¥SIJE STEMMEN Z* DAGBLAD VOOR ZEELAND Onze iroepen landen te Batavia Troepenverschuivingen op Java N; sfrfsX' De laatste pliase in de droogmaking van Walcheren Maandag II Maart 1946 NUMMER 41» «e JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur; J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 8. Tel. 2163. Gironummer 410351 De laatste rustplaats onzer dooden Met eerbied treden we na der, ook waar geen eigen ver wanten begraven zijn op de plek die wij bezoeken. Ze is toch gewijd, die stille plek, om dat veel droeve harten er in gedachtenis verzonken, zich hebben neergebogen. Niet zij, die zijn heengegaan zijn te be- weenen. Want zij zijn overge gaan naar Hooger Leven. Doch tranen schreien we, omdat we ze nog zoozeer missen in ons dagelrjksche leven, en hunke ren naar verloren geliefden. Het is daarom dat ook de laatste rustplaats van hun stof felijk overschot met eerbied be jegend wordt, en wij rekenen het ons tot taak, om die plek behoorlijk te verzorger.. En de gemeenschap waakt over het onderhoud der kerkhoven, waar de graven der heengeganen zijn samengebracht. 'Over de goede zorgen die daartoe door de gemeente VIls- singen aan de begraafplaatsen zijn gewijd, werd ons uit die stad het volgende bericht: Toen geheel de omtrek van Vlissingen door zeewater werd overstroomd, werden ook de begraaf nlaatsen onder water gezet. En diensvolgens werden ze zeer gehavend. Nu alles weer droog is geko men, wordt de schade opgeno men en nieuwe voorzieningen worden getroffen. We gaan in het kort na, wat hier nu geschiedt. Het oudste kerkhof, dat te genover Bethesda, wordt sinds lang niet meer gebruikt. De enkele graven, die er nog zijn van bekende Vlisslngers, b.v. van Hobein. zullen een plaats je blijven houden in het daar weer aan te legden plantsoen. Voorts is er het kerkhof aan den Koudekerkschen weg, Vre dehof genaamd. Dit kerkhof is sinds twintig jaar gesloten. Doch de wet eischt een dertigiarige sluiting voordat de nlek een andere be stemming mag krfigen. Het water heeft er enorme schade aangericht- Verscheiden graven zrjn door bomtrechters vernield. Het moet dus wei tot plantsoen worden vervormd Ook hier blijven enkele bijzon- Nederlandsch Inde Soekarno keurt onderhandelingen goed ZATERDAGMORGEN zjjn negen Nederlandsche bataljons .in Batavia begonnen aan v/al te gaan. Naar verluidt, landden tegelijkertijd grootere eenheden in Semarang en Soerabaja. Men neemt aan, dat zi} de voorhoede vormen van een totale strijdmacht van 20.000 man, welke zich nog op zee bevindt of gereed staat om uit Malakka en nit andere deelen van Nederlandsch-Indië te vertrekken. AAR verluidt, is Soetan Sjahrir Zaterdag op de hoogte gesteld van de voorgenomen landingen van Nederland- sche troepen in Baiavia, Semarang en Soerabaja. Te vens is een Britsch verbindingsofficier met Indonesische ver tegenwoordigers uit Batavia1 naar Djokjakarta vertrokken era ir. Soekarno er van in kennis te stellen. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen om de vluchtelingen kampen tegen alle mogelijke tegenmaatregelen van Indone sische zijde te beschermen. Hoe de Indonesiërs op de feiten gereageerd hebben, is nog niet bekend, doch, naar verluidt, zullen de geallieerden uiterste pogingen in het. werk stellen om een volledige mislukking van de onderhandelingen, waar van men had verwacht, dat zji op zjjn minst genomen for- meele Nederlandsch-Indonesische besprekingen tot gevolg zouden hebben te voorkomen. Men verwacht, dat Sjahrir heden een verklaring zal afleggen en dat hjj misschien zal aftreden. Soekarno, die volgens be trouwbare gegevens onlangs heeft verklaard niet in staat te zyn de extremisten onder zjjn gezag te houden, zal mis schien eveneens z\jn positie moeilijk houdbaar achten. De Nederlandsche troepen, die ia een landingsvaartuig met een bemanning van mariniers geland zijn, droegen Engel- sche khaki-uniformen en dito uitrusting, doch Nederland sche veldmutsen. De Nederlandsche hoofdofficier, die de eerst aangekomen troepen begroette, was generaal-majoor Daubenton, Officier van Gezondheid. KORT GELEDEN is in regeeringskringen het besluit ge nomen, om alle Britsobe en Britsch-Indiscbe troepen terug te trekken en deze door Nederlandsche troepen te tVervangen. De aankomst Zaterdagmorgen van ongeveer 30ÖÓ Nederlandsche oorlogsvrijwilligers is de eerste stap in deste richting. HET WEER Geldig tot Maandagavond. Nog geen lente JCn den ochtend nevelig of