VRIJE STEMMEN H DAGBLAD VOOR ZEELAND De opdracht van Sjahrir in vijf punten Woensdag 6 Maart 1946 té JAARGANG All. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. <163. Gironummer <163St UIT DE PERSWERELD Een drietal feiten willen we hier kort vermelden, om te la ten zien hoe er ln de perswe reld van dezen tijd geworsteld wordt om het voortbestaan als dagblad. Na de bevrijding waren veel dagbladen geschorst en veel illegale dagbladen verschenen nu bovengronds, om in de be hoefte aan nieuws te voorzien. Later kwamen successievelijk diverse eerst geschorste bladen voorloopig terug, tot definitief over hun lot zal zijn beslist. Hoe zal dit lot zijn? En hoe wordt het lot der oud-illegale bladen? Het „Amsterdam ache Dagblad" verdwijnt Dit blad, dat illegaal ver scheen onder den naam „Radio Oranje" heeft zijn verschijning op 28 Febr. gestaakt. Waarom Het werd 13 Febr. failliet verklaard. Anderen vonden ka pitaal en nieuwe leiding bereid de uitgave voort te zetten. Doch de Persraad greep in. Dit orgaan kon niet meer gel den als voortzetting van het oude, en kreeg dus geen toe stemming. Het moest dus wel verdwijnen. Aanklacht tegen de „Nat. Rotterdamsehe Courant". In dit blad kon men dezer dagen lezen, dat de nieuws voorziening in den bezettings tijd zulk een maatschappelijk belang vertegenwoordigde, dat stopzetting niet verantwoord was. Hierop vatte 't weekblad „Je Maintiendrai" vuur. O zoo, zegt het, kort samen gevat: Mag dus in zoo'n krant vrij .da samenwerking met de Duitschers worden verdedigd, en opgeroepen worden tot dienstneming bij de Waffen S. S., omdat daarnaast de nieuws voorziening, en wel volgens Duitseh voorschrift, een maat schappelijk belang'zou zijn? En het doet een boekje open omtrent de handelwijze van het Nijgh-concern. Naast de N. R. C. gaf dit uit het „Dagblad van Rotterdam". In die redactie zaten drie N. S. B.-ers, en de directeur onderhield betrektin- gen met de S. D.-presserefe- rent! Met spanning wordt ge wacht op de behandeling dezer zaak voor de Commissie voor de Perszuivering. Mag 't Nrjgh concern nu gewoon blijven doorgaan Eischen van de „Nieuwe Nederlander" Er ls een teveel aan kran ten, schrijft dit blad, of er komt op den duur een teveel. Doch welke bladen moeten dan gehandhaafd? De regeering wordt gewaar schuwd, dat zij niet de zaken op hun beloop moet laten. Als een eerst geschorst or gaan weer gaat verschijnen, kan het weer beschikken over de vroegere gebouwen en ma chinerieën. Deze Installaties waren meestal in bruikleen ge geven aan illegale bladen die van de autoriteiten direct na de bevrijding vergunning kre gen bovengronds te verschij nen. Komt het oude blad terug dan moeten zij er uit. En waar heen? Er is dan nergens een plaats. En nieuwe machines zijn niet te koop. Gevolg is, dat de vroeger illegale bladen moeten verdwijnen. „De Nieuwe Nederlander" acht dit onrecht. Hier ,moet de regeering ingrijpen, en voorko- Nederlandsch Indie IER VOLGT de volledige tekst van de vijf punten tel lende opdracht, die Sjahrir van het Centraal Nationaal Comité gekreg enhecft. De onderhandelingen moeten worden gevoerd op den grondslag van erkenning van de republiek. Er moeten voorbereidingen voor de verdediging van dé Indonesische republiek getroffen worden op het stak van defensie, economie en sociale zaken. Een democratische grondslag voor het centrale en het provinciale bestuur zal worden gevestigd. Ontwikkeling van- een zoo groot mogelijke productie en van een billijke distributie van voedsel en kleeding. Onontbeerlijke ondernemingen en industrieën