ROTTERDAM STAD EN LAND „een buitengewoon geval" 5pe1 Goes Middelburg Vlissingen Het proces te Neurenberg TOEN WEES een Dultsehe maarschalk, namelijk Kes selring, achter de katheder voor de getuigen stond, boorde hei gerecht, dat Coventry een zorgvuldig voor bereide aanval op een oorlogsdoel was, Warschau een mili taire noodzakelijkheid en Rotterdam „een buitengewoon ge val", dat de maarschalk rekende tot onvermijdelijke toeval ligheden van de oorlogvoering. Kessclring, die verscheen in de Luftwaffe -uniform en zijn antwoorden op een ver heten manier gaf, zelde dat het onmogelijk geweest was om het Duitsche eskader dat de misdadige raid op de Maasstad uitvoerde tegen te honden toen de onderhandelingen waren begonnen. Weliswaar waren er goede radio verbindingen met het eskader van de basis uit doch door een oor zaak die getuige niet kon verkla ren kon de bevelvoerende gene raai 'student, die zelf ook nog als getuige gehoord zal worden, geen contact krijgen met de vliegbasis. Kesselrlng beweerde voorts dat het onvoldoende optreden van de Rotterdamsche brandweer gezien moet worden als de oorzaak van de geweldige uitbreiding die de brand genomen heeft. Kesselring zelf had het commando over den groep die het bombardement uit voerde en hij zeide, dat er bij hem geen oogenblik twijfel gere zen was of het moest doorgaan De vraag was voor hem alleen ol het moest worden herhaald en op deze vraag lcieeg hij later een ne gatief antwoord. Verder was de raid volkomen „plaxunaesslg" uit gevoerd. Jodl Jodl werd door Kesselring geschil derd als de man die met zeer veel energie de ldeëen van de leger groepen tegen Hitiers eigenzinnig; held verdedigde. De maarschalk sprak van hoogloopende meening.- verschillen waarbij Jodl met rood aanloopend hoofd en in woorden die de grenzen van toelaatbaar heid overschreden tegen den yuehrer inging. Bevelen van prin eipieele beteekenis gingen vol gens Kesselrlng slechts van een ®nan uit: Hitler, anderen konden «lechts executieve bevelen xit- ▼aardigen. Van meer verrassen den aard was evenwel Kesselrings getuigenis dat de verhoudingen in de Wehrmaoht zoodanig ver wikkeld waren dat hij er zelf ook niet uit wijs kon. Toen Laternsei Kesselring wilde gaan ondervra gen over inbreuken op het oor logsrecht door Dultschlands vij anden maakten gepleegd, maakten Russische en Amerlkaansche aan klagers bezwaren tegen deze om keering der rollen en het tribu naal stond na lange overweging de vraag dan ook niet toe. Von Brauchiisch Kolonel Bernd von Brauchitsch, zoon van Hitler's voormaligen op perbevelhebber, trad op als getui ge k décharge voor Goering. Kolonel von Brauchitsch zelde dat zijn vader met Hitier oneemg' heid had gekregen over godsdien stige en militaire aangelegenhe den en In 1941 ontslag had geno men. Aanklager Jackson merkte op, dat getuige naar zijn meening, trotsch kon zijn op zijn vader. Volgens kolonel von Brauchitsch negeerden de Luftwaffe comman danten Hitler's bevel om gevan gen genomen vliegers aan de ge- stapo over te leveren. Hij gaf een beschrijving van de arrestatie van hem en van Goering, welke op 23 April 1945 te Berch tesgaden door de SS ten uitvoer werd gelegd. ,.Men vertelde ons, dat we dood geschoten zouden worden" ver klaarde hij. Goerings voormalige staatssecre taris Paul Koener verklaarde, dat Goering er in geslaagd was Hi Her te overreden de executies welke op de ontdekking van het complot van Roehm In 1934 volgden, te staken en de verdachten op regel matige wijze te doen berechten. Uit het Radioprogramma VRIJDAG Hilversum I (301 M.) I.00 Nieuws en Gymnastiek. 7.30 Muziek van de band. 7.45 Een woord voor den dag. 8.20 Gram. concert. 9.30 César Frank. 10. Morgendienst. 11.00 Orgelconcert II.15 Piano. 