mis tig weer. Overdag hier en daar wat zonneschijn bij een tem- peratuursstijging van enkele graden. Overigens temperatuur om het vriespunt. Zwakke wind. Zon onder 18.36, op 7.03 Maan op 11.19, onder 3.33 Volle Maan 17 Maart. ZE LEEREN HET NOOIT! Als je soms zou denken, dat het voorjaar was, dan heb ie het mis. En als je zou denken dat de bureaucratie het ooit zou lee- ren, dan heb je het eveneens mis! Krijg- ik warempel een brief je, dat ik me niet na eerste oproep voor militaire dienst heb gemeld voor het kader. Laat ie nou even fijn zijn; 'k ben nog nóóit in dienst ge weest Beterschap! CHEERIO. Een woordvoerder legde er den nadruk op, dat deze troepen niet alleen gekomen zijn, om Britsch-Indiërs, die uit Java zou dere graven intact, die zullen worden omringd door bloemen of hagen. Deze verandering Z8l velen bedroeven, maar de ver woesting is dusdanig, dat sr wel geen anderen weg zal kun nen worden bewandeld. De gemeente zal echter toe stemming verleenen, desge- wenscht graven over te plaat sen naar het Noorderkerkhof. Bovendien zal plantsoen-aanleg geen aantasting van de gra ven met zich brengen. Rest ons dus enkel voor nu en later alleen de Noorderbe graafplaats. Hieromtrent zijn nog geen vaste stekken gestoken. Wel staat vast, dat, als de graven van „Vredehof", de noodgraven in de stad, en de verschillende soldatengraven overgeplaatst zijn naar dit kerk hof, er hier geen plaats meer zal zijn voor verder begraven. Men zal dus uitzien naar een nieuwe plek. Deze zal in het verlengde ko men van de Noorderbegraaf plaats, en dus nog noordelijker liggen. Met den bouw van het dodenhuis je is daarop reeds ge rekend. Dit heeft vóór en ach ter denzelfden gevel. Ook in deze streek heeft het water verwoestingen aange richt; er zijn graven verzakt, bouten kruissn weggespoeld, waardoor de graven soms moei lijk zijn weer te vinden. Men is bezig om dit alles weer behoorlijk in orde te brengen, zoodat spoedig de laatste rustplaats der dooden weer getuigen zal van eerbied voor die zijn heengegaan. Red. den vertrekken, te vervangen. De geallieerde militaire taak op Java moet nog steeds worden volvoerd, zei nij verder. Volgens de geallieerde opvattingen is het onverschillig, door welke geal lieerde troepen deze taak op dit tooneel wordt volvoerd, mits zij maar behoorlijk wordt volvoerd Voor het besluit was genomen had men van alle kanten over wogen, of deze maatregel eer ongunstige uitwerking op de komende onderhandelingen tus- sc-hen de republikeinen en dr. v. Mook zou kunnen 'hebben. Men was echter van meening, dat de onderlinge moeilijkheden van de Indonesiërs nog steeds een wer- kelijken voortgang naar het be reiken van een vergelijk met de Nederlanders in den weg ston den. Het terugtrekken van alle Britsche en Britsch-Indische troepen zal verscheiden maan den duren. De voorzichtigste schatting is 6 maanden. Zoo lang de laatste Britsche troepen Java nog niet hebben verlaten, zullen de Britten het militaire comman do in handen houden. Het nieuwe kabinet Soekarno heeft Sjahrir's nieu we kabinet goedgekeurd. Even eens heeft hij de aanstaande onderhandelingen met de Ne derlandsche regcering goed gekeurd. Belangrijke ontwikkeling verwacht Men meent, dat Soekarno's ver zoek aan Sjahrir om naar Djog- jakarta te komen, inderdaad in verband staat met nieuwe wrij vingen binnen de politieke par tijen, die in het Centraal Na tionaal Werkcomité zijn verte genwoordigd. Gezien het mandaat, dat dit lichaam slechts eenige dag'-" ge leden hem heeft gegeven, .eeft Sjahrir dit verzoek geweigerd. In verband hiermede wordenl zoowel binnen de regeering van de republiek, als met betrekking tot de geheele toestand op Java, in den loop van de volgende week belangrijke ontwikkelingen verwacht. Protest uitgesteld Om onbekende redenen heeft Sjahrir besloten het indienen van zijn protest tot vandaag, „wanneer de stap zeker onder nomen zal worden", uit te stel len, aldus een officieele repu- blikeinsch woordvoerder. Overgave op Bali Generaal-majoor B. Mansergh geallieerd opperbevelhebber op Oost-Java heeft gisteren ochtend in de residentie Bali en Lombok de Samurai zwaarden van den Japanschen kolonel Kobungo Tsunuha, ten teeken van de onvoorwaardelijke ove. r.ve van alle Japansche strijdkrachten op Bali ontvangen. Troepen verlaten Indie Een correspondent van Aneta verneemt, dat de eerste 800 Britsch-Indische soldaten heden van Batavia naar Soerabaja ver trekken, vanwaar zij