VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Waier en Wind Onze verarming is ontstellend De herbouw van WesikapeSie Dïtisdag 26 Februari 1946 NUMMER 398 3e JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admiu.: Goes, Beestenmarkt t. Tel. 3163. Gironummer 41935? Zeeland, provincie van wa ter en wind Al eeuwen lang rusten de Zeéuwsche landen in de om helzing van de zoute wateren. Teder is het gebaar op de milde dagen van den zomer, harts tochtelijk en ruw soms, als de stormen het grauwe water op jagen tot witkoppige monster- golven, die de dijken bedreigen. Vaak in deze laatste maan den hebben de Zeeuwen en de Walcherenaren vooral geluis terd naar de booze stem van den strijdmakker van de zee, die het kleine eiland, met zijn nog wankele dijken, bedreigde. Achter de kachel zit, als de storm davert, in den intie- men familiekring van vele hui zen een kleine gast de angst. Doch naast de angst om de dijken zit een meer solide gast, het vertrouwen. In de werkers en strijders aan de dijken heb ben allen een vertrouwen, dat niet beschaamd wordt. Om der wille van de dijken wordt er geluisterd naar den wind. Hij raast over de egale, ledige Walchersche velden. "Hij kracht de takken van de doode boomen en struiken. Hij bul dert in de schoorsteenen en doet de kachels loeien. Hij kolkt om de torens, die in de dagen van ,,het water", als ba kens stonden in de Walcher sche binnenzee. Allen luisteren, maar allen sluiten deuren en vensters voor den wind. Zij schuiven de gordijnen voor de donkere vensters, waartegen hagel en regen kletteren. Het is warm en genoegelijk bij het vuur. en die warmte en die ge zelligheid mag om geen prijs verloren gaan. Zeeland, provincie van wa ter en wind Ja, buiten, daar zijn zij, de twee vijanden van Walcheren. Vijanden Inderdaad, de zee, opgezweept door haar onaf- scheidelijken kameraad, den wind, is een vijand, een vijand voor het eiland, die u liever niet inhaalt als gast. Toch moet u die vrienden eens binnen laten. Zij zijn wat onbekookt en hun gezelschap is rumoerig. U hoeft ze niet in uw huis te ontvangen. Zet uw hart voor hen open. Laat de zee de donkere plekjes in uw geest eens schoonspoelen, laat de wind de stof eens weg vegen uit de hoekjes van uw denken. In Zeeland, op Walcheren, waar zooveel te herstellen en op te bouwen is, waar hard ge werkt moet v/orden om er wel vaart terug te brengen, is een frissche, verjongde geest in de menschen noodig. Helaas ont breekt die nog'bij velen. Zoolang een Maatschappij als „De Schelde"\een ongunstig advies geeft over een te stich ten M.T.S., louter en alleen uit eigen belang, zoolang nog vele middenstanders zeggen, dat een Stichting, als „Nieuw Wal cheren" niets te beteekenen heeft omdat hun denken te be krompen is om verder dan hun eigen kleine belangetjes te kun nen zien, (zij zien overigens hun belangen verkeerd), is het noodzakelijk, dat de zee beukt, de wind raast, om de harten te verjongen en te versterken. Allen willen weer welvaart, maar die komt niet, als u bij de kachel blijft zitten luisteren naaf de roerige elementen bui ten. Welvaart zal wel komen, wanneer u uw hart open zet voor een frissche waschpartij door het-schuimende zeewater,. Uit dé memorie van toelichting op de vermogensaanwasbelasiing IEDER Nederlander, ook den meest eenvoudigen, is thans wel duidelijk, dat wü op financieel gebied voor groote moeilijkheden staan. Er zit, in het algemeen gesproken te veel geld zü het dat dit geld nu voor een belangrijk deel geblokkeerd is en te veel staatsschuld onder de menschen. Voorts legt het opbrengen van de njiddelen, welke noodig zouden zijn om de rente en aflossingen op de staatsschulden te voldoen, een te zwaren druk op de Staatsfinanciën. Aldus vangt de Minister van Fi nanclën zijn memo he van tc.elich ting aan, gevoegd bij let wets ontwerp „vermogensaanwas -be lasting". Nu zij vooropgeste.d, zoo gaat de memorie verder, dat de belas tingmaatregelen als zoodanig de maatregelen tot materieel herstel in geen enkel opzicht *c innen ver vangen. Maar wel kunnen zij er toe bijdragen, dat de' uit den oor log en de bezetting voori /loeien de lasten op een rechtvaardige en economisch verantwoorde wijze over de ingezetenen worden ver deeld en dat een gezondere ver deeling van het toekomstige na tionale product wordt bereikt. De heffingen, waarvan de Mi nister de invoering wil bevorde ren de vermogensaanwasbe- lastlng, en een algemcene ver mogensheffing hangen nauw