DAGBLAD VOOR "ZEELAND De besprekingen uiigesieid Nieuwe bonnen Ontstemming bij den Aanklager c,.v$>rs vc Donderdag 21 Maart 1046 ft* MABGAN Al*. Leiti.ng: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hooïdredaetet. r: J. Koekebakker. Redactie en A-iruinr. Goes. Beestenmarkt 8. Tel. 8163. Gironummer 4M35 Onderwijsvernieuwing Terwijl vcor-vorige week in Groningen een Onderwijscon- grea werd gehouden, waar de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een groote principieele rede heeft gehouden, en tallooze. andere onder wijsautoriteiten 't woord hebben gevoerd, en terwijl bin nenkort een nieuwe samen komst in het centrum des lands zal worden uitgeschreven, met hetzelfde onderwerp van be spreking, is toch de vernieu wing van ons onderwijs nog niet een punt, dat buiten de di rect betrokken kringen veel be langstelling heeft. Wat het eigenlijk precies in houdt, wie onder de leeken kan het ietwat nauwkeurig om schrijven? En zelfs in onder wijskringen bestaat hierom trent nog niet steeds een hel dere voorstelling. Zonder te willen beweren dat wij veel verder zijn, meen en wij toch goed te doen, aan onze lezers eenig Inzicht te geven in de ideealen die deze vernieu wingsbeweging bezielen. Wjj vertellen daartoe thans iets uit de magistrale fede van Prof. van der Leeuw. Allereerst constateert de mi nister dat er niet zal worden getornd aan de thans bestaan de wettelijk verhouding van openbaar en bijzonder onder wijs. Deze vrijheid van onderwijs waarbij de ouders besliscc.i op welke school hun kinderen zul len gaan,blijft volkomen ge handhaafd. Ook het rechtder Kei-ken om zich met de school te bemoeien wordt geheel er kend. Geen onderwijs, maar opvoeding Dit is het nieuwe dat men wenscht. En daartoe behoort een drie tal beginselen. 1. De neutrale school is een onmogelijkheid. Ook het open baar- onderwijs moet gegrond zijn op zekere normen van na- tiónalén en zedelijken aard. 2. Het godsdienstonderwijs op de openbare school moet 'n vaste plaats krijgen, al blij ven de ouders en de leerkrach ten vrij om daaraan niet mee te doen. 3. De openbare school moet een werkgemeenschap worden, waarin kinderen, ouders en leerkrachten zich onder toe zicht van den staat vereenigen Nederlandsch Inaie DE BESPREKINGEN, die gistermiddag tusschen de Ne- derlandsche en Indonesische delegatie zouden worden gehouden, zijn om onbekende redenen uitgesteld. Voorst©! tot geleide op I Bovendien is een hoeveelheid mu- nitie, cordiet en dynamiet ont- proeftoent afgewezen - - Meer zelfwerkzaamheid Op de school is thans een be langrijke schaduwzijde, zei de spreker: de verveling. Hiertegenover kan meer zelf werkzaamheid 'n goede reme die zijn. Liever niet alleen bij brengen van kennis, doch oo* het huiswerk op de school ver richten. Voorts moet een essentieeler plaats worden ingeruimd aan de lichamelijke opvoeding Eveneens moet aandacht be steed worden aan de aestheti- sche opvoeding, zoals z-mg het leeren zien van schilderijen, volksdans, enz. Praktische eischen Daartoe behoort ten eerste: de- noodzakelijkheid van diffe rentiatie. Niet ailan moeten net zelfde leeren! Beschaving be- tcekent geen compleetheid. Ten tweede:'ons examenstei- sel moet worden herzien. Geen volkomen onpersoonlijke uni- De Nederlandsche regeering heeft het voorstel om J-. V. Barry en Chappie den proeftocht van Nederlandsch schip met re- liefgoederen mee te laten maken, verworpen. De Nederlandsche ge zant van Aerssen zeide bij déze aankondiging, dat bij de bespre kingen voor het Australische Hoi van Verzoening en Arbitrage te Sydney duidelijk was gemaakt, dat de Nederlandsche regeering geei. proeftocht wenschte en dat zij geen voorstel tot het zenden van waarnemers zou aanvaardei Van Aerssen voegde er aan toe, dat bij de beraadslagingen met de Australische