STAD EN LAND Dijkwerkers vieren feest Cijfers over hei nieuwe leger Noord-Beveland Tholen Schouwen en Duiveland Z.-Vlaanderen MAN 0R DONKEY Walcheren Er zijn thans go ooo man onder de wapenen DE MINISTER VAN OORLOG, mr. 3. Meynen, heeft dezer dagen een uitvoerige en openhartige uiteenzet ting gegeven, naar aanleiding van de vragen, die den laatstcn tyd zyn gerezen, zoowel wat betreft de vorming van het nieuwe leger, ais ook wat de vraagstukken aangaat verband houdende met het oude leger. Wat betreft het aantal beroeps-1 Bataljons In ludië 15.D00 man, officieren van alle wapens en: in opleiding iu Engeland, offi- dienstvakken, deelde do minis-! eieren, onderofficieren of spet ter mede, dat op 15 Mei 1910 153C; cialisten 11.000 man, Gezagstrce- beroepsofficieren aanwezig wa-l pen ter bewaking van politieke ren, tegen 1409 op 19 Februari! gevangenkampen 25.000 man, ze- j.l. Het verschil van 187 werdj ven bataljons in opleiding M.00 -,t man, aan- en afvoertroepen, in- tendancctroepen, autoherstel- j werkplaatsen, etc. 10.000 man, 6 afgerichte bataljons ter hand-1 having van orde en rust SOU; i man. Pioniersgroepen, getut:-] comp., kaderscholen, specialis- tenscholen, school voor res.olf., nnflr>rrtf>nlen in «nloMini» tot het' veroorzaakt door overladen, af keuren, of het bereiken van den pensioengerechtigden leeftyd. Van de 1409 actieve beroepsoffi cieren kunnen ongeveer 200 nog inlet worden ingedeeld, aangezien "de beoordeelingscommissie voor beroepsoffièieren geadviseerd heeft deze officieren op grond hunner gedragingen gedurende bezettingstijd of krijgsgevangen schap, oneervol of eervol ontslag te verleen en. Zeer velen van deze officieren deelen het feit, dat zij op grond hunner gedragingen ontslagen zul len worden, niet aan hun omge ving mede, zoodat daardoor bij derden de Indruk kan ontstaan, dat beschikbare beroepsofficieren, wc-ike bij den opbouw van het le ger heel goed zouden kunnen werden gebruikt, niet werden in gedeeld, hetgeen tot onjuiste op vattingen aanleiding geeft. De reserve onderen Ten aanzien van het aantal Te- scrve-officieren van alle wape nen en dienstvakken, verklaarde de Meijnen het volgende: Op 15 Mei 1940 waren er 10.311 rcserve-officicrcn. waarvan 3G2J boven do 45 Jaar, zoodat dus ler beschikking zouden staan 7209 of'icieren. Door overlijden cn ontslagaanvrage moesten 523 of ficieren worden afgevoerd, we gens ongeschiktheid of onbe- trouwbaarbeoorueellng door do beoordeelingscommissie 672, af gekeurd werden 125 officieieo. vrijgesteld op grond van sleu telpositie in het bedrijfsleren werden 407 officieren, terwijl 1377 officieren, welke op 10 Mei 1940 In het buitenland vertoef den, eveneens werden afge voerd. Niet geregistreerd wer den 483. In totaal moesten derhalve 5592 worden afgevoerd. Beschikbaar voor Indeeling bleven derhalve IC98 reserveofficieren. Op 15 Februari 1946 waren reeds 1600 reserveofficieren ingedeeld, zoodat er op het oogenblik nog 1093 voor oproeping beschikbaar zijn. Van de voornoemde 1098 officii ren, nog voor oproeping beschik baar, zal evenwel nog een gedeel te uitvallen, hetzij wegens afkeu ring, hetzij wegens vrijstelling Het aantal officieren ten bcdrn/e van 911, benoodlgd voor de en- cadrcerlng der 2e divisie, en een aantal officieren, bcnoodigd veer verdere aanvulling der t.vee lich te divisies en voor bemanning van kaderscholen, kan uit het be- sch'kbare aantal niet worden ge haald. Het verschil kan ten deeJe worden aangevuld door 3e iongo officieren, die langzamerhand u;t de officierscursussen in EngL-l3nd kamen, en uit de school zoor re serveofficieren, welke momenteel in Harderwijk op volle toeren draait. De onder-officieren Omtrent het aantal beroeps-onder <>i'."eieren van alle wapenen en u.cnstvakken gaf de minister de volgende gegevens: Aanwezig waren op 10 Mei 1540 4809 onderofficieren, wjarvan 10G0 niet In te deelen zijn we gens vervulling van oveinu.ris betrekkingen, in actieven dierst gebleven, enz. Gedurende het tijdvak 1940 zijn 225 beroepson- derofficieren overleden, ter- v.yi C3G moesten worden afge voerd wegens het bereiken van den G0-Jarigcn leeftijd of wegens onbetrouwbaarheid, afkeuring, marechaussee dienst e.d. liet aantal thans ingedecldcn i«. 