofdstad! Daarin wordt een boekje open gedaan over wat Nederlandsche militairen in Goes beleefden en beleven, wat de bewoners onzer Ganze- stad trotsch zou kunnen maken als ze daarvoor vatbaar zou den zijn. Maar, niet waar, Goes senaars zijn nooit trotsch, dat is wereldbekend. Ik laat nu een stukje van dien ontvangen brief volgen. Neaerlanasch Indie Ontploitingen, geweer- en mortiervuur ZONDAGAVOND was heel Zuid-Bandoeng één vuurzee. Ware het niet, dat er geen geronk van vliegtuigen ge hoord werd, het tooneel vertoonde veel overeenkomst met een van tde eerste branden tengevolge van de luchtaan vallen op Londen in 1940. Eenige minuten voor middernacht werden 16 groote branden waargenomen, die gelijktijdig woedden, terwijl ontploffingen ontstonden en mortiervuur, gericht op Noord-Bandoeng, gemengd met geweervuur tegen de Britsche stellingen losbrak. Chaos op Sumatra Geachte Redactie, In Uw blad van Dinsdag j.l. las ik een. artikeltje onder het hoofd: Spetters van dè Straat, wat mijns inziens niet klopt, althans niet voor de gemeente Goes. De schrijver Cheerio be weerde, dat de Ned. bevolking wel genegen was, vreemde mi litairen in huis te ontvangen uit eigen belang (sigaretten en chocolade exl.l. doch dat ze de Holalndsche soldaten lieten loo pen, daar zij van hon zulks niet konden verwachten. Dit is voor de Goessche bevo'king een groote beleediging. Bij ons in de cantine hangt een lijst van meer dan vijftig gezinnen, die zich hebben opgegeven als ge negen te zijn, militairen thuis te ontvangen in hun vrije avond uren. Velen maken dankbaar daarvan gebruik en hebben daarvan gebruik gemaakt. Wat schrijver dezes betreft, hij maakt er persoonlijk steeds gebruik van. en de omgang ls zeer hartelijk. Het is juist zóó. dat aan hen die komen, de ar tikelen die Cheerio noemde, ge presenteerd worden! Het is den Goessenaren juist niet om het hebben, maar om het geven te doen. Als de militairen niet kómen, is het hun eigen schuld. Hulde aan deze goede vader landers!" De militair, die hier de stem wilde zijn van al zijn kamera den zeggen wij hartelijk dank voor zgn getuigenis; wij hopen dat dit warme woord voor alle burgers in andere plaatsen een aansporing moge zijn het mooie Goessche voorbeeld te volgen, indien dit niet al reeds is ge schied. R e c Het is zeker, dat de telefoon centrale geheel is afgebrand, en het zelfde moet gebeurd zijn met het hoofdspoorwegstation' van Zuid-Bandoeng en met andere openbare gebouwen. Kerken en kampongs gingen in vlammen op, terwijl het explodeeren van op slagplaatsen van landmijnen van nabij gehoord werd. Op vele plaatsen moeten daar toe voorbereidingen zijn getroffen De Indonesiërs hebben blijkbaar rijkelijk gebruik gemaakt van ex plosieven en petroleum, omdat bij na elke brand, welke ontstond zich terstond tot een vuurzee ont wikkelde. Ofschoon het ondoenlijk is de schade te schatten, was zonder twijfel meer dan een derde van Zuid Bandoeng reeds vóór mid dernacht, toen de branden lang zamerhand minder begonnen te worden, afgebrand. Deze politiek van de „verschroeide aarde" zou door de Indonesiërs zijn toegepast met de bedoeling om het opdrin gen der Britten te vertragen. De branden zouden ook gesticht kun nen zijn uit een gevoel van wrok, veroorzaakt door het moeten te rugtrekken. Wat ook het juiste moge zijn, de Indonesiërs hebben de grootste schade aan hun eigen landgenooten, wier hulzen en be zittingen in vlammen zijn opge gaan, berokkend. Bancloeng geheel bezet Gisteren, laat in den middag, is het geheele bebouwde gebied van Bandoeng bezet zonder dat men eenigen tegenstand ont moette. Gisterochtend vroeg heeft gene- raal-majoor