Weinig belangstelling bij de Surinaamsche verkiezingen Uit de Zeeuwsche doos Mensch of Aap <Vac onzen correspondent) Van de Surinaamsche be volking, waarvan nog geen 2 pet. kiesgerechtigd is, heeft 'n nog kleiner deel zijn stem uit gebracht bij de dezer dagen ge houden verkiezingen, welker uitslag al bekend ia. Van de 2945 kiesgerechtigden (op de 200.000!), stemden er maar 1586. Dit gebrek aan belangstelling openbaarde zich ook in de peis waarin betrekkelijk weinig over de verkiezingen is geschreven en waarbij, als' men schreef, men zich veelal beperkte tot weergave van de cijfers ed. zon der veel eigen commentaar. In Januari werden niet min der dan 22 personen candidaat gesteld. Partijen bestaan er in Suriname niet. Comité's en vakvereeniglngen doen 'twerk, mnar ook ziet men in de kran ten vaak advertenties van ,.Vele ernstige kiezers" of „Ve le landbouwers", die mededee- len op wien men moet stem men. Ettelijke candidaten komen dan ook op verschillende lijsten voor. Daar er van de 10 te kiezen candidaten maar 7 den kiesdeeler haalden, wordt er op 20 Maart tuschen enkele an deren een herstemming gehou den. Dit gebrek aan belangstel ling is vooral te wijten aan het verouderde kiesstelsel, dat over eenkomst vertoont met het dis trictenstelsel van vroeger Eu- ropeesch Nederland. Hoe actief en gedegen de Surinaamsche Staten veelal werken, hun be voegdheden zijn te gering om de belangstelling van de breede massa te wekken. Men stemt in Suriname niet op partijen, maar op personen. Van de personen is dus afhan kelijk hoe of wat de Staten zul len worden. Het is derhalve moeilik bij gebrek aan pro gramma's te voorspellen hoe Ouitsche geleerden in Amerikaanschen dienst De Minister van Oorlog Pat terson heeft medegedeeld, dat er op het oogenblik 160 Duitsche geleerden in Amerika werk- eaam zijn aan militaire projec ten in verband met veroverd Duitsch materiaal. Men over weegt nog ongeveer 120 Duitsche geleerden naar Amerika over ie brengen op grond vaD een desbetreffend programma dat oor spronkelijk na V.E.-dag werd opgesteld om mede ce werken aan het voorgestelde offensief tegen Japan. Volgens het oor spronkelijke plan zou men op groote schaal gebruik maken van Duitsche experts. Na de Japansche capitulatie werd dit plan drastisch ingekrompen. De geleerden weiden geselee teerd uit een groep van onge- ver 6000 personen. Het zijn alle vrijwilligers en staan onder nauwlettend toezicht van leger en vloot. De grootste groen be staat uit experts op het gebied van raketprojectielen. de nieuwe Surinaamsche Sta ten zich zullen ontpoppen. De gekozenen zyn allen betrekke lijk jong en vooral op sociaal gebied werkzaam, zoodat dit zeker verwachtingen wekt voor een rijk gebiedsdeel, dat even wel Immer verwaarloosd is door het moederland. Het zal noodig zijn de bevoegdheden van de Staten uit te breiden om grooter belangstelling voor de volksvertegenwoordiging te kweeken. Het neutrale blad Su riname zegt zeirs, dat dit veel belangrijker is dan uitbrei ding van het k'esrecht. Daar entegen wil de Katholieke Su rinamer liever uitbreiding van het kiesrecht en spot het met de benaming „volksvertegen woordiger", als nog geen 2 pet. van de bevolking kiesgerech tigd Is. De Veiligheidsraad koml Haandag bijeen De veiligheidsraad van de Ver- eenigde Naties zal Maandag avond half negen (Ned. tijd) bijeenkomen. Bij zijn aankomst per vlieg tuig te New York uit Washing ton, heeft Trygve Lie vierkant verklaard, dat de Veiligheids raad Maandag volgens de plan nen bijeenkomt. Er zijn drin gende zaken te behandelen, al dus Lie, en wij willen terstond met het werk beginnen. Elk