VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND MISLUKTE VRIJAGE Kabinet van Sjahrir gevormd Nieuwe cantine geopend HET WEER Zaterdag 9 Maart 1946 NUMMER 4W9 tm JAARGANG Air. Leiding: B. G. Kloogterïiel en 8. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. £163. Gironnmmer 410357 Er ts wellicht op heel de we reld thans geen meer populaire en beroemde persoon Iqkheid dan Winston Churchill. Hij is na Roosevelt de eerste figuur uit de zegevierende op- marsch tegen Hitiers gruwelijk bewind. In hem is het verbe ten verzet daartegen het spre kendst belichaamd. Churchill met zfln bittere erkenning van de diepte waardoor moest wor den heengegaan, toen hij zijn volk slechts „blood and tears" kon beloven. Churchill met zijn onuitroeibare zekerheid: Tóch zullen wij overwinnen! Hij leeft blijvend in de we reldhistorie. Maar nu is hij niet meer de leider van het Britsche gemee- nebest, doch slechts de aan voerder der conservatieve op positie ln het door Labour ge regeerde Engeland. En als zoo danig speelt hij 'een gevaarlijke fol voor het welzijn en de toe komst der wereid. Blijvende vrede la de absolute elsch, wil heel de menschheld niet in de atoomverwikkelingen te gron de gaan. En wat Churchill thans doet, ls niet anders dan het smeulende vuur aanblazen dat kan voeren tot een ver zengenden wereldbrand. Er ls wantrouwen tegen Rus land ln heel West-Europa en Amerika. En in Rusland is wantrou wen tegen de kapitalistische be doelingen, die het onderstelt ln de kabinetten der groote gealli eerde mogendheden. Er is alle staatmanskunst van Bevin en Byrnes noodlg, ojg ondanks dit smeulende wantrouwen, harte lijke betrekkingen te onder houden met de Sovjet-Unie. En deze laatste moet voort durend haar vredeswil mani festeeren, ondanks alle kwes ties, die onophoudelijk rijzen. En wat doet nu Churchill? In een Sclat-makende rede heeft htJ in Amerika voorge steld, samen één militaire macht op te stellen, niet om tegen Rusland oorlog te voe ren, maar om een macht te vormen, die door Rusland zal worden gerespecteerd. Hij sprak als particulier per soon, zei hij zelf. Maar hier is toch een Britsche stem, die heel de wereld door moet wor den gehoord. Ook Moskou luis tert. Kon het effect van zijn rede ooit anders zijn, dan: verster king van het wantrouwen dat steeds in Rusland aanwezig is En kan in West-Europa en in Amerika door Churchill's woord Iets anders worden be reikt dan de stimuleering van de propaganda tegen de Sov jet-Unie? Het kwaad dat Churchill's rede heeft berokkend, kan niet meer worden goedgemaakt. Eén ding is gelukkig. Amerika moet volgens de uitlatingen van toonaangeven de figuren en bladen niets heb ben van Churchill's voorstel. Hij vraagt ons, zegt men, om militair samen te gaan. Maar waarom vraagt hij dat? Om dat Engeland in de nesten zit, in Griekenland, Egypte, de Le vant, Perzië, Voor-Indië en in Indonesië. Omdat het Britsche wereldrijk wankelt, en uit eigen kracht zijn macht over half de wereld niet handhaven kan. Omdat Engeland voelt, dat de leiding over Europa voort aan met Rusland moet worden gedeeld. Ned. Indie Ontmoeting Clark Kerr GISTEREN heeft Soetan Sjahrir, die heden naar Djokja karta vertrekt om nationalistische partijleiders over de samenstelling van zijn nieuwe kabinet te raadplegen, een ontmoeting gehad met Sir Archibald Clark Kerr. Daar na had hy een onderhoud met Walter A. Foote, den Ameri- kaanschen consul-generaal te Batavia. Volgens welingelichte Indo nesiërs wenscht dr. Sjahrir het kabinet veilig te stellen voor politieke interventie tijdens de onderhandelingen. Naar de mea ning van Britsche kringen zijn oe onzekere politieke achter grond en de besluitelooze hou ding van politieke leiders een belemmering geweest voor de vroegere besprekingen. Hedenochtend heeft Sjahrir verklaard, dat het nieuwe ka binet practisch reeds is ge vormd; hij wacht alleen nog de telefonische bevesti ging van eenige nieuw be noemde functionarissen. Soekar- no's secretaris, Pringgodlgdo, heeft Sjahrir een boodschap van Soekarno overgebracht, om hem te verzoeken onmiddellijk naar Djogjakarta te gaan. Sjahrir, die verlangend schijnt te zijn om ieder verder uitstel te voor komen. heeft dit geweigerd. Pringgodigdo heeft medege deeld, dat Soekarno er weinig voor voelt in de huidige om standigheden naar Batavia t< reiden. Dit beteekent, dat ook de tweede poging, om een sa menkomst met Soekarno te or