VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND LANDVERHUIZING NAAR FRANKRIJK FRANCO MOET VERDWIJNEN Britsch-Sndische poepen trekken terug uit Ned. Indie HET WEER NIEUWE LEERB0N Vrijdag 1 Maart 1946 nummer m te JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Roekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt t. Tel. 2163. Gironummer 410357 Er zijn in ons land velen, die gaarne hun vaderland den rug zouden willen toekeeren, omdat zij meen en er geen toekomst meer te zullen vinden in den bedrijfstak die zij zich hebben gekozen. Daaronder vallen in de eer ste plaats boerenzoons en kin deren van tuinders, die bij vol wassen worden geen mogelijk heid zien tot verkrijging van een eigen plaatsje of hofstede. Inderdaad is er grond voor dezulken tekort, zooals de za ken nu staan. Wat verdere in polderingen zullen opleveren moet nog worden afgedacht Maar anderzijds zullen ruilver kavelingen enz. op drooggeko- men gronden eerder minder dan meer plaatsen van vesti ging opleveren voor de ge noemde categorie. Daarom ziet men uit naar een ander land, desnoods naar een ander werelddeel. Wij ontvingen thans enkele gegevens ovér de mogelijkhe den om zich in Frankrijk te vestigen. Twee landbouw-ingenieurs hebben in opdracht van den Minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening een reis door Frankrijk ge maakt, om de mogelijkheden voor vestiging van Nederland- sche boeren en tuinders te pei len. Zij zeggen in hun rapport, dat er zeker in Frankrijk plaats is voor onze hoeren en tuin ders. De landbouw rendeert er op het oogenblik. Reeds wonen er 400 Nederlandsche landbou wers, die zich daar in den loop der laatste twintig jaar voor den oorlog gevestigd hebben. Hun resultaten zijn over het al gemeen bevredigend. Toch meenen de beide inge nieurs, thans nog vestiging te moeten afraden. Eh dat waarom Ie. Men mag krachtens de Driemogendheden verklaring NAAR REUTERS CORRESPONDENT te Washington verneemt, voorspellen gezaghebbende kringen te Was hington, dat de drie groote mogendheden een verkla ring zullen publiceeren over Spanje, vervat in termen, die aanzienlijk sterker zullen zijn dan die van de verklaring van Potsdam. De verklaring zal echter uitdrukkelijk ver melden, dat men niet de bedoeling beeft zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje. Zij zal ten eerste de afkeuring der mogendheden te kennen ge ven over het regiem van Franco vervolgens uitdrukking geven aan de bereidheid een soort in terim regeering op breede basis te erkennen, en tenslotte het Spaansehe volk mededeelen, dat het zijn taak ls zich te ontdoen van Franco, aangezien zij anders niet moeten rekenen op materiee le hulp van het buitenland. Naar men aanneemt, zijn dit tevens de termen van de voorstellen, ver vat in de Amerikaansche nota, die naar Londen en Parijs ls ge zonden. Grens gesloten De Spaansehe regeering heeft gisteren de Fransch-Spaan- sche grens gesloten, waarme de zij dus vooruitgeloopen Js op het besluit van het Fran- sche kabinet, de grens te slui ten. Spaansehe troepen aan de grens Na ar Reuter uit Madrid ver neemt, 7-Un ten minste vier Spaansehe regimenten, met in totaal 4.000 man, en waaronder een artillerieregiment, aan de HET BOTERBONNETJE Klap zegt de deur, grendel er op en -» Unilever-directeur kan op zijn brits zitten en naar het „tonnetje" in plaats van naar de boterbonnetjes kijken. Een eere-saluut aan de Rot- terdamsche economische re cherche die dat zwarte varken tje zoo keurig waschte en pikte. Veenhulzen ontvangt gjfhan delaren Kunnen de Lever-giftigen er dan vast een plaatsje bespre ken Wie had ooit gedacht dat lui van dat poliep-concern eens kennis zouden maken met de bajes We hooren wel eens beweren dat alleen de kleintjes en.niet de grooten gepikt worden, 't Is nu wel bewezen, dat het zeker in Rotterdam niet zoo is. Vol verwachting zien we ver dere berichten over dit lever- stink-ei tegemoet. CHEERIO. Informatie-opdracht voor Minister Spaak Het kabinet van den Prins-re gent deelde gisteravond mede: De Prins-regent heeft hedenmid ag den heer dé" Schrijver, die hem op de hoogte bracht van den negatieven uitslag van zijn onder handelingen, ontvangen. De heer de Schrijver heeft ge vraagd van zijn opdracht onthe ven te worden. Dit verzoek ts met een nieuwe Informatie-op dracht belast. De mislukking van de Schrijvers besprekingen is een gevolg van de oppositie der socialistische groep tegen een referendum Inzake de koningskwestie. de vlezen-voorschrift en nu geen Nederlandsch kapitaal mede- nemen. 