DAGBLAD VOOR ZEELAND „Sigaretten en bieroorlog" 'Churchill toch als getuige Zaterdag 2 Maart 1946 NUMMER «02 ie JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goe», Beestenmarkt 2. Tel. glg3. Gironammer 410351, WORDT HET POBLIEK BEDROGEN? Slagers protesteeren Br heerseht onder de slagers momenteel een groote ontevre denheid. Deze vloeit voort uit verschillende oorzaken. Zoo zijn eenigen tijd geleden blikken „Meat and Kidney Pud ding" in den handel gebracht, waarvan de inhoud bij onder zoek zeer dubieus bleek te zijn. In elk geval is wel gebleken, dat het publiek werd afgezet, bedrogen mag men wel zeggen. De inhoud van deze bussen bestaat n.l. uit stukjes nier, lever en vleesch, omgeven door een deegachtige meelmassa. Er bevindt zich in deze blikken gemiddeld 40 tot 50 pet. vleesch en de rest is deeg „pudding genaamd. Daar het publiek recht heeft om op elk rantsoen vleesch 100 gram vleesch zonder been te ontvangen, of 125 gram nier, of 175 gram lever, wordt met den verkoop van „Kidney Pud ding" tegen 4 rantsoenen per blik van 45 gram, het publiek bedrogen. Inmiddels deelt het A.N.P. mede, dat een onderzoek wordt ingesteld. Met belangstelling wachten wij het resultaat hiervan af. Het publiek weigert, zeer te recht, deze blikken langer te koopen. De slagers zitten thans mei een grooté voorraad opge scheept. Zijn zij die voor deze aankoopen verantwoordelijk zijn, wel de juiste menschen op de juiste plaats De ontevredenheid van de slagers komt verder voort uit het feit, dat van het kleine ge-, deelte vee, dat voor de con sumptie beschikbaar is, een een groot gedeelte aan de fa brieken beschikbaar gesteld wordt voor de vleeschwarenbe- reiding, en dan via grootwin kelbedrijf en kruidenier in dis tributie wordt gebracht. Het geeft de slagers erger nis, om rook vleesch en allerlei worstsoorten in ruime sortee ring en in practisch onbeperkte hoeveelheden te zien verkoopen in de kruidenierswinkels. AUTO'S Hoera, ze zyn er, de nieuwe auto's! V7at moesten we lang wach ten en wat zijn we al vaak te leurgesteld. Vol verwachting klopt ons hart, zal ik er een krijgen of gaat ie mijn neus voorbij? 'k Heb zoo'n idee, dat we er hier niet veel van zullen zien 'k Denk, dat ze niet verder dan Den Haag zullen komen, daar schijnt een soort lijmtak te zitten waar al dergelijke din gen aan bljjven kleven. Toch hebben ze daar al zooveel auto's ^n trams, zou dat nou die nieuwe geleide economie zijn Dan is het maar een raar ding! CHEERIO. Neder landsch Indiè Het verloop van de muiterij te Menado VOLGENS een betrouwbaren woordvoerder, die een bezoek gebracht heeft Gorontalo, geeft de Menadoneesche burgerbevolking aan den opstand te Menado den spot naam van „sigaretten en bleroorlog". Het wordt steeds duidelijker, dat de muiterij ln de allereerste plaats te wijten ls aan den grief van de Menadoneesche en Ambonneesche soldaten over het feit, dat zij niet op geleken voet behandeld worden met de Europeesche soldaten. gezien te hebben, dat Japansche officieren het Indonesische gere gelde leger achter de linies aan het opleiden waren. Dit leger, voegde de Nederlander er aan toe, had als officieren jonge ont wikkelde Indonesiërs, die ir. Soe- karno president van de Indonesi sche republiek en soetan SJahrir, minister-president van de Indo nesische republiek te gematigd achtten. Deze Jonge Indonesiërs beschouwden Tan Malakka, den leider van het op Sovjet-wijze ln gerichte volksfront, als dengeen, die de Indonesiërs tot de vrijheid zou brengen. Ten