VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Derde conferentie heden ie wachten Woesdag 20 Maart 1940 MUMMER 4U 9* MAgflAWfl Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Kockebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt t. Tel. 216S. Gironummer ii&StH PERSZUIVERINGS COMMISSIE Er is in dit lichaam, nog voor het eigenlijk zijn werk goed be gonnen is, eenige wrijving'ge komen, waaromtrent het rech te eigenlijk nog niet goed be kend is, doch waarvan een re sultaat wel in de openbaarheid Is gekomen. In die commissie was de oud voorzitter van den Ned. Jour nalistenkring benoemd. Na eenigen tijd zitting te heb ben gehad, heeft deze thans aan den Minister van Binnen- landsclie Zaken ontslag uit zijn functie verzocht. Waarom gaat hij heen? Met felle woorden geeft hij lit aan. Wij laten aan zijn verant woording over of hij hierbij de gegevens juist voorstelt. 1. De heer G. Polak Daniëls, want deze is de bedoelde oud- voorsitfcer, critiseert de actie van belanghebbende dagbladen die er toe drijven, dat de naam van bladen, die gedurende de bezetting bleven verschijnen, zou moeten worden verboden, en deze bladen verplicht zou den moeten worden te liqui deeren. 2. Hij deelt mede, dat de meerdciheid van de persèuive- ringscommissie in diezelfde richting streeft. 3. Hij acht hei onbillijk, dit te doen, omdat alle bladen na Mei 1940 gedwongen waren, vijan delijke berichten en artikelen te p aatsen. Waar is dan de maatstaf om. te bepalen, welke bladen onder hun ouden naam mogen herrijzen, welke onder een nieuwen naam, en welke in het geheel niet. of tot liquida tie moeten worden gedwon gen? Mede omdat de heer Polak Daniëls betoogt, dat dit drij ven van bedoelde zijde verder gaat dan het tijdelijk persbe sluit 1945 toelaat, is thans een voorstel op komst, zoo melden de dagbladen, om dit persbe sluit te wijzigen. Juist de bovengenoemde pun ten zullen daardoor worden mo gelijk gemaakt. Vooreerst zal de Commissie de bevoegdheid krijgen, om te bepalen, dat bladen, die tij dens de bezetting zijn blijven verschijnen en zich niet be hoorlijk gedroegen, bij herver schijning hun ouden naam niet meer zullen mogen voeren. Vervolgens wordt voorge steld, dat de drukker van een verboden dagblad, wien de ver plichting was opgelegd, een nieuw dagblad tegen vergoe ding van kosten te doen zetten en drukken, zoo noodig de vrije beschikking over zijn bedrijf zal kunnen verliezen, als hij niet behoorlijk zijn verplichtin gen nakomt. De drukkerij ka*, dan onder beheer worden ge steld. De perszuivering gaat intus- schen als bijna alle zuiveringen zijn sleepende gang verder. Wanneer komen de defini tieve bes issingen Het is wel heel noodig, dat spoedig schoon schip wordt ge maakt. Wij kunnen niet blij ven zuiveren tot in lengte van dagen. Red. Nederlandsch Indie Politieke ontwikkeling op, Timor r. VAN MOOK en zyn echtgenoote zouden gisteravond Jfdineeren met generaal Stopford. Lady Louis Mount- batten, sir Archibald Clark Kerr en Sjahrir zullen ook aanwezig zijn.' De sub-commissies, welke op de conferentie van Zaterdag j.l. benoemd zijn, hebben zeer veel vergaderd. De derde conferentie met sir Archibald Clark Kerr zal naar men verwacht vandaag plaats hebben. De HET WEER In den ochtend koud, met plaatselijk nevel. Overdag ge- deel lelijk bewolk. Overwegend droog, vrij zacht. Matige wind tussclien Zuid en Zuid-West. Laatste kwartier: 25 Maart. Eervol ontslag Bij een Koninklijk Besluit d.d. 7 Maart is Prof. Dr. Pageran Ario Hoesein Djajadiningrat eervol ont slag uit regeeringsdienst verleend Hij was lid van den raad van Ne- derlandsch-Indië. Rondom Medan Volgens het Republikeinsche pers bureau „Antara" heelt de „T.K.I.' een Indonesisch militair bestuur ingesteld in het gebied rondom Mcdan onder bevel van kolonel Achmad Tahii-". Het persbureau voegt aan de be- kendmak'ng toe, dat „de sociale revolutie" op Sumatra's Oostkust gestadig voortgang vindt. Con/ooi aanr-'vallen Het convooi, dat dagelijks van Tji mahi vertrekt werd bij het kruis punt ten Zuiden van Andir, zwaar beschoten. Een Britsch of ficier en vier Brltsch-Indische sol daten werden gewond. Politieke organisatie op Timor Er is op Timor een belangrijk politieke organisatie „Persatoe an Democrat" (Democratische Unit van Indonesië! gesticht, waarvan het ledental teel toe neemt. De voorzitter daarvan heeft 17 Maart op een vergade ring zijn instemming betuigd met de Neclerlaiulsche voors len. .