VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND VEREENVOUDIGING lava in April onder Nederlandsch gezag HET WEER DE NIEUWE BONNEN Herdenking van de Slag in de Java-Zee Donderdag 28 Februari 191 6 te JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. KoekebaL.Ler. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. £168. Gironummer 4103W Een belangrijk artikel in de „Nationale Rotterdamsche Cou rant" vestigt de aandacht op den ingewikkelden gang van saken bij verplichte afdrachten van werkgevers aan de over heid. De werkgevers, dragen aan de overheid gelden af eener- zijds voor loonbelasting en ver eveningsbelasting, anderzijds voor de toepassing van de so ciale verzekeringswetten. Deze afdrachten moeten geschieden bjj verschillende instanties loonbelasting en verevenings heffing bij de ontvangers der directe belastingen premiën voor ongevallenverzekering bij de Rijksverzekeringsbank, de risicodragers, de bedrijfsveree- nigingen tot uitvoering van de Land- en Tuinbouw Ongeval lenwet 1922 de premiën voor de Invaliditeitswet door zegels bij de postkantoren de pre miën voor de Ziektewet, de Kinderbijslagwet en ten deele ook het Ziekenfondsenbesluit' Dij de Raden van Arbeid en de- zeer vele bedrijfsvereenigingen, enz. De regelen voor al deze af drachten zijn niet geheel de zelfde. De begrippen loon, werkgever, werknemer enz. zijn voor de diverse groepen niet gelijk. De waardeering van het loon in natura (kost en inwo ning, warme maaltijd enz.) geschiedt naar verschillende maatstaven. De procesgang vindt plaats voor verschillende rechterlijke organen en naar onderling verschillende regels van formeel recht. Naast de verschillende loenst aten en lijs ten voor de sociale verzeke- ringswetten moet voor de di verse belastingen een aparte boekhouding worden gevoerd. Wat is van dit ingewikkelde procédé het gevolg, vraagt de N.R.C. Ie. De overheid moet een dubbel apparaat in stand hou den, n.l. de loonbelasting-afdee- lingen op de inspecties der be lastingen, naast de overeen komstige afdeelingen bij de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Voorts een SPETTERS DE COMMISSIE Ni,mand zal me nu eens pre cies kunnen vertellen hoeveel commissies we nu wel in Ne derland hebben. Dagelijks komen er commis sies bij. Als het zoo doorgaat zijn alle inwoners na verloop van tijd lid van een of andere commissie en dan word ik voor zitter van de commissie tot controle van de commissies en commissieleden. Zoo'n commissie is een raar ding, het geeft zoo'n indruk van: ,,We hebben vergadering en ik ben er eens fijn uit, d'r is weer een borrel. Laten we nu een werkcom- missie in mekaar timmeren om de resultaten van alle commis sies te onderzoeken. CHEERIO. Nederlandsch Indie VOLGENS frank Rostron, den bijzonderen correspon dent van de „Daily Express" zrullcn de Britsche troe pen begin April van Java gaan vertrekken en plaats maken voor Nederlandsche bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale ambassadeur van En geland, vertrekt eind Maart en binnen eenige dagen zullen dan de overige deelen van Nederlandsoh-Indië door Neder landsche troepen van de Japanneezen worden overgenomen. BIJ het begin van de besprekingen te Djokja werd aan Sjahrir de dringende eisch gesteld den oorlog te ver klaren. Deze eisch werd ondersteund door de D.P.D.T. (Dewan perdjoeangan djawa tengah, oorlogsraad van Mid- dcn-Java) en ook voor de nationalistische Radio-Djokja- karSa uitgesproken. De D.P.D.T. is samengesteld uit verte genwoordigers van alle politieke partijen en heeft de be schikking over de „Barisan" (een militaire sub-organisatie). Welingelichte kringen in Bata via beschouwen dezen stap als meer dan alleen een poging druk op Sjahrir uit te oefenen op den vooravond