regeering algeheele overeenstemming over de te aan vaarden beginselen bereikt was. Terroristen roeren zich TERRORISTEN ROEREN ZICH Volgens het officieele communi qué is het-vierde bataljon Stoot troepen op twee compagnieën na op 18 Maart te Menaüo ont scheept. Het escorte, dat op 19 Maart uit Batavia was vertrokken om het terugkeerend convooi uit Buiten zorg de stad binnen te leiden, overrompelde een groep Indone siërs in bunkersteiling. De Indo nesiërs werden verspreid. Nederlandsche troepen legden bij het zuiveren van de kampong Meester Cornells beslag op lichte wapens en munitie. Gisteravond is het Rapwikamp Bandoeng met mortieren bestookt Hierbij viel een doode, 3 personen werden gewond. Het convooi vai Tjimani is behouden terugge keerd. In het oostelijk deel van Seraa- rang is een aantal in khaki e.a groen gekleede Indonesische sol daten waargenomen in huizen vrachtwagens. Zij schoten op ga allieerde stellingen. Dit werd be antwoord met artillerie van geallieerden. In het gebied van Medan werden 27 terroristen gevangen genomen. Minister Spaak in de minderheid Na een welsprekend pleidooi van Spaak ten gunste van kolonel lie- fraiteur, en na een uiteenzetting dat een ministerie van Nationale Unie in de huidige omstandighe den uit den booze zou zijn, verd tot stemming over de ministeriee le verklaring overgegaan. Van de 194 uitgebrachte stemmen waren er 89 vcor, 90 tegen en 15 blanco (afkomstig van de liberale partij, De zitting werd vervolgens opge heven. Uitbreiding Corps Mariniers De Marinevoorlichtingsdienst meldt: Bij het corps „-jnai'm.ers kan op korten termijn beroeps- personeel aangenomen worden. De aanmelding kan geschieden bij alle aanmeldingsbureaux voor oor logsvrijwilligers. De aanneming bij eventueels geschiktheid ge schiedt in den stand van marinier derde klasse. Het dienstverband strekt zich uit over zes jaar Uit sluitend ongehuwden in den ,eef- tijd van 17 tot en met 24 jaar ka men in aanmerking. Alle dienst plichtigen van de lichting 1945 d w.z. zij dieftgeboren zijn in 1925 kunnen zich eveneens opgeven voor dit dienstverband De aan melding kan met Ingang van z; Maart geschieden. dekt. Te Tjabe (Bali) zijn dertien ter- roristen gearresteerd. De toestand op Bali Uit Bali wordt bericht, dat het er over het algemeen rustig Alleen in Tabanan wordt de toe stand slechter. De Chineezen al daar en in de omliggende dorpen zijn door de terroristen beschoten Hierbij vielen echter geen doo- den. Ook uit Denpassar wordt toe nemende onrust gemeld, wijten ls aan de voedselboycot, welke een tekort aan rijst zaakt. Eindelijk een oplossing Men verwacht, dat het bestaande geschil, waardoor 8 Nederlandsche schepen verhinderd worden, met dringend noodige levensmiddelen en medicamenten uit Australië naar Nederlandsch-Indië te ver trekken, nu eindelijk zal worden geregeld. De vakvereenigingen der havenarbeiders hebben er in toe gestemd de schepen te laden, mits de Australische regeering en de Nederlandsche autoriteiten aan twee „waarnemers" toestaan de schepen te vergezellen. Indien het geschil geregeld wordt zullen voor het einde van dez: maand minstens vijf schepen Aus tralië kunnen verlaten. Musserts lot beslist Hij verliet de rechtzaal lachende De Bijzondere Raad van Cas satie heeft gisteren in hoogste instantie uitspraak gedaan in tie zaak tegen ir. A. A. Mus sert, die door het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage Ier dood is veroordeeld wegens hulpverleening aan de vijand. De Raad van Cassatie heeft net door Mussert tegen de senten tie van het Hof ingestelde cas satieberoep verworpen. Mus sert is niet voornemens gratie aan te vragen. Nog eens „Walcheren Herwonnen" Het door Jef Last, met medewer king van Abraham van der Vies. geschreven hoorspel „Walcheren Herwonnen", wordt