verzoek om uitstel der raads zitting moet door dèn raad be slist worden. De Chinees Quo Tai Tsjih, die ditmaal de ver gaderingen van den raad zal leiden, verklaarde, dat hij ge reed was om de zitting van Maandag bijeen te roepen en alsdan Sowjet Ruslands verzoek om ultstil aan de vergadering voor te leggen. Het voorstel schijnt niet veel kans te maken te worden aan genomen. Beronldua L De deftige naam die hierbo ven staat, behoorde aan een van de zonderlingste wezens, die ooit op Zeelands bodem heb ben rondgescharreld. Hij was van beroep schoor steenveger, scharenslijper en dronkaard; een tijdgenoot van Michiel Adriaansz. de Ruyter. Het lijkt profanatie een der gelijk individu in één adem te noemen met den groten en no- belen Vlissingsen zeeheld. De lezer weet nu echter, dat Beronicius in onze bloeitijd thuishoort en uit het volgende moge blijken, dat de rol, die de schoorsteenveger in Zeeland gespeeld heeft, vermeldens waard is. Om 's mans goede zijde te belichten, dient na bo venstaande minder vleiende woorden meegedeeld, dat. hij ontzaglijk intelligent en ge leerd was. Goes kent iedereen de Jo hannes Antonideskade en bijna, Iedere Goesenaar weet, dat Jo hannes Antonides van der Goes een in de zeventiende en acht tiende eeuw vermaard dichter was. Eens het was in 1672 bevond Johannes Antonides zich met enige vrienden ;en huize van een kennis te Mid- d.elburg, die hoog opgaf van de merkwaardige begaafdheid van Beronicius. De vrienden wilden dat wonder wel eens zien, waarop een uitnodiging aan den geleerde gezonden werd. Deze gaf terstond gehoor aan de invitatie. Weldra zag men een klein, roetzwart rond en dik, oud en slordig gekleed ventje zonder complimenten de kamer van den ieftigen Mid delburger instuiven. Alles be woog aan hem. Niet alleen zijn voeten, maar ook zijn ogen en zijn handch schenen te dansen. Zijn gelaat vertoonde deson danks een zekere voornaamheid en sQn ogen glinsterden als vuur. Eindelijk waagde een van de vrienden te vragen, of het waar was, wat ze van zijn begaafdheid gehoord hadden. „Waar", zei hij, „ja, dat zweer ik, zo waar als 't Evan gelie". De vrienden evenwel dachten eer aan een fabeltje, maar toen t woord fabel in verband me-, s mans geloofwaardigheid uit gesproken werd, begon hg zijn deftige toehoorders uit te ma ken voor groter ezels, kraaien en uilen dan ooit door een fa beldichter beschreven waren. Hij was van nature al niet verlegen, maar hij geneerde zich op dat ogenblik nog min der, omdat hij die dag reeds diep in het glaasje gekeken had. Hfl draafde door en ver kondigde, dat hij voor de vuist weg allerlei verzen kon maken. De toehoorders haalden de schouders op, niet anders den kende, dan dat een dronken snoeshaan aan 't opscheppen was. Hierdoor werd Beronicus nog meer geprikkeld. Hij zwets te over hetgeen hij als geleer de al gepresteerd had en over zgn levendigheid van geest, die hem in staat stelde de kranten of nieuwspapieren vliegens vlug en zonder enige bedenking in ongedwongen griekse of la- tijnse dichtmaat te vertalen. Op de waarheid van zijn bewering zwoer hij dure eden, maar toen niemand hem wilde geloven, liep hij bulderend vloekend en tierend als een bezetene het huis uit. K. K. (Wordt vervolgd.) La GUARDIA directeur der UNRRA De voormalige burgemeester van New York, Fiorello Laguar dia is benoemd tot directeur van de UNRRA (United nations Re- lief and Rehabilitation Admini stration), als opvolger van Her- bert Lehman. