YRIJE STEMMEN TRIBUNAAL MIDDELBURG DAGBLAD VOOR ZEELAND Politieke activiteit te Batavia Dinsdag 12 Maart 1946 NUMMER 411 It JAABOANQ Al«. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerzna. Hooidredaoteu r: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. TeL 216S. Gironummer 41Ü3W Vruchtbaar Contact Vele wenschen naar voren gebracht Vorige week hebben een aan tal Kamerleden, op ultnoodi- ging van de Stichting „Nieuw Walcheren", Zeeland bezocht. Elders in dit blad kan men lezen, dat de Stichting voor ons, Zeeuwen, een mooi resul taat gehoekt heeft ten aanzien van de treinverbinding Zeeland- Holland. Dat een aantal volksverte genwoordigers ons gewest be zocht heeft, kan eveneens tot vreugde stemmen. Want beter dan cijfers en ge tallen dit kunnen, kan het on middellijk aanschouwen bij on ze Kamerleden beter inzicht brengen in Z land's nooden en wenschen. Deze laatste zijn door ver schillende ter zake kundige personen naar voren gebracht en uit de gevoerde gedachten- wisselingen blijkt wel, dat er bij de volksvertegenwoordigers een levendige interesse voor on ze problemen bestaat. Het bezoek kan er toe bijge dragen hebben, deze interesse te activeeren en te stimuleeren Het gezelschao van Kamer leden bestond uit: den nresident der Tweede Kamer. Mr. J. R. H. van Schaik en de leden v. d. Burg. Dirmaer van Twist Dinker, de Groot. Ties. De Rui ter, Van Sleen, Mei. Te-ndeloo, Van der Weyden. De Wilde Freule Witte waal van Stoet wegen en de griffier der. Kamer Mr. Schepel. Op 6 Maart werd een bezoek gebracht aan Schouwen Duiveland. Dhr Gerritsen, voorz. van de stichting „Schoduw" bracht en kele wenschen der eilandbewo ners naar voren. Hij gaf uiting aan het verlangen naar een guede verbinding tusschen Zij- pe en Anna Jacobs,, door mid del van een veerboot met kop- lading. De stichting van een lyceum en het herstel van de rijkskweekschool in Zierikzee achtte hrj zeer gewenscht. Aan het schromelijk tekort aan leer krachten kan wellicht tegemoet worden gekomen door ïn'rek king van den standu'aaUaftrek De voorzitter van den kring Schouwen en Duiveland van de Zeeuwsche Landbouw Mij., dhr. H. C. van der Sanüen m'eende. dat het voor den boerenstand van groot belarg is, d.at de pon- Nederlandsch Indie HET eerste contingent Britsch-Ind. soldaten, dat van -Ja va zal worden teruggetrokken zal naar men verwacht binnen een paar £agen Soerabaja verlaten. Het vervoer zal geschieden op de schepen, welke 3000 Nederl. soldaten na. i Batavia brachten. Volgens havenautoriteiten zijn gis teren 300 Britscb-Indiërs, 200 Nederlandsche mariniers en meer dan 100 Britsche soldaten van Batavia naar Soerabaja vervoerd. De Nederlandsche en Britsche detachementen zullen te Soerabaja ontscheept worden. De Britsch-Indiërs zuilen echter met nog eenige honderden soldaten uit Soe rabaja naar Britsch-Indië terugkeeren. Batavia Nadat de militaire politie van nacht strenge maatregelen ge troffen had om het centrum van Batavia te beschermen, bracht de ochtend van heden groote politieke activiteit. Dr. van Mook heeft in zijn pa leis sir Archibald, de generaals sir Miles Dempsey. sir Manta- gue Stopford en Spoor en vice- Admiraal Pinke voor een lang durige conferentie ontvangen. Gisteren en hedenochtend zijn tusschen sir Miles Dempsey en sir Montague Stopford uitge breide besprekingen gevoerd over het vertrek van de Brit sche troepen.. Dit vertrek zal met den grootsten spoed worden georganiseerd. Sjahrir zal sir Archibald later in den middag ontmoeten en er schijnt de mogelijkheid te be staan. dat Sjahrir en Dr. van Mook heden een informeel on- de-houd zul1 en hebben. Men venvacht, dat i eerstvolgende weken alle Neder landsche troepen, die zich thans in Malakka bevinden, geleide- lijk naar Nederlaridsch-Indië zullen worden overgebracht doch het zal vermoedelijk meer dan een maand duren, voor de ze zaak haar beslag zal hebben gekregen. Verlaat protest Het merkwaardiger wijze uit- Nieuwe Belgische Regeeriag De heer Spaak is geslaagd >n het vormen van een kabinet. Hier volgt de samenstelling van de re geering: Eerste-mlnister en minister van Buitenlandsche ZaJcen de heer Spaak (Soc.); Binnenlandsche Zaken: Ghr. M. Joseph Merlot (Soc.). Arbeid en Sociale Voorzorg: Leon Elle Troclet (Soc.). Justitie: Henri Rolin (Soc.) Oorlogsschade en Oorlogsgetrof fenen: Pierre Ermeylen (Soc.). Economische Zaken: De Smaele. Openbare Werken: Rongvaux (Soc.). Verkeer: Rongvaux (Soc.). Ravitailleering: Meons de Fer- nig. Financiën: De Voghel. Koloniën: Anseele (Soc.) indien hij ■dt. gestelde protest tegen de lan ding van Nederlandsch- troe pen werd hedenochtend a.