Zuiden van Bandoeng had hij op de wegen „duizend" blijk baar volledig uitgeruste Japannee zen en met Japanneezen beman de tanks gezien. Japansche offi cieren waren bezig met het trai nen van Indonesische recruten. Intusschen hebben de plaatselijke extremistische leiders van de on tevredenheid van de soldaten ge bruik gemaakt de oorzaken van de2e ontevredenheid zijn Inmiddels door den commandant van het K.N.I.L. weggenomen om op te staan tegen de Neder landers en de rood-witte vlag te hijschen. De opstand is begonnen ln den nacht van 13 op 14 Februari. Op 26 Februari besloot de Britsche missie alle Europeesche burgers te evacueeren, op 28 Februari werd bekend gemaakt, dat 350 Nederlandera reeds waren Inge scheept. Volgens een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier is de verklaring te New Delhi door Sir Claude Auchinleck afgelegd, volgens welke verklaring de eer ste Britsch-Indische troepen Java zullen verlaten, de eerste kennis geving, die het geallieerde hoofd kwartier te Batavia hieromtrent ontvangen heeft. Bevelen tot dit vertrek behoo- ren uit te gaan van het geallieer de opperbevel in Zuid-Oost Azië, maar tot op heden is nog geen be vel hiertoe in Batavia ontvangen. Ook ls nog geen enkele regeling voor het vertrek van eenlg onder deel van het Britsch-Indische le ger getroffen. De Britsche kruiser Norfolk heeft met Sir Archibald Clark Kerr aan boord koers genomen naar Seraarang, daar het de be doeling is, dat Sir Archibald de ze stad zal bezoeken, zoodra hij hiertoe ln staat is. Tot op he den heeft zijn gezondheidstoe stand hem belet dit voornemen ten uitvoer te brengen, hij ver blijft nog aan boord. JAPANSCHE STEUN VOOR DE „REPUBLIEK." Een Nederlander, die, na door de Indonesiërs gekidnapt te zijn, ontsnapt is, heeft medegedeeld, CORRESPONDENTIE De Indonesische autoriteiten staan thans den geïnterneerden op Java toe, zesmaal per maand naar hun familie in Indonesië te schrijven. De slag-er, de vakman, die naar de eischen van de wet in gericht moet zijn, diploma's en vestigingsvergunningen moet hebben, mag blikjes verkoopen. Het artikel vleesch wordt ech ter verkocht bij lederen krui denier. Naar aanleiding hiervan is van bevoegde zijde medege deeld, dat van de beschikbare hoeveelheden versch vleesch 83 pet. naar de slagers gaat en 17 pet. naar de vleeschwaren- fabrieken. Van slagerszijde deelde men ons echter mede, dat de slagers gemiddeld 10 pet. krijgen toe gewezen. De vleeschwarenfa- brieken zouden derhalve 1.7 pet. krijgen. Gezien evenwel de groote productie dezer fa brieken, kan het niet anders, of zij krijgen ln elk geval de volle 100 procent. Dat er naar verhouding veel vleeschwaren naar het krulde- niersbedrijf gaan, acht men ter bevoegder plaatse een normale toestand, die ook in het verle den bestond en dus op oude rechten is gebaseerd. Was die oude toestand echter wel zoo normaal De slager vakman had voor den oorlog reeds een harden strijd te voe ren om het hoofd boven water te houden. De moordende con currentie van toen wenschen wjj zeker niet terug. Amerikaansche nota door Frankrijk en Engeland aanvaard Gisteravond laat maakte het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend, dat de Britsche regeering, even alg de Fransche regeering in be ginsel het voorstel van de Ameri kaansche regeering tot het af leggen van een driezijdige ver klaring, waarin het regiem van Franco wordt veroordeeld, heeft aanvaard. De woordvoerder van het mi nisterie verklaarde, dat de ver klaring