VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND DE BETERE WEG Britten waarschuwen voor het laatst EEN El DE NIEUWE BONNEN HET WEER Dondwdag 14 Maart 1946 NUMMER UI te MABsaasto AJg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakket. Redactie en Admin.: Goe», Beestenmarkt Tel. £*63. Giroanmmer 4HTO7 Het plan Churchill om door een militaire alliantie van de twee groote Angelsaksische mogendheden een soort even wicht te bewerkstelligen tegen over de Sovjetmacht, is wel van de baan. De Ver. Staten gaan er niet op in, wat zeer begrij pelijk is. Het is veel meer in hun belang, goede nabuurbe trekkingen met Rusland te on derhouden, wiensbelangen pa rallel loopen met de Ameri- kaansche, terwijl er eigenlijk geen punten van botsing zijn. dan een federatie aan te gaan met het Britsche imperium, dat noodgedwongen bezig is allerlei posities in de wereld te liquidee ren, omdat zijn militaire macht niet meer toereikend is, en om dat de ontwaakte volkeren zelf standigheid begeeren, wat niet meer kan worden tegengehou den. Hiervoor behoeft de Sovjet- Unie' dus geen vrees te koeste ren. Een stem vandaar zei al, dat Churchill kwam aandragen met dezelfde theorieën die hij na den eersten wereldoorlog had Verkondigd. Ook toen was zijn'plan mislukt. Hitler had het nagebootst, eveneens zon der resultaat. gedachte aan verhietigiT t der Unie kan nu wel definibegraven wor den. Daar gelooft toch geen mensch meer aan. Veel méér verheugend is, wat de voorzitter van het Hooger huis in Londen tijdens de dezer dagen gehouden debat'.en ver klaarde „Ik ben altijd van meenins geweest, datvriendschap tü's- schen Groot Brittannië en Frankrijk voor Europa van het grootste belang is. De heer Gouin heeft op 29 Januari het plan geopperd, dat de Fransche regeering moest streven naar het tot stand brengen van een triple alliantie tusschen Groot Brittannië, Frankrijk en de Sovjet Unie. Zijner Majesteits regeering heeft haar instem ming met die verklaring be tuigd, en zij zal, ofschoon een formeel verdrag geen praktisch voordeel zou brengen, de zaak zeker In overweging nemen". Wat Loo Jowitt hier zoo een voudig weg verklaarde, heeft belangrijke consequenties, die eerst langzamerhand aan den dag zullen treden, als in deze richting wordt doorgewerkt. •Het Fransche blad „Franc Tireur" noemt deze verklaring het sluiten van den driehoek, waarvan twee zijden reeds be staan. En dit is inderdaad zoo Het contact tusschen Frank rijk en Engeland is sedert het begin van den oorlog al intie mer geworden, en heeft de moeilijke periode De Gaulle ze gevierend overleefd. En de toenadering tusschen Frankrijk en Rusland neemt zienderoogen toe, sinds De Gaulle Is afgetreden. Na een reis van Thorez naar Moskou kon deze beloven, dat de Sov jet Unie een half millioen ton graan zou zenden, om het te kort in Frankrijk te dekken. En het protest van de Frar- schen tegen Franco's regime bij de U. N. O. ingediend, wordt door Rusland gesteund. Wat zou natuurlijker zijn. dan dat deze drie groom1 e Eu- rooeesche mogendheden, die alle drie In democratische rich ting willen sturen, samenwer ken in foed vertrouwen, om alle fascistische strevingen voorgoed uit te bannen, en een Nederlandsch Irtdie DOOR de R.A.F. zQn tusschen Bandoeng en Soekaboe- mi pamfletten uitgeworpen met de volgende laatste waarschuwing: „Op een convooi, dat levensmiddelen en andere goederen voor het Britsche leger en de. uit Japansche kampen bevrij de geallieerden aanvoert, worden sinds Zaterdag tusschen Bandoeng en Soekaboemi aanvallen gedaan. Uit de wijze, waarop deze aanvallen worden uitgevoerd, blijkt duidelijk dat zij vooraf beraamd en zorgvuldig voorbereid zijn. Een aantal Britten en Britsch-Indiërs verloor het