2e. Op het oogenblik zijn voor de inrichting van een be drijf f300.— tot f400— per hectare noodig, en een hectare brengt in Frankrijk heel wat minder producten op dan hier te lande, dus men heeft heel wat hectares voor een bedrijf noodig. 3e. Er ls groot tekort aan arbeidskrachten in Frankrijk. Een nieuw bedrijf moet dus sterk gemechaniseerd worden, maar het is niet mogelijk, nu moderne machines en werk tuigen te kragen. 4e. Het is voor zelfstandige vestiging noodzakelijk, dat men op de hoogte is van de Fran- sche taal. Ook de Fransche landbouw moet vooraf grondig worden bestudeerd. Laat men dus eerst als volontair of als betaalde arbeidskracht op een land- of tuinbouwbedrijf gaan werken. 5e. Voor Nederlandsche land arbeiders is de kans van sla gen gering. De levensomstan digheden zijn er van dien aard, dat er praktisch geen mogelijk heid bestaat om als landarbei der eenig kapitaal te vormen en zich tot boer op te werken. Ten slotte deelen de rappor teurs nog mede, dat de regee ring overlegt met de Fransche regeering, ten einde Nederland sche boeren en tuinders, die in Franrijk een leertijd wenschen door te maken, dit mogelijk te maken. Spaansch-Fransche grens gecon centreerd. Men verwacht voorts dat deze strijdkrachten met troepen uit andere deelen van Spanje versterkt zullen worden. De Fransche minister van bui- tenlandsche zaken Bidault, ver klaarde voor de commissie van buitenl. zaken van de Assem blee, dat Frankrijk bereid was de Spaansehe kwestie voor den Vei ligheidsraad te brengen. KUNST. MARIE VAN WESTERHOVEN OVERLEDEN. Op 89-Jarigen leeftijd overleed op 25 Februari te Amsterdam Ne derlandsch oudste actrice, Marie van Westerhoven. Hoeveel vleesch op één bon Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op een bon voor 100 gram vleesch de vol gende hoeveeiheden vleesch of vleeschwaren gekocht kunnen worden: Versch rund-, kalfs-, varkens-, schapenvleesch zonder been 100 gr. versch paardenvleesch 150 gr.; vleesch in blik 4 oz (plm. 112 gr.); meat and vegetables 8 oz (plm. 225 gr.); versche tong, lever' of hart van runderen, schapen, kalveren, varkens en paarden 175 gr.; versche zweze rik van runderen of kalveren 265 gr.; varkenskluiven, ver sche uiers van runderen, ver sche nier van runderen, kalve ren, varkens en schapen 330 gr.; staart van runderen en kalve ren 430 gr.: varkenspoten 665 gr.; gerookt en'of gekookt rund- kalfs-, varkens-, schapen-, paardenvleesch, gerooide worst, gebraden gehakt, corned beaf 100 gr.; bloedworst vrij; knak worst, gekookte worst 130 gr.; leverartikelen, tongenworst, nierbrood 165 gr.; zure zult 200 gr. Nederlandsch Indie GENERAAL Sir C. Auchinleck, oppVnrb'eveiiiebber in Britsch-Indië, heeft gisteren in het Hoogerhuis (den raad van state te New-Delhi) verklaard, dat vandaag een begin zal worden gemaakt met het terugtrekken van Britsch-Indische troepen uit Indonesië. Sir Auchinleck legde deze verklaring af tïr antwoord" op een poging van een lid van de congresparty om toestemming van het Huis te verwerven tot uitstel van de motie „omtrent het verdere gebruik van Britsch-Indische troepen in Indone sië met de bedoeling de Indonesische nationalistische onaf hankelijkheidsbeweging te onderdrukken". Geen positieve resultaten op de eerste ziftingsdag Sjahrir heeft gisteravond in een telefonisch onderhoud met Batavia verklaard, dat de eerste zittingsdag van het Indonesische Centrale Nationale Comité te Djokjakarta geen positieve re sultaten heeft opgeleverd. Hij zeide verder, dat het comité nog twee dagen in zitting bijeen zou zijn. Vandaag zullen nog een aan tal woordvoerders van de ver schillende Indonesische politie ke partijen en groepeeringen hun gezichtspunten naar voren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir- zijn- belangrijkste rede voering op Zaterdag zal houden waarna men tot stemming zal overgaan. OOK OP BALI WORDT GEVOCHTEN. Op Bali zijn, volgens de ver klaringen van een Indonesiër, die kort geleden uit Bali is te ruggekeerd, thans gevechten gaande tusschen de bevolking en de tienduizend Japanneezen, die op het eiland zijn gebleven; de Japanneezen terroriseeren zelfs de plaatselijke Prinsèn. Terwijl de Japanneezen van mo derne wapens gebruik maken, kan de bevolking daartegenover slechts de wapens, die zij zelf hebben, stellen, zooals messen, steenen en speeren van bamboe. De guerilla-troepen op Bali zijn echter in voortdurend con tact met hun wapenbroeders op