moeten on der het toezicht van de regeering worden gebracht. Weer radiouitzendingen VOOR DE VROUW Schillen voor de koe U heeeft al vele malen ge hoord of gelezen, dat wij in Ne derland voor een moeilijke taak staan, de taak van herstel en wederopbouw Vaak is er door de radio en pers op gewezen, dat-u toch vooral niet moppe ren moet als dit een beetje langzamer gaat of dat naar uw meening heelemaal niet goed gedaan wordt. Als huisvrouw bemoeit u zich misschien niet met politiek of laat u het aan de mannen over om Nederland weer tot een welvarend land te maken. Dat is niet juist. De vrouw mag zich niet afzijdig houden in den strijd, die nu in Nederland aan den gang is, de strijd om de De eerste officieele Nederlandsche radio-uitzendingen zullen op Maart, den verjaardag van den val van Java, van het radio-sta tion te Tjioemoeloewit bij B doeng uit aanvangen. De golflengte zal 99.5 meter bedra gen én de uitzendingen zullen ln het begin vier uur per dag du ren. Men zal deze in de geheele archipel kunnen beluisteren. Proef-uitzendingen hebben ree is met succes plaats gehad en het is mogelijk, dat ook andere golfleng ten in gebruik zullen worden ge steld. Op Ceylon De bevolking van Ceylon heeft aan de Nederlandsche kampen In Kandy een gift van 2750 rupee s gezonden, om de Nederlandsche vluchtelingen eenigen steun te verschaffen. De „chief welfare officer" van deze kampen heeft de som ln ont vangst genomen. Het eerste con- tigent Nederlandsch-Indische vluchtelingen zal de volgende week Kandy verlaten en per „Nleuw-Amsterdam" naar Neder land vertrekken. Banditisme op Celebes Uit eentraal-Celebes wordt richt, dat patrouilles aldaar gebieden, welke voor den oorlog reeds om hun wetteloosheid be kend stonden, eenlge botsingen met bandieten hebben gehad. De bekende bendeleider Rinoen, die 24 moorden op zijn geweten heeft, is met 12 medeplichtigen gearre steerd. De onrust ln het gebied van Kramat duurt voort, Sjahrir over de geïnterneerden Op de persconferentie, welke Sjahrir gisteren op zijn 37sten ver jaardag, heeft gehouden, heeft hij in hoofdzaak een beschouwing ge geven over den gang van zaken te soerakarta. Hij legde er weer den nadruk op, dat het onderhandelen over de Nederlandsche voorstellen nu ge heel aan het nieuwe kabinet wordt overgelaten. Dit kabinet zal kunnen optreden zonder rug gespraak met Soerakarta. Op een vraag betreffende het te voeren beleid van het nieuwe kabinet ten aanzien van de geïnterneer den, verklaarde Sjahrir: „Mijn persoonlijke meening is altijd ge weest, dat die geïnterneerden, die midden Java willen verlaten, naar Batavia moeten worden overge bracht. Ik denk, dat dit stand punt ln een verklaring van het nieuwe kabinet zal worden vast gesteld. De T.R.L is bereid deze menschen over te brengen, maar volgens mij kan dit op het oogen blik niet gebeuren zonder dat wij op groote moeilijkheden stuiten Wat betreft het reeds eerder door Sjarifoedin bekend gemaakt stand punt, waarbij alle mannelijke ge- interneerden op midden Java zou den worden vastgehouden, ver klaarde Sjahrir, dat ook dit een aangelegenheid was voor het nieu we kabinet. Sjahrir besloot met doordat de hoofdvertegenwoordi gers van het volksfront tot lid zijn gekozen. te zeggen, dat ln het ledental van het Centrale Nationale Comité 'n kleine wijziging was gekomen men, dat de onzuiver gebleken bladen de andere zuivere bla den verdringen. Hiertoe dient een absoluut verbod te komen om weer te verschijnen. En het blad eindigt: „Hier moet gehande M wor den, en snel!" Red. Vlissingen Het Zwitsersche dorp bij