VRIJE STEMMEW DAGBLAD VOOR ZEELAND Derde bijeenkomst te Batavia DE SCHOENENDISTRIBUTIE Maan dag 25 Maart 1946 I* JAARGANG Alg. Leiding; B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 4103S7 DE ARABISCHE WERELD Ontwaakt zijn de volkeren, die eeuwen lang onder de heer schappij van het Europeesche ras hebben gestaan, en niets kan hen meer tegenhouden op den weg naar volledige onaf hankelijkheid. Dit komt in de zen verwarden na-oorlogschen tijd in heel de wereld aan den dag. Japan mag daarvan wel perfide gebruik hebben ge maakt, om de argeloozen nog dieper in den put te helpen, door ze het Japansche schrik bewind te doen ondergaan ook nu Japan, naar we hopen, definitief verslagen is, b!ftft de drang naar onafhankelijkheid voortstuwen door de vroeger in koloniale verhoudingen levende volkeren, en wijs is het Euro peesche bewind dat hieraan royaal tegemoet komt door ook werkelijk onafhankelijkheid te garandeeren, zij het dan voor- loopig binnen het kader van het rijk waartoe ze tot nog toe hebben behoord. Het proces is aan den gang, haast overal. De Philippijnen zijn reeds geslaagd, en hebben de onafhankelijkheid verwor ven, onder de hoede van de Vereenigde Staten van Ameri ka. Fransch IndoChina is goed op weg, en het tegenwoordige Fransche bewind geeft de ga rantie dat dit streven ook ge heel zal worden bevredigd.. .Ons Indonesië is nog in em- bryonalen toestand. Doch de leidende mannen van het Ned. bewind zijn vastbesloten, het streven naar onafhankelijkheid volledig genoegdoening te ge ven, op den vasten grondslag van het koninklijke woord, tij dens de bezetting gesproken. Alleen al hierom is het nood Zakelijk, dat 't huidige bewind wordt gehandhaafd, ook na de verkiezingen, omdat er anders wel reactionnaire tendenzen macht zouden kunnen verkrij gen. In Britseh Indië wordt nu dor het kabinet Attlee een be sliste poging ondernomen om de Britsch-Indiërs zelf de macht in handen te geven laat ons hopen, dat zoowel Mo hammedanen als Hindoes wijs genoeg zullen zijn, om samen het Britsche aanbod te aan vaarden! Nederlandsch Inaie Bezettingsactie's te Depok en Bandoeng DE derde plenaire bijeenkomst van de Nederlandsche en Indonesische delegatie heeft plaats gehad op Zaterda: 23 Maart. De conferentie, welke weer gehouden werd ten. huize van den Britschen gezant, begon om 4.15 uur en eindigde om 17.30 uur plaatselijken tüd. O.a. werden behan deld de toestand en de evacuatie van geallieerde krijgsgevan genen en geïnterneerden, die zich nog in de binnenlanden van Java bevinden. Zo kookt het alom in de vroeger koloniale wereld. Ditzelfde verschijnsel breekt 2ich ook baan in de West-Azi- atischegebieden, die door Ara bieren worden bewoond. Daar over nog een enkel woord. Reeds is een deel der Ara bische volkeren tot vrije staats vorming gekomen. En deze vrije staten hebben een bondgenootschap gesloten, Arabische Liga geheeten, waar in ook zijn opgenomen die ge bieden, die nog onder Euro- peesch oppergezag staan. In die nog-niet-vrije streken dringt nu de beweging naar de volledige onafhankelijkheid stormachtig voorwaarts. Engeland en Frankrijk ge ven aan Syrië, den Libanon, Trans-Jordanië, en Egypte al- meer de vrije beschikking over hun eigen land. Palestina'ls nog door de Britten bezet, doch ook daar is de wensch niet lang meer tegen te houden. Hier is alleen de dubbele moeilijkheid, of die vrijheid alleen aan de Arabische bevolking moet ge geven worden, of ook aan het Joodsche bevolkingsdeel, dat daar al grooter wordt. In e'k geval Is wel zeker, dat Arable, dan gezien als staten bond van geheel West-Azië, werd besloten een subcom missie te vormen, welke de aan gelegenheden zal behandelen met betrekking tot het maken van een constitutie. Deze subcommis sie zal heden vergaderen. Het is mogelijk, dat de vierde plenaire bijeenkomst Dinsdag of Woensdag zal plaats vinden. Volgens een woordvoerder zijn bij deze conferentie „langzame maar zekere" vorderingen ge maakt. Hij voegde er aan toe, dat hij van meening was, dat de ont wikkelingen te Bandoeng geen ns deeligen invloed op de besprekin- en zouden hebben. Depok bezet Zondagmorgen is Depok, aan de spoorlijn van Batavia naar Bui tenzorg, door Nederlandsch-Indi- sche troepen van 't eerste en twee de regiment Infanterie bezet. De troepen marcheerden op in 2 co lonnes, elk ter sterkte van een bataljon. De eene colonne trok langs den hoofdweg en nam bezit van een zeer belangrijke brug over de Tjililiwoeng, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. De an dere colonne nam haar weg over Passarminggoe, Kalibata en Teng- tengagoeng, welke laatste plaats thans het meest duidelijke