VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaring van een raadsman van Sjahrir De beruchte „Kugelaktion" Vrijdag 22 Maart 1946 HUMMES A3» H JAARGANG Al*. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en A dm In.: Goes, Beestenmarkt t. Tel. 2181. Gironummer 418357 EEN KRANKZINNIG PLAN Nederland is bijzonder zwaar geteisterd, dat is wereldbe kend. Reeds is gepubliceerd, dat er geen bouwvakarbeiders genoeg zijn in ons land om in afzienbaren tijd al het ver woeste op te bouwen. Er zal hard aan gewerkt worden om nieuwe timmerlieden, metse laars, schilders, enz. op te lei den, opdat in de vraag naar arbeidskrachten ook maar eenigszins kan worden voor zien. Als de materiaalschaarschte voorbij zal zijn, dan moet ook met voldoende krachten kun nen worden aangepakt. En daarbij kan niemand worden gemist. Engeland heeft ook veel ge leden van den oorlog. Het is wel niet door een bezettende macht onder den voet geloo- pen, maar van uit de lucht is er door bombardementen en beschietingen met VT en V II veel kapot, zoodat ook daar heele steden bgna met den grond zijn gelijk gemaakt. Ook in Engeland geldt thans alle hens aan dek.' En waar er evenals bij ons handen te kort komen voor den weder opbouw, zoekt maar naar aan vulling van de bouwvakarbei ders. Wie geeft hen ongelijk? De „Evening Standard" meldt nu, dat voor den bouw van permanente woningen een plan is gevormd om werk krachten uit het vasteland van Europa aan te trekken. Er zullen daar wel streken zijn, zoo redeneert men, die geen bijzondere bouwwerken heb ben te verrichten. Laat ons uit die streken arbeiders uitnoo- digen, om in Engeland te ko men helpen bij den zoo drin gend noodzakelijken bouw! Het plan is nog niet door 't Britsche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken goedge keurd. Ook is hieromtrent nog geen overeenkomst bereikt tue schen het Britsche departe ment van Arbeid en de Brit sche vakvercenigingen in de bouwvakken.. Maar indien deze accoorden tot stand komen, zal men trachten, het plan uit te voeren. Daar is niets tegen, oordeel en ook wij. Wóér gaat men echter dan naar arbeiders zoeken? Het bericht meldt, dat van uit België vier vakvereenigings leiders worden verwacht om in Londen besprekingen hier omtrent te voeren met Britsche ministers. Het is begrijpelijk, dat het minder geteisterde België wel licht wat werkkrachten tijdelijk missen kan. Ook uit Frankrijk hoopt men arbeiders te kunnen werven. Dit zal misschien meer moei lijkheden opleveren, omdat Frankrijk, toch al van te wei nig arbeidskrachten voorzien eveneens veel van den oorlog heeft geleden. Doch het toppunt is, dat, naar het bericht in de ..Evening Standard" luidt, ook uit Neder land zoo mogelijk arbeiders uit de bouwvakken zullen worden aangetrokken! Nederland, dat van alle west Europeesche landen zeker het meest heeft geleden. Waar wij nog jaren tegen de ruïnes zul len moeten aankijken. Waar dringend noodi.g werk aldaar moet worden uitgesteld, ook als de materialen er voor aanwe zig zijn, omdat er geen werk- Nederlandsch Indie DE EERSTE politieke raadsman van Sjahrir heeft over den huldigen politieken toestand het volgende medege deeld: „Indonesië voelt zich thans volkomen in staat met de Nederlanders doeltreffend samen te werken. De Ne derlanders moeten dezelfde gevoelens koesteren. Indien beide partijen tot een sa menwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een deri-e hierin. Alleen een vreedzame op lossing is voor beide partijen wen schelijk. De tegenstanders van Sjahrir vor men slechts een kleine roerige minderheid onder de nationalis ten. Het uitstel der besprekingen Het uitstel van de bespreking vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sub-commissies nog druk aan het confereeren zijn en tot op he den