waarschijnlijk heden te zelfdertijd te Londen. Parijs en Washington gepubliceerd zal worden. Wil Spanje geholpen worden? Volgens de „Times" staat de ge middelde Spanjaard zeer sceptisch tegenover de Fransche stappen, ook al beseft hij, dat deze, een be vorderen van zijn democratische rechten zouden kunnen beteeke- 48 Spaansche monarchisten, die een brief aan den troonpreten dent Don Juan hebben gezonden, hadden den steun van Ignacio Villalonga, den voorzitter van den Spaanschen kamer van koop handel. Villalonga en 11 andere onderteekenaars zijn ontslagen. Het proces te Neurenberg Misdadige organisaties HET internationale militaire tribunaal heeft er gister morgen ih toegestemd het verzoek van von Ribben- trop, Winston Churchill als getuige décharge te dag vaarden, opnieuw in overweging te nemen. Toen de zitting werd geopend, bra ebt Ribbentrop's verdediger, Dr. Martin Horn, in herinnering, dat toen hij des Maandags het verzoek deed, het tribunaal om een schriftelijke verklaring had ver zocht. Hij wees er op, dat het tribu naal Dinsdag een besluit nam. voor dat het de schriftelijke verklaring had ontvangen. De verdediger zei, dat er een vergis sing in het spel was en vroeg het tribunaal de kwestie opnieuw in beraad te nemen. Robert Jackson, het hoofd der Amerikaansche prosecutie, begon met de aanklacht tegen 7 nazi- organisatles, die volgens de ge allieerde beschuldiging misdadig waren. Jackson zeide, dat een van de „duistere eigenaardigheden" van de Duitsche maatschappij was, dat er een uitgebreid net werk van hecht aaneengeweven en exclusieve organisaties van uit gekozen vrijwilligers bestond, die bij eede verplicht waron de be velen van de nazileiders onvoor waardelijk uit te voeren. Deze menschen oefenden een ongebrei delde macht uit buiten de staats macht, die slechts een onderge schikte rol speelde in de uitoefe ning van de politieke bevoegdhe den. Het zevental De zeven organisaties, welke in de aanklacht worden genoemd, zijn: het Reichskabinett; het Lei derscorps der N.s.D.A.P.; de S.S.; de S.D.; de Gestapo; de S.A.; de Generale Staf en het Opperbevel der Weermacht. Jackson zeide, dat het geheele Duitsche leven doortrokken was van deze organisaties. Hij vervolg de: „Duizend kleine Fuehrers schreven de wet voor aan dui zend Goerlngs ln spé, waren een HET WEER Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Geleidelijk afnemende wind tusschen Noord-Oost en Noord. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nog sneeuw val. In het bijzonder in het Noorden des lands. Zon onder 18.20, op 7.24 Maan op 7.41, onder 16.22 Nieuwe Maan 3 Maart. steun voor duizend door Schi- rach opgezweepte jongelieden, du: zend slaven van Sauckel op, dui zend lieden bevangen met den haat van een Rosenberg en Strei cher, duizend gemartelden en ver moorden door Kaitenbrunner en Frank, brachten duizend bewegin gen, geleid, gefinancierd en ge steund door Schachts, Speers en Funks, voort. Rechter Jacksor. gaf als voorbeeld van dit systeem de fanatieke generaal der S.S. Oh lendorf, die het tribunaal zonder blikken of blozen vertelde, dat hij persoonlijk het ter dood brengen van 90.000 mannen, vrouwen en kinderen gelastte. De aanklager, zeide, dat een van de essentieele noodzakelijkheden voor een rechr vaardig en goed bestuur tijdens de bezetting van Dultschland was, de afscheiding van deze ge organiseerde elementen van de massa van het Duitsche volk en een speciale behandeling er vso „De V. S." aldus Jackson, trach ten niet het