2U7. Voor neg 42 onderofficieren moet een functie worden gevon den. Hierbij mag niet worden verge ten, dat tal van onderofficieren, die vroeger bij het cavaller'ewa- gebracht. pen dienden, moeilijk bij het pant 3erwapen kunnen worden onder- Aangaande het aantal diensrp'.ich- tige onderofficieren van alle wa penen en dienstvakken werd be kend gemaakt, dat op 15 Feuruar' 1946 43.292 onderofficieren gere gistreerd waren. Op dezen dntum waren er 20.849 Ingedeeld. Van de 22.4-53 onderofficieren vallen 681 af wegens onbetrouwbaarneid, terwijl aan 1585 onderofficieren vrijstelling is verleend: De 20977 onderofficieren, die thans nog tei beschikking staan, zullen binnen ■fzienbaren tijd worden opgeroe pen. D© totale sterkt© Momentcel zUn 50.000 .uai on der de wapenen geroepen, cer- dtolxi als vólgt» onderdeden In opleiding tot hot vormen van twee lichte divisies 18.400 man. In totaal zijn hierbij 6209 officie ren Ingedeeld. Dit is ruw oere- kend een officier op 15 man. in het vro.egere Nederlandsche leger was de verhouding een officer op tien man. Deze 6209 officieren zijn als volgt verdeeld: 1267 beroepsofficieren; 125 tijdelijk benoemde beroeps officieren (deze waren beroeps- onderofficieren en zijn tijde'ijk benoemd tot officier); 2600 reser ve-officieren van 1940; 803 vaan drigs (na de bevrijding tot offi cier benoemd); 1314 tiidelijk be noemde reserve-officieren ,dll zijn degenen, die in 1940 nog on derofficier of korporaal waren, doch getoond hebben lpiding te kunnen geven en ,de karakter eigenschappen te bezitten om bij verdere opleiding officier te wor den). Uit deze getallen blijkt, dat ■vvanr.oer niet zou zU» overge gaan tot het tijdelijk benoemen van reserve-officieren, het te kort aan reserve-officieren op dit moment nog veel groo.er zou zijn geweest. Zonder deze benoeming hadden nooit de /,er divisies kunnen worden ge vormd, om aan onze verplich tingen In India te kunnen vol doen. Morgen zullen wij de mededeelln- gen van Minister Meijnen vervol gen. KAMPERLAND. Na een rustperiode van drie jaar kon 't muziekgezelschap ,,Ons Genoegen" op 22 en 23 ebruari weer voor een goed be zette zaal een uitvoering ten beste geven. Allereerst werden enkele muziekstukken ten ge- lioore gebracht, waarna beide avonden het tooneelspel ,,'t Kan nou lije" werd^ opgevoerd. Het schilderde ons het leven van een sandwichman, die samen met een onderdanig vrijgezel het /lief en leed deelde. Het stuk werd voor amateurs goed gespeeld. Hoewel een op muzikaal ge bied hoogstaande vereeniging als „Ons Genoegen" ook op het jebied der tooneelkunst in staat zou zijn hoogcre cultu- reele prestaties te leveren dan op deze avonden, mag men toch op een geslaagde uitvoering terugzien. Dat onze, door het publiek zoo gewaardeerde muziekver- eenlging mag bloeien en kwan titatief zoowel als kwalitatief mag toenemen is onze wenesch. .Ons Genoegen" is „Kamper- lands genoegen". COLIJNSPLAAT. Vergadering. De Afd. Colijnsplaat van den Bond van Arbeiders in 't Tuin bouw-, Landbouw- en Zuivel bedrijf kwam bijeen. De Voorzitter M. Hollestelle ope-.de deze jaarvergadering op de gebruikelijke wijze, door al len een hartelijk welkom toe te roepen en herdacht in een oogenblik van stilte den over leden penningmeester Leendert Kempe. Het jaarverslag van den se cretaris getuigde van een zeer vruchtbaar jaar, daar er meer dan 100 leden waren toegetre den. Voorts getuigde het ver slag van een rijk jaar op so ciaal gebied, daar er veel war De afgetreden bestuursleden bereikt. werden herkozen. Ook werd In de vacature Kempe voorzien, door benoeming van M. Broek hoven. Het bestuur was de meening toegedaan, dat het be stuur, dat uit 5 leden bestond, moest worden uitgebreid met 2 leden, zoodat ook A. v. Hekke en Joh. Geelhoed tot het be stuur toetraden. Als spreker trad op de