VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND POLITIEKE DELINQUEN TEN EN DE BALIE De „M deka" over Britsch-lndie UITSPRAAK TRIBUNAAL GOES Tribunaal Middelburg Voor de Vrouw HET WEER Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacten r: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer <10351 Woensdag 27 Februari 1946 NUMMER 390 De berechting van de poli tieke delinquenten heeft al on telbare pennen in beweging gebracht. Dit behoeft waarlijk niet te verwonderen, want waar het recht in het geding komt, komt tevens he bestaan van de menschelijke persoon lijkheid aan de orde. Vijf lange, bange jaren heeft de van haar waardigheid be wuste menschheid gestreden tegen de haar belagende mach ten van wreedheid en barbarij. Zij, die in dien strijd bewust den kant van den onderdrukker kozen, uit welke motieven dan ook, staan thans voor hun rech ters. Er zijn stemmen opgegaan, die een totale vernietiging van de handlangers der tyrannie, groot en klein, wenschten. Dit kwam neer op het oog om oog, tand om tand. Een zeer begrij pelijke reactie op alles wat ons volk aangedaan werd. Maar, en dit valt niet te ont kennen, het zou beteekend heb ben. dat wij in wezen dezelfde methoden hadden moeten toe passen, die wij uit alle macht hebben bestreden. De vrije vol keren hebben gestreden voor recht en vrijheid. Welnu, dan moet er ook recht gedaan wor den, maar recht in den waar lijken zin des woords, waardig en waarachtig. Zulle een rechtspraak ls aan de democratie inhaerent, zij staat en valt daarmede. Toen de Tribunalen hun werk gingen verrichten en het bleek, dat de verdachten, zooals dat ook in de gewone rechtspraak het geval is, een verdediger kregen toegewezen, wekte dit bij velen een critiek, die blijk gaf van het juiste inzicht, van waarlijk recht gespeend te zijn. By de eerste openbare Tri bunaalzitting te Middelburg, zeide Mr. Vlaming o.a., dat het de taak van het Tribunaal was, den schuldige weer geschikt te maken, binnen de Nederland- sche volksgemeenschap opge nomen te worden. Namens de Balie sprak toen Mr. F. van Deinse, die er op wees, dat het de taak van de Balie was, het Tribunaal bij te staan bij het zoeken naar de waarheid en ware gerechtig heid. Deze waarschuwde toen reeds, zekere reacties voorzien de, de leden van de Balie niet te vereenzelvigen met de ver dachten. Wij zouden over deze kwes tie niet geschreven hebben, als wij niet wisten, dat bij zeer velen de hierboven aangehaal de foutieve meening nog altijd bestaat. Wij ontvingen een dezer da gen een brief, die daaraan uit drukking geeft. Schrijver zegt, dat zy, die zich aansloten bij N.S.B., Land stand, Frontzorg, enz. landver raad hebben gepleegd, en dat ln deze gevallen een advocaat volkomen uit den booze is. Als een verdediger toch wer kelijk een goed vaderlander is, hoe kan hij dan pleiten voor collaborateurs, die juist het tegenovergestelde zyn van de goede vaderlanders? zoo vroeg inzender. Welnu, wij hebben her. reeds •^beantwoord en ook degenen die er net zooals hij over denken. Wij willen recht spreken over hen die de zijde van den be zetter kozen. Maar wij doen dat op waardige wijze, op de eenig juiste manier, n.l. door de onpartijdige rechtspraak Neder landsch Indie De Regeeringsvoorstellen toegelicht HET INDONESISCHE, nationalistische blad „Merdeka" („Vrijheid") schrijft in een hoofdartikel over de onge regeldheden in Britsch-Indië: „Het Britsch-Indische volk begint te begrijpen, dat een po litiek, waarbij niet met geweld wordt opgetreden, niet kan brengen, wat bet verlangt. De