Vlissingen Donderdag a.s. officieele opening Cantine. Noodwoning- bouw vordert langzaam. Ook Zwaedsche noodwoningen Dat er Zwitsersche barakken zich dan ook verheugen in een zijn zullen de meesten van on ze lezers weten. Dat er zoo langzamerhand achter de bui tenhaven van Vlissingen een dorp groeit, is niet zoo bekend. Nederzetting is misschien nog een beter woord dan dorp. Eenigen tijd terug is de gift van Don Suisse aangekomen in den vorm van groote barak ken. Als slaapvertrek waren ze wat den inhoud betreft ideaal, maar voor de bouwvakarbei ders van den wederopbouw wa ren ze dat niet. Men ging in zien, dat het beter was de ba rakken een intiemeren vorm te geven. En nu zijn al die ge vaarten onderverdeeld in een slaap- en dagverblijf voor acht mensehen. In het slaapverblijf staan acht kribben en in het dagverblQf een tafel met enkele banken en een kachel. De ba rakken zelf zijn voorzien van dubbele deuren en ramen, zoo dat ook de kou niet direct toe gang verkrijgt. Momenteel zijn er 14 barak, ken, w.o. een keukenbarak, ad ministratiebarak, waarin de woning van den beheerder, toi let' en waschbarak en als laat ste de cantine, die echter nog in aanbouw is. Deze cantine is het, die het meest opvalt. Ze heeft afme tingen van 30 x 7 m. Men is nu zoover gevorderd, dat Don derdag de officieele opening plaats vindt, die ook wordt bij gewoond door Minister Ringers Het is misschien jammer voor de Vlissingers, maar als we de ze cantine gaan vergelijken met een zaal In de stad, de enKele die er dan is, dan r-.oeten we erkennen, dat deze in het na deel uitvalt Als we door één van de vete deuren naar binnen gestapt zijn zien we een groote zaal ruimte, heel aardig decoratief beschilderd. Achter in de zaal is het buffet, dat omringd is door een rij lampjes. Met haar fornuizen, afwaschbaklcen, pro visiekasten enz. is zij compleet. Vooraan Is een tooneel ge bouwd, dat den toets der cri- tiek glansrijk kan doorstaan. Een ruim tooneel, aardig be schilderd, draaibare coulissen met aan beide zijden een ruime gang, die naar de kleedkamers voert. Vlak achter het tooneel een flinke ruimte, waarop de deuren uitkomen van een da mes- en heeren kleedkamer, voorzien van waschtafels met spiegel. De heele cantine is vlot en frisch beschilderd en ze mag groote belangstelling van de „Zwitsersche" bevolking. Een dezer dagen zijn er en kele Zwitsers in Nederland ge weest, die ook hier een kijkje hebben genomen. Ze waren blij te zien, dat de kampen in een prima staat verkeerden en dat de gang van zaken volkomen bevredigend was. Als dankbetuiging zal op initilfUef van den heer v. Ros- sum een gedenkteeken worden gebouwd. "Beide zijden zijn bloembakken. In het midden komt een plaat met inscriptie. We hebben het kamp onver wacht bezocht en we kunnen niets dan lof hebben. Alles is netjes, de stemming is goed, evenals de voorraadkamer, waar verschillende artikelen, zooals sinaasappelen, ons de den watertanden. In een dagverblijf hing de volgende opdracht: „Deze barak is een gift van het Zwitsersche volk en is in Zwitserland gebouwd. Ze heeft ten-doel allen onderdak te ver schaffen die medehelpen Wal cheren uit den watersnood te bevrijden. Later moet ze dienen om dalcloozen te herbergen". Naast dit „Zwitsersche dorp" is nóg een dorp in aanbouw, 't noodwoningendorp. In totaal worden hier 450 woningen gebouwd. 100 houten Bruinzeel, 50 houten Phoenix en 300 steenen woningen. De Bruinzeel woningen wor den compleet afgeleverd, d.w.z. geheel gemeubileerd. Dezer dagen is juist een zeer groote lading serviesgoed aan gekomen. Waarschijnlijk zullen er ook nog dekens worden ge leverd. 