geheele Duitsche volk van misdaad te beschuldigen het is echter eveneens belangrijk dat dit proces niet ten doel zal hebben het geheele Duitsche volk, behalve de mannen ln de be klaagdenbank vrij te spreken". Referendum in Italië De Italiaansche ministerraad heeft besloten, dat de vraag, of Italië een republiek zal worden of een monarchie zal blijven, beslist zal worden in een refe rendum, dat gelijk met de alge- meene verkiezingen zal worden gehouden en waarvan de datum voorloopig is vastgesteld op 26 Mei a.s. Mededeeling Op ons bureau te Goes ligt een lijst met 33 namen van Nederlan ders, die uit Polen naar Zweden zijn overgebracht, ter ln2age. Zij zullen ten spoedigste naar .eder land gerepatrieerd worden. BERICHT. In verband met de verkre* gen vergunning verschijnt dit nummer van ons blad weder in dubbelen omvang. H UllllllMUUfia Overdenking HET GAAT GOED Ja, het gaat ook goed, wan neer wij onze rantsoenen van nu vergelijken met die van het vorig jaar, wanneer wij denken aan de treinen, die sneller en vaker rijden dan 'n paar maan den geleden, wanneer wij be seffen dat bruggen gerepareerd 2ijn waardoor wij weer kunnen komen naar Noord en Zuid en Oost, wanneer wij ons te bin nen brengen dat de Wieringer- meer en Walcheren weer droog zijn gekomen. En dan wrijven wij ons in de handen en wij zijn dankbaar en tevreden. In dat opzicht gaat het ook goed, en misschien zullen we hier er ook wel komen, en toch neen, het gaat niet goed. Want denk eens aan de zuive ring, aan de berechting, aan de kampen, aan de doodstraf, aan de corruptie, aan den gifhan- del Dat kan ons niet onverschil lig laten. Zooals wij in bezet tingstijd gevochten hebben om het onrecht te keeren, zoo zul len wij ook nu moeten strijden. Wanneer wij belijden dat Christus Heer is, dan zullen wij allen weten dat wij een taak hebben op deze aarde, die (naar het wodrd van Psalm 24) met haar volheid aan God behoort, dan zullen wij moeten beseffen dat Christus Heer is op alle levensgebieden en dat wij daar van getuigenis moeten afleg gen. Is het met ons wel goed Zijn wij als gemeente, als vol geling van Christus tevreden, of is er een heilige onrust in ons Als wij zien naar Jezus, die bewogen was over de schare hoe zullen wij dan gerust kun nen blijven S. M. A. DAADDER. (Uit „Mededeellngen") Huwelijk met buitenlandsche vrouwen De Nederlandsche Vaticaan missie te Nijmegen heeft zien tot de regeering gewend met de bedoeling, een spoedige beslis sing te verkrijgen in de kwes ties, gerezen in verband met de Nederlanders, die tijdens den oorlog in het buitenland piet vrouwen van vreemde nationali teit kerkelijk gehuwd zijn, en deze huisgezinnen weer bijeen te brengen. Korte berichten Gisteren zijn de ruim 1200 pas-I sagiers van de „Indrapoera" te; Amsterdam gedebarkeerd. De zieken onder de passagiers, wier aantal niet groot is, worden door het Roode Kruis naar de diverse daarvoor aangewezen! ziekenhuizen overgebracht. j Officieel wordt gemeld, dat/ vandaag een begin gemaakt 2al worden met de terugtrekking van de Sovjet-Russische troepen uit Iran. De troepen in Semnan 160 km. ten Oosten van Teheran zijn het eerst aan de beurt, ter- wij de troepen in de overige p^o vincies later zullen volgen. De Regeeringsvoorlichtings- dienst maakt bekend, dat deze maand een groot aantal Neder landsche vrouwen en kinderen van Siara naar Holland zal eva cueeren. Op 15 Maart zal het eerste schip met 1000 evacué'3' Bangkok verlaten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1