muiterij, die in Bombay en Calcutta is begonnen, zal spoedig op geheel Britsch-Indië overslaan. De heer Gandhi en Pandit Nehroe behooren deze kans zooveel mogelijk te benutten. Het geheele Indonesische volk sympathiseert met de Britsch-In- diërs. Onze revolutie, die spoedig gevolgd is door deze ongeregeld heden, zal zich spoedig versprei den over Egypte, Birma, Malak- ka en andere landen. Niet met besprekingen kunnen wij den last van den blanke van ons afwer pen, maar alleen met vechten, zooals wij, Indonesiërs, reeds be wezen hebben". De voorstellen Van 10 Februari De Nederlandsch Indische geering heeft heden een toelich ting op de regeeringsvoorstel len van 10 Februari bekend ge maakt, waarin zU bevestigt, dat de voorstellen de volledige zelf beschikking van Indië beoog den. De regeering aanvaardt uitdrukkelijk de plicht om zoo spoedig mogelijk de verwerke lijking te bewerkstelligen van het rechtmatige Indonesische Ideaal van vrij zelfbeschikkings recht. De verklaring verwerpt de opvatting, dat de voorstellen een uitgangspunt zouden kun nen bieden voor koloniale poli tiek in een nieuw spoor. Deze opvatting is onjuist.. „Indien verschillende uitdrukkin gen zijn gebruikt zonder nadere toelichting en indien verschillen de grondslagen in kort bestek genoemd zijn, dan is daarbij de voornaamste gedachte van de re geering geweest, dat het niet mo gelijk was een in detail uitge werkt stelsel in de voorstellen neer te leggen, maar dat men zoo veel mogelijk ruimte voor overleg en overeenstemming met de ver tegenwoordigers der Indonesische bevolking moest openlaten. De verklaring gaat voort met te zeg gen. dat de duur van de over gangsperiode inderdaad een aan- elegenheid voor overleg Is. De Japanners op Bali De overgave van de Japannee- zen op Bali had Zondagmorgen te 10.00 uur aan boord van een Britsch marinevaartuig plaats. De muiterij te Menado Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat een Brltsche verbin- dingsgroep een conferentie heeft gehad met de leiders van de mui terij te Menado. Zij denkt, dat er geen verdere moeilijkheden zul len komen. De Nederlandsche vertegenwoordigers van deze mis sie hebben aan ambtenaren van de N.I.C.A. en officieren van het K.N.I.L. bevel gegeven,, weer hun functies te vervullen. De leiders van de muiterij zijn naar Makas-j sar gezonden. Indonesische landing op de kust van Banka Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat ongeveer 30 gewapende mannen op de Westkhst van Ban 1^IEDEDEELÏNG,*,^*,,^,, Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2 Middelburg, Korte Delft 45 Vlissingen, Walstraat; Tholen, Vischstraat 5 Zierikzee, Achterweg 92 Wissekerke, Boekh. Markusse, ligt de passagierslijst van het m.s. „INDRAFOERA" ter in zage. door de daartoe ingestelde or ganen. Daarom krijgen ook de politieke delinquenten het volle pond toegewezen. Daarom heeft in deze ma terie de Balie een moeilijke, doch noodzakelijke taak. Af wijken van dit principe zou ons voeren tot methoden, die niet in overeenstmming zijn met het waarachtige recht, waarvoor toch ook onze brief schrijver wil opkomen. V. ka zijn geland met het doel To- boali te bezetten en den weg naar Koba af te snijden. Een Neder landsche patrouille stoote 5 kilo meter ten Oosten van Tandjong op M gewapende Indonesiërs, die na een korte schermutseling vluchtten. Aan Nederlandsche zij de vielen geen dooden of gevon den. In de buurt van Muntok heeft een politievaartuig een prauw met leden van de T.R.I. opgebracht Een aantal documenten werd hier bij in