van de besprekingen met de partijleiders te Djokja en met de K.N.I.P. (het ..centrale nationale comité") te Solo, welke besprekingen beslissend zuli.n zijn voor de „kabinetswijziging" en de aanvaardbaarheid van de voorstellen van Dr. v. Mook als basis voor onderhandelingen. De ze Bataviasche kringen zijn van meening, dat de eisch van de D.P.D.T. nog verder gaat dan Je eisch tot „alleen onderhandelen op basis van 100 pet, onafhanke lijkheid", zooals die uiteindelijk door het volksfront is gesteld. Maar hoewel zij toegeven, dat deze actie de ontwikkeling wel eens naar de verkeerde zijde zou kunnen beinvloeden, erkennen deze kringen, dat zij den internen Indonesisc'nen politieken toestand helpen opklaren. Het Indonesische hoofdkwartier gaf het volgende commentaar „De belangrijkheid van den eisch kan pas overzien worden als de resultaten van SJalirir's besprekingen in Djokja beleend zijn. Aan deze besprekingen zul len ook vertegenwoordigers van de D.P.D.T. deelnemen, zoolang echter de resultaten van deze besprekingen nog niet gekend zijn, moet elk oordeel over de ze zaak opgeschort worden." SAMENWERKING OP SUMATRA Op Sumatra hebben de gematig de Indonesiërs op zeer gunstige wijze gereageerd op de succesvol le zuiveringsacties door Britsche troepen tegen de plaatselijke dubbel controle-apparaat en een dubbel innings-apparaat. Ook een doublure in ue admi- cistratief-rechtelijKe organen. 2e, De ondernemingen moe ten aan de eischen van twee takken van Overheidsdienst voldoen, en zij moeten vele meesters dienen. 3e. De werknemers ontvan gen minder goede sociale ver zorging, ómdat de administra tie te veel geld kost. In de kringen van het be drijfsleven heeft men nu het initiatief genomen tot vereen voudiging van het geheele ap paraat. Hieromtrent kan .de N.R.C. reeds enkele gedachten mee- deelen. Ten eerste de loonbelasting zou niet meer als thans, doch b.v. per kwartaal kunnen wor den verrekend. Ten tweede de Verevenings heffing zou tevens kunnen wor den gebruikt voor de inning van het geheele bedrag, benoo- digd voor de uitvoering der so cial e verzekeringswetten. Het blad spreekt ten slotte de hoop uit, dat, nu men de so ciale verzekering wil unificec- ren, ook aan dit probleem aan dacht zal worden gewijd. Het legt deze vraag dan "ook voor, zoowel aan de Commissie v. Rhijn, als aan de technische Commissie van de Stichting van den Arbeid. Inderdaad is dit alles wel de overweging benden van terroristen, die uit bekende misdadige elementen wa ren samengesteld, ondernomen. De ontevredenheid van de be volking is ln het bijzonder ge bleken in en om het gebied van Medan en Djalan Antara, waar de gevreesde bende van den Zwar ten buffel vernietigd is en eenige van haar beroepsmoordenaars zijn gevangen genomen. De dorpelingen hebben den raad van hun hoofden opgevolgd en werken met de Britten samen. SIR ARCHIBALD CLARK KERR UIT BATAVIA VERTROKKEN Sir Archibald Clark Kerr is, vergezeld van enkele raadgevers met onbekende bestemming uit Batavia vertrokken. Men bericht thans, ddt hij lijdende is aan een plotselingen aanval van maag- griep. Hij moest in zijn au to wor den geholpen. Ofschoon geen bij zonderheden met betrekking tot zijn reis zijn bekend gemaakt. zijn welingelichte kringen van meening, dat de2e reis in verband staat met belangrijke beraadsla gingen, waarvan Sir Archibald Clark Kerr een uitstel niet raad zaam achlte. Het is echter moge lijk, dat^hij van deze gelegenheid gebruik zal maken om tegelijker tijd eenige dagen volslagen rusl te houden in afzondering. Aanval op Spaansche Ambassade te Brussel Gisteren hebben 500 studenten van de Brusseische universiteit een protest-demonstratie voor het gebouw van de Spaansche ambassade gehouden tegen de excecutie van Spaansche repu- bliekeinen in Madrid. 