heer Jac. Hollestelle. Spr. behan delde de moeilijkheden in onze organisatie en wat bereikt is. Spr. verklaarde dat op sociaal gebied reeds mooie resultaten zyn bereikt. Spr. drukte den wensch uit, dat spoedig alle landarbeiders mochten mede werken aan betere arbeidsvoor waarden, betere loonen en so ciale rechtvaardigheid voor de landarbeiders. Na een korte bespreking kre gen wij de rondvraag. Na het steden van enkele vragen, die werden beantwoord, sloot de voorzitter met dank aan de le den deze vergadering. Thoolsche Brug. De voorbereidende werkzaam heden voor het herstel van de brug over de Eendracht zullen deze week een aanvang nemen. Er is reeds een schip met een duiker en het noodige materi aal gearriveerd. Getracht zal worden de brug in 3 stukken op den wal te zetten en, indien mogelijk, ter plaatse te her stellen. ST. ANN ALAND. Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer L. van der Klooster, alhier, aangesteld als Agent van Politie te Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK. De muziekvereeniging M.V.K. alhier zal met medewerking van de vereeniging „Vlribus Unitis" te Kerkwerve op Don derdag 28 Febr. a.s. in de zaal van den he-. Slingerland alhier een uitvoering geven, waarbij het nationaal tooneelstuk „On der Duitsche bezetting" opge voerd zal worden. SCHERPENISSE. Vrijdagavond arriveerde on ze torenklok weer uit balling schap terug. RENESSE. De Kleu'erschooL De belangstelling voor een Kleuterschool in deze gemeente is groot. Vrijdag j.l. vergaderde de door den Raad ingestelde commissie. In beginsel werd besloten tot het oprichten van ien vereeniging van leden en donateurs, met gemeentelijkei', steun. Dezer dagen zullen de dames leden der commissie door huis bezoek trachten leden te wer ven. Mogen alle ingezetenen dtc plan Steunen door lid of dona-1 teur( trice) te worden, opdat 1 de lang begeerde Kleuterschool j tot stand komt, tot zegen van onze kinderen. Kinderen naar Engeland. Ook uit deze gemeente wor den kinderen naar Engeland gezonden, ten einde tot betere gezondheid te komen. Steunverleening I.K.B. Door het Inter-Kerkelijk Bu reau (I.K.B.) te Den Haag ls een party goederen ontvangen van „The Brethern Service Committee Mr, John D. Metz ier, New Windsor Md., U.S.A.", ter verdeeling onder de meest behoeftigen in Nederland. Aangewezen als bemiddelaar voor uitdeelin^ in Zeeuwsch- Vlaanderen is Ds. F. L. 't Hooft te IJzendijke. Verdeeld zullen worden dekens, lakens, sloopen, waschhandjes, handdoeken en zakdoeken. Nauw contact zal gehouden worden met de H.AJR.K. Het is de bedoeling dat elke gemeente in W. Z. Vlaanderen een ^.K.B.-comité opricht, waar in zooveel mogelyk vertegen woordigers van alle Prot. Ker ken worden opgenomen. In die plaatsen waar geen R.K. uit- deelpost is ingericht, zal ook de R.K. Kerk in het comité worden vertegenwoordigd. De goederen zullen uitge deeld worden aan de meest be- hoeftigen. Oorlogsgetroffenen hebben dus de eerste aandacht. De hoofduitdeelpost is geves tigd te IJzendijke. Verbetering reisgelegenheid. Het is de S.B.M. gelukt haar dienstregeling uit te breiden, een verbetering, die door de W. Z. Vlamingen van harte wordt toegejuicht. RETR AN CHE INTENT. Bij de verstrekking door het Roode Kruis van gratis zeep en melk, werd voor een bedrag van f 57.67 in collectebussen gedeponeerd. (Mensch of Aap f) Lezer, dit is de titel van ons feuilleton, dat met ingang van a.s. Zaterdag in ons blad gaat verschijnen. Deze novelle is geschreven door den Engelschen publicist Aider Martin Magog en vry naar. het Engelsch bewerkt. Dit verhaal zal u boeien van het begin tot het einde. Het is een wonderlijk gegeven, doch Martin weet het ons aanneme lijk te maken. Het is de ge schiedenis van een man, die 't slachtoffer wordt van een dui- velschen opzet. Enfin, leest u het maar. Wy hebben zeker niet te veel gezegd, toen wij in ons artikel ,Een afscheid en een Welkom" schreven, dat Vrije Stemmen thans een actueel dagblad is geworden. Wy willen echter meer ge ven. Voor onze lezers