op verzoek van de regeering opnieuw uitge zonden. Deze uitzending, voorbe reid door den regeeringsvoorlich- tingsdiensten het ministerie -an Openbare Werken en Wederop bouw. zal op Woensdag 27 Maart a.s., des avonds om '20.05 uur. over Hilversum I plaats vinden. DE BEMANNING van twee Noor- sche visschersbooten. die vergeefs getracht had op de-Lofoten-eitan den koopers te vinden voor een partij van achttienhonderd kilo versche kabeljauw, zag zich ten slotte genoodzaakt de heele partij Wederom in zee té werpen. Toen Mussert gisteren voor tiet Hof van Cassatie werd geleid, zag h(j er goed verzorgd uit, gekleed in een donkerblauw costuum. Hy maakte by net binnentreden een buiging voor het Hof, keek om zich heen en scheen uiterlijk volkomen on verschillig. Tijdens het voorle zen van het vonnis toonde n\j weinig interesse, alhoewel zyit gezicht af en toe teekenen ver toonde van innerlUke spanning. Toen er door een fotograaf photograreerc'. werd keek hij ir. diens richting. Het eind van de uitspraak was voor hem vernietigend, want het ging om de strafmaat, w; werd overwogen, dat Musserts misdrijven behooren tot de zwaar ste welke ons strafwetboek kent. terwijl zij werden gepleegd in een tijd. waarin ons land om zijn voortbestaan streed. Mussert Is tot zijn houding slechts kunnen komen doordat hy, de oogen sluitend voor de verwerpelijkheid van het regi me van den bezetter en den weerzin daartegen van het Ne derlandsche volk, eigengerech tigd een rol heeft willen vervul len. welke hem maakte tot een va'sch, doch voor velen vcrlel deiyk symbool van toenadering en zelfs vriend-^han met den vli-rd. terwijl Hi deze rol 70" is hlQven vervullen in een 'i)d. toen de door den bezetter be gane gruwelen iedere zoodan! ge toenadering 'zelfs voor hem on aanvaardbaar moest maken. Al het"<-en reouirant. zij het ook wclVeht zonder laaghnrti gezindheid teren het Honinkrijl: en het Nederlandsche volk heeft misdaan. roeHvaardigt de dood straf volkomen. By het verlaten van cie rechts zaal draaide Mussert zich naar het publiek, glimlachte en ver door de deur zijn eindbe stemming tegemoet gaande. voor de eerste helft van de 4e periode 1946 (17 Lm- 30 Maart Bonkaarten KA, KB, KC 6W 137 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. 138 Alg. 50 gr. thee 139 Alg. 3 doosjes lucifers Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 20 melk lllt liter melk B 20, C 20 melk 3 liter melk 088 aardappelen 2 kg aard appelen Bonkaarten KD. KE 604 '637 Alg. 250 gr. jam, stroop 638 Alg. 3 doosjes lucifers enz. Bonkaarten LD, LE 604 D 20, E 20 melk 6 liter melk 588 aardappelen 1 kg aard appelen Tabakskaarten enz. T 20 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaren of sigaretten) V 20 100 gr. chocolade of suikerwerken X 20 100 gr chocolade o! suikerwerken TOELICHTING Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 22 Maart a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Maart a.s. mag worden af geleverd. Bij deelneming aan maaltij den van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „092 of 592 vleesch" voor vleesch en ..088 aardappelen" voor aard appelen worden ingeleverd. Het proces te Neurenberg forme eischen meer. Maar tests .vaarbij op begaafdheid in be paalde richting wordt gelet, en vooral ook op karakter. Ten derde: de school moet. een levend lichaam worden, 'n "emeenschap tusschen leer krachten en leerlingen, met es prit de corps, even geliefd als de club, of de jeugdvereeniging Ten slotte: onderwijzers en eeraren moeten voor deze in tensievere zaak behoorlijk ge salarieerd worden. De regee- zal daarvoor alles doen, wat ze kan. Red. EEN verder kruisverhoor van Goeriag achtte Jackson nutteloos wanneer hü blyft volharden in het ontwijken van directe antwoorden en in de „arrogante houding te genover