11.45 Krijgsgevange nen. 12.00 Postillons, 13.00 Nieuws. 13.20 Kamerorkest. 14.20 Oude en Nieuwe schrijvers. 14.40 Liederen. 15.05 Strijkkwartet. 16.00 Symph. concert. 17.00 Can tabile. 18.00 Gramm. 18.30 Fluit- duetten. 19.30 Nederl. Strijdkr. 20.05 Marine Kaoel. 21.00 Op de brug. 21.15 Viof'. 22.00 Nieuws. 22.30 Philharmonisch orkest. 23.15 Gramm. muziek. 23.50 Schriftlezing. Hilversum II (415 M.) 7.30 Gramm. 8.00 Nieuws. 8f50 Voor de huisvrouw. 9.00 Schu- bert-symphonie. 9.45 Viool-duo. (Mozart). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Zang duetten. 11.45 Voor de vrouw. 11.30 Mezzo-Sopraan. 12.00 Les Gars de Paris. 13.15 Ensemb'e Khotlnoff. 14.00 Kookkunst. 14.20 Mischa Elman. 14.30 Chansons. 15.00 Voordracht. 15.15 Kamer orkest. 16.00 Muzikaal babbeltje. 10.30 De school is uit. 17.00 Or gel met zang. 17.25 Eddy Walis 17.45 Het rijk over Zee. 13.00 Nieuws, weerbericht. 18.18 Amus muziek. 18.45 De vakbeweging in Duitschland. 19.00 Oude. be kende melodiën. 19.30 De Waal- sche gemeente. 20.05 Fransche liederen. 20 30 ..Personalisme' door Prof. Banning. 21 15 Orgel 21.30 Men vraagt en wij draaien 22.00 Metropole Orkest. 22 40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 A Voice and an Organ. 23,35 Gramm. muziek. Ingez. Mededeellng. DIE SLOOPENDE RHEUMATIER zet zich allengs vast in al Uw leddematen. Neem toch bijtijds Kruschen. Door de aansporen de werking van de beroemde zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen, wor den alle pijnverweklcende zuren losgemaakt langs natuurlijken weg tot heil van Uw heele ge stel. Btf Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). ENGKLSCHE ZEEP Wat een artikel hé, die En- gelsche zeep. Je zou zeggen dat er nog geen Hollandsche zeep was, en toch liggen de Hollandsche zeep fabrieken vo. met weer goede Hollandsche zeep. Toch Is het weer maar En- gelsche zeep die verstrekt en nog ingevoerd wordt. Zou er nou geen betere be stemming zijn voor onze kost bare deviezen die zoo maar verloren gaan voor een artikel dat we niet meer noodig heb ben. Vol verwachting klopt ons hart of den betreffenden amb tenaar eens een lichtje opgaat. Zou t nog lang duren? CHEERIO. Kleur en Glorie onzer Tropen Van 25 tot 28 Maart a.s. zul len te Goes, Vlissingen en Mid delburg voorstellingen plaats vinden van de film: „Kleur en Glorie onzer Tropen". Deze schitterende film, ge heel in natuurlijke kleuren op genomen, is het eigendom van de Stoomvaart Mij. „Neder land" te Amsterdam en geeft een uniek beeld van een reis naar en door Ned. Oost Indië. De M^j. „Nederland" stelt deze film belangloos beschik baar ten bate van de actie „Ne derland helpt Indië". Wij twijfelen er niet aan, dat zeer velen deze voorstellingen zullen bijwonen, zoowel om de film zelf, als terwille van het ons allen zoo sympathieke doel. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de adverten tie ln dit nummer. UITVOERING EXCELSIOR Dinsdagavond g< 1 het Goesche Tamboers- ei. Pijpercórps „Excel sior" een uitvoering in hel Schut tershof De avond, die wegens een sto ring ln het electrisch licht dreigde te mislukken, werd echter een vol komen succes. Onder de bezielende leiding van den voorzitter M. van Gorp, wisten enkele leden de toeschouwers on danks duisternis toch bezig te houden. Toen eindelijk hot licht opflitste >n met het programma aangevan gen worden. Na een kort openingswoord van den voorzitter bracht de signaal- aideehng twee nummers ten ge- hoore, waarna Excelsior zich pre senteerde met de vaundelparade en de Torgcruer-marsch. De revue „Vijftien jaar Excelsior" oogstte voel succ hetgeen wer kelijk verdiend genoemd kon wor den daar geen der spelers toonecl- ervaring had. De elfendans viel evenals