punt In het gebied van-Batavia is. dat door het K.N.I.L. is bezet. Deze colonne ontmoette eenig verzet, waarbij een officier werd gewond Ook bij het zuiveren van het ge bied van Depok ontmoette men geringen tegenstand. Maatregelen te Bandoeng Een officieele bekendmaking luidt: „Gedurende de laatste da gen zijn er weer pijnlijke inci denten, veroorzaakt door groepen gewapende Indonesiërs, voorgeval len in het gebied van Bandoeng en Soekaboemi. Het Noordelijk deel van Bandoeng, ook het Rawpi kamp, is zonder rekening te hou den met de bijzondere omstandig heden, met mortiervuur bestookt, waardoor vrouwen en kinderen gewond zijn. In totaal zijn meer dan 100 personen van de Rawpi en Britsche troepen ln de laatste veertien dagen gedood of gewond. Daarom heeft de opperbevelheb ber den divisiecommandant bevo len iederen maatregel te nemen, welke hierin verandering kan bren gen. Traangas De plaatselijke commandant heeft besloten het Zuidelijk deel van Bandoeng, zoo snel mogelijk zon der bloedvergieten te bezetten en hij zal om dit doel te bereiken wellicht traangas gebruiken. Sedert eenigen tijd hebben de Britten n.l. voorraden traangas. Indien noodzakelijk maken zij bij militaire operaties hiervan ge bruik, daar het zoowel doeltref fend als humanitair in zijn toe passing is. Het heeft geen vergif tiging tengevolge. Het gebruik van traangas is be doeld om zoo mogelijk bloedve1- gieten te voorkomen. Als humaan wapen heeft het elders bewezen, dat het een voortreffelijk hulpmid del is bij het handhaven van de orde. Evacuaties van Zuid Bandoeng Officieel is medegedeeld, dat de geallieerde opperbevelhebber up Java last heeft gegeven tot eva cuatie van het Zuidelijk gedeelte van Bandoeng, zulks ingevolge het feit, dat mortiervuur gelegd is in het Nqorden van de stad. binnenkort als 'n sterke macht zijn plaats zal gaan innemen tusschen de andere wereld machten. Nu stelt het orgaan der Rus sische vakvereenigingen, Trud, de vraag, of deze komende macht den voruitgang of de re actie zal dienen. Het blad meent dat in beide lichtingen tendenzen aanwezig zijn. In voortdurende stilte worstelen deze tendenzen om de supre matie. Eenerzijds hebben de Ara bieren vooruitstrevende eischen doen hooren ten opzichte van de bevrijding van Syrië en den Libanon. Maar zij verzuimden tot nog toe, eveneens de eischen te stellen, dat de Britsche troe pen Palestina zouden ontrui men. En ook hebben de Arabie ren nog niet getracht met de Joodsche democratische orga nisaties een samenwerking tot stand te brengen, opdat een drachtig de strijd zou kunnen worden gevoerd voor Palesti- na's onafhankelijkheid. Anderzijds is er een verbor gen strooming opgekomen, zoo zegt het vakvereenigingsblad, om in het Oostelijk deel van de Arabische wereld een Oos telijk blak te vormen, dat dan special tegen de Sovjet Unie zou zijn gericht. Hiertoe zou- deno .a. de Emir van Trans- jordanië en ommige Turksche kringen behooren. Of hier niet te zwart wordt gezien Er is toch ook mogelijk, dat de Arabieren niet anti de een en vóór de ander zouden zijn. maar enkelzichzelfRed. Van Kleffens in atoomcommissie Trygve Lie, de secretaris generaal van de Vereenigde Naties, heeft Vrijdag tijdens een persconferentie, mede gedeeld, dat mr. van Klef fens tot Nederlandsch ver tegenwoordiger bij de com missie der Vereenigde Na ties voor de atoomenergie is benoemd. Zooals reeds bekend is heb ben de Nederlandsche Spoorwe gen bij Van Doorne's Aanhang- wagenfabriek te Eindhoven, 240 stuks 80-persoons opleg gerbussen besteld, die eën aan zienlijke verbetering zullen brengen in het personenvervoer in Nederland. In de komende maanden komen er gemiddeld 40 chassis per maand klaar, waarna de carrosseriefabriek nog ongeveer twee maanden noodig heeft. De lengte van de oplegger bus bedraagt 10.50 M. De gekeele combinatie compleet met trac tor 13.90 M. De breedte is 2.40 M. Er is plaats voor 80 perso nen, waarvan 46 zitplaatsen en 34 stanplaatsen. Op onze foto een afbeelding van deze formidabele bus. Internationaal Crimineel Voorlichtingsbureau Einde 1945 is door het Ministe rie van Justitie, afdeeling poli- in overleg met New Scot land Yard, het internationale crimineele voorlichtingsbureau opgericht, dat thans in Den Haag functionneert. Men is tot dat besluit geko men, daar men van meening was, dat met 'het oog op den in ternationalen toestand en de zich overal uitbreidende crimi naliteit langer wachten met in ternationale samenwerking op het gebied der crimineele op sporing noodlottig zou kunnen worden. Met de leiding en de verzor ging van de officieele publica- Roode leger zal Mandsjoerije ontruimen