het tribunaal, dat hem kans op verdedigihg geeft, zooals hij hooit in zyn leven had kunnen verwachten". Aan het einde der zitting van fcoesterd tot een aanslag op Goe- vandaag, vond een incident plaats toen Goering op een door Jackson voorgelegd document betreffende in 1935 genomen geheime maatre gelen voor de mobiliseering in het Rqnland had geantwoord: „ik kan me niet herinneren ooit ge zien te hebben, dat in de Veree- nigde Staten mobiltsatlemaatrege- len gepubliceerd werden". De maat, die heden overliep, was in de vorige,dagen reeds ge vuld, toen Goering de gelegenheid benutte om van zijn getuigenis een soort propagandarede te ma ken en hij geen kans liet passee- ren om zijn afkeuring te uiten over de maatregelen, die 'h door de bezetting In Duitsehl. worden génomen. Dahlerus Het grootste deel van de zitting Werd in beslag genomep voor net verhoor van den Zweedschen staal magnaat, Birger Dahlerus, die in detdagen voor den overval op Po len als bemiddelaar tusschen Goe ring en de ,Britsche regeering op trad. Dahlerus beweerde bij hel scherpe verhoor door sir Dav;d Maxwell Fyfe niet minder dan dat hij by zijn onderhandelingen den Indruk had gekregen dat Hitler „nietnormaal" was en Goering ..in een dwazen staat van gees telijke vergiftiging" verkeerde Ribbentrop beschuldigde hij er zelfs van plannen te hebben ge rings vliegtuig, waarmede de on derhandelaar tusschen Londen en Berlijn op en neer vloog. Ribbentrop sprong van veront waardiging op toen luj zichzelf als „wouldbe moordenaar" hoorde betitelen en er was over deze uit spraak groote beroering in de verdachten bank. Dahlerus trok dcarop evenwel zijn beschuldiging in en zeide dat Goering hem slechts gesproken had over „som mige menschen" ^lie een aanslag zouden kunnen "beproeven. Na uitvoerig te hebben gesproken over zijn mislukte vredesmissie. Waartoe hij door Goering zelf ge roepen was, zeide Dahlerus dat nij zijn poging niet ondernomen zou hebben wanneer hij geweten had wat hy nu weet: dat het den Duit sche machthebbers er slechts om le doen was Engeland en Polen >e sche;den en de verovering van Po len door te zetten zonder een oor log met Engeland te riskeeren Nenmerkend voor de geestesge steldheid waarin de Duitsche lei ders in de dagen voor de beslissen de dertigste Augustus 1939 ver keerden, was dahlerus' schilde- ring van zijn ontmoeting met Hit- Ier en GoeiMng waarbij Hitier zijn beheersching volkomen verloor on ""nering bij alle geschreeuw van en Fuehrer geen spier van zyn gezicht vertrok, Bekenfeni* van Hoess De meest opzienbarende b?ken- 'T BALLETJE ROLT Fraude Unilever. Fraude Volksherstel. Fraude Hark. Fraude C. D. K. Fraude Kindertehuizen Rot terdam. Fraude U. N. O., maai' dat telt niet mee, want da's ook Uni Lever. Zou er nou nog een instel ling zijn waar geeu fraude is? Je begint er waarempel wel eris aan te twijfelen. Klinkt anders aardig en als je in de po gaat roeren, dan is het: hoe harder je roert, hoe harder het stinkt.' Gasmaskers voor Da's goed .voor de fabrikan ten van die dingen, als ze dan ookmaar geen fraude plegen. CHEERIO. tenis tot riog toé door de Duitsche oorlogsmisdadigers gedaan, werd 15 Maart afgelegd door Hoess den 46-jarigen vroegeren commandant van het kamp Auschwitz. Hij be kende op order van Himmler in het tijdvak Juni 1941 tot eind 1943 twee millioen menschen naar de gaskamers te hebben gestuurd. Hoess was sedert de capitulatie verdwenen, doch werd 8 Maart ge arresteerd bij Flensburg, waar hij als landarbeider werkte. HET WEER Tijdelijk eenige regen of mot regen. waarna de bewolking weer zal breken. Matièe, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Zuid- West. Zon onder: 18.53; op 6.40. Maan op: 23.02; onder 8.21. Laatste kwartier: 25 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1