samen met de materieeie verar- ,ming, welke de Nedrrlandsche volkshuishouding in haat ge heel genomen heeft ondergaan. Deze materieeie verarming is ontstellend. Verarmd en verrijkt In feite zijn de financieele ge volgen van de afgeloopen jaren voor den een geheel anders ge weest dan voor den ander. Velen hebben door niet-vergoede scha de, door stilstand van bedrijven en andere bronnen van inkomen en door intering van vermogen ernstig geleden. Daartegenover j slaat bij anderen een verrijking, soms hun in den schoot gewt r- pen, bijvoorbeeld door waarde stijging van bezittingen, soms ver worven door normalen aroeid, doch soms ook behaald door huip te verleenen aan den vijand of door misbruik te maken van den nood van ons volk. Dat in laatstgenoemde gevallen de verrijking niet mag ol'jven bestaan, spreekt wel vanzelf. Doch ook de overigen, die' tij dens den oorlog in vermogen zijn vooruitgegaan, behooren hun deel bij te dragen, voordat van degenen, die door den oor log reeds iö vermogen zijn ach teruit gegaan, een offer mag worden gevraagd. De Minister heeft dan ook gemeend, dat al lereerst zü, die tijdens den oorlog, al niet door eigen toe doen, in vermogen zün vooruit gegaan, in een beffing In eer.s behooren te worden betrokken. Begin- en eindvermogen De vergelijking van het begin vermogen en het eindvermogen van den belastingplichtige vormt het uitgangspunt voor het vast stellen van een vërmogensaanwas De voorgestelde verrnogensaan- wasbelasting houdt in tegenste"- ling met de vermogensbelasting voor natuurlijke personen, in be ginsel met alle polissen van le vensverzekering en van niet Inge gane lijfrenten rekening. Met pen sioenrechten houdt de vermogens geaanvvasbelasting in enkele ge vallen eveneens rekening. turn gehuwd, dan wordt zijn be ginvermogen vermeerderd met het beginvermogen van de vrouw. De waardeering Aan de waardeering van de oe- standdeelen van het beginvermo gen en het eindvermogen der belastingplichtigen zijn vele moei lijkheden verbonden. De minister heeft daarom in het ontwerp van wet een aantal bepalingen opge nomen, die den omvang van deze moeilijkheden aanzienlijk zullen beperken. Ten deele hebben deze bepalingen betrekking op de waar deering zelve, ten deele op den bewijslast. Verdere afbrokkeling van de West- kapelsche zeedijk De aanhoudende Wester- en Noord-Wester-stormen doen do Westkapelsche zeedijk steeds ver der afbrokkelen. Was het beeld van 14 dagen geleden droevig te noemen, thans is het in één woord verschrikkelijk. Overal zijn er gaten in geslagen. Niet hier en daar, doch over honderden me ters lengte is het één gat gewor den. Dammen, pakkingen en be veiligingen zijn weggeslagen en het troostelooze water vreet gre tig in de steeds slechter en smal Ier wordende dijk. Druk wordt er gewerkt, ook 's Zondags om zoo veel mogelijk te versterken. De stemming over den dijk onder de bevolking is, wat anders nog zel den voorgekomen is, bezorgd. De Deensche Koning ziek In Kopenhagen wordt offici eel bekend gemaakt, dat de 75- jarige koning Christiaan een lichte longontsteking heeft. Hij bracht een onrustigen nacht door en is met penicilin behan deld. MEDEDEELING Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2 Middelburg, Korte Delft 45 VUssingen, Walstraat; Tholen, Vischstraat 5 Zierikzee, Achterweg 92 Wlssekerke, Boekh. Markusse, ligt de' passagierslijst van het m.s. „ALCANTARA" ter in zage. Nederlandsch Indie Vrijstelling voor „oud vermogen" De Minister heeft In het oDt- werp voor zooveel mogelijk het beginsel tot uitdrukking ge bracht, dat vermogen dat reeds bestond vóór den datum, waar naar het beginvermogen van den belastingplichtige wordt be paald, doch nadien aan hem is overgedragen of overgegaan of door andere omstandigheden in zün eindvermogen tot uiting komt, niet behoort te worden belast. Zoo is o.a. al hetgeen krachtens erfrecht werd verkregen, vrijge steld, voor zoover daarin geen vermogensaanwas van den erfla ter schuilt; wie een schenking heeft ontvangen, wordt in begin sel deswege niet door de belas ting getroffen; is een belasting plichtige na den eersten peilda- L... „—Ai - .