gan lseeren, geen succes heeft gehad; de eerste poging was mislukt, toen Soekarno niet naar Semarang wa$ gekomen, waar hij de vorige week ultgenoodigd sir Archibald Clark Kerr aan boord van den kruiser „Norfolk" te bezoeken. Geheime agent gearresteerd Volgens berichten uit Makas sar is een voormalig lid van den geheimen dienst van de Japan- sche vloot gearresteerd en ir Makassar opgesloten. Hij wordt er van beschuldigd in contact te hebben gestaan met personen in het gebied van Watampone (Zuid-West-Celebes), die met de republiek sympathiseeren. Men neemt aan, dat nog drie andere Japansche agenten met de ex tremisten samenwerken. Districtshoofd op Bali ontvoerd In een officieel Britsche com muniqué wordt medegedeeld, dat het districtshoofd van Kloengkoeng op Bali is ont voerd en naar men gelooft, ook is gedood. In Padang is een deel van on- verdedigingslinie bestookt, tengevolge waarvan wij een doode verloren en twee man gewond werden. In verband hier mede is een verbod ingesteld, om zich tusschen bepaalde uren in het Noordelijk gedeelte van Padang op straat te begeven. Een patrouille is naar het eiland Melang (Celebes) gezonden om Japansche deserteurs gevangen te nemen. Naar men mededeelt, is de toestand te Menado thans rus tig. In het Oostelijk gebied van Semarang werden zes mortier- bommen in de geallieerde stel lingen geworpen. Nederlandsche Banken heropend Naar uit Batavia gemeld wordt, zullen alle Nederlandsche ban ken zoo spoedig mogelijk weer heropend worden. De „Times" over de rede van Churchill De „Times" schrijft naar aanlei ding van de rede van Churchill, dat Groot-Brittannlë de „euze heeft tusschen een bondgenoot schap, waarin het de „mindere deelgenoot" ls, met de Sovjet- Unie of de Vereenigde Staten, en een onafhankelijke buitenland- sche politiek. De Times dringt aan op een onafhankelijke bv -n- landsche politiek, welke gebaseerd Is op nauwere banden met het ge meenebest en het Imperium, 'jels militair, maar voornamelijk eco nomisch, en gebasseerd op mili taire overeenkomsten met Frank rijk, de kleine landen van Euro pa, Griekenland en de Arabisch sprekende volken van het Ooste lijk Mlddellandsch Zeegebied en het midden-Oosten. In ai deze landen is een economische actie even noodzakelijk als een taire, en misschien nog dringen der. MEDEDEELENG Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45; Vlissingen, Walstraat; Tholen, Vischstraat 5; Zlerlkzee, Achterweg 92; Wissekerke, Boekh. Markusse, ligt de passagierslijst van het m.s. „TEGELBERG" ter inzage Spaansche kwestie voor Veiligheidsraad? Moskou aanvaardt Franseh voorstel Bogomolof, de ambassadeur van de Sovjet-Unie, heeft gister middag aan den Franschen mi nister van Buitenlandsche Za ken, Bidault, een nota overhan digd, waarin de Sovjet-regee ring mededeelt, het Fransche voorstel om de Spaansche kwes tie aan den veiligheidsraad der UNO voor te leggen, te aan vaarden. Belgische Ministersnaar Nederland De Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken, van Fi nanciën, van Landbouw en van Economische Zaken zullen zich den loop van de volgende week naar den Haag begeven ten einde met hun Nederland- ,che collega's besprekingen te voeren betreffende problemen in verband met de economische en commerciëele overeenkomst. LOONEN IN DE HAVENS VASTGESTELD Terzake van de loonen in de Am- sterdamsche en Rotterdamsche havens, heeft het college van rijksbemiddelaars deze voor de vaste havenarbeiders gebracht op f 39.55, zulks overeenkomstig de voor vergelijkbaren arbeid gel dende loonen. Voor de losse arbeiders in Rot terdam ls een overeenkomstige verhooging vastgesteld. Het ga rantieloon voor de havenarbei ders, werkzaam bij de stichting samenwerkende havenbedrijven in Amsterdam, ls verhoogd met een toeslag per gewerkt uur. De nieuwe loonen gaan Maandag in. Vlissingen Hoofden zonder dak Wij Amerikanen passen voor de taak Enge'lands redder te zijn! Wij achten vóór alles noo- dig, bondgenoot van Rusland te blijven, en doen niet mee aan eenig gestook. Rusland en A- merika kunnen elkaar respec teeren en verdragen. En Enge- rand moet er zich mee verge noegen, niet meer de eerste vi ool te spelen in de wereld. Aldus kort samen gevat het standpunt der Vereenigde Sta ten. Gelukkig maar! Het huwelijksaanzoek is ge daan, zij het dan niet officieel. Maar het is afgeslagen. En ook Attlee zal daarmee wel accoord gaan. Red. Voor de bewoners van net