DAGBLAD VOOR ZEELAND Vreemde onderzeebooten voor Java's Zuidkust? Goering, de kampvechter, heeft een kwaden dag Zaterdag 23 Maart 1946 NCMMRit 42! Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Kochebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt t. Tel. 8163. Gironummer 414391 ONRUST IN Z.-EUROPA In de noordelijke streken van ons werelddeel is het thans rustig-. Ook in midden-Europa keert langzaam een normalere toestand terug, al blijft het ver borgen nazi-dom steeds een ge vaar dat in de gaten gehouden moet worden. Doch in Zuid-Europa is het nog verre van ideaal, wat den politieken toestand betreft. Langs de boorden van de Middellandsche Zee liggen de landen, die in beroering zijn gekomen en gebleven, en waar omtrent nog niet is te voor spellen, wanneer ook daar de normale rust zal zijn ingetre den. Er broeit iets in al die landen. En wat zal het resul taat zijn van de stille krachten die hier tegen elkaar inwer ken? Het is niet louter een kwes tie van monarchie of 2-epubli- keinschen regeeringsvorm. Zeker, in Spanje bestaat de vraag: moet Don Juan weer op den troon worden gezet In Italië moet nog worden beslist, of het koningshuis, dat in het bondgenootschap met Hitier zóó is gecompromitteerd voorgoed zal worden afgeschaft In Griekenland is er ook een groep, die den verjaagden ko ning weer zou willen inhalen. Toch is dit niet den inzet van al wat er aan strijd wordt ge voerd. De oorzaken van de on rust die alle drie landen in be weging houden, liggen dieper. In groote trekken gezien, is in heel Zuid-Europa een ver beten worsteling aan den gang tusschen de democratische, vooruitstrevende krachten en de reactionnaire, conservatieve strevingen. En van uit het bui tenland worden beide stroomin gen gesteund met sympathie en economischen invloed. En daar bij komen de wonderlijkste combinaties voor. Wij lichten dit kort toe. Spanje Door wie wordt Franco ge handhaafd Feitelijk door de twee bij uitstek democratische landen. Engeland en Amerika. Zij overwonnen gezamenlijk de nazi's, de fascisten en Japan Maar de geestverwant van de asmogendheden, Franco, door deze machten aan het bewind gebracht, handhaven zij met den dooddoener, dat zij zich niet willen mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van dit rijk! Franco glundert. En straks zullen Frankrijk en Rusland in den Veiligheidsraad het verliezen, als de zaak daar aan de orde komt. Nederlandsch Indie IN LONDEN komen berichten binnen uit Batavia, als zou een aantal onderzeebooten van onbekende nationaliteit onder de Zuidkust van Java liggen. Hoewel deze berich ten betrouwbaar schijnen, was geen officieele bevestiging hieromtrent te krijgen. De geheimzinnige duikbooten wel ke men als Russisch had beschouwd en welke men aan de Zuidkust van Java zou hebben gezien, kunnen vroegere Duit sche duikbooten zijn geweest, aldus luidt een verklaring, die gisteravond werd gegeven, nadat de hoogste regeeringskrin- gen Britsche, Nederlandsche en Indonesische medege deeld hadden niets omtrent deze aangelegenheid te hebben vernomen. Italië Hier moet over eenigen tijd gestemd worden over de ma- narchie De linksche partijen willen een republiek. Is er niet een neiging te bemerken in de Angelsaksische landen, om de ze republiek tegen te houden? Lijkt het niet of Engeland en Amerika maar liever niet een republiek zien, die zou open staan voor de meest revoluti- onnaire tendenzen, terwijl de Middellandsche Zee toch vooral een veilig gebied moet blijven voor den handel? Griekenland