¥111 JE STEMMED DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoedige aanvang der onderhandelingen Tribunaal Middelburg Dinsdag 5 Maart 1946 NUMMER m te JAARGANG A]g. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Adinin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410352 HET HUMANISTISCH VERBOND Daar is in Nederland een be trekkei tjk groot volksdeel, dat niet tot een kerk behoort. Men kan dit betreuren, maar het feit moet worden aanvaard. Op alle Christelijke kerken rust de plicht, den schat dien zij ln het Evangelie hebben ont vangen, uit te dragen ook tot diegenen, die er nog buiten staan. Het is verheugend, dat met name in de groote volks kerk, deze zaak kloekmoedig is aanvaard. Maar van de andere zjjde wordt ook niet stil gezeten. Daar zijn onder de buiten kerkelijken intellectucelen, die ook een zekere verplichting ge voelen in dezen. Zij willen fei telijk een organisatie stichten, die naast de kerken zal staan, en die evenals deze voor het buitenkerkelijk deel van ons volk een centrum en een steun punt zal kunnen zijn, zoo op geestelijk, cultureel, paedago- gisch als op sociaal gebied Daartoe is onlangs in Am sterdam opgericht het „Huma nistisch Verbond". Onder de op richters worden genoemd Prof. Mr. H. R. Hoetink, Dr. G. Stui veling, Prof. H. J. Pos, Mr. in t Veld, en anderen. Op den eersten oproep kregen de ini tiatiefnemers circa 700 bewij zen van instemming. In vele plaatsen van ons land zal het Verbond openbare vergaderin gen houden en plaatselijke af- deelingen vestigen. Welke gedachten treden bij het Verbond naar voren? Daaromtrent worden o.a. de volgende punten medegedeeld. 1. Het humanisme, hier be doeld, gaat niet uit van het bestaan van een persoon lijke godheid. 2. Het baseert zich op den eer bied voor den mensch als byzonder deel van het kos misch geheel, als drager van een niet aan persoonlij ke willekeur onderworpen normgevoel, en als schep per van geestelijke waarden. 3. Het humanisme, hier be doeld, streeft er naar, zich Nederlandsch Indi'e Verklaring van Sjahrir DE INDONESISCHE LEIDERS hebben besloten: eerst onafhankelijkheid, dan onderhandelingen", aldus Reuters speciale correspondent te Batavia. Naar men verneemt, heeft het Indonesische Nationale Comité, na te Soerakarta in een rumoerige zitting te hebben vergaderd, waarbij de Nederlandsche op het behoud van bet Rijksver band gerichte voorstellen noch werden aangenomen noch worden verworpen, Sjahrir aangewezen, om, na reconstruc tie van zijn kabinet, met de Nederlanders onderhandelingen te voeren, eoeter slechts op den grondslag van „volledige onafhankelijkheid". Blijkens mcdedeeling van het republi- keinsche ministerie van Voorlichting zal het een coalitie kabinet zijn. Het was eens een café met dansgelegenheid. Nu is 't een vuilnisbelt annex dansgelegen heid voor ratten. 't Wonder is te aanschouwen in Middelburg, hoek Blauwe- dijk en Teerpakhuizenstraat. 't Is werkelijk een wonder, dat zoo weinig bewoners zoo veel huisvuil kunnen verzame len en 't daar neergooien, 'k Hoop dat Iedere bewoner voortaan zijn vuil by zich houdt en 't daar niet exposeert. Misschien is de Gemeenterei niging dan wel zoo vriendelijk om wat er nu ligt weg te halen en op een betere plaats te de- poneeren. De vlugge lui van dien dienst hebben dat zoo voor mekaar. "Merci, lui. Als de sigaren van le bon zyn, tractcer ik CHEERIO. 