leven en de reis van het convooi is vertraagd.Wij raden ieder, die niet deel neemt aan den tegenstand, aan zoover mogelijk van den hoofdweg verwijderd bljjven en zjj, die doorgaan met tegenweer bieden, doen dat op eigen risico, daar wij vastbe sloten zijn tanks, vliegtuigen, artillerie en andere wapens te gebruiken, indien de tegenstand niet onmiddellijk wordt gestaakt. Dit is dé laatste waarschuwing." Besprekingen begonnen De besprekingen tusschen Dr. van Mook en SJahrir zijn gis teren te 17 uur IS plaatsel'jken tijdin Batavia ten huize vari Sir Archibald Clark Kerr oe- gonneiv Behaiye Dr. v. Mook SJahrir en Sir Archibald sva- ■ren ook kolonel Abdoelkadir, Graaf van Byiandt en de Brit sche luit.-koL van der *»ost aanwezig. Nadat Sjahrir en zijn secreta rissen als laatste gekomen wa ren, nam de conferentie on middellijk een aanvang. In. de periode van 17 tot 31 Maart zal voor de leeftijdsgroep toven 20 jaar een bon worden aangewezen voor een versch ei. Aangezien de productie van ver- sche eieren eerst langzaam op gang komt en de bevoorrading dus eenige moeilijkheden kan ondervinden, zullen de detaillis ten niet altijd terstond kunnen afleveren. Botsing met terroristen op Celebes Zaterdag heeft er een botsing plaats gehad tusschen een p- trouille Nederlandsch-Inüische po iitie en drie- vierhonderd met artillerie en' machinegeweren be wapende terroristen bij een ri vierovergang- ih de buurt van Palombankeng in Z. O. Makas sar. Tijdens dit gevecht telde men 16 dooden aan de;'zijde der terro risten, doch h'et is-mogelijk-, dat er meer dooden vieien. De politie leed geen verliezen. Na het inval len van de duisternis hebben de terroristen een kleinen aanval ge daan op een politic -he, 2onder echter verliezen toe uO brengen. Voor den oorlog stond dit ge bied bekend om de roovers. die na den oorlog hun activiteit ten deele onder den dekmantel van nationalisme voortzetten. Volgens de rapportën worden de benden georganiseerd doof Japanneezen. Massagraf op Borneo ondekt Officieel wordt bekend gemaakt dat eind vorige maand langs de rivier Koetei, tusschen Semarin- da en Tengarang. een massagraf is ontdekt met de lijken van on geveer 150 Javanen (mannen, vrou wen en kinderen). Van de mees te slachtoffers was de schedel in geslagen. Dit is het derde Indo nesische massagraf, dat ln dit ge bied gevonden is. De slachtoffers waren Javanen, die door de Ja panneezen van huis waren ge sleept voor dwangarbeid in de mijnen op Borneo. Er verblijven nog 2000 Javanen, die voor dezen Europeesche eenheid voor te be reiden, die welvaart voor allen zou kunnen brengen? De eerste bestuurders van de ze drie landen zijn geestver wanten. Attlee en Bevin passen heel goed bij Gouin en Auriol, ter wijl Stalin en Molotof den drie bond compleet zullen maken. Voor Amerika rijst hier geen gevaar. De U. S. A. wil niets liever dan een voor goed ge pacificeerd Europa. Alleen al uit het oogpunt van business is dit zoo. Om van rnc-er ideëele motieven nog maar te zwijgen. En zou hier niet een conse quentie kunnen liggen voor Ne derland en België? Als de verkiezingen tenminste hier ons ministerie handhaven. Drees en Schermerhorn zouden zich wel thuis voelen in dit ge zelschap. Voor België hangt alles ei van af, of Spaak en Van Acker zich zullen kunnen handhaven. Maar dit is een aüder chapiter. Red. dwangarbeid zijn gedeporteerd, in Oost-Borneo. Tan Malakka onivoerd De vooraanstaande leider de communisten, Tan Malakka >s door tegenstanders onder de na tionalisten aan den vooravond van de onlangs te Djokjakarta en Socrakafta gehouden besprekin gen Van Indonesische partijleiders ontvoerd. Hiermede is het raadsel opgelost van zijn' afwezigheid op de ver gaderingen, welke partijleiders