Hawthorn zijn oor spronkelijke plan plotseling ver anderd. Met het oog op de brand stichtingstichting door de extre misten heeft hij bevel gegevi bezetting sneller te doen plaats vinden. In plaats van in twee da gen is zij nu in een dag vol tooid. De T.R:I. vertrokken Gisteren tegen den middag werd het duidelijk, dat de T.R.I. zoowel als de gewapende benden vertrok ken waren. Deze laatsten zijn misschien on dergedoken. Een rjederlandsch-Indisch woord voerder bevestigde, dat de extre misten na rijp beraad gepoogd hebben Zuid-Bandoeng door brand te verwoesten. Hij noemde de schade, veroorzaakt door de branden, welke gewoed hebben, „verschrikkelijk". Onder de verwoeste gebouwen was een weeshuis. Verder werden twee Indonesische kampongs ver nield. De branden begonnen Zon dag in den voormiddag. Vroeg in den ochtend zijn Britsch-Indiërs, Poenjahs en Mahratta's van de 23ste divisie in het Oostelijk deel, van Zuid-Bandoeng doorgedron-' gen. Zij ontmoetten niet den min sten tegenstand. Dit stadsgedeel te was zwaar beschadigd en ir een straat vonden de soldaten een zeer grooten granaat-trechter, door de Japanneezen veroorzaakt. „Toen ik deze explosie hoorde aldus de woordvoerder, „dacht ik dat de wereld verging". Naast dezen trechter vonden de solda ten de lichamen van twee Japan- sche sergeants-majoor, die mee Je lucht ingevlogen waren. Het volkomen duidelijk, dat een kei" aantal Japanneezen met extremisten gecollaboreerd heeft, Republikeinsche vliegtuigen Het Bataviasche dagblad d< „Nieuwsgier" meldt, dat in ver band met de door vliegtuigen van de Koninklijke Marine geconsta teerde republikeinsche vliegtuigen van Japansche makelij te Djogja de Royal Airforce 'n verkennings vlucht heeft uitgevoerd.. Tijdens deze verkenlngsvlucht werd; slechts 12 luchtwaardige toestellen aangetroffen. Vermoed .wordt, dat de overige toestellen (men wéét dat er 50 gesignaleerd wa ren) intusschen naar andere ter reinenr overgebracht üjn. De republikeinsche pers te Ba tavia bevat berichten uit Suma tra, waaruit blfjkt, dat de span ning en de bandeloosheid op ge noemd eiland steeds meer toe nemen als gevolg van het ontbreken van elk gezag. De Sultan van Asahan zou gevlucht zfjn, achtervolgd door het volks leger. Na een gevecht zou de Sultan gevangen genomen zijn. De toestand Officieel wordt medegedeeld, dat de inwoners van de kampongs in de Noordelijke buitenwijken van Tjimahl, ten Westen van Ban doeng, volgens berichten de T. R. I. gevraagd hebben om bescher ming tegen de terreur der Pemoe- da's. De geallieerde eenheid op Lom bok rapporteert, dat het eiland rustig is, behalve de omgeving van Selong, waar extremisten on geregeldheden trachten te veroor zaken. Alle leiders, Javaansche onderwijzers, zijn evenwel bekend en eenigen van hen zijn reeds ge vangen gezet. Deze arrestaties had den een zeer heilzame uitwerking ln de hoofdstad, Mataram, waar, naar bericht wordt, 90 procent van de aanhangers van de Indonesische onafhankelijkheidsbeweging ln de laatste drie dagen zijn gedeser teerd. De Chineezen in semarang zijn, naar verluidt, door de Indo nesiërs roet den dood bedreigd, in dien zij op de een of andere ma nier met de Nederlanders samen werken. Uit Grissee, ten Noorden van Soerabaja. komen berichten, dat daar een hoeveelheid van 4 ton aan verschillende explosieven Ou ten de open ingangen van de op slagplaats ligt. Er bestaat een mogelijkheid, dat de Indonesische „regeering" haar zetel van Medan naar Siantar of Fort de Koek zal verplaatsen. Er zijn uit de omgeving van Siantar en Tegingtinggi meer terroristen ln Medan binnengedrongen. Distributienieuws. De uitreiking van de nieuwe