de onderhandelingen over aangelegenheden, welke op de derde plenaire vergadering be sproken moeten worden nog niet voltooid hebben. Hoogeschool gevorderd Op den 18den Maart is de medi sche Hoogeschool te Batavifc, wel ke tot op heden door de burgers werd gebruikt, door de geallieer de militaire autoriteiten gevor derd en ter beschikking gesteld van professor Dr. P. M. van "V"li ften Jalthe in zijn hoedanigheid van rector van de Nooduniversi- teit. Volgens het in de Engelsche taal verschijnende Indonesische 1 Jad „Independent" heeft de republi- keinsche minister van volksge zondheid, Darma Setiawan, sir Archibald Clark Kerr op 20 Maart bezocht om hiertegen een protest in te dienen, daar de republikei nen vreezen, dat dit het voorspel zou kunnen zfjn van het op- eischen van alle cultureele instel lingen te Batavia. Vluchtelingen uit Kandy op de Nw. Amsterdam Ongeveer 800 Nederlandsche vluch telingen, die met een specialen trein naar Kandy gebracht wa- TRIBUNAAL GOES A. Kole, landbouwersknecht le Schore, in vrijheid gesteld :net ontzetting uit rechten. B. Beke, transportarbeider, s-H. Arendskerke; J. M. Ver- maire, landb. knecht, 's-Heer Arendskerke; W. Mieras, fabr. •arbeider, Wolphaartsdijk, aüen ontzetting uit rechten. Anna M. Segers, Kapelle, 6 mnd. interneering. Verbeurd verklaring inboedel voorzoover aanwezig bij oorlogsslachtof fers. Ontzetting rechten. Elizabeth Rottier, Borssele, 4 mnd. interneering, verbeurd- verkl. inboedel voorzoover aan wezig bij oorlogsslachtoffers. Ontzetting rechten. Christina Verschure, ander- wijzeres, 's-H. Hendrikskinde ren, 4 mnd. interneering en ontzetting rechten. Leuntje Westrate, geb. van den Doipel, 6 mnd. interneering en ontzetting rechten. krachten zijn Nederland zou van zijn onvoldoende aantal bouwvakarbeiders nog wat moe ten afstaan aan onzen veel minder zwaar geteisterden bondgenoot Voorwaar een krankzinnig plan. Het is te hopen, dat onze vakbonden alle medewerking weigeren. Het vaderland heeft alle krachten noodig. En wie voor dit doel naar Engeland jaat, laat zijn eersten plicht in Ten steek. Wij hebben het volle ver- .rouwen in de vaderlandsliefde van onze werkers. Red. ren, zijn gisteren te Colombo aan boord van de „Nieuw-Amster dam" gegaan, op welk schip zich reeds 3000 passagiers bevonden. De „Nieuw Amsterdam" is gister morgen zijn reis naar Nederland begonnen. Benoemingen op Sumatra Volgens betrouwbare berichten uit Medan is de Indonesische „gouverneur" van de Oostkust Baringin, „ter beschikking van den gouverneur van Medan", en is ook Djamll benoemd tot „re sident" van Sumatra's Westkust, echter zonder dat in deze laatste benoeming de ondergouverneur Amir gekend is. van Sumatra, Mohammed Hassan, benoemd tot Indonesisch „resi dent" van Sumatra's Westkust te Parlementaire commissie aangekomen De Nederlandsche parlementaire commissie van onderzoek is in Ba tavia aangekomen. Uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad? Gromyko, de Russische ver tegenwoordiger in den Veilig heidsraad, heeft verzocht de bij eenkomst van den Raad uit te stellen tot 10 April. Stettinius, de Amerikaansche gedelegeerde in den Veiligheids raad. heeft Lie. den secretaris generaal van de Vereenigde Na ties, medegedeeld, dat de Ver eenigde Staten eischen dat de Veiligheidsraad op 25 Maart zal bijeenkomen. De Perzische kwestie is het eenige protest, dat voorkomt op de voorloopige agenda, die door den Raad goedgekeurd moet worden. Als reden voor het verzoek om uitstel gaf Gromyko op, dat hij meer tijd noodig had om zijn verklaringen voor te bereiden en om zoo volledig mogelijke inlichtingen uit Rusland te ont vangen. COMMENTAAR Men wijst er op, dat een uitstel van de bijeenkomst van den Vei ligheidsraad aan de Sovjet-Unie de gelegenheid kan verschaffer- den