VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Islamitische raad voor oorlogvoering De dubbele groote Marktschool en de Brandweercentrale Zaterdag 16 Maart 1946 NUMMER 415 fre JAARGANG Alg, Leiding; B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur; 3. Koekebakker. Redactie en Adm.'r.: Goes. Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410SS7 Gewaagd Experiment Paul Henri Spaak, die blijk baar door zijn verkiezing tot voorzitter van de „United Na tions Organisation" zich gedra gen voelt door de welwillende belangstelling van heel de we reld, heeft gemeend aan zijn land, dat in een impasse was geraakt, een dienst te kunnen bewijzen, door het een ministe rie te bezorgen, dat de zaken, die dringend aan de orde zijn, in den geest van het afgetre den ministerie Van Acker kan voortzetten. Ook van zijn eigen land verwacht hij blijkbaar de Welwillendheid, die hem zoo ruimschoots in de Londensche vcigbucritfg \.c-ü bewezen. Dat hij deze welwillendheid ten opzichte van zijn persoon verdient, is buiten twijfel. Hij is zeer populair, en heeft als minister van Buitenlandsehe zaken zeer voldaan. Maar of deze goodwill hem voldoende steun zal bieden ook in dit ge waagde experiment dat hij nu gaat beginnen, dient nog te worden afgewacht. Want de toe stand is wel zeer precair. Het land heeft gestemd, en gaf'.aan zijn partij niet de meer derheid. Een poging om met de Katholieken en Communis ten een kabinet te vormen was niet geslaagd. Ëen poging om een links ministerie te vor men met behulp der liberalen was eveneens mislukt. Nu is er een kabinet. Doch dit kan slechts rekenen op de socia listische stemmen in de Kamer. En deze i.a-uie is al veel Klei ner dan de Katholieke. Met de communisten gezamenlijk heb ben deze laatsten een meer derheid om het kabinet aan stonds te laten duikelen. Daar uit zou naar een goede parle mentaire gewoonte volgen, dat katholieken en communisten gezamenlijk een nieuw mini sterie zouden moeten vormen. Edoch, dit zou vuur en wa ter z«n. is niet de min ste kans. Zullen dus deze twee Verklaarde teg ens _r.:i ^er tijdig bedenken, en Spaak zijn kans laten? Van de gehalveerde fractie der liberalen heeft Spaak ook geen medewerking ondervon den. Doch wellicht cat deze groep zal denken: liever Spaak dan Lalmand, de communisti sche oud-minister, en ooi: lie ver Spaak dan De Schrijver, de aangewezen kadio.ieke leider. Er ls dus een kansje op vrien delijke neutraliteit van deze liberale overgeblevenen. Aldus is de positie. Het is niet om te juichen. Maar Spaak is een bekwaam en handig man. Twee dingen* willen we hier aan toevoegen. Vooreerst: opvallend is, dat Van Acker ondank eerste be richten toch geen zitting ge nomen heeft. Dit is zeker geen opzet van Spaak geweest. Eerder een wensch van Van Acker zelf. Waarom Misschien om op den ach tergrond gereed te staan els dit experiment mocht misluk ken Van Acker zou het dan nog eens over een andere boeg kunnen gooien, ais de regent In verlegenheid weder een be roep op hem zou doen? Een laatste *opmerking die wij willen maken geldt de mo gelijke overeenkomst met den aanstaanden uitslag der ver kiezingen in Nederland. Stel. dat hier, wat waar schijnlijk is, geen der partij- Nederlandsch Indie RADIO SOERABAJA heeft bekend gemaakt, dat een „Islamitische Raad voor Oorlogvoering" is gevormd, welke bestaat uit leden van „Masjoemi", „Hisbullah" en andere Islamitische partyen. Ofschoon er niet gesproken is over de doelstellingen of het programma van den raad, schijnt het hier de oprichting