1 Sjahrier, wiens geheele kabinet ontslag heeft genomen, heeft na een persoonlijk beroep van Soekarno op hem, erin toege stemd opnieuw als minister-presi dent op te treden, zulks nadat de partijleiders het over een lijst van ministers niet eens hadden kun nen worden. In Batavia heeft man berichten ontvangen, volgens wel ke gedurende de zitting van het comité jonge Indonesiërs buiten bamboe speren zwaaiden en daar bij schreeuwden: „wij willen oor log met de Nederlanders". EJen zit ting van het comité moest ge schorst worden. De bijzondere Britsche gezant in Nederlandsch-Indië, Sir Archi bald Clark Kerr, wordt na zijn met het oog op zijn gezondheid ondernomen tocht op zee we der aan land terugverwacht. In Nederlandsche kringen ver wacht men, dat de formeele be sprekingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs spoe dig zullen aanvangen. Het politieke programma Het volksfront dat Sjahrir's ka binet het hevigst becritiseert, heeft nochtans geweigerd de ver antwoordelijkheid van een kabi netsformatie te aanvaarden Soekarno's desbetreffend verzoek nadat Sjahirir's aftreden was ge acceepteerd. Sjahirir's commen taar op de motie dat „de onder handelingen zouden beginnen op de basis van honderd procent on afhankelijkheid", verwijt naar het 5-pun ten-programma, dat ln de slotzitting van het sentraal natio nale comité als het beginsel-pro gramma voor het politiek beleid van het nieuwe kabinet ls aan genomen. De overige 4 punten hebben be trekking op sociale en economi sche verbeteringen, die dringend noodzakelijk zijn; de instelling van een democratische regeering, een voedsel- en kleedlngprogram ma voor het Indonesische volk en de overneming en exploitatie van enkele der belangrijke plantages en industrieën. Rumoer in Nationaal Comité Naar een repblikeinsch minister van het ontbonden kabinet heeft verklaard, had Sjahrir zijn ont slag op 23 Februari schriftelijk bij Soekarno ingediend. Soekarno heeft dit gchter niet bekend ge maakt voor de eerste zitting van het centrale Nationale Comité oo 28 Februari, hetgeen veel verwar ring op de zitting veroorzaakte, waarvan de leden der republikein sche regeering en de ministers persoonlijk op dermate onofficl- Opheffing Bijzondere Staal van Beleg Met ingang van 4 Maart 1946 is de Bijzondere Staat van Be leg in geheel Nederland opge heven. Deze Staat van Beleg steunde op het Besluit op den Büzonderen Staat van Beleg, hetwelk bepaalde, dat het grondgebied van het Rijk in Europa, naar gelang het door den vijand werd ontruimd, lu Bijzondcren Staat van Beleg zou komen te verkeeren. eele wijze becritiseerden, dat Sjah rir uit protest tegen een dergelijk verloop de vergadering verliet Eveneens dient te worden ver meld, dat de communist Tan Ma- laka, die was uitgenoodlgd, niet opdaagde. In Australië Clarey, voorzitter van den Austra llschen raad van vakvereenigin- gen, heeft medegedeeld te hopen, dat de boycott, die de dokarbPt- ders op de voor Nederlandsch-In dië bestemde voorraadschepen tde passen, spoedig zou worden opge heven. Verder -voegde hij er aan toe, Öat hij kort geleden aan Dr Evatt, den minister van Buiten- landsche Zaken, voorstellen had jcdaan, welke nu bestudeerd worden. De Australische raad van vakvereenigingen heeft een con ferentie van vakvereenigingen by eengeroepen om haar standpunt te bepalen ten opzichte van de huidge op Nederlandsche korvet ten en oorlogsschepen toegepaste boycott. Meer troepen naar Galela Uit Morotai zijn nog meer Neder landsche troepen vertrokken naar Galetai welk district onder mili taire controle is geplaatst. Men beschouwt in Makassar aan getroffen pamfletten, in welke de extremisten de met de Nica sa menwerkende keelies bedreigen als den oorsprong van de staking van verleden week. Thans heb ben de koelies het werk weer her vat. j een beeld te vormen van de werkelijkheid, die den toets der rede kan doorstaan. Dit humanisme erkent prin cipieel de persoonlijke vrij heid, de sociale gerechtig heid en de cultureele verant woordelijkheid. 