Een wedstrijd tussen negerjongetje Wij hebben ge wonnen! Wij heb ben gewonnen! De kleine neger jongetjes sprongen van louter vreug de wild in het rond en steeds maar opnieuw schreeuwden ze: Wij hebben gewon nenl Het was al jaren lang de gewoonte dat de jongens var twee negerdorper in Afrika iedere keer, wanneer di zon het hoogst aar de hemel stonc'. een wedstrijd or struisvogels hieJ- den. Struisvoge"- kunnen heel har loopen en ze be hoeven hun vaar" heelemaal niet i verminderen als ei een klein neger jongetje op hu- rug zit. Ook nu weer was de wedstrijd gehou den. Twaalf neger jongetjes van 6 jaar van 't dorp Oekaboemi tegen 12 negerjongetjes van zes jaar van het dorp Manaposa. Eerst had den ze alle twaalf tegen elkaar gereden, maar bij iedere rit vie len er een paar af en tenslotte was er nog maar één negerjon getje van elk dorp over. En de ze laatste rit was het span nendst van allemaal. Bij de eindstreep stonden twee vaders, om te zien wie er het eerst overheen kwam. En één van hen was de vader van Man- doeri, het jongetje van het ne gerdorp Oekaboemi. dat het moest opnemen tegen het jon getje van het dorp Manaposa. Als je het wint. zei de vader van Mandoeri, dan mag je met mij mee. als ik weer eens een reis op een kameel door de woestijn ga maken. .Doe je best dus maar! Een reis door de woestijn op een kameel! Dat was nu juist Man doer i's liefste wens! En dus deed hij zijn best. Stevig om klemden zijn korte, zwarte been tjes de flanken van de struis vogel. Zijn knuistjes had hij om de hals van de struis geslagen. Een hele tijd was hij precies naast de struis van het jongetje van Manaposa. Toen gaf hij zijn eigen struis met de knieën een paar stevige porren en als „Wij hebben je/vonnen schreeuwden de makkertjes van Wandoeri een pijl uit een boog schoot het dier naar voren, het jongetje van Manaposa wel twee meter achter zich latend. Wij hebben gewonnen! Wij hebben gewonnen! schreeuwden de makkertjes van Mandoeri. Met stralende ogen nam Man doeri de prijs, een prachtig be werkte cocosnoot, in ontvangst. En drie weken later zat hij, zo mogelijk nog stralender, op eer. kameel, toen zijn vader hem, vol gens belofte, meenam op een reis door de woestijn. Raadsels 1. Schrijf onder elkaar een rijtje woorden van vier letters: iets dat bij het eten onmis baar ls. Een Duitse rivier. Een familielid. Een meisjesnaam. Een vis. Een drank. Een metaal. Een kleur. Een plaatsje in Noord-Hol-, land. Een knaagdier. De beginletters moeten van boven naar beneden een groote gele bloem te lezen geven. De spreekwoorden brievenbesteller Als je een paar vriendjes of vriendinnetjes te spelen hebt. kun je ook het spel „spreek woorden-brievenbesteller" eens deen. Een wordt tot brievenbe steller gekozen en deze jongen of dit meisje schrijft verschil lende bekende spreekwoorden op, elk op een ander briefje. Dan doet hij ze in een tasch en gaat de kamer uit. Je kunt na tuurlijk ook zelf van te voren zorgen, dat je een aantal spreek woorden op briefjes geschreven hebt en ze hem of haar dan geven. De brievenbesteller klopt even later aan de deur. Binnen! roept dan iemand. De brievenbesteller komt bin nen. doet zijn tasch open en haalt er een briefje uit. Hij poemt dan de beginletters op van de eerste drie woorden van het spreekwoord, dat op het briefje staat. Als het spreek woord luidt: „Beter hard ge blazen dan de mond gebrand.", dan zegt hij: „b. h. g." Wie het spreekwoord het eerst raadt, krijgt het briefje, waar op het geschreven staat. En wie na afloop de meeste briefjes