de bloemenwals zeer in den smaak, terwijl ook het Duet A. Sprayt en J. de Beste met de -«veneens op tredende band een welverdiend applaus ontvingen. In de finale kon men het geheele corps nogmaals aanschouwen. Het was een seer geslaagde avond. VERGADERING Dinsdagavond hield do aid. Goes e.o. van den Prot. Chr. Bond van Spoorweg-en Tramwegpersoneel, welke aid. thans Sn leden telt. onder leiding van den heer I. Vreeke. een vergadering. Eerst werden de vereenigingszaken afge daan. Daarna sprak le heer A. de Lange, voorzitter van den Chr. Besturenbond over het onderwerp „Aan den Arbeid". Spr. wees op de taak van den Christen-arbeider individueel en op die van de Chr. vakorganisatie ln hot algemeen in dezen tijd. waarin d -- sociale en economische moeilijkheden zoo groot zijn. Feestavond Maandagavond gaf de buurt- vereen. Zuidvlietstraat 'n feest avond in Slot Ostende. De voorz. opende dezen avond met een welkomstwoord, waar na hij het verdere programma ter afwerking overgaf aan den conferencier, dhr. De Koning. Op dezen feestavond werden door meerdere buurtbewoners enkele aardige nummers ten beste gegeven afgewisseld door muziek van „The Jolly Boys". Tijdens de pauze werden di verse versnaperingen en con sumpties aangeboden en wer den mooie prijzen verloot. Na afwerking van het pro gramma werd deze volkomen geslaagde avond besloten met enkele dansnummers. De AMBTENARENBOND onderafdeellu^- Noord- Zuid-Beveland van den Nederland- schen Bond van gemeenteambte naren kwam in Hotel Centraal bij een. De wnd. voorzitter, de heer Goetheer opende Te bijeenkomst Tot lid van het bestuur u als voor zitter werd gekozen ln de vacature van den heer J. Bierens, de heer I C„ Vogelaar, burg -meester, van Baarland. Aan de jonge ambtenaren werd gelegenheid gegeven hun practijk- moeilijkheden in de vergadering te brengen. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Het ligt ln de bedoeling oei- in de volgendo vergaderingen de schillende practijkmoeiüjkheden te behandelen. Ongeluk De schilder H. stond op de Groote Kade op een ladder te werken, welke hjj te kort ge plaatst had bij een aldaar ge parkeerde auto. Toen de auto wegreed, nam hij den ladder mee, met als gevolg, dat de schilder 5 tot 6 m. naar bene den viel. Dr. Bruinzeel verleende eer ste hulp. Het ongeluk liep voor den betrokkene nog vrij goed af. Hij liep slechts enkele lich te verwondingen op. Tentoonstelling Z. V. U. Yan 16 tot 29 Maart organi seert de 2. V. U. ln het ge bouw der C. J. M. V., Lange Singelstraat, een tentoonstel ling van teekeningen en gra fiek door den Veerschen kun stenaar Dirk van Gelder. Dhr. Van Gelder heeft voor deze gelegenheid een groote collectie uit zijn werk bijeen- gebracht, zoodat de bezoekers een zeldzame gelegenheid ge boden wordt om het voornaam ste werk vandeze belangrijke figuur uit de wereld der mo derne grafiek bijeen te zien. Vrijdag 22 Maart houdt dhr. Van Gelder een causerie over: ..Oorsprong, taal en techniek der grafische kunst". Vooral ook, omdat de kun stenaar dien avond zijn hoor ders wil laten kennis maken met de materialen, welke in de grafische kunst gehruikt worden, belooft deze voordracht zeer leerzaam te worden. Mlddenstandsontwikkeling Maandagavond hield dhr. M. J. Ackershoff, secr. Centraal bureau van het instituut voor middenstandsontwikkeling, een lezing voor algemeen midden standsorganisatie, afd. Middel burg. Spr. deflneerde den handel drijvende middenstanders als winkelier of ambachtsman met eigen zaak en voor eigen reke ning. Door de vrije concurrentie verdwijnt spoedig de ei9ch van vakbekwaamheid. De middenstand paste zich niet aan de maatschappelijke ontwikkeling, aan. Ruim 20.000 zaken worden bediend door 2 millioen perso