- c.»e Locomotieven, die de Ne- derlandsche Spoorwegen in Zwitserland hebben besteld. Eigen karakter moet bewaard blijven 25 noodwoningen overgedragen Zaterdagavond v kantine van den Wi Sjahrir en van Mook Sjahrir en van Mook hebben naast elkaar gezeten op een feestelijke receptie, welke ;ir Archibald Clark Kerr gister heeft gegeven. Sjahrir denkt morgen naar Djogjakarta, het nationalisti sche hoofdkwartier op Midden- Java, te vertrekken en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkee- ren. Oorlogsmisdadigers "Woensdag a.s. zullen in Port Darwin 16 Japanneezen, beschul digd van wreedheden op het eiland Limor begaan, voor een Australische militaire recht bank terechtstaan. Een recordlading neergeworpen Een eskader van het 3lste Trans port Commando van de R.A.F. heeft in het kader van de „Ban- doeng-Express" die voor den der den keer binnen zes dagen gevlo gen werd, zijn record-lading neer geworpen, toen Dakota-vliegtul- gen 183 ton goederen naar Ban doeng vervoerden en 72 vrouwen en kinderen en een aantal ge wonden terugbrachten. Het vorige record bedroeg 172 ton. Lijk van Sultan gevonden officieel wordt gemeld, dat het |lijk van den' vader van den ie- genwoordigen sultan van Pontia- nalc (West-Borneo), den vorigen sultan, Hamid I, die in Japan- sche gevangenschap is overleden, is gevonden en met groote plech tigheid in het familiegraf te Pon- tianak is bijgezet. De Neder- landsch-Indische regeering was door plaatselijke N.I.C.A.-autori teiten vertegenwoordigd. werd in de 'aterstaat te estkapelle 'n vergadering ge houden, betreffende den her bouw van We3tl 'le, waar Ir. Rosenburg, ar., ,ct te Den Haag, de heer Abspoel, direc teur van den Herbouw, de heer Klarenbeek, architect en de burgemeester van Westkapelle, Jhr. A. F. de Casembroot, het woord voerden. Ir.-Rosenburg sprak over het karakter van den Westkappe- laar in verband met den bouw van het dorp. Indien wij plannen ontwer pen, aldus spreker, moeten wij vanzelfsprekend rekening hou den met het karakter van de menschen, die er zullen wonen, werken en hun ontspanning vinden. De heer Abspoel zette uiteen hoe het beste en het vlugste gebouwd kan worden. De be doeling is, om niet ieder huis afzonderlijk te bouwen, maar met blokken tegelijk, doch weer in overeenstemming met het karakter van het dorp en moe ten zoo snel mogelijk plannen ontworpen worden, opdat de voorsprong, die Westkapelle heeft, niet tot een achterstand zal geraken. voor de jeugdige vaart van den levenslustigen wind. Zeeuw, wordt een mensch, frisch als water en wind. HET WEER Geldig tot Dinsdagavond. Wisselend weer. In het Noord- Oosten van het land tijdelijke opklaringen. In het overige gedeelte meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen neer slag. Zwakke veranderlijke wind. Zon onder 18.13, op 7.32. Maan op 04.33, onder 12.12. Nieuwe Maan 3 Maart. De heer Klarenbeek, die zijn betoog rnet lichtbeelden verdui delijkte, zeide, dat er op twee manieren gebouwd kan worden. Men kan bouwen zonder aan passing aan de omgeving met slechte verhoudingen, hetgeen koud en rusteloos aandoet, en men kan bouwen met begrip van indeeling en eenvoud, dus in stijl, wat bevrediging en ge zelligheid geeft De burgemeester van West kapelle, Jhr. de Casembroot, deelde mede, dat 25 noodwo ningen aan de burgerij zijn overgedragen. Binnen veertien dagen zullen er nog 25 bij ko men. Westkapelle, dat een zoo zwaren tol aan den oorlog be talen moest, zal uit de asch herrijzen OUD-ILLEGALEN CONTRA FRANCO. Verbreking betrekkingen gcëischt. Naar aanleiding van de pro vocatie van de fascistische re geering van Francodoor den moord op den Spaanschen vrijheidstrijder kolonel Chris- tino Garcia en diens vrienden, heeft het bestuur van den bond van oud-illegale werkers afd. Amsterdam (Amsterdam- sche Bond van Oud-illegale Strijders) gisteren het volgen de telegram gezonden aan Z. Exc.. minister-president Scher- merhorn: „Vol afschuw moord op Christino Garcia en andere Spaansche vrijheidsstrijders vernomen hebbende, dringt de bond van oud-illegale werkers te Amsterdam met groote klem aan op het ten spoedigste ver breken der betrekkingen met de Franco-regeering. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. De hoofdinspecteur van den Rijkswaterstaat, waarnemende den dienst in de directie Zee land, maakt bekend, dat we gens het uitvoeren van herstel lingen, de doorvaart door de brug te Vlake over het kanaal door Zuid-Bevelarid tijdelijk is versmald tot 16 meter. Het doorvaren van de brug moet met groote omzichtigheid ge schieden. BERLIJNSCHE socialisten en communisten hebben gezamenlijk de sterfdag van August Debel herdacht, en tevens uitdrukking gegeven aan hun wil tot eenheid op marxistische basis.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1