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG vrij mv hot Engoisch door D.A.O 7 Is het niet zoo?" „Zoo is het. Maar we moe ten nog iets anders overwegen. Aangenomen dat de operatie een succes wordt, hoe zullen de hersenen van de patiënten functionneeren Er doen zich hier twee vragen voor. Ten eer ste: zullen de hersenen functi onneeren na de verwisseling? Ten tweede: hoe zullen ze func tie..neeren? Een afdoend ant woord op vraag één kan ik aan het eind van één maand nog niet verwachten. De ecnige manier om een antwoord op de tweede vraag te krijgen is de nieuwe wezens volkomen vrij te laten, ieder in hun eigen sfeer. Maar ik zou ze gaar ne beide in observatie hou den." „Dat moet u doen op een afstand voorzichtig, zonder hun geheim aan buitenstaan de i's te verraden. Beloof rne, dat u myn wensch zult eerbie digen". „Absoluut!" „U kunt het leven van den man gemakelijk nagaan. Wat de andere betreft „Het is juist de andere, die speciaal mijn belangstelling zal gaande maken." „Juist! Het zal heel goed mo gelijk zijn hem nu en dan te zien. Ten slotte, wilt u alles ge reedmaken. Op een avond, zeer spoedig waarschijnlijk, zult u per auto worden afgehaald en naar mijn huls gebracht, waar u zult vinden wat u noodig hebt." „Dr. Clodomir zal mij ver gezellen. Zijn hulp is absoluut noodzakelijk". „In orde maar nog één ding: Wat ik mij voorgenomen heb is verwant aan zelfmoord, een soort van dood uit vrijen wil. Want wat het resultaat ook moge zgn, Ik zal niet langer mezelf zijn. Daarom wensch lk vredig heen te gaan temidden van een omgeving naar myn eigen keuze. Ik wil alleen zjjn met mijn eigen gedachten en mijn geweten en daar al het geen wijst op de komende ope ratie mij in zulke oogenblïkken ecu kunnen hinderen, zult u mg Voor de jeugd „Uibvi- anUvooiuen van vorige week: LAGUNE is 'n moderstroom is een kanon van groot kaliber, JUNTJüxtVlEW is een vraaggesprek; IDYLLE is een lanueiyk tafereeltje; ETA- GóRE is een verdieping; DIVA is een beroemde zangeres; CATARACT is een stroomver snellingARAlir. K is een ver- sieringsmotief; VESTIAIRE is een kleeclingbewaarplaats; en REFRIGERATOR is een koel kast. HET BOTJE Jullie kennen natuurlek alle maal de uitdrukking: .botje by ootje leggen". Hoe vaak heb ben jullie om een bal, of om snoepgoed te koopen niet alle maal je zakken omgekeerd en al het geld dat er uit kwam by elkaar gelegd om het begeerde te kunnen koopen? Jullie hebben „botje bfi botje gelegd" en misschien, terwyl een van jullie de uitdrukking gebruikte, wel gedacht aan visch. Maar botje is hier geen visch. Vroeger b.estona er een klein muntstukje ter waarde van een halven stuiver, dat butjen, butken of botje werd genoemd en die naam Is in de uitdrukking „botje bij botje leggen" biyven leven. Een oude sport: Bokseu Boksen is een oude sport. De Grieksche dichter Homerus, die in de 9de eeuw van Christus' geboorte leefde en dde schrflvei is van de beroemde helden dichten „Ilias" en „Odyssee", vermeldt, dat de Grieken de bokssport beoefenden en dat deze sport onder de Olypische spelen werd opgenomen. De bokssport verdwijnt ech ter langzamerhand en komt eerst ln de 18de eeuw In Enge land weer te voorschijn. Het was in die jaren vooral een van de genoegens van de kermis om naar de boksende scherm meesters, die om de gunst van de boeren te verkrijgen, het on gewapende verweer vertoonden, te gaan kijken. Sindsdien is debokssport aj- gemeen bekend geworden. Een crediet van 200 millioen dollar? De Nederlandsche Minister van Financiën, Prof. Lieftinck, heeft te Washington verklaard, dat het in zijn bedoeling ligt om. zoo dra de Internationale Bank voor herstel en wederopbouw l'unctio neert, namens de Nederlandsche regeering een aanvraag voor een leening bij haar in te dienen. „Het ls mij gebleken, zoo sprak onze