nen. Het gezamenlijke kapitaal van den middenstand is groo- ter dan de geïnvesteerde som men van het groothedrijf. De middenstander organi seerde zich te laat. Organisa tie is absoluut noodig. Spr. schetste de onmisbare positie, die de middenstand in het maatschappelijk leven In neemt. De vestigingswet voor het kleinbedrijf die in 1937 werd ingevoerd, bracht den midden stand op een hooger peil. Het voorontwerp wet bedrijf schaopen is voor den midden stander onaanvaardbaar. Verticale IndeeJlng der be drijven werkt voor den midden stand remmend BENOEMING Bij beschikking van den Minister van Landbouw, VlsscherlJ en Voed selvoorziening van 9 Maart 1946 is Mr. P. van Empel, rechter in de arrondissementsrechtbank te Middel burg, benoemd tot plaatsvervangend tuchtrechter over de voedselvoor ziening hi het arrondissement Mid delburg. CABARET Het cabaret-ensemble van Glel de Boer gaf Dinsdagavond in de schouwburg een keurige uitvoering. Wat geboden werd stond op een goed peil en het k te hopen, dat Middelburg meer zulke avonden krijgt. Z.V.U. Naar het bestuur der Zeeuwsche Volks-Unb'orsiteit mededeelt, zullen in Middelburg enkele leerkringon gevormcj worden met jirculeerentle portefeuilles, één op economisch gebied en één van gemengden In houd (literatuur, beeldende kunst en muziek). BEZOEK Dr. ifAN THIEL Dezer dagen bezoekt Dr. van ThJel van het bacterid giBCh insfi- tuut te Leiden onze stad om zich op de hoogte te stellen van de malaria-epidemie, die zich gedu rende de oorlogsjaren hier voor deed. Dr van Thiel us zeer be vredigd over den huldigen toestand, stcmd. Vergadering De oudervereen. der R. H. B. S. vergaderde gisteravond in het C. J. M. V. gebouw. De voorz., dhr. Ir. B. B. Louis, opende en las het huishoudelijk reglement, dat door allen werd goedgekeurd. Hierna volgde 'n voordracht van dhr. Vis over het onder werp: „Beroepskeuze tusschen de A- en B-afdeellngen". Dhr. Smals hield hierna een causerie over Beeldende Kunst aan de hand van lichtbeelden. Op zeer interessante wijze be sprak hij verschillende stijlen van verschillende beroemde ca thedral en. Het plan is om voor de leer lingen, die thuis niet in de ge legenheid zijn hun lessen te maken, een lokaal beschikbaar te stellen. De directeur van de R. H. B. S. merkte nog op, dat een drietal leerlingen dezen zomer En el and gaan bezoeken. Deze nuttige avond was goed bezocht. Gezellige avond Voor de buurtvereenigingen Van Dishoekstraat en Omge ving was Dinsdagavond een ge zellige avond georganiseerd in de Pionierhall, die buitenge woon druk bezócht was. De voorz., dhr. H. Schot, opende den avond, waarna over geschakeld werd op het pro gramma, dat voor een deel in handen was van het „Zeamea". Ook een club jongens uit Leiden verzorgde een deel van het urogram. De verschillende liedjes en schetsen vielen bff het publiek bijzonder in den smaak. Het was' een aangename avond, waarin ook een verlo ting niet ontbrak en die werd besloten met een bal. Lezing Dinsdagavond vond in het Concertgebouw 'n lezing plaats die gehouden werd door C. J. M. v. d. Hidde, secretaris van L. Smit en Co.'s sleepdiensten voor de Mij. tot Nut van 't Al gemeen. Zijn onderwerp was getiteld: .Bergers". De avond werd geopend door dhr. W. H. v. Allen, waarna direct de interessante lezing plaats vond. Alles wat met bergers en berging samenhangt werd op duidelijke wïize uitgelegd, ter wijl het nog toe o-piicht werd door lantaarnplaaties. Ook de verzekerlngskwesies werden aangeroerd. Door storing in het lichtnet begon de avond zeker wel een ha?f uur te Iaat, wat vermoe delijk ten gevolge had, dat er betrekkelijk weinig bezoek was voor deze zeer belangwekken de rede.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4