is het beste niet goed genoeg. Behalve het feuilleton, zul len wy enkele interessante ru brieken openen, waarvoor een aantal deskundigen hun mede werking toezegden. Naast de reeds bestaande rubrieken komen wij a.s. Zater dag uit met een schaakrubriek, terwyl ook aan de sport meer aandacht zal worden besteed. Een puzzle en een damrubriek zullen weldra volgen. Maar wij hebben nog verder gaande plannen. Ondanks den noodgedwongen beperkten omvang van ons blad doen wy al. het mogelijke, niet alleen zoo actueel, doch ook zoo veelzijdig mogelijk te zijn. Zonder overdrijving mogen wy dan ook zeggen, dat ons blad het beste en meeste biedt. Aan onze abonnees zouden wy dit willen zeggen Helpt uw dagblad groot maken. Uw parool moet zijn Elke abonné wint er één by Aan hen, die ons blad op proef lezen, geven wy dezen goeden raad ^Abonneert U nu Ondanks natte sneeuw, toch blyde gezichten. Gistermiddag 1.30 uur stond aan de Loskade een keurige 3toet opgesteld van muziek corpsen en jeugdvereenigingen uit Middelburg, ter verwelko ming van de dijkwerkers van Westlcapelle en Domburg. De stoet werd geopend door de Signaal-afdeeling van Achil les, gevolgd door de muziek vereeniging Excelsior. Daar achter kwamen de helden van de dijken, de Westkappelaars en de Domburgers. Ondanks het gure weer stond op Ieders gezicht vroolijkheld en blijheid te lezen. Immers, de dijken zijn dichtHulde aan deze werkers Aan den optocht namen vele muziekcorpsen en vereenigln- gen deel, zooals Het Middel- burgsch Muziekcorps, de rau- ziekvereenigingen Crescendo en Juliana'; de tamboers van de padvinderij met een afdeeling voortrekkers A.J.C. afdee ling Trekvogels, Zeeverkenners en Meisjes-afdeeling van Achil les en de C.J.M.V. Op de Markt defileerden de diverse vereeniglngen langs de op het plein opgestelde West kappelaars en Domburgers. Van daar ging het naar het Schuttershof, waar elke West- kappelaar en Domburger een herdenkings-album werd aan geboden door de Commissie W. M. D. De gemeente Middelburg tracteerde de mannen op tabak en sigaretten en consumptie. Onder de aanwezigen zagen wy den Commissaris der Ko ningin voor de Provincie Zee land, Jhr. Mr. Quarles van Uf- ford de wnd. burgemeester van Middelburg, Mr. A. J. van der Weel burgemeesters van omliggende gemeenten en de heeren met hun dames van de Directie Waterstaat. Ook dhr. A. den Doolaard was aanwezig. De heer L. Onderdijk, voor zitter van het Comité W. M. D., verwelkomde de aanwezigen. Daarna richtte Jhr. Quarles van Ufford het woord tot de Westkappelaars en Dombur gers. Nadien sprak de wnd. burge meester van Middelburg, Mr. A. J. van der Weel, eenige woorden tot hen. MIDDELBURG. AUTOBUSDIENST VLISSINGEN-MLDDELBURG Met ingang van 1 Maart a.s. zal er een busdienst Vlissingen- Middelburg vice-versa worden geopend. Deze zal in 'n groote behoefte voorzien en dit be richt wordt dan ook met groote vreugde begroet. Houtaanvoer. Op de Loskade alhier worden per schip groote hoeveelheden hout, afkomstig van Duitsche barakken uit Zd.-Holland, aan gevoerd. Dit hout wordt per as verder getransporteerd naar Vlissingen, waar het voor den wederopbouw wordt gebruikt. Straatverlichting. De straatverlichting in Mid delburg is, zeer zacht uitge drukt, niet schiterend inte gendeel, op enkele punten ge vaarlijk onvoldoende. Om een enkel voorbeeld te noemen de Koningsbrug, op de Stationsbrug na de drukste brug van Middelburg, is des avonds geheel in het duister gehuld, zoodat men daar op donkere avonden moeite heeft zijn weg te vinden. De geheele straatverlichting wordt na 12 uur gedoofd, zelfs één enkele richtlamp ontbreekt, waardoor hij, die na dien tyd op straat moet zyn, zelfs de geringste orienteering mist. Zeker, er is electriciteitsrant- soeneering, maar daarom be hoeft onze stad toch niet van elk gemak verstoken te zijn. Hebt u wel eens de etalagever- Uchtingen in Amsterdam, ook na sluitingstijd, gezien Ook hier hebben we recht op wat meer geriefelijkheid.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4