STAD EN LAND De verdediging kcmt aan de beurt Tholen Schouwen en Duiveland Middelburg Vlissingen 3uïd-Beveland Het proces te Neurenberg Het bombardement van Rotterdam DE verdediging der beschuldigden zal gaan in de volg orde van de acte van beschuldiging, zoodat eerst Goe- rings verdediger aan het woord zal komen. Dr. Stah- r.ier heeft hedenmorgen aangekondigd, dat hij generaal- veldmaarschalk Kessciring, die zich op het oogenblik in de gevangenis alhier bevindt, zal hooren als getuige inzake het bombardement van Rotterdam in 1940. In hetzelfde ver band zal ook general-oberst Student worden gehoord. derworpen aan een verhoor door het tribunaal zelf. Iedere beschul digde zal slechts eenmaal kunnen getuigen. Slechts één vertegenwoordiger van de verdediging zal namens allen spreken over de wettelijke grondslagen van het proces en wel na het afsluiten van de za ken tegen de beschuldigden. Als zeer belangrijke getuige wordt door Stahmer beschouwd de Zweedsche ingenieur Dalerus, die in de jaren voor den oorlog als particulier vredesapostel door Europa reisde. Van Lord Halifax die door Stahmer als getuige ge vraagd is, zal in „eland een verhoor worden afgenomen. Goe- rings verdediger zal voorts een groot aantal Duitschers als ge tuige hooren, waaronder de ge neraal der vliegers Paul von Ro- denschatz, die zou kunnen getui gen over Goerings pogingen on den oorlog met Polèn te voorko men en zijn weerstand tegen den aanval op Rusland. Als getuigen inzake de beschuldiging van Goe- rjngs aandeel In de beruchte ex perimenten op krijgsgevangenen van dr. Raseher in bachau zullen veldmaarschalk Mllch en dr. On- darta uit Hamburg worden 0_ hoord, Inzake concentratie1'rapen staatssecretaris Koerner, Inzake kunstroof dr. Lohse en dr. Bund, inzake lynchjustitle van piloten een zoon van maarschalk von Brauchnitsch. In het verloop van de verdedi ging zullen ook de beschuldig den aan het woord komen, zoo werd door den president mede gedeeld. De beschuldigden, die niet wen- schen te getuigen, kunnen daar toe niet gedwongen worden, doch wel zullen zij kunnen worden on- 90 pet. vermogens- aanwasbèlasting Naar wij vernemeh is het ont werp van de wet op de vermo- gensaanwasbelasting bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen vermogensaanwas, welke op onoirbare wijze, dat. wil zeg gen door zwarten handel of door leveringen aan of dienst verrichtingen voor den vijand, is verkregen, een tarief in van 90 procent. De overige toene mingen van vermogen zullen worden getroffen door een ta rief van 50 procent. Van den vermogensaanwas van natuurlijke personen is f 5000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter f 1000. Voorts is voorzien in een reeks van bij zondere vrijstellingen, die even wel niet in mindering komen op vermogensaanwas, welke op onnoirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook naamlooze vennoot .schappen en eenige andere ca tegorieën van lichamen in de be lasting betrokken. Voor zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat zich tengevolge hiervan dubbele belastingheffing voordoet. monden mededeeling) Sterke zenuwen door Sanatogen! Velen ondervinden than* nog de gevolgen van den oorlog naar lichaam en geestvoor hen ia het phosphor* en eiwithoudende Sana togen een onontbeerlijke hulp. Sanatogen vult deze tekorten aan en gaat zoodoende naar de kern der gezondheid. Haal heden nog een busje) Uw apotheker ol drogist heeft het weer en ledige bussen hoeft U niet meer la te leveren! Het zenuwsterkende voedsel Papierlawine De president heeft voorts nog eens uitdrukkelijk doen uitkomen, dat het algemeen secretariaat van het tribunaal de verdediging in technisch opzicht bijstaat, omdat het opsporen van getuigen