en K.N.I.P. met het vroegere kabi net van SJahrir in deze v-_oe ste den gehouden hebben. Men vermoedt, dat 1c. i- \an de Pesindo (Indonesische Socialisti sche Jeugdbeweging) bij de ent- voering betrokken zijn. Volgens zeer betrouwbare be richten Is de ontvoering nabij ICroj'a tusschen Poerwokerto (West-midden Java) en Djokja karta- geschied: De afwezigheid van Tan Malakka te Djokjakarta en Soerakarta heeft aanzienlijke opschudding onder de verschillen de nationalistische groepen ver oorzaakt, daar het „Volksfront' dè meeste crltlek had doen höo- ren over het vroegere kabinet. Gemeenschappelijk Communique Te Batavia ls een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven, waarin over de 'besprekingen van gistermiddag het volgende ge zegd wordt: „Formeele onderhandelingen tus schen de Nederlandsche delegatie, gepresideerd door Dr. van Mook, en di Indonesische delegatie, ge presideerd door Sjahrir, zijn gis termiddag onder voorzitterschap van Sir Archibald Clark Kerr be gonnen. De besprekingen, die zijn inge leid door een nuttige uitwisseling van standpunten, zullen in den loop van de eerstvolgende li.i.-en worden voortgezet.. Zeemail naar Indie Het s.s. Johan de Witt zal om streeks 18 Maart a.s. van Amster dam naar Indië vertrekken. Niet aangeteekende drukwerken zooals b.v. couranten, tijdschriften t.e.m. 2 kg. en afzonderlijk te ver zenden boeken t.e.m. 3 kg. kun nen met deze schepen naar Ned. Indië worden verzonden. De postkantoren verstrekken in lichtingen over de plaatsen. Tijdi ge ter post bezorging wordt aan bevolen daar de juiste vertrekda gen nog onzeker zijn. Tevens kunnen voor, in het Verre Oosten gelegerde militairen, a! dan niet aangeteekende drukwer ken met deze schepen worden meegegeven. DE AUTO'S VOOR ARTSEN De afdeeling Nijmegen en om streken van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Geneeskunst heeft een mo tie gericht tot den minister van Handel en Nijverheid, ir. Vos. waarin zij op komt tegen de me- dedeeling dat uit Amerika geen artsen-auto's zullen worden ge- importeerd! omdat 80°/o van de artsen reeds voorzien waren. Dit cijfer klopt in geen geval voor het zwaar getroffen gebiea van Nijmegen. Van de 150 artsen hebben er 120 een auto noodii en er zijn hier pas 12 nieuwe auto's aangevoerd. Thans zijn er nog 108 artsen die niet kun nen rijden of gebruik moeten maken van een totaal versleten wagen. Extra bon voor aardappelen Op bon 0.27 aardappelen zullen t. n m. 16 Maart 2 k.g. aardappelen erkrijgbaar zijn. België helpt ons alweer Blijkens een mecedeeling van het Belgisch' tde Kruis, is de steun d ,gië aan Neder land verleent en die thans voor al tot uiting komt in de gast vrijheid, aan Nederlandsche kin deren in Belgische huisgezinnen door een nieuwè daad- van soli dariteit nog eens geaccentueerd. Het Nationaal Comité voor Hulp aan Nederland heeft na melijk een groote zending bedde goed egezonden aan het her- :telHngsoord. dat gevestigd is in ie Kon'.':1 ijk Paleis Het Loo, da' ioc de Koningin ter be set :kkin. werd ge?'-' van per sonen riie zich onderscheiden hebben in de verzetsbeweging, alsmede van de gnrepatrieerden uit Nederlandsch-Indië. Oproeping in werkelijken dienst De minister van Orrlog, mi'. J. Meynen, zal a.s. Vrijdagavond 0 uur voor de radio spreken over „Een woord tot onze reserve-offi cieren en -onderofficieren over hun verplichte oproeping in wer kelijken dienst". TRIBUNAAL GOES J. M. Vermaire, landbou wersknecht te Nieuwdorp, werd in 1941 lid van de N. S. B.. Hij was ook W. A. man en be trokken bij de relletjes in Goes. Verd. verklaart, dat hij nie mand kwaad deed. Een g-etuigB meende, dat verd. door „onlogisch denken" tot zij'^ N. S. B.