Hier is de botsing der twee grocpeeringen wel zeer apart. Duidelijk steunt Engeland de De geallieerden hadden Duit- sche duikbooten in de havens ■an Noord-Java aangetroffen en is mogelijk, dat er eenige de havens aan de Zuidkust waren achtergebleven. Men denkt aan de mogelijkheid, dat een of meer van deze schepen met Japansche of Indonesische bemanning zee hebben gekozen. Spitfires op zoek Gisteren zijn door Britsche Spitfire-vliegtuigen, welke hun basis op Java hebben, verken ningsvluchten uitgevoerd over het gebied, waar, naar men be weert, Russische onderzeebooten onder de kust liggen. Van de resultaten is niets bekend. He den zullen andere Spitfire toe stellen nog meer verkenningen doen. Verkenningsvluchten zonder resultaat Wij vernemen, dat de verken ningsvluchten welke door di R.A.F. boven het gebied van Tjilatjap zijn uitgevoerd, geen resultaten hebben opgeleverd. Bij deze verkenningsvluchten genomen foto's toonen geen spoor van duikbooten. Er be staan vele verschillende mee ningen omtrent den oorsprong van het gerucht, voordat door betrouwbare bronnen in formeel werd gemaakt. Het onderzeeboot mysterie een vergissing Gisteravond werd uit Bata via gemeld, dat het geheimzin nige verhaal over de onderzee booten een „vergissing" is ge bleken. Tribunaal Middelburg Uitspraken 22 Maart. André Nicolaas de Boer, Kan toorbediende Middelburg, l Jaar interneering, Ontzegging uit de rechten. Pieternella Maatje de Rijk, 1 Jaar interneering, verbeurd verklaring van t 2500.-. Ontzegging uit de rechten. Abraham Marins Schipper, grond werker, Domburg, 3 maanden in terneering. Ontzegging uit de rechten. Jan de Ridder, timmerman, Mid delburg, ontzegging uit de rech ten. Anthonius Johannes Diegaarde uit Gent, Onmiddellijk in vrij heidsstelling. monarchistische partij die ge wapend is en de aanstaande verkiezingen beheerscht met ongeoorloofde middelen. Enge land, waar de Labourpartij aan het bewind is! Hier is de vrees ook weer de raadgever: Grie kenland moet vooral niet te rood worden. Dat benadeelt 't Britsche prestige. Samenvattend moeten we constateeren, dat in Zuid-Eu ropa de haard is, van waaruit onrust verwekt wordt in heel ons werelddeel. Het is te ho pen, dat de volkeren zelf in groote meerderheid hun weg vrij zullen kunnen bepalen, en de groote mogendheden zich daarbij eerlijk zullen neerleg-' l R.e cL Toen op het geven van nade re bijzonderheden aangdrongen werd, heeft dezelfde bron, wel ke het bericht heeft gelanceerd, de volgende verklaring zonder meer afgelegd: „Er is niets meer bekend over de aanwezigheid van Russische onderzeebooten onder de kust van Java. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat het bericht een ongegrond gerucht is". Midderwijl stelt het geallieerd hoofdkwartier in Batavia een officieel onderzoek in naar de- zelen ook daar zoo noodig krach ze canard. tig in te grijpen. Geen halve maatregel Unilever onder toezicht IN VERBAND met de on regelmatigheden bij de CJnilever Verkoop Centrale beraamt de regeering maat regelen om een meer direct toezicht te kunnen uitoefe nen op die bedrijven, die in het kader van de distributie regeling voor de voedselvoor ziening van ons land van vi taal belang zijn. Zij heeft met instemming van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. be sloten, in afwachting van een meer algemeene regeling van deze materie, reeds thans bij de Nederlandsche bedrijven van Lever Brothers en Unilever N,V. een regeerings vertegenwoordi ger aan te stellen. Deze regee rings