iextielkaarten In de komende weken zullen de plaatselijke distributiediens ten nieuwe textielkaarten uit reiken. Er zijn zes soorten kaar ten, t.w. een paarsgekleurde tex tielkaart voor mannen geboren in 1931 of vroeger (v.b. 605); een blauwgekleurde kaart voor jon gens geboren in een der jaren 1942 t.m. 1944 (v.e. 605); een blauwgekleurde kaart voor meis jes geboren in een der jaren 1932 t.m. 1941 (v.d. 605); een blauwgekleurde kaart voor kleu ters geboren in een der jaren 1942 t.m. 1944 (v.e. 605 een blauwgekleurde kaart voor ba- bies geboren in 1945 of later (v.f. 605). Deze kaarten tellen 100 pun ten en een aantal letter- en cijferbonnen. Einde April zal een aantal punten van deze kaarten worden aangewezen voor het koopen van textielar tikelen.. Vóór deze officieele aanwijzing door het Centraal Distributiekantoor is het verbo den op deze punten te koopen of te verkoopen. De punten van de textiel-lederkaart (v.a. 510) blijven geldig en hebben dezelf de waarde als de punten van de nieuwe textielkaarten. De kou- - en sokkenbon A van oude textielkaart blijft even eens geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse textiel punten niet geldig zijn en door den detailhandel niet mogen worden aangenomen. Spaansche sinaasappelen worden normaal gelost Zondag is het tweede schip met sinaasappelen uit Spanje gearriveerd namelijk de „Prins Maurits". die evenals de „Or pheus" te Gandia geladen werd Er heerschte eenige spanning te Rotterdam hoe er in de haven gereageerd zou worden. Maar hoewel het blijkbaar niet var harte ging. zijn de havenarbei ders toch begonnen het schip te lossen, zonder dat er eenig pro- rest gehoord werd. Minister Lieftinck terug Het ministerie van Financiën deelt mede. dat minister Lief tinck van zijn reis naar de Ver- eenigde Staten van Amerika is teruggekeerd en zijn werkzaam heden op het ministerie van Fi nanciën heeft hervat. Onderaeelen van den bruggenbouw gearriveerd Ten behoeve van de Neder landsche Spoorwegen zijn met het stoomschip „Rolf" uit Sou thampton aangekomen ongeveer 500 ton onderdeelen voor den bruggenbouw. De onderdeelen zijn. pasklaar gemaakt. De ge heele lading doet denken aan een reusachtige mecanodoos, waarvan de onderdeelen vlug in elkaar gezet kunnen worden. Mededeeling Russen ontruimen Perzische steden De Perzische premier heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van het Fransche pers bureau AFP bevestigd, dat de Russische troepen de steden Keredj en Kasvine ontruimd heb ben, en hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat de volledige eva cuatie van Russische troepen oen beroep op de Vereenigde Naties onnoodig zal maken. Nieuwe Fransche nota over sansc':e kwestie De Fransche Mmister van Bui- tenlandsche Zaken, Georges Bi- dault, heeft aan Duff Cooper, Britsch Ambassadeur in Frankrijk en aan Jefferson Caffery, Ambas sadeur der V.S. in Frankrijk, een nieuwe nota over de Spaansche kwestie overhandigd. De Sovjet- regeering is op de hoogte gesteld van den inhoud van de nota. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat de der de Fransche nota over de Spaan sche kwestie, gericht aan de V-S. an Groot Brittannië een midden weg poogt aan te geven tusschen het Fransche en het Anglo-Ame- rikaansche standpunt. Frankrijk zou de zaak niet meer voor den Veiligheidsraad willen brengen maar verlangen, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier hiervoor in aanmerking ko mende mogendheden een gemeen schappelijke politiek zullen bepa len ten aanzien van het Spanje van Franco. Economische sancties schijnt Frankrijk hierbij op den voorgrond te stellen, met name het onthouden van benzine