heeft, heeft het spelletje gewon nen. Olienootjes Jullie zullen wel allemaal ver langen naar den dag waarop je weer een groote zak met olie nootjes kunt koopen en ze des avonds onder de lamp op een krant op tafel te pellen en lek ker op te peuzelen. De plant, waaraan de olienootjes groei en, heet in het Latijn Arachis ^.ypogaea (fam. Papilionaceae) en komt oorspronkelijk uit Bra zilië. Nu wordt die plant in al le tropische gewesten algemeen gekweekt. Voor olienootjes zijn er nog een heeleboel namen meer en wel: aardnootjes, aardakers aardamandelen, aardkastanjes, aardpimpernootjes, pinda's, en sousjes, sausamandelen, apen- nootjes, katjang tanak. Eigenlijk zijn de olienootjes de zaden van die Braziliaansche plant met dien moeilijken naam Wie van jullie heeft nog wel eens een anderen naam voor olienootjes gehoord, dan de hier genoemde Schrijf hem dan maar, Olienootjes zijn heel vet, Door koude hydraulische per sing (de pers wordt door druk king van het water in bewe ging gebracht) wordt de olie uit de nootjes gehaald en jullie kennen die lichtgele olie alle maal. Het is de Delftsche sla olie, die jullie moeder gebruikt om de sla aan te maken of er visch in te bakken. Het overblijfsel van de olie nootjes (het residu heet dat ln fabriekstaal) heet aardnoten- meel en is een goed verteer baar en krachtig veevoer. DAMRUBRSEK Eventjes pret Moeder leert haar opvliegend zoontje, dat hij nooit wraak moet nemen, dat hij altijd moet trachten te vergeven en te ver geten. En tenslotte vraagt ze hem, wat hij nu zal doen, als één van de schoolkameraadjes hem heel erg heeft geplaagd. Jan aarzelt een ogenblik en zegt dan: Bcdoeit u een jongen, die veel grooter is dan ik? Vader heeft Wim een flink pak slaag moeten geven, i Avonds bij het naar bed gaan, zegt hij tegen hem: Weet Je wel, jongen, dal het mij evenveel pijn doet als jou. als ik je zo moet bestraf fen? Maar dan toch op een an dere plaats zegt Wim. Oplossing lettergrepenpuzzle De 12 woorden zijn: radijs, oker, opaal, dadel, warmte, im ker, tante, beker, lila, anker, ulster, winter. De kleurnamen zijn dus: ROOD-WIT-BLAUW OPLOSSING RAADSEL. 1. Toonbank. Redactie: L. Anderson, Goes, Violenstr. 15 De spelregels Hoewel de spelregels van het damspel eenvoudig zijn, wor den zij dikwijls vooral door „huiskamerdammers" verkeerd toegepast. Het is dan ook vooral voor hen en de beginners, dat wij een beknopt overzicht gever van de spelregels. Gespeeld wordt op het 100- ruitig bord, bestaande uit 50 wit- en 50 donker gekleurde gekleurde velden. De spelers hebben ieder 20 schijven (resp. wit en zwart gekleurde). Het bord wordt zoo opge steld, dat zich voor beide par tijen in den linkerbeneden hoek een donker veld bevindt. Beide partijen plaatsen hun stukken op de donkere velden van de eerste vier horizontale veldenreeksen. Dus als volgt: Wit De donker velden zijn genum merd 1 tot en met 50. De nummering begint ln den rechterbenedenhoek van zwart, ln den gegeven diagramstand. Dus in den linkerbovenhoek van het bord. De cijfers bij den diagramstand spreken verder voor zichzelf. Zwart staat op gesteld op de velden 1 tot en met 20; wit op 31 tot en met 50. Wit speelt steeds de eerste zet en wel door een der schij ven van de lijn 31 tot en met 35 schuin naar voren te plaat sen, dus b.v. van 33 naar 28 notatie 3328waarna zwart antwoordt met b.v. 19—23 en wit móét vervolgens de zwarte schijf op 23 slaan, omdat zich achter de schijf op 23 een vrij veld bevindt (dus schijf 28 op 19 plaatsen en de zwarte 23 verwijderen