en do cumenten en produceeren van vei talingen en documcntenboeken voo- de verdedigers zelf een on begonnen werk 20U zijn. Het fe<t alleen' reeds, dat de „dooumen- tenfabriek" in het gerechtsge bouw tot nog toe wekelijks een millloen vel papier gebruikte, il lustreert voldoende welk een ap paraat hiervoor noodlg ls. De volgende week gaat. de Russische aanklacht evenwel weer verder en na het beëindigen daarvan zul len nog getuigen gehoord moe ten worden en zullen de Amerika nen nog nieuwe beschuldigingen tegen de organisaties opwerpen. Uit het Radioprogramma Woensdag HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws; Ochtendgymn., 7.45 Een woord voor den dag, 8.15 Programma. 9.30 Muziek der 18e eeuw, 10.30 Morgendienst, 11.15 Pluitrecital, 11.45 Groeten voor geïnterneerden in Indië, Krijgs gevangenen, 12.00 Salonorkest, 13.40 Bel Canto, 14.30 Kamer planten. 15.00 Brahmconcert. 16.00 Gramm muziek. 16.45 Voor de jongeren, 17.30 Nederl. Volks herstel. 18.15 Engelsche les, 18.45 Gramm.muziek, 19.30 Voor on ze strijdkrachten. 20,05 Kamer orkest. 20.50 De Bijbel in de op voeding, 21.10 Mandollnata, 22-.15 Kleinoden der muziek, 23.50 Schriftlezing en Sluiting. HILVERSUM II (415 m.) 7.30 Gramm.muziek, 8.00 Nieuw» Programma, 8.20 Vocaal en in strumentaal, 8.50 Huishoudelijk praatje, 9.00 Saint-Saens (gri. 9.45 Van groote meesters, 10.00 Morgenwijding, 10 20 „Steun in distributletijd", 10.35 Pianoreci tal. 11.00 Frcdo Gardoni (orkest). 12.35 Concert-orgel met zang. 13.00 Nieuws, Amusementsmu ziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Sopraan met piano, 15.00 Voor de Jeugd, 17.00 Vibrafoon-sex tet, 18.18 Concert-orgel, 18.30 „De P.T.T. in Indië; Amuse mentsmuziek, 19.13 „Indonesië" 19 30 Ds. J. Zuurdeeg, 20.05 ..De slag op de Java-zee", 20 30 Hoor spet uit China. 21.05 „The Ram blers". 21.30 Russische muziek. 22.15 Het Nederlandsch elftal tegen ..Zwaluwen", 22.30 Rhythm Quintet, 23.15 Gramm. muziek. 23.30 Dansmuziek, Slui ting. WESTELIJK ZEKUWSCH-VLAANDEREN Het Hoofdbestuur van de Vereeniging Volksonderwijs te Amsterdam heeft zich tot de getroffen openbare scholen in W. Z. Vlaanderen gewend met het doel den nood te helpen !en}gen, door het verstrekker van bruikbare leermaterialen die door niet-gedupeerde scho len afgestaan zijn. Met de ver zending ia reeds begonnen. Hulpactie „Scheldemond" Het is de bedoeling, dat aan de groote collecte, die op 30 Maart ln Den Haag door de Hulpactie voor Zeeland „Schel demond" georganiseerd wordt, zal deelgenomen worden door een afdeellng Westelijk Z. Vlaamsehe meisjes, die gekleed zullen zijn in Cadzandsch cos- tuum. Dezer dagen kwam een deputatie van „Scheldemond" naar Oosthurg, om een en an der te bespreken. Men heeft goede hoop, dat het niet enkel bij hulpverleenlng zal blijven, doch dat hier de grondslag zal worden gelegd voor een bljj- vend contact. 3T. MAARTENSDIJK. Brandstoffenverecniging. De Brandstoffen-vereeniging Algemeen Belang" hield op Woensdag 20 Febr. j.l. haar jaarvergadering, waarbij 193 'eden aanwezig waren. Biijkenr het jaarverslag telde de ver eeniging op 1 Jan. 1945 540 lt- den. Tijdens de vergadering traden 5 nieuwe leden toe. De verantwoording en reke ning over het boekjaar 1944- 1945 werd met algemeene -temmen goedgekeurd. In de vacature van den heer J. C. v. Haaften werd de heer P. Kloet tot bestuurslid gekozen, terwijl eveneens tot bestuurslid werd benoemd de heer F. Llndhou. Tot lid van den Raad var Toezicht werd herkozen de heer C. J. Kwaak. Torenklokken terug. De torenklokken, die tijdens ■y bezetting door de Duitschers werden weggehaald, zijn een dezer dagen weer in deze ge meente teruggebracht. Feestelijke dagen. 