130 woningen zijn berekend op gezinnen met 7 kinderen, 320 voor gezinnen met 4 kin deren. Ze zijn aangesloten op water, licht en rioleering. De bouw is echter door het tekort aan werkkrachten erg vertraagd. In April zullen, als alles naar wensch verloopt, er echter plm. 100 in gebruik ge nomen kunnen worden. Voor den opbouw en „De Schelde" waren er 75 pet. be stemd, momenteel kan men ech ter niet meer dan 55 pet. aan ,,De Schelde" en opbouw toe wijzen. Voor De Schelde is het moei lijk werken; ze komt nog min stens 1000 man te kort en het Ls dan ook wel een streep door de rekening van De Schelde, welvaart. Wilt u zich niet be zighouden met de groote pro blemen van dezen tijd, dan zijn er toch zooveel kleine dingen, die nauw verbonden ztjn met het werk op uw eigen terrein, de huishouding, waaraan u zon der veel moeite aandacht aan kunt besteden om zoo mee te helpen aan de verrijzenis van Nederland. De melkpositie van ons land is toch wel een zaak, die uw belangstelling zal hebben. Voor uw kinderen, voor uw man en voor u zelf zou u maar wet graag eên verhooging van net melkrantsoen zien. Het is nog niet mogelijk helaas om meer melk te verstrekken, ten eer ste omdat de veestapel zoo ge slonken is in de oorlogsjaren en en tweede, omdat de posirie van het veevoeder niet gunstig is. We gaan met groote schre den naar het voorjaar en straks kunnen de koeien weer naar de wei om daar te genieten van het malsche jonge gras. Gras land is er evenwel niet zoo veel meer als voor den oorlog. Veel weiden zijn gescheurd tot bouw land en in de geïnundeerde ge bieden zullen de grastapijten niet dik zijn. Bovendien zijn we nog niet in de lente aangeland. De koeien staan nog op stal en de boeren beschikken helaas niet over krachtvoer, hebben weinig hooi en ingekuild gras. Door gebrek aan deviezen kaA er geen veevoeder worden In gevoerd. U, huisvrouw, kunt nu den boer helpen. Bewaar uw aardappelschillen en geef ze aan den afhaler. Aardappelschillen ztjn n.m.L van een sterk melkdrijvend go- halte. Zorg er evenwel voor, dat er geen scherpe voorwerpen tus- schen de schillen terecht komen want als een koe die met haar smakeltjk beetje binnen krijgt, beteekent dat meestal haar dood. Geef schillen aan de koe: zij geeft er melk voor dat de noodwoningenbouw zoo vertraagd is. Bij een zoo groot aantal woningen zijn verschil lende diensten zooals: distribu tie, politie en brandweer onont- beeri\jk. Hiervoor zullen .twee woningen gebouwd worden. In het dorp zelf zullen de toekomstige bewoners ook kun nen winkelen. Hiervoor worden 10 noodwinkels ingericht, w.o. een rijwielhersteller en een postkantoortje. De gedupeerde winkeliers Zullen hier voorrang hebben. Zeer jammer is, dat de bouw vertraagd is, want aan de aan vragen om vestiging kan maar in enkele gevallen worden vol daan. In het begin spraken we over Zwitsersche barakken; nu wil len we het nog even"1 hebben over Zweedsche noodwoningen. En wel in dezen korten vorm, dat er een toezegging gedaan is voor 50 noodwoningen, die jeplaatst zullen worden aan den Koudekerkschen weg op 't voormalige voetbalveld. HET WEER Weinig verandering Langs de waddenlmst tijdelijk krachtige, overigens meest matige wind tusscnen Oost er Noord-Oost. In de Zuidelijke provincies plaatselijke nevel of mist el ders zwaar bewolkt met eenl ge lichte regen of sneeuw Temperatuur Iets boven het vriespunt. Zon onder 18.27; op 7.14. Maan onder 8.49; op 22.07. Eerste kwartier: 10 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1