"VMIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Onverwachte ontwikkeling in Indonesië Na de dichting van de dijken Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekcbakber. Redactie* en Admin.: Goes, Beestenmarkt Z. Tel. 2163. Gironummer 416357 Maandag 4 Maart 1946 NUMMER 403 DE RASSENSTRIJD IN AMERIKA Zooals men weet is er in de Vereenigde Staten van Ameri ka van 1861 tot 1865 een bur geroorlog gevoerd tusschen de noordelijke en zuidelijke staten, waarbij de positie der negers onder .meer de inzet was. Toen de vrede geteekend werd, wa ren de negers vrij. De slavernij werd afgeschaft. Maar men moet niet denken dat daarmede ook de rasgelijk heid werd ingevoerd Tot op den huidigen dag is er nog groot onderscheid in de behandeling der negers en der blanken, wel niet in de offici- eele wetgeving, maar volgen de ongeschreven wetten der levenspraktijk. Sterke staal tjes zijn daaromtrent telkens weer medegedeeld, aan ons ver baasde Europeanen, die wel in menig opzicht ten achter staan tegenover de grootsche ontwik keling der techniek in de Ver. Staten, maar die dan toch in dit opzicht, dat der ras-discri minatie, medelijdend de schou ders ophalen over zulk aen cul tureel» achterlijkheid. Zeker zijn er oorzaken voor dezen misstand. Wij laten die hier rusten. Maar wel wielen wij kort ver tellen hoe thans een nieuwe campagne begonnen is, ditmaal uit de kringen der negers zelf, om de werkelijke algeheels ge lijkstelling, cok in de "praktijk van het leven, te bereiken. Dominee van de grootste ne- gerkerk ter wereld, in Harlem, het dichtbevolkte negerdistrict in New York City, heeft de 37 jarige Dr. Adam Calyton Po well een boek uitgegeven, ge titeld .Marching Blacks", „Op- marcheeren Zwarten". Nauwelijks een kwart eeuw geleden betastte hij met zijn jongensvingers de letter P. die men zijn vader gedurende de dagen der slavernij in den rug had gebrand, zoo vertelt hij. En hij zet zijn ideeën uiteen over den „nieuwen neger" die te voorschijn zal treden uit een onbloedigen maar agressieven 1 strijd. Hij wil daartoe sociale actie, zonder, geweld. De wa- Sjahrir heelt vertrouwen van Nationaal Comité ZATERDAG meldde A.N.P.-Aüeta uit Batavia: „Sjahrir is afgetreden". Een republikeinsche woordvoerder deelde later mede, dat Sjahrir in de Vrydag te Soerakarta gehouden vergade ring van het republikeinsche nationale comité zijn ontslag als minister-president had ingediend, nadat er over de motie van het werkcomité gestemd was. De woordvoerder voegde er aan toe, dat volgens door hem verkregen inlichtingen, die hy betrouwbaar achtte, doch voor welker volkomen ze kerheid hy niet kon instaan, deze stemming door een motie van -vertrouwen in Sjahrir was voorafgegaan. Onmiddellijk nadat Sjahrir zyn ontslag had ingediend, werd de vergade ring van het nationale comité tot Zaterdag verdaagd. Tenslotte legde hij er den na druk op, dat indien Sjahrir met deze opdracht zou worden belast, hij de volgende voorwaarden zou stellen: de vorming van een politiek kabinet, waarvoor de verschillen de Indonesische politieke partijen of politieke combinaties candida- ten naar voren konden brengen; b. volledig de vrije hand om zulk een kabinet samen te stellen c. volledige verantwoordelijk heid tot het door hemzelf kiezen van afgevaardigden tot het voe ren van onderhandelingen met de Nederlanders, zonder dat zij tel kens ruggespraak behoeven te houden met Djokjakarta. Sjahrir kabinets-formateur Sjahrir is thans bezig 'n nieuw kabinet „op breedere basis" te vormen. Dit bericht is Zaterdag avond laat in een uitzending m de Maleische taal door radio- Soerakarta uitgezonden. In de uitzending is geen toespe ling gemaakt op het eerder be kend geworden bericht volgens hetwelk Sjahrir zou zijn af getreden. Volgens den woordvoer der in Batavia, „vond de