met nog meer Britsch-Indiois recht streeks naar Britse-n-Indië ver voerd zullen worden. Alleen 20p(us kaas in begin April Door verschillende omstandighe den is de voorraad 20+ kaas DU fabrikanten en handelaren be langrijk grooter, dan verwacht werd. Daarom Is besloten in de eerste helft van April het kaas rantsoen uitsluitend in 20+ kaas verstrekken. Generaal Kruis treedt in het Huwelijk Binnenkort zal de chef van den Nederlandschen generalen staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis in het huwelijk treden met .ne- vrouw M. Rowland, staf-kapit_-.i van het Nederlandsche vrouwe i- hulpcorps. Mrs. Rowland is we duwe van een Britsch lid van ae R.A.F., die in Japansche krljgsg.ï vangenschap is overleden. Zij is een nicht van generaal DSjxhoorn ER WORDEN voorbereidingen getroffen 'voor het per televisie uitzenden van de aanstaande zit ting der algemeene vergadering van de UNO te New York. Eeredoctoraat voor Prof. Schermerhorn Naar het A.N.P. uit Brussel verneemt heeft de Universiteit te Gent aan minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn het eeredoctoraat dier universiteit verleend. Naar Rotterdam Naar wij vernemen, wordt op U Maart a.s. te 16.00 uur H. M.'s on derzeeboot „O 23" uit Indië te Rotterdam verwacht. Bij de aan komst zullen aanwezig zijn de commandant van de zeemacht m Nederland, de commandant van den onderzeedienst, de comman dant van de Marine te Rotterdam en een detachement matrozen. Do kapel van de Koninklijke Marine zal het geheel opluisteren. Moeilijkheden te overwinnen Het laatste gedeelte van het geïnundeerde gebied op Walche ren wordt thans drooggemalen. Welk materiaal wordt hiervoor gebruikt en v;elke moeilijkheden zijn hierbij te overwinnen? Allereerst iets over de techni sche zijde. De hulpbemalingsin- staliaties bij Rammekens en de Zuidersluis te Ritthem bestaan uit centrifugaalpompen, gedre ven door ruwoliemotoren, welke tijdens den oorlog door de Ne derlandsche regeering zijn be steld. Om van de goede werking ver zekerd te zijn, moet de zuig- hoogie zoo klein mogelijk wor den gehouden. Daarom zijn de pompen niet op de kruin van den ui?k. doch op de binnen berm opgesteld. Zoolang het dyksgat bij Ram mekens niet was geblokkeerd, moest er rekentne mee worden gehouden, dat de?c bmnenberm door inundatiewater kon wor- uen overstrooma. De motor'n moesten derhalve voorloopig op stoppingen boven de opstellings plaats worden geplaatst. Toen een week voor de blokkeering van het dijksgat het weer zich betrekkelijk gunstig liet aanzien zoodat de kans op hinderlijk hooge waterstanden in het inun- datiegebied klein was, is aange- angen met het laten zakken en monleeren van twee motoren. Daarmee werd bereikt, dat reeds den dag na de blokkeering met één en drie dagen later met rwee pompen kon worden gema len. Op 3 Februari j.l. waren alle vijf hulppompen bij Rammekens w-rit" vaardig. De wijze, waarop de blokkee- De slechtste gedeelten van den mekens door den Rijkswater staat is uitgevoerd, namelijk bij laag water, heeft onder meer hot voordeel gehad, dat eenige nnihoenen- kubieke meters min der water behoeven te worden uitgepompt, dan aanvankelijk moesi worden aangenomen. De bouw van de hulpinstalla- ties bij de Zuidersluis onder vond vertraging tengevolge van het aloimachtige weer, dat de aanvoei van materialen per vaar tuig onmogelijk maakte. De toevloeiing van inundatie water naar de hulppompen wordt belemmerd door aanslib bingen in de waterloopen. De verwijdering hiervan on dervindt moeilijkheden wegens landmijnen en andere versper ringen, die op hun beurt weer bezwaarlijk kunnen worden op geruimd zoolang het water niet is afgevloeid. Met de betreffende militaire instanties wordt geregeld samen gewerkt om uit deze cirkelgang te ontkomen. In het droogvallende gebied bewesten het kanaal wordt zoo krachtig mogelijk voortgegaan met het herstellen van de afwa tering. De hulpbrug in den weg Kou- dekerke-Biggekerke is gereed gekomen. De waterafvloeiing uit het ge bied ten westen van den Koude- kerke-Vlissingenschen straatweg wordt nog belemmerd door een verstopping in de Dilkshoek- sprink. welke tengevolge van landmiinen onbereikbaar is. Voor het herstel van de wegen :s reeds een hoeveelheid klin kers en klinkerkeien aangevoerd De slech+ste gedeelten van Je weg M!dde1burg-SerooskerKe- Ocs+1-aDelJe-Domburg zullen crsMaags kunnen worden her steld.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1