van een Islamitische revolütionnaire party te betreffen. De Kota Gedeh Volgens 't schema zal de „Kota Gedeh" op 19 Maart met evacué's aan boord naar Neder land vertrekken. Deze èyacué's zijn hoofdzakelijk afkomstig uit het „Adek-kamp"- in Zuid-Bata- via. Wanneer de evacué's naar Nederland zijn gezonden, het kamp worden ontruimd en daarna worden omgevormd tot een doorgangskamp voor eva cué's uit andere deelên van Java en uit de andere eilanden. D© terugkeer der kinderen Zoo lang Dr. Sftihsbamp van de medische af deering..' van de, Rapwi, clie thans op weg naar het moederland is, om ten be hoeve van geëvacueerde kinde ren serum tegen mazelen, te ver krijgen, nog niet naar' Batavia is teruggekeerd, zal het aan' kinderen, die nog geen maze len hebben gehad, niet geoor loofd zijn, uit Nederlandsch- Indië te vertrekken. Democratisch verbond Onder voorzitterschap van L. Ru- blni ls op 10 Maart een „Demo cratische Bond van Indonesië" opgericht. De" Hond streeft naar „de erkenning van het recht van Indonesië op zelfbeschikking als een vrijen staat en natie, met een regeeriogsvorm op democ'raïi- schen grondslag, overeenkomstig de In het Atlantisch handvest neergelegde beginselen, de ver krijging van een harmonieuse na tionale Indonesische gemeenschap op. een. modern cultureel, sociaal en eeonomich niveau.". Tot den bond, die zich tegen al le totalitaire vormen, zoowel als tegen de koloniale verhouding verklaart, kan leder, die in Ne derlandsch Indië is geboren, toe treden. Nica-geld De T.R.I. te Batavia heeft een pamflet uitgegeven, waailn ge dreigd Wordt, dat leder, die in het bezit blijkt te zijn van Nica- geld, zwaar gestraft en onmiddel lijk in arrest gesteld wordt. Aan den anderen kant echter hebben de T.R.I. en de Indonesische po litie te Buitenzorg de beweringen, als zoudeh zij voedselverkoopers intimldeeren, ten zeerste tegen gesproken. Zij- hebben orders uit- wordt, dat ieder lid van de po- gevaardlgd, waarbij bepaald lltie, dat hierop betrapt wordt, ge arresteerd zal worden. „Indo-Europeanen" Volgens het blad ..Ra'jat" is on langs een organisatie van republi- keinsche Indo-Europeanen de „Badan Oeroesan Peranakan Re- poeblik Indonesia" opgericht, on der leiding van Ir. Berkely en Ve' hey, die hun namen veranderd hebben in resp. Waloejo en Hard- Jo Slamet. Waloejo is nu ook be noemd tot lid van het Centrale Nationale Comité, voor welke be noeming hij In een radiorede zijn dank heeft uitgesproken. In deze radiorede heeft hij er op aange drongen, dat geen geïnterneerden bevrijd zouden worden, zoolang Dahler, een Indo-Europeaan, ge arresteerd op beschuldiging van collaboratie met de Japanneezen en de Pemoeda's, die op het eiland „Onrust" (het Duivels- MEDEDEELING Op ons kantoor, Beesten markt 2, Goes, ligt een lijst ter inzage van repatrieerenden die uit Polen en Zweden zijn aan gekomen en zoo spoedig mo gelijk naar Nederland zullen worden vervoerd. He! Belgische Kabinet Het kabinet van den eersten minister heeft het volgende communiqué aan de pers ver strekt. Achille van Aacker va', het ondervoorzitter chap van den kabinetsraad waarnemen. Hij wordt belast mee de coördina tie van de economische politie!: en staat aan het hch van het departement van Arbeid en Sociale voorzorg! E. E. Troclet wordt minister van Economische zaken. Kolonel S. B. H Defraiteur wordt mi nister van Landsverded>:'ng. eiland van Ned. vastgehouden, niet in vrijheid g' steld v/orden. Prinses Juliana weer hersteld H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag, voor het