300 gen darmes moesten het gebouw be schermen. Na een kloppartij, werden de Studenten uit elkaar gejaagd. Geldig tot Donderdagavond. bp sommige plaatsen tijdelijk mist of nevel. Overdag stij gende temp., op de meeste plaatsen tot boven het vries punt. Wind zwak en verander lijk. Vooral in het Noorden des lands kans op eenlgen neerslag. Zon onder 18.16, op 7.28. Maan op 0C.17, onder 14.05 Nieuwe Maan 3 Maart, Indonesische bladen zijn vol lof over de onpartijdige houding der nieuwe burgerlijke politie, georganiseerd door luitenant kolonel Gordon Harding, Britsch provoost-generaal en oud-politieman uit Londen. Generaal Spoor heeft namens de Nederlandsche overheid ver zocht, of men Harding, ook na dat de Britsche troepen 2ullen zijn teruggetrokken, deze func tie wil laten uitoefenen. Op Celebes De toestand te Gorontalo op Noord-Celebes is ernstig. Te Ma kassar zijn Indonesische pam fletten gevonden welke een kort verslag geven van de muiterij te Menado en melden, dat een nieuw burgerlijk en militair be stuur door de Britten is beves tigd. Deze pamfletten zeggen, dat de roodwitte vlag over ge heel Noord-Celebes wappert en eindigen met den uitroep: „Le ve de strijders van de Minahas- Voor de tweede helft van de 3e periode 1946 (3 Leun. 16 Maart 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t.e.m. 066 Algemeen, 800 gr. brood. 067 Algemeen, 200 gr. bloem 068 Algemeen, 400 gr. suiker 069 Algemeen, 125 gr. boter 070 Alg., 250 gr. margarine. 071 Alg. 100 gram vet. 072 Alg. 100 gr. kaas B16 Reserve 800 gr. brood. B17 Res. l kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 029, 030, 031 vleesch, 100 gram vleesch. 025 aardappelen, 2 kg. aardap pelen. AIO melk, IV» Liter melk. B10, CIO melk, 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 603. 560, 561 Alg., 800 gram brood 562 Alg. 200 gr. bloem. 563 Alg. 500 gr. suiker. 564 Alg., 250 gram boter. 565 Alg. 125 grdm margarine 566 Alg. 100 gram kaas. DIG, D17 Reserve 400 gr. brood E16 Res. 500 gram rijst of kin dermeel. D18 Res. 1 El. Bonkaarten LD, LE 602. 529, 530, 531 vleesch, 100 gram vlefescb. 525 aardappelen, 1 kg. aardap pelen. D10, E10 melk, 5 liter melk. Tabakskaarten enz. T15, 2 rantsoenen tabaksartl- i kelen (geen import-siga retten) VI5, 100 gram chocolade of suikerwerken. XI5, 2 rants, tabaks art. (geen import-sigaretten) Minister Mr. J. Meijnen legt krans namens de regeering Een mooie maar toch dr^evigi dag was het gisteren wat het weer betrof, droef als we dachten aan het feit, dat 4 jaar geleden Schout—bij-Nacht Karei Doorman en de zijnen in een heldhaftigen strijd ten onder gingen. Vier ja ren is het geleden, dat een smal deel van de Engeische, Australi sche en Nederlandsche Marine ge vochten hebben tegen een over- machtigen vijand. Vier jaren is het geleden, dat 80 procent van de manschappen van dit laatste smaldeel met hun commandant ln een roemrijken strijd ten on der gingen. Op plechtige en sobe re wijze is de strijd te Vlissfngen herdacht, 's Morgens was er een vlaggenparade bij de marine, 's Middags ongeveer half drie marcheerden de Vlissingsche een 80-tal officieren en manschap pen van de Kon. Marine opgesteld stonden. Gezamenlijk werd er toen over de Nieuwendijk naar het standbeeld van M. A. de Ruy- ter gemarcheerd. Hier werd alles opgesteld in afwachting van ver schillende autoriteiten. Even voor drieën ariveerden de officieren van de marine en landmacht. Ook waren aanwezig afgevaardig den van het Roode Kruis en Jeugdraad terwijl ook de gereser veerde plaatsen voor de nabe staanden bezet waren. Om drie uur arriveerden in gezelschap van B. en W. Zijne Exc. Minister J. Meynen, die van te voren door en W. ten gemeentehuize ont vangen was, waar