raad voor een fait-accompli te stellen, terwijl het anderzij cis mogelijk is, dat Sovjet-Rusland onder den indruk is gekomen van de kracht der Amerikaansche pu blieke opinie en alsnog tot een overeenkomst met de Perzische regeering wil probeeren te gera ken. TIEN JAAR VREDE? In de conservatieve „Daily Tele graph" meent Garvin, dat er nau welijks op de schending van hez drievoudig verbond door de Sov jet-Unie een ander antwoord mo gelijk ls dan de voorloopige her bezetting van Zuid-Iran door Brit sche en Amerikaansche troepen.' Schrijver meent, dat achter de Perzische kwestie de Turksehe. de Mandsjoerijsche. de Brltsch In dische en de Chineesche kwestie verrijzen en meent ook, dat in de vermoedelijk komende tien jaar Van vrede Groot-Brittannlë en de V.S. niet veilig zullen zijn, tenzij zij zich tot de tanden wapenen en zich nauw aaneensluiten „zoowei ter wille van de wereld als van zichzelf". De Belgische regeeringscrisis Het kabinet van den Prins-regent deelt mede: De Prins-regent heeft De Schrij ver, voorzitter der CVP, In audiëri tie ontvangen en heeft hem be last met een informatie-opdracht Het voedselgebrek in Duitschland Te Washington zijn berichten uit de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland ontvangen, die waarschuwen voor de kwade ge volgen, indien de voeüselnorm in het bezette deel van Duitschland tot 1000 calorlën per dag wordt te ruggebracht. Amerikaansche militaire bevel hebbers deelden aan Amerikaan sche correspondenten in inter views mede, dat de vermindering der Duitsche rantsoenen aanlei ding zou geven tot epidemieën, het herstel van de Duitsche In dustrie zou tegenhouden, de be keering van de Duitschers tot de mocratische ideeën zou vertragen, de controle op de zwarte marxt zou ontwrichten en het noodza kelijk zou maken jneer Ameri kaansche troepen naar Duitschland te zenden om onlusten te bedwln gen. Relletje* te Hamburg Maandag hebben te Hamburg de eerste voedselrelletjes sedert het verminderen der rantsoenen plaats gevonden. In verschillende deelen der stad bestormden groe pen van 20 tot 30 menschen bak kerswinkels en stalen brood. Een voedseltrein werd door een groep van 150 menschen aangevallen. Goederenwagens werden openge broken en zakken meel gestolen. De menigte vluchtte na aankomst van een speciale politie-afdeeling In verband met het toenemen van diefstallen uit goederen- en ko- lentreinen zijn speciale noodrecht banken ingesteld. Buigaarsche regeering biedt ontslag aan De Buigaarsche regeering heeft medegedeeld, dat zij heden haar ontslagaanvrage bij het parlement zou indienen. De huidige Buigaarsche regeering is niet erkend geworden door En geland en de Vereenigde Staten, daar de overeenkomst tot opne ming van de leiders der oppositie in de regeering niet is nageko men". Minister Schermerborn naar Leuven De minister-president, Prof. Ir VV. Sehermerhorn, zal op 11 April op verzoek van de Leuvensche Universiteit aldaar een rede uit spreken met als onderwerp: „De positie van de lage landen aan de zee". Radio Moskou meldde, dat, in ver volg op het besluit van de opper ste Sovjet betreffende demobili satie tusschen Mei en September aanstaande van de derde groep van leger- éh luchtmaehtperso- neel, nog meer gToepen soldaten en onderofficieren van het roode leger gedemobiliseerd zullen wor den. Distributie-nieuwtjes TOILETZEEP VOOR BABIES Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort 90 gr. toiletzeep beschikbaar zal worden gesteld voor kinderen geboren na 31 December 1944. Men moet hier toe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlijk op 30 Maart a.s. bij een winkelier, die gewoon was toilet zeep te verkoopen, inleveren, te gen ontvangstbewijs. Nader zal bekend worden gemaakt wanneer men, tegen afgifte van het ont vangstbewijs, de zeep zal kunnen betrekken. 