-.anvoercorvYooi teTjiandoör Hel aanvoer convooi, dat zich ver leden week al. vechtend een 1 heeft gebaand naar Bandoc heeft op de terugreis via Patjet voortdurend dekking gekrc van Mosquito's, behoorende het 84e eskader, dat zijn basis in Batavia heeft. Deze vliegtuige: rapporteoren, dat hetconvooi na Padalarang gepasseerd te zijn snel voortgang maakte en dat het zon der eenigen tegenstand te /Ont moeten in 14 uur Tjiandoer heeft bereikt. re toestand ir een officieel communiqué mededeeli. is op een Bapwi-con- vooi bij Tjimahi geschoten en dit gebeurde nogmaals, toen dit con vooi Bandoeng naderde. De eva cuatie van Japansche goederen uit Lembang gaat voort. De fa briek van Goodyearbanden te Bui tenzorg Is.met lichte Wapenen en mortieren bestookt; geallieerde troepen hebben het vuur beant woord. Een aanval op een com pagniestelling is afgeslagen, doch het vuren duurde den geheelen nacht voort en twee Britsch-Indi-4 sche soldaten werden gedood, ter wijl er vijf gewond werden. Bij Soerabaja hadden een vijftal kleine botsingen plaats. Op Banka liep een menigte Chi- neezen te hoop en weigerde uit een ie gaan, waarna op hen werd geschoten door de Nederlanders De Nederlanders hadden bij ver gissing een Chineesche vlag neer gehaald en dit was blijkbaar de oorzaak van deze ongeregeldhe den. Lt.-Generaal Spoor ls uit Menado te Makassar gearriveerd, waar vier bataljons Stoottroepen met de „Thedens" zijn aangekomen. Bond Nederland-lndie Een bond van achtergebleven be trekkingen der mannen, die naar Indië zijn gegaan, verzoekt ons mede te deelen, dat het hoofdbe stuur thans gevestigd is ten huize van de voorzitster, mevrouw Dijk stra, Vermeerlaan 10, Hilversum Tevens deelt de bond mede, dat te 's-Gravenhage op 27 Maart a s. te 14.00 uur in Pulchri Studio een vergadering zai wor den belegd voor belanghebbenden. Jspanneezen op Java In sommige deelen van Oost- Java hebben de Japanneezen, voordeel trekkend uit den politie- ken toestand, kolonies gevormd, welke in haar eigen onderhoud voorzien Zij bebouwen den grond, houden vee en vervaardigen :elfs artikelen om te handelen, heeft een leidend Indonesiër medeg< deeld. Trouw aan Nederland In Peüjeng op Bali hebben 700 Indonesiërs in tegenwoordigheid van den Neder)andsch-Indischen legercommandant, generaal Spoor trouw gezworen aan het Neder landsche gezag. Nieuw geld Het Amerikaansche vrachtschip ,,Sea Phoenix'' is met een groote hoeveelheid nieuwe Nederlandsche munten in Tandjong Priok aan gekomen. Geheime overeenkomst over Ialie De diplomatieke correspon dent van de New-York Herald Tribune heeft publicaties ge daan over een geheime overeen komst omtrent Italië, welke op de conferentie van Teheran tus- schen Roosevelt, Churchill en Stalin gesloten zou zijn. Deze overeenkomst zou drie punten omvat hebben; ten eerste: Ita- lië zal voor altijd zijn koloniën moeten missen; ten tweede: Ita lië zal geen vlootmacht in de Middellandsche zee meer mogen bezitten; ten derde; de stad Triëst zal tot internationaal ge bied worden verklaard. Z. K. H. Prins Bernhard, die thans in Zwitserland vertoeft, gesprek met zijn ski-gids voor het Jungfrau-hotel te Wengernalp. Vlissingen Worden er HSE-ers op de Schelde tewerkgesteld •Na de nog steeds niet gemo tiveerde vrijlating van de Schel de-Directeuren Wesseling van Tijen zijn de gemoederen van de Schelde-arbeiders nieuw in beroering gebracht. De Directie van de Schelde heeft n.l. het plan opgevat om het te kort aan arbeidskrachten aan te vullen met geïnterneerden. Bij wijze van proef wil men 'n zes tal van deze geïnterneerden on der bewaking te werk stellen, in de gieterij. Lukt deze proef dan zullen over het geheele be drijf geïnterneerden worden te werk gesteld. Alvorens tot een en ander over te gaan zijn een delegatie uit de arbeiders van de gieterij en fabriekskern Dins dagmiddag bij de Directie van de Schelde uitgenoodigd tot het houden van een bespreking. Naar ons van de zijde der .ar beiders uit de gieterij werd me degedeeld is men niet van plan met N.S;B.