eerst na Haar herstel, weder een bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij nam persoonlijk af scheid van de 15 man verplegend personeel, die heden per Skymas ter naar Nederlandsch-Indië ver trekken om daar werkzaam «e zijn op de schepen met repatrlee renden. Vlissingen Sowjet-Unie - Perzië DE SOVJET-TROEPEN BEWEGINGEN IN PERZIE. Een correspondent van Reutct heeft van de bevolking van Ka- raj, een sleutelstad op ruim 35 K.M. ten Noord-Westen van Tehe ran vernomen, dat daar In de laatste acht dagen vier Sovjet- Russische militaire treinen, van 22 wagons zijn aangekomen. De irei nen voerden Shermantanks. veld kanonnen, munitievoorraden en manschppen voor tanks en artil lerie aan. PERZIE BRENGT EIGEN ZAAK VOOR VEILIGHEIDSRAAD. De eerste secretaris van de Per- 'ndiël wo""'en r.Kche ambassade te Washington, "-«J. I /.bbas Aram heeft medegedeeld, dat Perzië de eLgen zaak op 25 Maart voor den Veiligheidsraad zal brengen. Op plan no. 1 van Vlissin- gens opbouw staat Groote Marktschool. HeeJ is er al geschreven over de toe komstplannen van Vlissingen, maar de werken die het eerst aan bod komen hebben we voorbij gezien door in de toe komst te blikken. De plannen voor deze school zijn de voor naamste instanties reeds ge passeerd en zullen vermoede lijk zooals ze thans zijn, wel uitgevoerd worden. De gronden zijn enkele da gen geleden onteigend wat er ook al op wgst dat de gemeen te haast heeft met deze ob jecten. Zooals de school thans is zal het voorste gedeelte afge broken worden, terwijl de nieuwe gedeelten behouden blijven, waar de nieuw te bou- meen hebben is het apart lig gende gymnastieklokaal. Dit moderne lokaal heeft afmetin gen van 19 bij 11 meter. Er zijn douches en voetwaschbak- ken, iets wat altijd, we zouden haast zeggen contrabande, is geweest.. Verder heeft se een lee raarskamer, een bergplaats, en voor de jongens en meis jes zoowel aparte kleedkamers als toiletten. Dit lol- aal heeft eveneens een eigen irgang en is dus uitstekend voor vergaderingen geschikt, men heeft dan met de school niets te maken. De nieuwe brand weer central. In den oorlog ls de brand en een absolute meerderheid behaalt: wat gebeurt dan hier? Vermoedelijk zullen de Par tij van den Arbeid en de Ka tholieke Volkspartij dan net bc'ind samen deeien. De nieuwe Partij van de Vrijheid die nu juist geboren wordt zal vooreerst nog wel geen invloed van beteekenis krijgen, dus krijgt waarschijn lijk niet veel zetels. De Com munistische Partij zal zeker veel winst boeken, doch niet den doorslag kunnen geven. Maar als hier de Antlrevolu- tionnaire Partij zoo sterk zou groeien, dat zonder haar niet zou kunnen worden geregeerd dan raken we ook hier in een imnasse. Tenzij de Katholieke Volks partij overstag zou gaan, en naar oude traditie weer mede een rechts kabinet zou vor men. Enkele stemmen in het Ka tholieke kamp laten zich zeer vriendelijk uit over het anti- re'volutlonn aire urgentie-pro gram. Deze mogelijkheid zal voor alle linksche partijen niet zeer nnlokkelijk zijn. Maar de stembus zal be slissen. Red. weercentrale totaal verwoes uitgezonderd het woonhuis oh den toren, die thans nog sta wen complexen bij aangeslo- j ajs een eenzame wachter on een kale vlakte. Het mateii- ten worden. Een apart deel is bestemd voor gymnastieklokaal, wat aan het Waaigat komt te lig gen. Het speelplein vóór de school zal afgeperkt worden met beplanting. De school zelf is eenvoudig gehouden wat de architectuur betreft, daar ze anders al de aandacht tot zich zou trek ken en de