republl keinsche regeering in Djokjakarta het aftreden van Sjahrir niet aan, genaam, maar, aldus zeide hij, ik achtte het mijn plicht de pers volledig van de feiten op de hoog te te stellen". Sjahrir is- er blijkbaar in slaagd zijn gezichtspunt door de geheele conventie te doen deelcn. Kabinet morgen al gevormd Men verwacht te Batavia, dat Sjahrir uiterlijk morgen,' wan neer het nieuwe kabinet naar alle waarschijnlijkheid gevormd zal zijn, naar Batavia zal terug- Dat je op Walcheren water ziet is een verschijnsel, dat je al gewend bent. Maar als je nu Zuid Beveland eens door gaat, maak je ook al kennis met dat natte element. Je moet „even" een bood schap doen, dat houdt dan in, dat je je kousen en schoenen uit moet trekken en je broek instellen op „Hoog water". Waar al dat water vandaan komt snap je niet erg, en dat het niet weg gaat snap je nog veel minder. 't Lijkt er veel op, of we on ze buitenlandsche bezoekers ons „Waterland" eens in opti ma forma willen demonstree- ren. Als ze dan maar waterlaar zen sturen is 't goed. CHEERIO. pens die hij opeischt zijn sta king, boycot, en het binnen dringen in de vakbonden, die onderscheid maken tusschen blanken en kleurlingen. Hij werd zonder tegencandi- daat in Hai'lem als congreslid herkozen. Zijn krant heet „The people's Voice". Zijn kerk telt 10.000 volgelingen. Zijn vijanden geven hem den naam „door communisten betaalde opruier". Duizenden negers zullen de zer dagen een vergadering be leggen in New York, die geor ganiseerd wordt door een an deren negerleider van naam, Asa Philip Randolph, genoemd als „een der gevaarlijkste ne gers van Amerika", om te be- toogen voor een ingediend wets voorstel inzake de eerlijke te werkstelling voor allen, zonder onderscheid tusschen blank en zwart, over geheel het land. Met belangstelling wacht blank Europa den uitslag, van dezdh onbloedigen, doch in ons oog rechtvaardigen strijd. Ze ker is deze ontvoogding mede het gevolg van de Amerilcaan- sche oorlogsinspanning, toen ook de negers hun volle kracht inzetten, en dienovereenkom stig werden gewaardeerd. Zij wenschen nu niet meer als bur gers tweede klas te worden be schouwd. En Europa kan zich daar naast afvragen, of ook bij ons niet resten van rassenvoor oordeel zijn blijven hangen, als stofnesten uit een ver ver leden. Red. keeren. Over deze kabinetsvor ming worden nu besprekingen gehouden te Soerakarta, waar Sjahrir met ongeveer 10 verte genwoordigers van Indonesische politieke partijen is gebleven. Republikeinsche woordvoerders te Batavia voorspellen, dat bij deze besprekingen overeenstemming zal worden bereikt omtrent de vraag, welke partijen in het nieuwe ka binet vertegenwoordigd 2uUen zijn en door welke personen zij vertegenwoordigd zullen worden. In Indonesische kringen ver wacht men stellig, dat een aantal leden van het tegenwoordige ka binet gehandhaafd zal blijven. Volgens een republikemsch woord\oerder kunnen verschelde ne van de tegenwoordige minis ters slecht gemist worden, waar schijnlijk zal voor de portefeuille vah Binnenlandsche Zaken, wel ke portefeuille Sjahrir tot nu toe ad-Interim heeft gehad, Mr. Sa! tono, worden gekozen, die reeds voor den oorlog als vurig natio nalist bekend was. Hij is eenige dagen geleden door Sjahrir, toen deze blijkbaar voelde, hoe de zaken zich gingen ontwikkelen, van Batavia naar Soerakarta ge roepen. D© ziiting van hot National© Comité Wat betreft de gesloten zitting van het nationale comité kan nog toegevoegd worden, dat. Sjahrir als minister-president de vergadering heeft toegespro ken. Hy gaf een beschouwing van de door hem tot nu toe ge voerde politiek en wees op de noodzakelijkheid om met de Nederlanders besprekingen te voeren. Volgens berichten is zijn rede met veel enthousiasme ontvan gen en onmiddellijk daarna is een motie van