een plechtige conversatie plaats vond. Ook Me vrouw Meynen was aanwezig. Toen zette de muziek een treur- marsch in, waarna de voorzitter der Vlissingsche Jeugdraad, Ds. M L. W. Schoch een inleidend woord sprak en in het bijzonder Zijr.c Excellentie Minister J. Meynen, commandant Tissot van Pattot en B, en W. van Vlissingen hartelijk welkom heette. Minister Meynen nam hierna het woord. Wij staan hier aan voet van de Ruyter, niet van een de Ruyter die gestorven is, maar van een die leeft in de harten van ons Nederlandsche volk, die ook leefde in de harten van Door man en de zijnen. Vroeger was Nederland groot en gevreesd. Br was een de Ruyter die de andere mogendheden respect afdwong. Nu liggen we klein tusschen de grootmachten, maar de geest van de Ruyter ?n van Doorman leeft nog voort en die geest zal ons sterken ln den strijd -'an het ve- reldgebeuren. Een speciaal woord sprak de Minister tot de mannen van de Marine. In eenheid lag de kracht van de Ruyter, in eenheid de kracht van Doorman en in een held zal ook liggen de kracht van onze tegenwoordige Marine. Namens de Vlissingsche Jeugd sprak hierna J. Adriaanse: „Wij als Jeugd moeten ook goed besef fen, dat we zonder Gods hulp niets zijn. Op imponeerende wijze werd hierna door Albert Meerkok een gedicht van J. H. de Groöt voorgedragen, waarbij „Ik val aan, volg mij" sterk tot uiting kwam. Hierna werden de kran sen gelegd. Namens de Nederlandsche Re geering legde Minister Meynen twee kransen. Ook werden kran sen gelegd door Marine, Jeugd. Roode Kruis en de gemeente Vlis singen. Hierna volgde de dooden- herdenking en gedurende een mi nuut werden zij herdacht die voor hun Vaderland het hoogste offer hadden gebracht. Ds. Schoch besloot de plechtigheid met de woorden van het Valerius-lied En Maket dat g'in bekoring". Op de Schelde lag stil als her innering de Queen Wllhelmina. Toelichting. De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met Za terdag 9 Maart a.s. Voor de week van 10 t.e.m. 16 Maart a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aard appelen, jam, thee, tabak en ver snaperingen, huishoudzeep en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van Maandag 4 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal uit sluitend bultenlandsche kaas worden geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „029" of „529" „vleesch" voor vleesch en „025 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 10 t.e.m. 16 Maart moeten bij de Centrale Keukens worden ingeleverd bon „030" of ,,53o vleesch" voor vleesch, alsme de de voor die week aan te wij zen aardappelbonnen. EMIR ABDOELLAH van transjor- danië is naar Londen vertrokken ter bespreking der plannen voor de onaf ah ankelij kheid van zijn land. Ingez. Mededeeling VEBDEEUNG DER BON VRI JE ARTIKELEBf Krijgt; ieder zijn deel De Nederlandsche huisvrou wen, die dagelijks Honig's arti kelen op het menu hadden staan, zullen natuurlijk wel eens iets meer willen weten over de verdeeling van deze uitmuntende voedings-artike- len. Hoewel het gemakkelijker en voordeeliger zou zijn om slechts enkele rayons met de totale productie te bevoorra den, sparen Honig's Fabrieken kosten noch moeite om over het geheele land een zoo billijk mogelijke verdeeling van Ho nig's artikelen te verkrijgen. Het ligt voor de hand, dat er op velerlei gebied nu nog moei lijkheden zijn, maar de Honig's Fabrieken doen hun uiterste best om ieder gezin eon eerlij k deel te bezorgen. De directie is er zelfs toe overgegaan, om zich niet bij een tekort aan ar beidskrachten neer te leggen en heeft in andere plaatsen, waar meer personeel beschikbaar ia, afdeelingen opgericht om de productie te kimden verhoogen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1