beslag genomen. H. M. DE KONINGIN EN DEN HELDER H. M. de Koningin zal de plechtigheid te Den Helder, ter gelegenheid van de herdenking van den slag in de Javazee, bijwonen. DIRK SONKE, veekoopman te Waarde. Onderzoek wordt hervat. FRANCOIS LINDENBERG, landbouwer te Wolphaartsdijk, 2 y2 jaar interneering. Ver beurdverklaring tot een bedrag van f 500.Ontzetting uit de openbare ambten en uit het kiesrecht. De havens van Rotterdam en Amsterdam Naar verluidt hebben de gealli eerden besloten, het grootste gedeelte van 't voorheen naar Hamburg en Bremen geleide scheepsvaartverkeer over te brengen naar Rotterdam en Amsterdam. Van officieele zijde deelde men aan het A.N.P. mede, dat dit bericht niet bevestigd kon wor den. HET KROONPRINSELIJK PAAR Z. K. H. Prins Bernard is in ernstige mate overwerkt door de opeenhoping van taken, welke hij vervult en moet op medisch advies eenige weken volstrekte rust houden. Te dien einde heeft Z. K. H. zich naar een herstellingsoord begeven, dat uitsluitend is gereserveerd voor geallieeerde officieren, die rust behoeven. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is langzaam vooruitgaande, doch laat nog niet toe, dat H. K. H. den Prins vergezelt. Het ligt ln de bedoeling van de Prinses, om zich, zoodra zij geheel zal zijn hersteld, naar de verblijf plaats van den Prins te be geven. Na volkomen te zijn uitge rust. zullen Hunne Koninklijke Hoogheden vervolgens de in spannende reis naar Scandi navië aanvaarden. A. C. J. VAN DEN BRAND, hotelhouder, Beursplein no. 11 te Vlissingen. Besch. erkent sympath. lid der N.S.B. te zijn geweest, doch eerst van 1942 af en niet, zooals de dagvaar ding vermeldt, sedert 1941. Hij deed nimmer aan politiek, wist dus niet, dat de N.S.B. met de Duitschers samenwerkte Is lid geworden onder invloed van N.S.B.-ers, die bij hem inge kwartierde officieren bezochten Zijn 'vrouw is Duitsche. Hij heeft vergeefs gepoogd haar Nederlandsche ideeën by te brengen. Van een gift van het Vervoersfront (f25vzooals de dagvaarding vermeldde, was hem niets bekend. Mr. F. W. Adriaanse noem de besch. een slappeling, maar zeker geschikt. Dit is een zeer licht geval. Besch. Ls met 16 maanden interneering voldoen de gestraft. P. ZANDEE, caféhouder, ge boren 1898, N. Vliss. weg, Sou burg. Vrywillig in najaar 1940 bij de D.W. op vliegveld Sou burg gaan werken, ontving de leden D.W. aan huis. Besch.: In Mei 1940 zwaar gedupeerd, kon niet in 't café terugkeeren. Eenigen tijd van eigen geld geleefd, toen bemid deling arbeidsbeurs en op het vliegveld. Kon daar later niet meer wegkomen. Een zijner dochters knoopte relaties met mof aan, maar tegen verloving heeft besch. zich verzet, niette min is die doorgegaan, maar besch. was niet aanwezig. Het feest ergens in Middelburg ge vierd. Ook tegen het huwelijk heeft besch. zich verzet. Ook dit is evenwel, geheel buiten hem om, doorgegaan. Zijn vrouw waschte voor de mof fen. „Dat heb ik al tegen, me neer, dat mot ik beslist erken- nön." Mr. F. W. Adriaanse voert zeer. gunstige getuigenverkla ringen aan. Besch. heeft van zijn betrekking op het vlieg veld gebruik gemaakt om ve len gratis aardappelen en groenten te verschaffen en er vele risico's bij geloopen. Al leen de Duitscher-schoonzoon kwam over den vloer. C. CH. BAUER, electricien te Middelburg. Eerst sinds '42 symp. lid, daarna gewoon lid der N.S.B. Landwachter met jachtgeweer. Besch. erkende een en ander, maar droeg een jachtgeweer om veiligheidesredenen. Mr. F. W. Adriaanse bepleit uiterste clementie. JAN KASSE, rustend land bouwer te Veere. Sinds 1941 lid N.S.B. Verklaringen als „Wij hebben het zoo goed on der de Duitschers", „Daar gaan de Joden weer" als Engelsche vliegtuigen overgingen. Besch. erkent het lidmaat schap, de rest herinnert hij zich niet meer. Mr. Kurtz merkt op, dat het voeren van propaganda, als ten laste gelegd, geschiedde vóór 1940, daarom is besch. in 1940 (Mei) geinterneerd. Daar is hij in aanraking gekomen met N.S.B.