vertegenwoordiger krijgt tot taak de regeering in staat te stellen zich een volledig inzicht in de goederenbeweging in die bedrijven te verschaffen. In hoeverre overheidsorganen in de uitvoering van hun taak tekort zijn gescholen, wordt op het oogenblik grondig onder zocht. De regeering zal niet aar- Het proces te Neurenberg GOERING, die de beide voorgaande dagen er in ge- teslaagd was het kruisverhoor door den Amerikaan- ichen aanklager tot een vrijwel volkomen mislukking te maken, heeft vandaag een veel zwaardere taak gehad, toen hij door de Engelsche en Russische aanklagers onder vraagd werd. Zoowel Maxwell als Rudenko richtten een kruisvuur van vragen op den kennelijk meer nerveuzen be klaagde. waartegen hij thans meestal geen ander verweer had dan de eenigszins mono toon geworden frase „ik wist het niet". Het zwaarst werd Goering in deze nog scherper en zeide: „Er kent gij dat gij u daarmee aan slavendrijverij hebt schuldig ge maakt?" Terwijl Goering be weerde dat slavendrijverij en dwangarbeid niet gelijk te stel- lert zijn hervond hij even zijn agressiviteit door de Sovjet- Unie ervan te beschuldigen an derhalf millioen Polen naar het Oosten te hebben gezonden. Annexatie-plannon Besprekingen die drie weken na den aanval op Rusland in Hitiers hoofdkwartier werden gehouden over de toekomstige annexaties van Sovjetgebieden 't nauw gedreven, toen Maxwell hem zijn verantwoordelijkheid voor de concentratiekampen en de slavenarbeid voorlegde. Hij reageerde heftig toen de prose cutor sprak over „uw vriend Himmler" en trachtte Himmler voor te stellen als de eenige man, die wist wat er inderdaad in die kampen gebeurde. Ook Hitler nam Goering opnieuw in bescherming door te beweren, dat zelfs de Fuehrer van het derde rijk deze dingen niet ge weten heeft „althans niet in details". „Ik vraag niet of hij de details wist. Ik vraag alleen of niemand buiten Himmler en Kaltenbrunner wist dat er mil- lioenen menschen werden afge slacht," Zoo wierp Maxwell hem voor en Goering kon daarop slechts het antwoord geven: van deze getallen wisten wij in elk geval niet." De prosecutor wees erop, dat alleen buitenlandsche radio-uit zendingen en kranten reeds vol doende geweest zouden zijn om Goering deze feiten te doen ken nen» doch beklaagde zeide tot vier dagen voor het eindigen van den oorlog nooit naar deze uit zendingen geluisterd te hebben omdat alles propaganda was. Rudenko bracht Himmlers rede in herinnering, waarin hij zeide dat dertig millioen Slaven moes ten worden uitgeroeid. Dit was volgens Goering volmaakte on zin en bovendiens slechts een redevoering en geen bevel. Een dergelijk bevel zou Himmler niet zonder den Fuehrer hebben kunnen geven. De pot verwijt den ketel Goering, door sir David be titeld als de groote architect der Duitsche economie, moest bekennen dat hij millioenen dwangarbeiders gebruikt had. Rudenko stelde zijn vragen in OVERDENKING DE ANDER De ander, dat ben ik niet. Hij staat buiten mg. Hij leeft buiten mij. Waarom zou ik mij met hem bemoeien? Waarom zou ik mij voor hem inspan nen? Waarom zou ik ook maar iets voor doen? Ik leef mijn eigen leven. En voor elk ander ben ik de ander. Ik sta en leef buiten hem. Waarom zou hij zich met mij bemoeien, zich voor mij in spannen, of zelfs ook maar iets voor mij doen? Wat deert het hem al lig ik uitgeschud aan den weg? Zijn gang kan gerust die van den priester en den Leviet zijn. Maar, zegt ge, dat zou toch geen wereld worden! Als allen zoo dachten en de den. Dan was er toch geen