1 Op Woensdag 27 Febr. a.s Is het 50 jaar geleden, dat I. Moerland en N. Jansc met el kander in het huwelijk traden. J. Priem en J. Ridderhof ho pen Zaterdag 2 Maart a.s. het heuglijke feit te herdenken, dat zij dien dag 40 jaar gehuwd ;ijn, terwi'' A. A. Baze.a en J. van Hout Donderdag 2S Febr. a.s. hun 25-jarige eentvereeni- ging hopen te vieren. Het zal deze drie bruitofts- paren bij hun feestelijke her denkingen zeker niet aan be langstelling ontbreken. Stierenkeuring. In deze gemeente zal de ver plichte Voorjaars Stierenkeu ring plaats hebben op Donder dag 7 Maart a.s. OUWERKERK. Paard op hol. Het paard van den molenaar K. sloeg op hol. Het dier rende met een hevige vaart het dorp af. Het kwam slingerend over den weg met zijn kop doon dc ruit van de woning vau A. B. terecht en veroorzaakte schade en consternatie. De bewoners Icwamen echter met Jen schrik vrij. Enkele hulzen verder kwam het paard tot stilstand Opbrengst Roode Kruia- collecte. De collecte voor het F.oode Kruis, gehouden tijdens de ver strekking der Deensche boter heeft opgebracht f 64. Benoeming Secror'aris van het Roode Kruis. Tot Secretaris van het Roode Kruis, Afd. Duiveland, is be noemd Ds. Joh. J. Brijker Ned. Herv. predikant te Ou- werkerk. Plaatsing KerkorgeL Besloten is, In de noodkerk het groote kerkorgel, dat in ongeschonden staat uit de oude kerk gehaald is, te laten mon- teeren. Een genot zal het zijn, na zpo langen tijd' weer de klanken van dit edele Instru ment te hooren. ZIERIKZEE. Zondagmorgen werd het gemeen te-personeel en personeel van den Polder Schouwen gerecruteerd voor een gedeelte van den dijk aan het havenhoofd alhier, aaar er een gat in de glooiing was ge slagen van plm. 500 M. lang en men vreesde voor een doorbraak Men hoopt dezer d3gen de dijk zoover klaar te krijgen om ge vaar voor doorbraak te voorko men. Zuivering. Bfj resolutie van den Minis ter van Financiën van 19 Fe bruari 1946 is ontslag uit zijn functie, met verval van alle rechten, zulks te rekenen mét ingang van 1 September 1944. verleend aan F. van de Putte, grenskommles der invoerrech ten en accijnzen te Sint Jan steen. Initiatief. Langs de route, welke de Middelburgsche padvindsters on padvinders Vrijdagavond op hun marsch van den Zuidsingel naar de Oostkerlc namen ter ;elegenheld van Dankdag 194G. hadden enkele winkeliers de edachte gehad tijdens 't voor bijtrekken van den stoet hun otalagelicht te ontsteken. Waarom hebben niet alle win keliers dit gedaan Dit zou een aardige attentie voor de vele voorbijtrekkende jonge menschen zijn geweest, zou even wat gezelligheid in onze donkere, sombere stad ge bracht hebben en zou tevens een goede reclame zijn geweest voor hun zaak, want er was veel belangstelling. Initiatief, Heeren, initiatief, zonder dat komt ge er niet. Vlagvertoon Rijkswaterstaat. Nu officieel kan worden aan genomen dat thans alle dijks- gaten op Walcheren gedicht zijn, woel Zaterdag van het kantoor van den Rijkswater staat, Dienst Droogmaking Walcheren, fier onze natio nale driekleur. Fees^ week. De Vereeniging „Uit 't Volk Voor 't Volk" te Middelburg wekt door middel van aanplak- biljetten en alle muziekcorpsen en alle vereenigingen, scholen enz. op om Dinsdag, uen offi- cieelen dag van de feestween ter gelegenheid van de dichting der dijken, om 1 uur op de Los- kade aanwezig te zijn. Het is de bedoeling den stoeren West- kappelaars, die dien dag naar hier komen, een waardige ont vangst te bereiden en met hen een muzikale rondwandeling te maken door de stad. RJjwIeldlefstaL Zaterdagmiddag werd van een bezoeker aan de Kraam kliniek aan de Schuttershof straat alhier, zijn rijwiel, dat hij ln de gang van het gebouw had geplaatst, gestolen. Uitspraak Tribunaal Middelburg Willem Christiaan