2 LITER PETROLEUM Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 25 Maart t.m. 20 April 1946 op de bonnen 140 en 639 der bonkaar ten K 604, 2 liter petroleum be schikbaar wordt gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel is het onmogelijk, dat de petroleum niet overal ter zelfder tijd verkrijgbaar zal zijn. Voorinlevering der bonnen is even wel niet toegestaan. BON 07 VOOR SCHOEN REPARATIE Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon 07 der Le- derkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en of rubberzoolmate- rlaal. Het aantal voor elke repa ratie benoodigde bonnen is aan gegeven op de bij den schoenher steller aanwezige lijst. Men moet dezen bon eerst bij den schoenhersteller inleveren, wan neer dez everklaart, de reparatie binnen circa veertien dagen te kunnen verrichten. Bon 07 Leder blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen en nog te wijzen bonnen worden gebruikt Correspondentie betreffende deze regeling rich te men aan het Rijks bureau voor Huiden en Leder te Amsterdam of tot de vakgroep. Prinses naar Zwitserland Gisterochtend vroeg is in alle stilte, geheel onofficieel, H.K.H. Prinses Juliana met het passagiers vliegtuig van de K.L.M.. waarin zich allerlei andere reizigers be vonden, naar Zwitserland vertrok ken. Naar men weet bevindt Z.K.H. Prins Bernhard zich reedk eenigen tijd in de bergen voor herstel van krachten. De Prins en Prinses zullen in Zwitserland verblijven tot het tijdstip, waarop Zij de reis naar Scandinavië aan vaarden. Om kwart over negen stopte de auto van H.K.H. op Schiphol. De heer Thompson Van de K.L M. leidde de Prinses naar het gereed staande vliegtuig, waar hij de vol ledige bemanning van dit Dako- ta-toestel aan haar voorstelde. Pi loot Frijns bestuurde het vlieg tuig. Om 20 minuten voor tien vertrok de K.L.M.-vogel en verdween te gen de grijze lucht, met-den storm achtigen wind in den rug. in Z.O. richting. Het proces te Neurenberg GOERING, die nog altijd in het centrum der belang stelling Staat, werd aan het slot van deze zitting, na dat hg zich weer krachtig tegen Jackson had ver weerd, in een moeltyk parket gedreven, toen de Britsche aanklager, sir David Maxwell Fyfe, hem overstelpte met een reeks van vragen over den beruchten moord op vijftig ontvluchte officieren van de R.A.F. in April 1944. Goering heeft in zijn verdedi ging beweerd, dat hij ten tijde van dit voorval met verlof was en het daarom tot zijn leedwezen eerst na den moord, die door de S.D. volgens Hitiers orders was uitgevoerd, vernam, Maxwell ploos zorgvuldig de data met betrekking tot dit voorval uit. Goering moest toegeven, dat hij tijdens zijn ver lof telefonisch van de vlucht op de hoogte was gesteld, doch dat het neerschieten eerst verschillen de dagen later, namelijk 6 April plaats had. Goering zeide, dat hij in deze periode vrijwel geen in vloed meer kon doen gelden, doch Maxwell stelde daartegenover, dat hij als hoofd van de Luftwaffe de verantwoordelijkheid droeg voor gevangen genomen piloten en voor de hun door de Geneefsche con ventie gegeven bescherming. Toen Goering volhield eerst hier in de rechtzaal van de beruchte ,,ku- gélaktion", volgens welke ge vluchte gevangenen voor liquidee ring in Mauthausen aan de S.D. moesten worden overgeleverd, te hebben gehoord, legde Maxwell hem een desbetreffende order voor die een maand voor dezen moord van Goerings eigen dienst was uitgegaan. „Ik heb dit bevel niet gegeven", aldus Goering en hij eischte dat Deiman, die dit bevel ondertee kend had, zou worden gehoord HET WEER Zuid Westen wind. aan de kust tijdelijk krachtig. Meest zwaai bewolkt. Tijdelijk regen. Vrij zacht. Laatste kwartier: 25 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1