-n Gen. Stopford overL ■■.dig.-met de Nederla usche en Het protest was door c jahrir i ""e6rde troepen haar taak onderteekend. Een afdeeling Amboneesche veldpolitie, voor het meeren- deel bestaande uit ex-krijgsge- vangenen, die zich jarenlang de menschonwaardige behandeling der Japanners noest laten welgevallen, is nind en zal veldra Schouder aan schouder tot handhaving van de orde aan vangen. GOEIE BEIS! 1 Maart, hup daar gaat ie weer naar België. Ja, da's te zeggen, as je frankies hebt dan. En die krijg je niet offi cieel, officieus wel op de „black market". Je betaalt wat meer en je riskeert zooiets als Veen- huizen, maar dat neem je maar op den koop toe voor een trip naar 't patate frites land. 't Kan weer en dus gaan we weer. Goeie reis, naar België, en retour. CHEERIO. ton in Zierikzee hersteld wordt, waardoor de verbinding met Goes verbeter 1 zal worden. Verder besprak hij het vraag ;tuk der schadevergoeding en zeide. onder groote instemming der aanwezigen, dat de boe ren hun geld ra de eerste plaats loodig hebben voor het herstel van hun grond. Ir. C. W. C. van Beekom, Rijks] andbouwconsu lont voor Noord ZeeT-^d besprak den op houw van landbouw. Een aanzienlijke aanvoer van gips is een vereischte voor structuurherstel van den bodem Verblijdend is, dat de boeren unamiem de hun verstrekte teeltvoorschriften opvolgen. Na een gedeelte van Schou wen en Duiveland bezichtigd te hebben, zette het gezelschap de reis voort naar Walcheren. De heer J. L. Verhagen zette het doel van de stichting „Nieuw Walcheren" uiteen. n,l, het her stel en de bevordering van Wal- iheren's welvaart. Ir. A. Rothuizen gaf een his torisch overzicht van den we deropbouw op Walcheren. By Kon. Besl. werd deze departe mentaal gemaakt en op 7 Mei kwam het college van Com missarissen voor den wederop bouw tot stand, dat zeer vér strekkende bevoegdheden kreeg Uit de getroffen gebieden hebben geen leden in dit col lege zitting. Hoewel de woningwet niet buiten werking is getreden, wordt hij genegeerd. Het Ih,n. Besluit heeft veel bezwaren. Provincie en gemeente hebben geen deel aan den wederop bouw. Spr. eindigde met het geven van voorbeelden van for malisme en bureaucratie. Ver volgens voerde dhr. G. H. Luy- endijk het woord over de basis der oorlogsschadevergoeding. De wettelijke regeling hier van was voor Walcheren een zeer groote deceptie. De eenige juiste norm is de schade die Sjahrir Sprak hierin van de Nederlandsche „invasie", weike een schending van de Indone sische souvereiniteit beteekent en een ongunstige invloed op verdere ontwikkeling zou hebben. Muiterij in de Minahassa geëindigd Uit gezaghebbende bron ver neemt men, dat de muiterij in de Minahassa geëindigd is. D« leiders van den opstand' bevin den zich aan boord van de „Piet Hein", die een aideeling ian- dingstroepen aan iand heeit ge zet. Overal in de Minahassa waait weder de Nederlandsche vlag. De radio-verbinding is her Sieiü. Lembang bezet Lembang, ten noorden van Banuoeng, is door de 4aste Britsch-Indische brigade onder de bescherming van twee Thun derbolts, beiet. Algezien van ge ring verzet rn het gebied van Tjinideung, dat spoedig bedwon gen was, werd geen schot ge- iost. De stad was verlaten door de Tri en alle republikeins che ambtenaren. Ook het grootste deel der bevolking, dat daartoe aoor bedreigingen gedwongen was, had de stad verlaten. Ned. troepen te Semarang Blijkens het oflicieele com muniqué is het tweede bataijon van het 13de regiment infante rie van het Nederlandsche leger in Semarang aangekomen. Ten oosten van Semarang zijn Khaki gekleede Indonesiërs, van wie men niet wist. tot welke groepeering zij behoorën, door artillerie beschoten. Bij Soerabaja vindt een ope ratie voortgang om het gebied tusschen Gedangan, Tambak en Waroe te zuiveren. Men onder vond hier licht verzet van ar tillerie. Het te Padang uitgevaardigde verbod om zich tusschen be paalde uren buiten te begeven Ingetrokken. De SpaanscVie kwestie De Vereenigde Staten weige- ïen de Spaansche kwestie