5. Het doel van het Humanis tisch Verbond ls de verdie ping, de verdediging en de verbreiding van de huma nistische wereld- en levens beschouwing. O.a. zal het Verbond zich sterk verzetten tegen het invoeren van Bijbelonder- wijs op de openbare scholen. 7. Het Verbond hoopt op een fusie met „De Dageraad". Deze nieuwe beweging is pas in haar opgang. Van haar prac- ty'k is nog niet veel te zeggen. Zeker is, dat alle Christelijke kerken hier een taak hebben! Het ls te hopen, dat deze strijd waardig zal worden gevoerd. Waar juist ln de „Nieuwe Nederlander", van Christelrjk- Historlsche afkomst, en ln zijn hoofdredacteur Mr. G. E. van Walsum, thans geliëerd met de Partij van den Arbeid, werd verdedigd, ook op de openbare scholen Bijbelonderwys in te voeren, is hier reeds een punt waarop de geestelijke tegen standers met ongeveer dezelf de sociale opvattingen den de gen kunnen kruisen! Red. In zijn zitting van 28 Febr. behandelde het Tribunaal de volgende zaken: Bernardus Pluymers, boek houder te Vlissingen, werd er van beschuldigd, dat hij vanaf 1939 tot en, met Sept. 1941 lid is geweest van de N. S. B., dat hij als Rechnungsführer der Organisation Todt in het straf kamp dier organisatie te O.- en W.-Souburg is werkzaam ge weest. Verder heeft doen blijk geven van Nat. Soc. gezindheid doordat hij in 2ijn aan den N. S. B. burgemeester van Vlis singen gerichten brief in Mei 1944 schrijft: „Het gesprek dat zich ontspon, deed mij in U een man met de juiste N. S. B.- geest ontdekken, hetgeen wat ik na al de laatste jaren had moeten meemaken, weer een riem onder mijn hart was" en eindigt met „Heil Hitier". Was propagandist geweest van „Volk en Vaderland". Beschuldigde gaf deze feiten toe; echter de brief'aan den burgemeester van Vlissingen had hij geschreven, terwijl hij zenuwziek was. Wat hij erg spijtig vond. Mr. Kuipers pleitte clemen tie. Hendrik v. d. Brink, kapper te Middelburg. Lid van de N. S. B., Landwacht en Front van Nering en Ambacht. Op de vraag van den voor zitter, waarom verd. was over gegaan naar de.N. S. B., ant woordt verd., dat hij de slap pe houding van onze defensie afkeurde, daarom was hij over- egaan naar de Duitschers, die volgens hem veel pittiger wa ren. Verd. werd een notitieboekje voorgelegd, waarin politieke aanteekeningen stonden. Verd. ontkende, dat hij van deze aanteekeningen misbruik zou hebben gemaakt, of heb ben doen willen maken; hij be schouwde het nia een soort dagboekje. Verd. had ook altijd verwacht, dat Nederland als een zelfstandige staat zou her rijzen. Voorz.: Onder Duitsche re geering, nietwaar? Verd.: Ik weet het niet, in ieder geval dacht ik aan een compromis. De heer Meliefste: Hoe staat u op het oogenblik tegenover de N. S. B.? Besch.: O, dat heeft volko men afgedaan! Dhr. Meliefste: Welke dien sten heeft u gedaan als Land- wachter Besch.: Hoofdzakelyk de persoonsbewijzen controleeren, maar ik wist niet, dat ik daar verkeerd mee deed. Dhr. Meliefste: Jullie N. S. B.