-schap is komen. E. Rottier uit Borssele werd in 1941 „onder pressie van haar man" lid van de N. S. B. Mr. Vlaming merkte op, dat zij toch nog al sympathie had voor de beweging. Zoo was er in het dossier een foto, waar verd. gearmd met Mussert was gekiekt. De voorzitter vroeg, of ze dit óók onder pressie van haar man had gedaan! „Je hebt een fraaie houding aangenomen", vond hij. W. Mieras, fabrieksarbeid^^ uit Wolf aartsdijk, werd volgens de dagvaarding in 1944 sym- nathiseerend lid van het N. A. F. en van den N. V. D. C. M. Overbeeke uit Baar land werd in 1943 lid van de Volksdienst. Zij had omgang met N. S. B.-ers en ontving re gelmatig bezoek van Duitsche militairen. Ch. Verschuure uit 's-Heer Hendrikskinderen werd in 1941 symnathiseerend lid van de N. S. B. In 1.942 trad zij toe tot den N. V. D. Zij had openli*: omgang mee Duitschers en ont ving N. S. B.-ers in huis. UITSPRAKEN J. K. van Espen, fruitkweeker ui' V/aarde, 1 maand inierneering Vb curd verklaring tot i 1000. M. Col-, Jmdbouwersknecht, ui Nieuwe Bonnen 17 tot 30 Maart 1946. Bonkaarten KA, KB. KC 604 119-125 Alg. 800 gr. brood. 126 200 gr. bloem. 127 400 gr. suiker. 128 125 gr. boter. 129 250 gr. margarine. 180 125 gr. margarine. 131 100 gr. kaas. A 31 reserve 1 ei. B £1 reserve 800 gr. brood. D 32 2 kg. aardappelen. Bonkaarten LA. LB en LC 604. 091, 092, 093 vleesch 100 gr. vleesch. 087 aardappelen, 2 kg. aard. A 14 melk ll/i liter melk. B 19, C 19 melk 3 liter meik. Bonkaarten KD en KE 604 619 en 620 Algemeen 800 gr brood. 621 200 gr. bloem. 622 500 gr. suiker. 823 250 gr. boter. 624 125 gr. margarine. 625 100 gr. kaas. D ol en D 32 reserve 400 gr. brood. E 31 reserve 500 gr. rijst oi kindermeel. L onlcaarten LD en LE 604 591, 952 en 593 vleesch 100 gr. Geeseh. 5G aardappelen 1 kg. aard. D 19 en E 19 melk 6 1. melk. Tabakskaarten enz. T 19 2 rants, tabaksartikeien -,geen import). V 19 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 19 2 rants, tabaksartikeien (geen import). Toelichting. De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Maart a.s. Bon 32 is geldig tot en met Zaterdag. 30 Maart a.s. In de week van 24 t.m. 30 Maart zal geen bon voor deze groep afzonderlijk worden aangewezen. Voor de week van 24 t.m. 30 Maart zullen de bon nen worden aangewezen vooi melk, aardappelen, jam. thee, tabak, versnaperingen, en luci fers. Bovengenoemde bonrfen kunnen reeds op 15 Maart a.s. worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch melk en aardappelen waarop van Maandag 13 Rlaart mag wor den afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft ma gere of 20+ kaas en voor -de helft volvette of 40- kaas (waar onder begrepen buitenlandsche kaas) worden geleverd. Bij deel neming aan de maaltijden van de Centrale Keuken moeten al daar de bonnen 0.91 of 591 voor vleesch en 0.87 aardappelen voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 24 tot i- met 30 Maart moeten bij de Centrale Keuken worden ingeleverd de bonnen 092 of 592 vleesch, als mede voor die week aan te wij zen aardappelen bonnen. Kruiningen, 1 maand interneering. Verbeurdverklaring tot i 500. A. Saaman uit Wolphaartsdijk, 1 maand interneering. De laatste drie personen werden ontzei uit de rechten. S. Westveer, landarbeider, uit Nisse. Onderzoek wordt hervat. I. A. Koeman, Iruitkweekersknecht, uit Kloetinge, 5 jaar interneering. Ontzetting uit de rechten. I. de Puit, uit Kloetinge. Ont zetting uit de rechten. Geldig tot Donderdagavond. Meest nevelig of zwaar be wolkt weer. Geen neerslag van beteekenis. Aanvankelijk krach tige, later iets afnemende Oos telijke wind: Overigens zelfde temperatuur. Zon onder 1841, op 6.56. Maan op 14.38, onder 6.07. Volle Maan 17 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1