menschelijkheid Geen menschelijkheid. Want die veronderstelt, dat wij ons wèl met elkander en elkanders lot bemoeien, dat we ons voor elkaar inspannen en dat we voor elkaar wel wat doen. Zoo spreken wij menschen. En nu spreekt God: Gij zijt de een en de ander van MIJ. Ik leg Mijn hand op u Ik berg in Mijn liefde. Daar hoort gij eeuwig bij elkaar. Mocht ik dit maar terdege verstaan. Dan zal ik de ander aanzien en weten: het is mijn broeder, mijn zuster. God heeft hen in Zijn hand zooals hij mij in de hand heeft. En God zegt tot hen wat Hij zegt tot mij: gij komt niet tot Mij tenzij met elkander. En als gij de ander ontmoet, werkelijk ontmoet, dan ontmoet ge Mij. En ik leer dat ik nergens zoo dankbaar voor ben dan omdat God mij de ander toon de. Om v/at hij mij geeft. Nog meer om wat ik hem geven mag. Uit: Weekblad N. P. B. Minister Mansholt „op de brug" Verlaging van het broodrantsoen In de rubriek „Op de Brug" hfeil de Minister van Voedselvoorzie ning, Ir. Mansholt, zich giste.-- avond tot het Nederlandsche volk gewend, met als onderwerp „de vooruitzichten van de voedselvoor ziening in ons land". Nadat Min. Mansholt gewezen had op dit groote probleem, waar van wij de oplossing met nationa le middelen alleen niet kunnen geven, zeide spr., dat nier een jaar geleden, toen met gun- gens Goering niet ernstig wor-lstige vooruitzichten, verwacht den genomen aangezien zij het zo" hebben dat nu de wereldpers '"«i ■»<->" met berichten over internationale pen van den huid voor de beer geschoten is." Bormann had in een desbetreffend rapport ook veel overdreven, zoo beweerde hij, doch toen Rudenko scherp punt voor punt ging vragen bleek, dat de groote inlijvingen zooals van de Krim. de Baltische landen en het petroleumgebied van de Kaukasus. inderdaad in het plan opgenomen waren. Goering trachtte ook nu de voorstelling te wekken alsof de aanval zuiver een verdediging tegen de gevaren van Sovjet zijde was. HET WEER Aanvankelijk vrij krachtige Westelijke wind met wisselen de bewolking en plaatselijke regenbuien, later afnemend buiig met naar Zuid-West krimpende wind. Vooral in het Zuidoosten van het land minder zacht. Zon onder 19.57, op 6.35. Maan op 0.11, onder 9,01. Zondag Zon onder 18.58, op 6.32. Maan op 1.18, onder 9.29. Laatste kwartier: 25 Maart. conferenties over de voedselpro blemen. Het zijn vele factoren, die den ernstigen toestand veroorzaken. Ik zou op de mislukte rijstoogst in Britsch Indië kunnen wijzen; op de enorme behoeften der Ame rikaanschen veestapel etc. In de zen' Internationalen nood zal Ne derland moeten deelen, dat wil n 1 et zeggen, dat wij voor dras tische verlagingen der rantsoenen staan. Bezinnen op onze voedselpositie brengt mede, dat wij met nadruk moeten vaststellen, tot de graan importeerende naties te behooren. Verder zei spr.: De periode, die ons nog scheidt van den nieuwen oogst, moet overbrugd worden en het voeren van een va banque- politlek zou onverantwoordelijk Zijn. Aan verlaging van het brood rantsoen kan het Nederlandsche volk dan ook niet ontkomen. Het broodrantsoen, dat voor den nor malen consument 2800 gram be draagt, zal met ingang van ,;l Maart a.s. worden teruggebracht tot 2400 gram per week, waarbij de rantsoenen der kindergroepen en de toeslagen voor blQzondereu arbeid onaangetast zullen worden gelaten. Met klem drong spr. aan zoo wei nig mogelijk voedsel te verspillen. Wij hebben goede hoop, dat het bij deze rantsoenverlaging kan blijven,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1