Klumper. Verbeurdverklaring van 10.000 gulden. Ontzetting rechten en onmiddellijke Invrijheidstelling. De heer Klumper was 't nog niet eens met deze uitspraak. Aangezien hij z'n hart nie* kor luchten voor den president, deed hij het maar voor de pers en dankte haar voor nun pu blicatie in de couranten. Francois van der Plassche 6 maanden interneering, ver beurdverklaring van tnboed-4, in zoover deze in bruikleen is gegeven aan de oorlogsslacht offers, ontzetting rechten. Janneke Cornelia van Lierc (echtgen. van A. Provoost). Een jaar interneering, verbeurd verklaring van inboedel in zoo ver deze in bruikleen is gege ven aan oorlogsslachtoffers en ontzetting rechten. De plaatselijke H.A.R.K. te Vlissingen heeft het Initiatief jenomen om de gemeenten Lei den en Leidschendam als dank voor het vele dat de inwoners van deze gemeenten voor de bevolking van Vlissingen heb ben gedaan, een oorkonde en een schilderij, dat iets specifiek Vlissingsch voorstelt, aan te bieden. Een dezer dagen zal hiervoor een collecte onder de bevolking worden gehouden, HERDENKING HELDEN JAVA-ZEE In ons blad van gisteren werd vermeld, dat by slecht weer de plechtigheid in de Nieuwe Kerk zou worden ge houden. Dit moet evenwel zijn Groote- of St. Jacobskerk. Wanneer dit het geval is, zal van het Hotel Noordzee- Boulevard de blauwe vlag waaien. Men lette daar dus ;oed op. Verder zullen er voor de in Zeeland woonachtige nabe staanden der gesneuvelden ge reserveerde plaatsen bij het standbeeld van De Ruyter zQn. BORSSELE. Ten gevolge van het tater, springen van projectielen op Walcheren, zijn hier, tot groot ongerief van de bewoners, vele ruiten gesprongen. Geref. Gemeente. Woensdagavond 27 Februari om 7 uur spreekt Ds. Stuinen- berg ln de Ger. Gemeente ln een gewone kerkdienst, waarin dan tevens de ouderlingen en diakenen zullen worden beves tigd. RILLAND-BATH. In de op j.l. Woensdag ge houden raadsvergadering werd de begrooting voor 1946 vast gesteld met een nadeelig saldo van f22000. Aangezien de betrekkingen van gemeentewerkman en van gemeentebode niet langer meer vereenigd konden blijven, werd aan A. de Pree ontslag verleend als gemeentewerkman en werd hij benoemd tot concierge-bode met Ingang van 1 April 1946. Zaterdag 23 Febr. hield de C.J.M.V. Pred. 12 la te Krab- bendijke in samenwerking met de C.J.M.V. te Rilland een ge zellige avond in de zaal „Het Wapen van Rilland", ten bate van de getroffen afdeelingen uit het Verbond. Opgevoerd werd het tooneelspel „Zons opgang", dat bfl het publiek zeer ln den smaak viel. De zaal waS tot ln alle hoeken be zet en de C.J.M.V.'s mogen op een zeer geslaagden avond te rug zien. NISSE. Afscheid van d*. van Voorst Vader. Zondagmiddag heeft ds. V*a Voorst Vader afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente. Al» tekst had hij gekozen I Petrus 2 vers 9, waarin hij twee puntea naar voren bracht n.l. het wezen en de roeping der gemeente. Na den dienst werd hij toegesproken door den Consulent, namens de gemeente door ds. Benting, waar ln hij staande werd toegezongen Gezang 94, het 2e gedeelte en werd door allen de gelegenhc-d waargenomen om van hem en z(Jn vrouw afscheid te nemen. GOES Een „zware jongen". Een zekere J. M. J. P., die het week-end doorbracht in 't logement van J. E., ontvreemd de daar een portefeuille met f2156.—. Bij zijn vertrek uit Goes liet hij op het station al te duidelijk merken, dat hij iets op zijn kerfstok had. Een agent met een fijnen neus rook onraad en ging het eenlgszins ongunstig uitziende individu eens wat nader bekijken. Het gevolg was, dat het heerschap aan den haal ging, maar reeds vlug werd gepakt en thans achter slot en grendel zit.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4