Java, aldus de Indonesiër, Hij voegt eraan toe, dat geheel Bali elke vorm van voorlichting ont beert en dat de economische toe standen zeer verward zijn en het volk heel arm. Repatrieering Gistermorgen is de „Japara" met 777 passagiers aan boord lit Tandjong Priok naar Neder land vertrokken. Het vertrek van de „Nieuw Amsterdam" uit Singapore is op 8 Maart vastgesteld. Men ver wacht. dat met dit schip 3000 Nederlanders gerepatrieerd zul len worden. Ondertusschen vindt de evacuatie uit Bandoeng iedere maand op grooter schaal plaats. In November waren 457 personen geevacueerd en in de maand Januari 3259 personen. Geldig tot Vrijdagavond. Matige wind uit Noord-Oosts lijke richting, toenemende be wolking met plaatselijk een: gen sneeuwval. In het bijzon der in het Zuiden des lands Zon onder 18.18, op 7.26. SPAANSCHE KWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Volgens Inlichtingen te Londen ontvangen is gisteren een samen vatting ontvangen van een Fran sche nota, welke het voorstel in houdt, dat de Spaansehe kwestie, voor den Veiligheidsraad gebracht dient te worden, aangezien deze een bedreiging voor den wereld vrede en de veiligheid inhoudt. Uitspraken Tribunaal Goes L. Hollestelle, landarbeider, Wolphaartsdijk, 7 mnd. inter- neering en ontzetting rechten. H. v. d. Berge, schipper te Krabbendijke, 3 mnd. Internee- ring, f 200.— verbeurdverkla ring en ontzetting rechten. Mevr. Tuiten—Henkeler, uit Kloetinge, 8 mnd., ontzetting rechten en verbeurdverklaring inboedel. P. Flipse te Wolphaartsdijk 8 mnd., ontzetting rechten. J. VV. J. Krouwel-Hollander. Onderzoek wordt hervat. Bon 06 der lederkaart is aan gewezen voor het doen reparee- xen van schoenen met leder en of xmbber zolen-materiaal. PETROLE UMBON NEN AANGEWEZEN Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoei- einden of verlichting, op onder staande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Maart de daarachter vermelde hoeveelhe den petroleum kunnen koopen. Op bon 25 t'm 28 der kaart ua 510: vier liter op bon 25 en 27 der kaart ub .510: vier liter, op bon 67 der kaart uc 510: vier liter en op bon 121 en 122 der kaart ud 510 drie liter. Bloemrantsoen gehalveerd Bij het ingaan van den winter ;s het veertiendaagsch rantsoen bloem van 200 op 400 gram ge bracht, Nu de winter ten einde loopt is het met het oog op onze voorraden geïmporteerde bloem gewenscht weer tot het oude rantsoen van 200 gram terug te keeren. Doordat het broodrant soen alleszins voldoende kan worden geacht, kan deze verla ging zonder groot gevaar voor den consument uitgevoerd wor den. Nogmaals De winterpeen-kwestie Ter aanvulling van ons arti kel in het nummer van 13 Fe bruari j.l. over de winterpeen- kweekers, vestigt het Hoofd van de Afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherg en Voedselvoorzie ning de aandacht op het feit, dat niet alleen Nederland, maar o.m. ook België en Frankrijk een groot overschot van be- waarpeen hebben, waardoor 't niet gemakkelijk is het Neder landsche surplus te exportee ren. Weliswaar bestaat er in Duitschland een tekort aan voedingsmiddelen, doch de be talingsmoeilijkheden hebben tot op heden het afsluiten van een overeenkomst in den weg ge staan. Dat de regeering in Augus tus 1945 de zeggenschap over de voorraden op zich- genomen heeft, vindt zijn oorzaak in den wensch van de telers, een rede lijken prijs te garandeereh. Vrij aanbod zou tot een ster ke inzinking van 't prijsniveau hebben geleid, waarmede de telers, ais groep, allerminst ge baat zouden zijn geweest. Bo vendien, aldus dit betoog, zou het publiek reeds veel vroeger in het winterseizoen „beu" zijn geraakt. Dank zij de verkoop- en afleveringsverboden is de prijs op een behoorlijk peil ge bleven en de „verzadiging" van den consument veel later inge treden. .Voorts zegt dit schrgven, dat indien peen vóór Maart tot be derf overgaat, dit óf aan ver- keerde behandeling, óf aan te snellen groei, waardoor de houdbaarheid daalt, moet wor den toegescthreven. In beide gevallen is niet de overheid, maar de teler' aan sprakelijk geringe houdbaar heid. is immers een normaal teelt-risico. Intussehen zal, behoudens in geval van belangrijken export, begin Maart een overschot van peen aanwezig zijn. Het ware begrijpelijk, indien van de zijde der telers over dit teveel scha deloosstelling zou worden ver langd. Afgewacht moet wor den. of de Regeering de billijk heid hiervan 2al erkennen,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1