Zwitsersch barakkenkamp was het Donderdag feest, want de cantine, die zij in recordtijd ge bouwd hebben, is voltooid. Des avonds vond de officl- eele opening plaats. De cantine zelf hebben wij eenige dagen geleden reeds beschreven en toen wij haar opnieuw betraden moesten we weer zeggen, dat zij eenig is in Vlissingen. Onder de genoodigden, die deze opening bijwoonden, zagen we o.a. Dr. Sissingh. dhr. v. d. Mark, commissaris van politie, Ir. J. Gerber, hoofd streelcbu- reau Walcheren, dhr. Oude- naare, en de technische com missie van den wederopbouw. Oorspronkelijk zou Minister Ringers de cantine openen, doch door omstandigheden kon dit niet doorgaan. Deze taak is overgenomen door den wnd. burgemeester van Vlissingen, dhr. L. P. van Oorschot, die ingeleid werd door den secr. van het Prov. verzorgingscomité, dhr. Braat. Dhr. van Oorschot sprak over „De hoofden zonder dak". Hij stelde de moeilijke tijd' die deze werkers doormaken, in het licht. Ver van huis en haard moeten ze den kost ver dienen. Voor deze menschen moet iets gedaan worden. Deze nieuwe cantine is reeds een stap in de goede richting. Zoo moet het gaan. We moeten deze menschen hier iets geven, zoo dat ze ook met genoegen hun werk kunnen verrichten. Daar-, om is dit gebouw gekomen en verklaar ik dit voor geopend. In de korte pauze, die hier op volgde, speelde het Zeeuw- sche Saxophoonkwartet „Excel sior" op zeer verdienstelijke wijze eenige mooie stukken, die buitengewoon in den smaak vielen. Het grootste gedeelte van den avond werd verder in beslag genomen door het tooneelstuk „Een huis vol herrie", dat op gevoerd werd door de Middel- burgsche vereen. „Onder Ons". De aanwezigen hebben zich best geamuseerd. Een woord van dank aan deze menschen, die cantine na cantine met een aantrekkelijk programma ver zorgen, is zeker op zijn plaats. Na de huiselijke herrie dank te Ir. J. Gerber alle medewer kenden voor wat zij hier gebo den hebben en zeide tot de wer kers, dat, nu de droogmaking haast achter den rug is, het voor hen zaak is aan te pakken en te zorgen, dat al het ver woeste zoo spoedig mogelijk op gebouwd wordt. Dhr. P. Bleeker, bestuurder van den Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond hield hierna een causerie over de verlofregeling. Met de voltooiing van deze cantine is een flinke stap in de goede richting gedaan en wij hopen, dat deze mee zal wer ken tot het spoedige herstel van onze gehavende steden en dorpen. MALLE GEVALLEN! Mijn vriend heeft een auto. Da's niks bijzonders. Dat M. G. zijn karretje „pikte" is ook niks bijzonders, ''t Bijzondere zit 'm hierin, dat hij een briefje thuis kreeg, dat de wagen weer tot zijn beschikking staat, maar dat ze hem den auto niet kun nen zendenomdat hij op den bodem van het kanaal bij Gorkum ligt! Hoe hij hem daaruit moet krijgen is hem een raadsel en over de oplossing ervan staat geen woord in het bewuste schrijven van het M. G. Over nette bediening van Malle Gevallen gesproken! CHEERIO. BERICHT. In verband met de verkre gen vergunning verschijnt dit 'nummer van ons blad weder in dubbelen omvang. VLISSINGEN Installatie Mr. B. Kolf Dinsdag 12 Maart zal in do vergadering van den tijdelijken raad dhr. Mr. B. Kolf als bur gmeester ran Vlissingen ge ïnstalleerd worden. Besturen, van corporaties en vereenigin- jen alsmede particuliere per sonen die met den nieuw be noemden burgemeester kennis wenschen te maken, kunnen dit doen op genoemden dag van 30.30 tot 5 u5ur. Wel moet men hit; van te voren kennis van geven op het stadhuis (Bodenkamer) vóór Zaterdag 9 Maart, 12 uur n.m. Daar de raadszaal te weinig plaatsruimte biedt, zuilen ge luidsversterkers geplaatst wor den om het publiek in de hal of zelfs voor het stadhuis in de gelegenheid te stellen de in stallatierede van den burge meester te beluisteren. Overdenking ZINVOL BEGIN... Een zinvol begin van den dag vormt de goede meening, wel ke een 16e-eeuwsch dichter ons gaf: „O Heer, ik draag U op vandaag Al is het klein van waarde Al wat ik ben Al wat ik ken Al wat ik heb op aarde Ik wil van nu Voortaan voor U En voor Uw hoogste eere Naar Gij gebiedt En anders niet. Gebruiken of ontberen". LOD. MAKEBLIJDE. Overgenomen uit: „De Volkskrant". Geldig tot Zaterdagavond. Nog steeds winter. Lichte Vorst. Matige Noord-Oostelij ke wind. Meest geheel bedekt Tijdelijk sneeuw. Eerste kwartier: 10 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1