Volgens het Fransche pers bureau AFP heeft de Sowjet Unie officieel aan China mede gedeeld, dat zij voor eind April haar troepen uit geheel Mand sjoerije zal terugtrekken. ties van het internationaal cri mineel voorlichtingsbureau ts belast de heer J. A. Adler, die vroeger te Weenen adviseur van internationale commissie voor crimineele politie was. en naar Nederland uitweek toen Oostenrijk in 1938 geannexeerd werd. Distribucienieuws. Russische troepen uit Perzie Radio Moskou heeft gister avond het bericht verspreid dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, de ont ruiming van Perzië door he- Roode Leger in vijf tot zes weken voltooid zal zijn. Reuter meldt nader, dat vol- ;ens hetzelfde radiostation de ontruiming van Perzië reeds gisteren begonnen is en dat de ze manoeuvre binnen vijf of zes weken uitgevoerd kan zijn. De ontruiming van Meshketl wenscht aan Shekruda Emnana, die op 2 zinsleden worden uitgereikt. Maart begon, is, volgens radio! Zij, die na 1 Januari 1945 een Ket Centraal Distribuükan- toor maakt bekend, dat zij, wier :lami:r.artnummer eindigt op het cijfer 3, in April 1946 in aanmer king komen voor een schoenen- bon. In den vervolge zal op den 25sten van elke maand het num mer voor de uitreiking in de volgende maand worden bekend gemaakt. Op nader door de distributie diensten bekend te maken da gen dienen de rechthebbenden zich te vervoegen op het distri butiekantoor van hun gemeente van inwoning, waarbij zij hun stamkaart moeten overleggen. Het afhalen mag slechts geschie den door de betrokkenen door hei gezinshoofd of diens ec-higenoote. Zij, die na 1 Januari 1945 geen bon hebben ontvangen voor ge wone- of beroepsschoenen en wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, komen in April in aanmerking voor een schoe nenbon. Op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend maken dagen zullen deze bon nen aan betrokkenen of desge- een van hun ge- Moskou reeds voltooid. Een over eenkomst met de Perzische geering stelde vast dat de eva cuatie van de overblijvende Sowjet Russische troepen op 24 Maart zou beginnen. Het opper bevel der Sowjettroepen in Per zië rekent er op dat. onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, de ontruiming binnen tot zes weken kan geschie den. DE 160 DUITSCHE geleerden, die thans in de Ver. Staten aan militaire projecten werken, heb ben het Amerikaansehe leger reeds in staat gesteld V-wapens te maken, doeltreffender dan die welke de nazis op Londen afscho ten. Er komen nog meer Dult- ichers naar Amerika. schoenenbon ontvangen hebben voor gewone schoenen of be roepsschoenen, komen in 1946 voor een schoenenbon niet meer in aanmerking. Indien iemand op grond van het bovenstaande in aanmerking komt voor een schoenenbon, dan mag hij desgewenscht in plaats van een bon voor zichzelf, een bon voor een van zijn gezins leden aanvragen. Op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uit reiking genoteerd. Bijzondere regelen. a. Voor personen in gemeen schappelijke voeding gelden alle bovenstaande bepalingen. Alle aanvragen voor instellingen en kampen moeten collectief wor den ingediend door de leiders of door de administratie, zij den leeftijd van tien maan den ontvangen in geen geval een bon voor schoenen. Zoodra zij den leeftijd van ttien maan den bereikt hebben, wordt on afhankelijk van het stamkaart nummer een bon uitgereikt. Ook dan is kf»uze mogelijk. Kin deren geboren op of na 1 Janu ari 1945, die den leeftijd van tien maanden bereikt hebben, en nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen, kunnen evun eens onmiddellijk onafhankelijk van het stamkaartnummer een schoenenbon ontvangen. c. Schippers en andere perso nen. die ingeschreven zijn in het centraal bevolkingsregister, moe ten zich, wanner hun nummer aan de beurt is, wenden tot den distributiedienst der gemeente, waar zij verblijven. Werkschoenen. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten zooals gebruikelijk, op een aanvraagformulier bij de plaatselijke distributiediensten worden aangevraagd. De reeds ingediende aanvragen voor werk schoenen blijven geldig". Beroepsschoenen. De tot dusverre bestaande re geling voor beroepsschoenen vervalt geheel. Bijzondere bon nen voor beroepsschoenen wor den niet meer uitgereikt. HET WEER Geldig tot Maandagavond Vrij zacht. Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, later toenemend uit Zuid-Westelijke richting. Lichte regen. Op de meeste plaatsen tijdelijk zonneschijn. Vrij zacht weer. Zon onder 19.00, op 6.29. Maan op 2.22, onder 10.04 Laatste Kwartier heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1