-ers wisten nooit, dat jullie verkeerd deden. Mr. F. W. Adriaanse ziet geen enkel geval, waarin verd. het iemand moeilijk zou ge maakt hebben. Gezien dat verd. door dezen toestand van alles ia losgeslagen, pleitte hg uiter- te clementie. Wilhelmina Warmoeskarke, dienstbode te Middelburg. Gaf toe dat zij veelvuldigen en in- tiemen omgang heeft gehad met Duitsche militairen cn dat zij in dienst als kokin is werk zaam geweest. Opde vraag van den voorzit ter, wat zy bedoelde met haar gezegde: „Als de Duitschers terug komen weet ik wel wat ik doen moet", antwoordde zij: ,Niets!" De voorzitter noemde haar de ergste vrouwenfiguur van Middelburg, door haar lieder lijken omgang met de Duit schers; verder wou de voorz. niet gaan! Besch. bekende openlyk er spijt van te hebben. Geen raadsman. Adriaan Wattel, veldarbeider te St. Laurens. Sinds 1941 lid der N. S. B. en begunstiger der Zes Sowjeteischen aan Perzie Volgens de „Evening News" zou de Sovjetregeering aan den Per- zischen min.-president Sultanen de volgende eischen hebben ge steld: 1. Tusschen Pei'zië en de Sov jet-Unie zal een verdrag van bondgenootschap worden gesloten 2. De Centrale Regeering in Te heran zal de autonome regeering van Azerbeidsjan erkennen. 3. De Perzische regeering zal haar buitenlandsche politiek ba seeren op die van de Sovjet-Unie: 4. De Perzische regeering zal de Sovjet-Unie olieconeessies ver- leenen. 5 Na terugtrekking der Sovjet troepen uit Azerbeidsjan zal ai- daar onder leiding van Sovjet- Russische militaire adviseurs een eigen leger gevormd worden, dat gestationneerd wordt op pun ten die voor de Sovjet-Unie van strategisch belang zijn; 6 In het tusschenstadium zal de Perzische regeering het roode le ger „verzoeken" te blijven waar het thans is. Aangezien Sultanen deze eischen niet kon aanvaarden besloot de Sovjet-regeering haar troepen niet uit Azerbeidsjan terug te trek ken, zoolang üe toestand niet was opgehelderd. Van dit besluit ward échter geen mededeeling gedaan, noch aan den Perzischen minis ter "van buitenlandsche zaken, noch aan den Bt-itschen ambassa deur te Moskou, noch aan het Foreign Office. De a.s. verkiezingen Het op 30 Januari 1946 door de Tweede Kamer aanvaardde ontwerp van wet tot wijziging- van de kieswet enz., opent de gelegenheid aan den burge meester om bij de in 1946 te houden stemmingen voor de verkiezing van leden van de 2e Kamer, de Prov. Staten en Jon Gemeenteraad enkele zeer be langrijke vereenvoudigingen toe te passen. Zo kan bjj volstrekte nood zaak aan den burgemeester op diens verzoek toestemming ge geven worden de persoonlijke oproeping te laten vervallen en te vervangen door een open bare kennisgeving (art 77). De kiezer zal dan, aleer hij tot de stembus wordt toegela ten, zich hebben te legitimeeren FRANKRIJK STELT V1ER- MOGENDHEDENCONFERENTIE VOOR De Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washington, Londen en Moskou het houden eener viermogendhedenconferen- tie voorgesteld ter bestudeering van alle problemen die Duitsch- land betreffen. Nat. Jeugdstorm. Verd. meent een abuis te zien in de beschuldiging, dat hij N. S. B.-er was. Voorz.: U heeft geen raads man Besch.: Neen, ik heb geen raadsman gewild, omdat God mij heeft verlost en Die blijft mijn Advocaat. Als besch. geweten had wat de N. S. B. was, dan was hij er nooit mee begonnen. Voorz.: Dat is wel wat laat gekomen, die spijt van u. Bësch.: Tja, dat is zoo. Besch. zegt, dat hij wel van Duitschen bloed is, maar hy was Anti-Nazi. Verder verklaart verd., scha de te hebben gehad, omdat h# plm. 65 cent gestort zou heb ben aan den Jeugdsorm. Alle uitspraken 11 Maart. HET WEER Lichte dool. Langs de Waddenkust krach tige, overigens matige O.-wind Zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Overdag lich te dooi. Zon onder 18.25; op 7.16. Maan op 8.19; onder 19.17. Eerste kwartier: 10 Maart,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1