notatie 28x19). Zwart is nu op zijn beurt ver plicht de witte schflf op 19 te slaan (dus 14 naar 23 of 13 naar 24 met verwijdering van de witte 19). Het z.g. „blazen'" kent men in het damspel niet! De stukken bewegen zich ge durende het geheele spel uit sluitend ln diagonale richting op de donkere velden. Bezet ting der witte velden is onmo gelijk. Alle stukken hebben for meel gelijke waarde en kunnen zich alleen diagonaal naar links of rechts voorwaarts bewegen, behouden bij het slaan van de stukken en bij het bezit van een „dam". (Op de regels, geldend voor een dam komen wij nader te rug.) Correctie van een zot door terugschuiven is dus niet mogelijk. Voorts geldt het: „aanraken is zetten", waarbij echter de vrijheid wordt gege ven om een schijf, die men b.v. reeds van 33 naar 28 had ge speeld, weer van 28 naar 33 en vervolgens naar 29 te dlri- geeren, mits men de schijf niet reeds heeft losgelaten. In ieder geval moet na het aanraken van schijf 33, deze ln het spel gebracht worden. Bij het slaan dient men het volgende in acht te nemen. Indien men een stuk van de tegenpartij geslagen heeft, dan moeten ook verder die stuk ken geslagen worden, waar achter zich nog weer een vr|J veld bevindt, waarbij zoowel diagonaallinks als rechts voor waarts als achterwaarts moet worden geslagen. Heeft men de keuze tusschen het slaan van een verschillend aantal stuk ken, dan is men verplicht het grootste aantal te slaan. („Meerslag gaat voor".) Dft gedeelte de spelregels 'mede ln verband met het bezit van een dam wordt een volgende keer behandeld. Correspondentie. E. A. S. te G. De aanvangstand van een probleem is niet verklaarbaar. Welke is de laatste zet van Zwart? Een wijziging van den aanvangsstand kan het pro bleem voor publicatie geschikt maken. Uit de Zeeuwsche doos TROUWFEESTE Naar aanleiding van het ln de Vrije Stemmen verschenen Trouwfeeste (7, 8 en 9 Jan.), ontving de Redactie een be wonderend schrijven met ver zoek om een nader woordje over dat gedicht. De Redactie De verdwenen sieraden van de Koningin 8. Gravin Palla spoedde zich door de lange gangen van het pa lels. „Die leelijke Kuip tot Konkel toch", dacht ze. «We zullen zien, of we hem geen poots kunnen bak ken". Eindelijk bereikte ze de achterpoort, waardtor rij het paleis kon verKnen. Ze sloop de treden van de 3toep af en stond in de stille straat. Gelukkig scheen de maan, zoodat het niet zoo erg don ker was. Ze kende den weg goed en repte zich naar hetvan den musketier. Ze liep o snel, dat de spion, dié haar volgde, moeite had haar bij te houden. heeft dit doorgegeven aan de Zeeuwse Doos. Trouwfeeste is geschreven in sonnetten. Een sonnet is een gedicht van 14 regels, dat door bouw en rijm hoge eisen aan den schrijver stelt. De dichter van Trouwfeeste heeft de moei lijkheden schitterend overwon nen en op meesterlijke wijze een cyclus van achttien son netten geschreven over de brui loft bij Koppejan. Ook wat de inhoud betreft is Trouwfeeste uitmuntend ge- slaagd. De lezer ziet de boer derij op de mooie zomerdag, hij ziet de wagens komen, hij hoort de mensen spreken. Te recht schrijft de heer J. D. B.: „Mij lijkt het net een schilderij ik zou haast zeggen een roman tische schilderij, verhalend en tegelijk van een schoonheid, die treffend is". Zo is het. 't Is alles echt, uit het leven gegrépen. De humor ontbreekt niet, evenmin als de ernst. Steeds heerst de goede toon, het geheel is harmonisch. Trouwfeeste is een juweeltje in Zeeuws dialect.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5