Minister, dat de export en Import Bank bereid is een der gelijk tusschentijdsch crediet tot een bedrag van 200 millioen dol lars te verleenen en naar ik ver neem zal deze bank binnenkort nadere bijzonderheden bekend maken omtrent de voorwaarden voor het crediet eri voor de deelneming van het particuliere kapitaal aan dit crediet". reeds in slaap vinden onder den invloed van een bedwelmend middel, dat v mjj gelieve mee te geven. „Juist, zeker", zeide profes sor Fringue een weinig bedrem meld. „Ik begrijp u, ik geloof, dat ik uw reden begrijp. Ja, het is uitvoerbaar, zelfs ver dient het de voorkeur Wat dunkt u, Clodomir?" Dr. Clodomir stond op, zocht tusschen de flesschen die in menigte op de planken stonden en overhandigden den professor een klein fleschje. „Schitterend! Precies wat we noodig hebben!" riep de pro fessor uit. „Het is voldoende als u dit Inademt ongeveer een kwar tier voor onze aankomst" Hij was op het punt het fleschje aan den vreemdeling Uil hel Radioprogramma van Zondag. HILVERSUM I (301 M.). 8.0Ö Nieuws. 8.15 Heilige van den dag. 8.45 Klarinet en strijk kwartet. 9.15 Van man tot man. 9.30 Nieuws. 9.45 Gewijde mu ziek. 10.15 Orgel. 10.30 Prot Kerkdienst. 12.00 Gramm. 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.45 Sprekende portretten. 14.00 Or gel. 1425 Kloosterreporiage. 14.45 Piano-duo. 15.00 Apologie. 1520 Kwartet. 16.00 Ziekenlof. 16.30 Ballroom Melodians. 17.00 Prot. Kerkdienst. 18.50 Gramm. (Mozart). 19.15 Kent gij uw Bij bel? 19.30 Ned. Srijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.10 Wederop bouw. 20.17 Sylvestre Trio. 2025 Kampv. langs den Evenaar 20.40 Kwintet. 21.10 Luisterspel „De levende God". 22.00 Nieuws 22.15 Cantabile Septet. 2225 Avondgebed. 23.00 Ensemble George Frank. 2320 Gramm. HILVERSUM II (415 M.) 8.22 Gramm. (Rossini) 9.00 Voor den tuin. 9.20 Orgel. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Twee vleugels. 10.30 Poëzie. 10.50 Bachcantate. 11.30 Eddy Walis. 12.00 Renova-Sep- tet. 12.30 Voor de vrouw. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mé- tropole-orkest. 13.50 Spoorwe gen spreken. 14.05 Boekbespr. 14.30 Radio Philh. Orkest. 14.50 Sport. 17.00 Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Voor de jeugd. 1820 Boe ken en gebeurtenissen. 19.00 Prot. Studiodienst. 20.05 Prof. N. W. Scherrnerhom: „Putten's jeugd". 20.20 Piano. 20.55 Hoor spel „Haal Paul Vlaanderen er weer bij". 21.30 Cabaret. 22.30 Romancers. 23.00 Nieuws. 23.15 Red-White and Blue Stars. 23.45 Gramm. te geven, toen Dr. Clodomir hem terug hield. H(j wees naai' papier en Inkt op de tafel. „Een formeele overeenkomst" zeide hij. „U hebt gelijk. Ik zou het vergeten. Het ls gelukkig, dat Clodomir hier is", sprak de professor, zijn voorhoofd be kloppende. „Waarde heer," ver volgde h(j, zich tot den vreem- delinj wendende, „geloof m^j, dat ik uw heldhaftige zelfoj>- offering bewonder, u geeft u aan de wetenschap uit eigen vrjjen wil in het volle bezit van al uw vermogens. Zonder twij fel zgn we gerechtigd, neen ver plicht uw aanbod te acepteeren Maar zal deze heldhaftige toewyding bestendigd blijven na dat de operatie een voldongen feit is geworden? (wordt rervoAsd,' opbouw I herstel I vooruitgang I Ook de nieuwe meubel- regeling is er een klein be wijs voor, dat het In ons landje steeds beter gaat f „EIGEN MEUBELTJES" zijn weer bereikbaar, ook voor hen, die gaan trouwen. En net als vroeger ls het weer BLOK'S MEUBILERING OVERAL WAARDERING alle inlichtingen geeft Fa. H. BLOK ZONEN KAPELLE (Z.-B.) Tel. 200 OC 1102) Ingezonden Mededeeïing

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4