voor oen Veiligheidsraad te brengen. Deze beslissing werd vandaag aan de Frarische regeering mee gedeeld in een nota, die door Jefferson Caffery, den ambassa deur vai, de Ver. Staten te Pa- ïijs werd overhandigd aan Ge orges Bidault, .den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. Parlementaire Commissie Vertrekt Zaterdag Het vertrek der pari em en- j taire commissie naar Neder- j landsch Indië dat oorspron kelijk was vastges.cld op heden, is nader bepaald op i Zaterdag 16 Maart. Drie portefeuilles: Landsverde diging, Volksgezondheid en Land bouw, hebben nog geen titularis. De regeering zal op 19 Maart voor de Kamers komen. Verbetering verbinding ZEELAND-HOLLAND Dank aan de Stichting „Nieuw Walcheren" Dank zij het werk van de stichting „Nieuw Walcheren" heeft Zeeland thans een betere treinverbinding gekregen met Holland. De stichting heeft richtlijnen opgesteld, die onder de huidige omstandigheden het beste wa ren voor onze provincie, en zij heeft het mooie succes mogen boeken, dat de N. S. zich hier aan gehouden heeft. Met ingang van gisteren, Maandag 11 Maart, geeft de sneltrein van 3.30 vm. aanslui ting op de sneltrein Roosendaal Lage Zwaluwe. De aankomst te Rotterdam is thans om 11 uur v.m. Voor deze regeling kwam men eerst om 3 uur nm. te Rot terdam aan. Een groote verbetering dus. Onze provincie mag zich ge lukkig prijzen een stichting „Nieuw Walcheren- te bezitten, die zoo voor de belangen van de Zeeuwsche bevolking op de bres staat. inderdaad geleden is. Het be grip verkoopwaarde is onjuist. De schade moet loyaal omge slagen worden over heel de Nederlandsche bevolking. HERS1EL WEG- EN ERFBtPLANTIlsG Walcheren zal weer in zijn oude glorie herrijzen. Zoo zul len er 60.0U0 boomen en 2.5 millioen struiken aangevoerd worden voor uitbreiding van het boschareaal. Verder zullen voor Walche ren nog 1.550.000 boomen noo- dig zijn. Het Tribunaal te Middelburg behandelde in de zitting van Vrijdag j.l. de volgende zaken: Pieternella M. Rijk, zonder beroep, te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat zij van '41 tot 1943 omging en samenleef de met een Duitsch militair., den S. S. Haupfcsturmführer Streich. Voor een kind van de zen Streich had zij van Jiet N. V. bureau in Middelburg f 6000 ontvangen. Ook zou zij werkzaar znn geweest op de Hausrat Eiius- sung te Amsterdam, waai haar werk voornamelijk bestond uit het alphabetisch rangschikken van een kaartssteem van Jood- sche families en van clezo men- schen in beslag genomen goe deren Haar verd. Mr. Anno Belle beschreef beseh. als een meisjt met meegaand zacht' karakter, wier omgang met Streich als een lief desaffaire was te be schouwen. Zij was ouontwik- kelu en zich niet bewust waar uit haar werk in Amsterdam eigenlijk bestond. Toen zij had bemerkt wat zij deed, had zo ontslag genomen; var. bewuste Jodenvervolging was Jan ook by haar geen sprake. Jan de Ridder, timmerman te Middelburg, zou op een avond in Januari 1941, toen een groep je spitters al zingend door de Langedelft in Middelburg liep, op deze menschen zijr; toege- stapt met de woorden- „Weten jullie wel, dat je geer. liedjes mogen zingen ui groepsver band Ik ben van de Gestapo". En toen de agent van politie Kouw zich met het geval be moeide, kreeg deze te hooren: „Ik ben van de Gestapo en ie hoeft niet naar mrjn persoons bewijs te vragen, want ik ben Rijks-Duitscher", waarop ue agent zijn gummistok nad ge trokken en een flinke klap had uitgedeeld. De Ridder en zijn kameraad waren coen spoedig vertrokken, maar kwamen te rug met twee Duuschers. Besch. ontkende deze feiten niet, evenmin dat hij 4 weken in een weer sportkamp van de S.S. was geweest. Zijn verd. Mr. A. H. Kuipers kon het voorval in de Lange Delft niet anders zien dan etn, ;ij het ook zeer misplaatste grap die uitgehaald was op initiatief van den metgezel van De Ridder en voor de oetrok- kenen in het geheel geen kwa de gevolgen heeft gehad. In verband met den jeugdi gen leeftijd van besch. en het feit, dat hij nooit vrijwillig voor de Duitschers had willen wer ken. bepleitte verd. uiterste clementie. HET WEER Geldig tot Dinsdagavond. Meest nevelig of zwaar be wolkt weer. Overwegend droog Matige Oostelijke wind. Wei nig verandering in tempera tuur. Volle Maan 17 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1