omliggende huizen in het niet verdwijnen. Ze ls in tweeën verdeeld; het eene deel ls bestemd voor ''e Prins Wïllemschocl en het andere voor de Openbare. Belden zijn echter met acco- modatle op zichzelf aangewe zen, hebben aparte ingangen, personeelskamer, enz. De Prins Willemschool krijgt bij de twee nog bestaande lo kalen er nog 2es bij. In to taal heeft ze dus acht lokalen, vier boven en vier beneden. Er ls een kamer voor het hoofd en één voor het verdere personeel der school. De Openbare school heeft 3 leslokalen beneden en vier op de verdieping. Deze heeft ook een kamer voor hoofd en personeel. Wat de beide scholen ge- aal van de brandweer is thans ln verschillende gebouwen en met name in de Brouwerij, ondergebracht. Er moet ech ter een nieuwe centrale komen en wel zoo spoedig mogelijk. Is de Groote Markt school no. 1 de Brandweercentrale no. 2. Ze wordt geprojecteerd op dezelfde plaats van de oude dus in de Vsr> Dishoeckstr"°t. De bestaande toren zal hot centrum vormen van de ka zerne. Hot aanzicht zal ook eenlps- zins dat van een ka-orne krij gen met zijn 7 groote automa tisch opengaande deuren. Het woonhuis, dat ook nog van de vorige centrale bestaat, zal aangepast worden aan de nieu we centrale en een anderen voorgevel krijgen. Was het vroeger zoo, dat de wagens na den brand na veel draalen en zwenken weer te- ni"- kwamen ln de garage, dit zal veranderen en in het ver volg zullen de wagens op het van Nispenplein een achterin-- gang vinden, zoodat ze linea- recta weer met hun neus voor de hoofddeuren komen te staan Argentijnsche verkiezingen verkiezingen in Argentinië ga* gisteren het volgende beeld: Peron G8G.459 stemmen legen Taa» borini "-90.244 stemmen. In de pro vincie Buenos Aires, waarvan de verkiezingsuitslag beslissend wërd geacht is de stand op het oögen- blik voor Peron 25.6888 stemmen tegen Tamborini 21.655. De laatste hoop van het democratisch blok ber,;nt als gevolg van dezen vooi looplgen uitslag te verdwijnen. Het gebouw zelf zal ook van alle gemakken voorzien zijd. Achter de garage zal een smederij-bankwerkerij komen, evenals een timmer- en schil derswerkplaats. Ook een droog kamer, slangenkamer en een slangenwasscherij zijn aanwe zig. Een benzine- en ollestatlon zal evenmin ontbreken. Op de bovenverdieping zul len een dagverblijf, vergader zaaltje en slaapzaal een plaats vinden. Om zoo snel mogelijk de ga rage met de auto's te'kunnen bereiken, worden vanaf de ver dieolng glijbanen gebouwd. We zullen niet verder in de finesses treden en willen nog opmerken dat. bij de toekom stige vaste kern van manschap pen, het noodzakelijk is dat het personeel in de buurt van de centrale woont. Op het Van Nispenplein worden dan ook eenige woningen gebouwd voor dit doel. Het 2ullen vrij ruime eengezinswoningen worden wat voor het personeel prettiger wo"en is dan op grooten af stand van de kazerne en wat eveneens de vlugge opkomst van de manschappen bevor dert. In de nlannen voor de nieu we stadsgedeelten zoor.ls: plan Pauwenbrug en Bonoclrjke zal een filiaal van de brandweer komen. We willen hopc-n dat de ma teriaal positie het toelaat spoe dig aan den bouw van de twee r'cnoemde objecten te beginnc-n De plannen zijn practisch zoo ver gevordrd, dat dit (behou dens de nog onbekende) wel het eenige bezwaar is. HET WEER Geldig tot Zaterdagavond. Iets beter weer Afnemende wind en bewolking Droog v. eer. Iets hoogere tem peratuur dan gisteren. Zon onder 18.43, oo 6.54 Maan op t5.54. onder 6.38.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1