vertrouwen in Sjahrir met groote meerderheid aangenomen. De juiste Cijfers van de stemming zijn nog niet bekend. Sjahrir had al eerder pian Een verantwoordelijk republi- keinsch ambtenaar heeft medege deeld, dat, toen Sjahrir met zijn ministers in Djokjakarta aankw om onderhandelingen te voeren met de leiders van de verschillen de partijen de onderhandelingen welke aan de zitting van het na tionale centrale comité zouden voorafgaan nog geen der aanstaande Indonesische politieke leiders aanwezig was. Ook president en de vice-president ren niet in de stad. Deze laatsten kwamen op 27 Februari terug, waarop een onderhoud tusschen hen en Sjahrir met zijn ministers plaats had. Volgens denzelfden ambtenaar, stond Soekarno aan den kant van Sjahrir met betrekking tot de wenschelijkheid om met de Ne derlanders te onderhandelen. Verder deelde hü nog mede, dat Sjahrir zelf herhaaldelijk het initiatief had genomen om tot reconstructie van zijn kabinet te komen. Vóór v. Mooks terug keer uit Nederland had Sjahrir tweemaal aan Soekarno voor: steld het kabinet te reorganisec ren ten einde de verschillende partijen in staat te stellen hun eigen candidaten naar voren te brengen. Soekarno hied zich bui ten deze aangelegenheid zonder nochtans formeel geweigerd te hebben. D© a.s. Kabinetsformatie Een van Sjahrir's motieven voor liet verbreeden van de basis van het kabinet is zijn overtuiging, dat hij, in de oogen van de Neder landers en oolc in die van de we reld, er in geslaagd is den indruk nemen, als zou de republi keinsche beweging van zuiver Ia pansche makelij zijn. Zijn kabinet bestaat uit menschon van wie nie mand ooit gecollaboreerd heef: met de Japanneezen. De meesten hebben moeilijkheden met hen ge had en hebben volgens kringen uit de omgeving van Sjahrir, daar doör hun zaak gediend. Daarom voelt Sjahrir de noodzaak om een coalitiekabinet te vormen en indien blijkt, dat Soekarno hier toe niet bereid is, zal Sjahrir zelf meewerken om tot dit resultaat te komen. Hervaüing der besprekingen Nu Sjahrir het volledige ver trouwen van het nationale comité heeft, en zijn besprekingen met de Indonesische leiders, welke hij gistermiddag te Soerakarta voer de, zonder groote hindernissen zijn beëindigd, verwacht men ui Batavia, dat de eerste formeele besprekingen op basis van de Ne derlandsche voorstellen mogelijk tegen het midden dezer week zul len beginnen. Sir Archibald Clark Kerr zal de besprekingen op weg kunnen hel pen en, wanneer de grondbegin selen eenmaal zijn uitgewerkt, en daa» over overeenstemming is be reikt, zal hij eind Maart Java kun nen verlaten. Inmiddels is Sjahrir uit Soera karta naar Eatavia yertrokken en wordt daar hedenmiddag verwacht. Spaansche verklaring Na een kabinetszitting van acht uur heeft de regeering-Franco een verklaring uitgegeven, die de bui tenlandsche pogingen om de Spaansche regeering omver te werpen afkeurt en categorisch mededeelt, dat Spanje haar bin nenlandsche vrede tot eiken prijs zal verdedigen. De verklaring be schrijft het sluilen van de vijf honderd K.M. lange Fransche grens als „zonder uitleg, gegrond neid of oorzaak". De verklaring maakt onderscheid tusschen het Fransche volk en het communis tische convent, „dat bepaalde be velen volgt," Politieke moord Zaterdagavond is de 52-jarige di recteur van de N.V. Hoilandsche Constructlewerlcplaatsen en de N.V. Eleclrolaschmaatschappij, ir. F. H. E. Gulje in zijn woning te Leiden door een onbekend geble ven persoon vermoord. De heer Gulje was kort na de bevrijding onder verdenking van collabora tie door den P. O. D. gearresteerd doch reeds geruimen tijd geleden weer op vrije voeten gesteld, waar na hij zijn werkzaamheden vol ledig had hervat. De heer Guije was o.m. voorzitter van de Alg. R. IC., Werkgeversvereeniging enj het R. K."" Verbond van Werkge-' versvakvereenigingen. HET WEER Geldig tot Maandagavond Plaatselijk neerslag. Hier en daar tijdelijk mist of nevel. Wind toenemend uit Noord- Oostelijke richting, later krim pend naar •Noord. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw of regen, meer in het bijzon der in het Oosten en Noorden des lands. Temperatuur om net vriespunt. Zon onder 18.23, op 7.19. Maan op 8.12, onder 19.19 Eerste Kwartier 10 Maart. Minister Spaak is niet geslaagd De Belgische Prins-regent heelt Spaak van zyn „informatie-op dracht" ontheven. Heden zou opnieuw beraadslaagd worden. Spaak heeft de journalisten Zon dag ontvangen, waarbij hij er- klaarde: „Ik heb kunnen vaststel len, dat mijn informatieve op dracht een negatief resultaat heeit gehad. Het is mij niet bekend of er morgen iemand anders met een informatieve opdracht zal worden belast, want de Prins zal den noo digen tijd nemen om den toestand onder oogen te zien. Nu de een voudige formules ondoelmatig zijn gebleken, zullen meer ingewikkel de formules op den voorgrond moeten komen. TRIBUNAAL Bij Koninklijk Besluit van 18 Februari 1916, No. 39, is be noemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer van het Tribu naal voor het Arrondissement Middelburg-, Mr. C. M-. Kegge, thans Secretaris van het Tri bunaal voor hot Arrondisse ment Middelburg te Goes. Uitspraken Tribunaal Middelburg S. A. van Keulen, koopman uit Middelburg, verdaagd. D. J. Sarneelo, uit Goes, ver wallen. M. Koppejan, uit Middelburg. Verbeurd verklaring van goe deren, voor zoover aan oorlogs slachtoffers uitgeleend. Ont zetting rechten. E. Hollebrandse, uit 's Heer Arendskerke. Ontzetting rech ten. Naar aanleiding van het feit, dat de dyken rond het eiland Walcheren thans op alle aan gevallen punten zijn gedicht, heeft de Commissaris der Ko ningin namens het Provinciaal Eestuur tot Hare Majesteit de Koningin en tot den Opperbe velhebber van de Geallieerde Troepen in Europa na navol gende telegrammen gericht. Aan Hare Majesteit de Koningin. Officieel is thans medege deeld, dat de dijken rond het eiland Walcheren op alle aan gevallen punten zijn gedicht en dat, naar menschelyke bereke ning, ons eiland thans als be houden beschouwd mag wor den. Kennende de groote be langstelling van Uwe Majesteit voor het lot Harer onderdanen, veroorloof ik mij, mede namens het Provinciaal Bestuur, Haar daarmede van harte geluk te wenschen en daaraan de ver zekering toe te voegen, dat die belangstelling een prikkel te meer zal zijn om den weder opbouw met kracht voort te zetten en met Gods hulp te vol tooien. Het daarop ontvangen ant woord luidt In opdracht van Hare Majes teit de Koningin betuig ik U hierbij Haar dank voor uw telegram, meldende het heug lijk feit der volledige dichting van de dijken rondom Walche ren. Gevoelig voor uwe geluk- wenschen, verheugt Hare Ma jesteit zich over de belangrijke mijlpaal óp den weg naar her stel van Walcheren, die thans bereikt is. U en het Provin- viaal Bestuur wenscht Hare Majesteit sterkte toe op den weg, die naar het algeheel her stel nog voor u ligt. Het telegTam aan den Opper bevelhebber en het daarop ont vangen antwoord luiden The gaps in the dykes around the isle of Walcheren now be ing definitively closed I wish to express to Your Excellence in the name of the people of Zeeland our very deep gratti- tude for the great moral and material help we have had from the Allies in our struggle for the reclaiming of our once so beautiful Island. Following message passed to you from Fieldmarshall Sir Bernard Montgomery Thank you for your very kind telegram I am delighted to .hear, that the dykes around Walcheren are finally closed, I sincerely hope, that your island will soon regain it's for mer beauty and prosperity.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1