-ers en collabora teurs samen te werken. Zou men eventueel toch geinterneer den te werk stellen dan zou men en bloc het werk verlaten. De bespreking is inmiddels ge houden, maar heeft nog geen re sulfaat opgeleverd. De Directie heeft, de arbei ders geadviseerd de zaak nog maals te' bespreken in de af- rieeling. De „SibajaJc" in Ymuiden Gistermiddag is de „Sibajak" met 493 zieke repatrieerenden aan boord te IJmuiden- aange komen. De overtocht tot Sout hampton geschiedde met de „Oranje". Hedenochtend 9 uur zal het ontschepen in Amster dam een aanvang nemen. „Nieuw Amsterdam" uit Singapore vertrokken Het s.s. „Nieuw Amsterdam" is 16 Maart uit Singapore ver trokken met totaal 276G repa trieerenden aa nboord. nameliik 1116 mannen, 1047 vrouwen en 603 kinderen, onder 13 jaar. De „Nieuw Amsterdam" wordt 20 Maart a.s. te Colombo en óp 29 Maart te Suez verwacht. De al- gemeene gezondsheidsloestand aan boord is uitstekend. - De Belgische regeerïngsverklaring In zijn regeeringsvex-klaring zeide minister Spaak o.a.: „Indien de regeerirtg zich voor neemt zoo actief als mogelijk han delsbetrekkingen met alle landen te onderhouden, wil zij voor alles de banden, die het land met on ze naaste buren vereenigen, ver stevigen. Zij hoopt dat de Neder- landsch-Belgische tolunie, voortee ken van éen nauwe economische samenwerking lusschen beide lan den, eerlang in werking zal tre den. Zij zou insgelijks willen, dat de vier-landen overeenkomst ten volle haar vrucht afwerpt en toe laat, gemeenschappelijk mei Frankrijk, een beter geordenden- en meer vruchtbaren arbeid te verrichten." Koele ontvangst. In politieke kringen is men van oordeel, dat de Katholieke fractie zal trachten het ministerie zoo spoedig mogelijk te laten vallen, zoodat het kabinet slechts een le vensduur van 24 uur zou hebben ;ehad. Perzie heeft protest ingediend De Perzische ambassade te Washington heeft officieel me- aegedeeld, dat bij het secreta riaat van de „Vereenigde Vol keren" een protest van Perzië betreffende de Sowjet-Russi- sche activiteit in Perzië is in gediend. Hussein Ala, de Perzische am bassadeur te Washington, heef' t heden bevestigd dat hij bij het secretariaat der Vereenigde Na-' ties een protest heeft ingediend tegen de actie der Sovjets in Per zië. De ambassadeur had het pro test ingediend na een bespreking op het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken. Gerepatrieerden naar Zwitserland Voor diegenen onder de uit Indië repatrieerenden, voor wie een verblijf in Zwitserland voor hei stel van gezondheid gewenscht ls een fonds In het leven geroe pen. Zij zullen zich daartoe aan een geneeskundig onderzoek rioe ten onderwerpen, terwijl de be slissing over de uitzending berust bij den raad van beheer van noemd fonds. Geldigheidsduur brandstof bonnen De aandacht wordt er oog eens op gevestigd, dat de on langs aangewezen bon 50. van de brandstoffenkaarten T 509 en T 505 na 23 Maart a.s. niet meer door de brandstoffenhandelaren zal worden aangenomen. Op de zen datum eindigt eveneens de geldigheidsduur van de bonnen 46. 47 en 48. Na-inlevering Bankpapier De Nederlandsche Bank n.v. ves tigt er dë aandacht op, dat de ge legenheid tot na-inlevering van buiten omloop, gesteld bankpapier nog slechts korten tijd geopend zal blijven. De inlevering moet geschieden met formulieren, wel ke bij de kantoren van de Neder landsche Bank verkrijgbaar zijn, tegen vooruitbetaling van f 50.-. Snrinaamsche hulp aan ons land Bij de vele hulp. welke Ne derland van alle kanten heeft ontvangen, is Suriname niet achtergebleven. Reeds in De cember 1944 werd aldaar op ver zoek van de toenmalige Neder landsche regëéring te Londen het nationaal steunfonds opge richt, als onderdeel van het door de regeering ingestelde al gemeen nationöal comité, met het doel gelden in te zamelen ten behoeve van door oorlogs geweld getroffen Nederlandsche onderdanen in en buiten Euro pa. Teneinde alle lagen der be volking te bereiken werden sub-comité's ingesteld, die voor de inzameling zorgden. Tot op heden kon aan het nationaal steunfonds in Nederland als re sultaat van deze inzameling 39.000 pond sterling worden overgemaakt. Gen. van Oyen in het huwelijk getreden Luitenant-generaal L. H. van Oyen, de vroegere opperbevel hebber van de Nederlandsch- Indische strijdkrachten en Mej. Olga Olssen zijn gistermiddag in de Schotsche kerk in het hu welijk getreden. Generaal-ma- joor van Straten was getuige. De Fransche verkiezingen Reuter meldt nader, dal de Fransche ministerraad heeft be sloten het referendum over de nieuwe grondwet, welke thans door de assemblee wordt opge steld, op zijn taatst op 5 Mei te doen plaatsvinden, terwijl de al gemecne verkiezingen op of voor 2 Juni gehouden zullen worden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1