-ers en liet hij zich over halen, langzamerhand, te meer daar hij de landbouwpolitiek der regeering vóór 1940 niet kon billijken. Het was voor hem geen politieke, maar een godsdienstige aangelegenheid. Geen onedele motieven. ETH. JOOSSE, geb. Geldof, geb. 19Ï6, te Kapelle. Erkent lidmaatschap N.S.B. van Juli '41 tot Maart '44. Tegelijker tijd met haar man onder pres sie van haar schoonvader. Tot het besef gekomen, dat dit ver keerd was en beiden bedankt. Geen verdediger. NOG EENS SINAAS APPELEN. Een vorige keer vertelden wij u twee methoden om si naasappelschillen te confijten. Deze methoden vroegen allebei nog al wat suiker. Een voor- deeliger manier om de schillen van die heerlijke vitamine-e- rijke vrucht te bewaren is het drogen, dat heel eenvoudig is. U ontdoet met een scherp mes de schillen van de witte velle tjes en laat ze in een matig warmen oven, waarvan de deur wel 15 cm. open kan staan, zachtjes drogen. Ook kunt u de schillen by de kachel laten drogen. De gedroogde schillen maalt u fijn en u bewaart ze in een gesloten bus. SINAASAPPELSCHILLEN JAM. Voor deze heerlijke Jam hebt u noodig schillen van 4 si naasappelen, 3 dl. (3 kopjes ongeveer) water, 1.5 eetlepel aardappelmeel of - eetlepel custardpoeder, ongeveer 3 eet lepels suiker en een klein beetje citroenpoeder. U ontdoet de schillen weer met een scherp mesje van de witte velletjes en snijdt ze in fijne reepjes. De reepjes zet u met het water op en u kookt ze tot ze goed zacht zijn. Dan giet u het vocht af (bewaren) en hakt de schillen fijn. Met het vocht brengt u de schille tjes weer aan de kook. Als het sinaasappelschillenwater kookt, bindt u het met het aange mengde aardappelmeel of cus tardpoeder. Suiker en citroen poeder voegt u naar smaak bij. Nu laat u de pan koud worden. Als u de jam koel bewaart, is ze ongeveer een week houd baar. HERDENKING SLAG IN DE JAVAZEE H. M. de Koningin zal zich hedenavond in de Willemskerk te 's Gravenhage bij de her denking van den slag in de Javazee laten vertegenwoordi gen door den kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen. Zooals bekend, wordt deze avond op initiatief van en in samenwerking met het Natio naal Jongeren Verbond gehou den door de Kon. Nederland sche Vereeniging „Onze Vloot" en het Algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine". De avond zal door de N.C.R.Vg, worden uitgezonden van 20.0a tot 21.30 uur. Radio Nederland zal heden om 15.00 uur, de plechtigheden in Amsterdam en den Helder, ter herdenking van den slag in de Javazee. rechtstreeks uit zenden: Deze reportage wordt des avonds herhaald om 20.05 uur over Hilversum 2. SLUITING FRANSCH- SPAANSCHE GRENS De Fransche minister raad heeft besloten tot de sluiting van de Fransch-Spaansche grens met ingang van 1 Maart aanstaande. Geldig tot Woensdagavond Wind tusschen Oost en Noord. Meest zwaar bewolkt met la ter eenige opklaring. Vooral in het Zuiden van het land regen of sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. Zon onder 18.15, op 7.30 Maan op 05.29, onder 13.03. Nieuwe Maan 3 Maart.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1