aan Spanje. Aantal repatrieerenden „Nieuw Amsterdam" De Afdeeling Pers en Publiciteit van den Dienst def Repatrieerinj deelt mede: De „Nieuw Amsterdam" heeft te Colombo nog 190 mann vrouwen en 229 kinderen uit het kamp te Kandy aan boord geno men. Met de 2766 landgenooten. die te Singapore aan boord zijn gegaan bevinden zich op de „Niéuw-Am sterdam" dus 3598 repatrieerenden Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45: Vlissingen, Wei straat; Tholen, Vischstraat 5; Zierikzee. Achterweg 92; Wis- sekerke, boekhandel Markusse, ligt de .passagierslijst van het motorschip „Japara" ter inzage. GRATIE VOOR MUSSERT AANGEVRAAGD. Familieleden van Ir. A. A. Mussert hebben bij H. M. cle Koningin te zijnen behoeve een verzoek om gratie ingediend. Dit verzoek is onmiddellijk in behandeling genomen. DE BRITSCH ZAAKGELASTIG DE TE TEHERAN VERZOCHT INLICHTINGEN IN TE WINNEN. De Britsche zaakgelastigde te Teheran, Farquhar. heeft op dracht gekregen inlichtingen in te winnen over het bericht van Tass, waarin gezegd wordt, dat de Sowjet-Russische troepen, volgens een overeenkomst met de Perzische regeering, Perzië zullen verlaten. De Britsche re geering, aldus officieele kringen te Londen, is niet alleen bezorgd over het feit, dat de Sowjet- Russische troepen na den over eengekomen datum op Perzisch grondgebied gebleven zijn, maar tevens over het gevaar en de mogelijkheid, dat. als gevolg van de aanwezigheid van de Sowjet- Russische troepen, de Perzische regeering bij haar onderhande lingen met de Sowjet-Unie on der druk zou staan, een nadee- lige positie zou innemen. Vol gens te Londen beschikbare in lichtingen over de gebieden Mes hed, Shekdruda en Semnan. die van eenige dagen geleden da- teeren, waren te dien tijde ont ruimingen aan den gang. maar niet voltooid. Nieuw Finsch kabinet Het nieuwe Finsche kabinet door Pekkala samengesteld, telt zes le den van de democratische volks partij (waarin ook de communis ten zijn opgenomen), waarvan drie communist zijn, namelijk de mi nisters van binnenlandsche en so ciale zaken en de onderminister van bevoorrading; vijf sociaal-de mocraten, vijf agrariërs en een lid van de Zweedsche volkspartij. De laatste is minister van financiën. De minister van buitenlandsche zaken, Carl Enckell, is partijloos. Nieuwe tarieven voor bode- en lijndiensten De tarieven van het stukgoede- renvervoer langs den weg zijn thans vastgesteld. Tot dusver wa ren de Bode- en Lijndiensten "oor het goederenverkeer gebonden aan den prijsstop van Mei 1940, zoodat er ten aanzien van vele onderne mingen onzekerheid bestond over de juistheid van de door haar oe rekende tarieven. De verzender was daar veelal de dupe van en het aantal processen-verbaal we gens te hooge prijzen was door gaans dan ook groot. In Februari was dit nog 51, in Januari 54. De tarieven zijn per gewicht en afstand vastgesteld en mogen met een afhaal- en bestelloon worden verhoogd, dat voor een aantal groote steden iets hooger ligt dan voor de overige gemeenten. De verzending van een pakje van 5 kg. bijvoorbeeld van Amsterdam naar Alkmaar kost f 0.35 plus een afhaal- en bestelloon van 0.S5 binnen of van f 0.55 buiten den bestelkring. De ondernemers zijn verplicht in hun wagens en kanto ren het tarief voorhanden te heb ben en op verzoek te vertoonen. HET WEER Geldig tot Dinsdagavond. Westelijke wind. Dedeeltelijk bewolkt doch ■egen. Plaatselijke ochtendmis ten met name in het Zuiden les lands. Westelijke wind, ln het Zuiden vrij zwak. Zelfde temperaturen als gisteren. Zon onder 19.02, op 6.28 Maan op 3.20, onder 10.50 Nieuwe Maan 2 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1