Middelburg Tholen Z.-Vlaanderen Walcheren Vlissingen Stad en Land Vervolg Zuivering Door den Minister van Justi tie ts. op grond van het Zuive ringsbesluit 1945, aan de vol gende personen ontslag uit hun functie verleend: te rekenen met ingang van 31 Dec. 1945 aan: D. Kop, wachtmeester der gem.-politle te Vllsslngen. en te rekenen met Ingang van 13 Dec. 1945 aan: P. M. Wessels, wachtmees ter der Staatspolitie, ter stand plaats AxeL Veerdienst OUD VOSSEMEER. Ten ge volge van het slechte weer kon men Woensdag geen gebruik maken van den veerdienst. Diefstal Opnieuw werd een dader van houtdiefstal opgespoord en verbaliseerde Radiocentrale Ook hier is een begin ge maakt met het herstel van de aansluitingen op. de radio centrale. Gifhandelaar Een van iwarte handel verdachte Inwoner van Steen bergen werd Woensdag ailner opgepikt. Uitzending naar Engeland. THOLEN. Woensdagmorgen 10 Febr. j.L zijn vanuit deze gemeente een tiental kinderen per autobus vertrokken naar Boek van Holland, waar aan boord zul'en gaau om naai Engeland te vertrokken. Zij zullen daar ongeveer Wrr maanden verblijven om war op t* sterken. B- Vergadering ST. ANNALAND/ De Coöp. Kolenvereeniging Ons Belang hield haar algeemeene Jaarver gadering by den heer Scherpe- nüwe. Aanwezig 68 leden. De 74-Jarlge voorzitter de heer C. van Dussen, opende de verga dering. HU herdacht 1 overiyden van het bestuurslid, de heer C. Ver- koole. die gedurende 17 Jaren de belangen der vereentglng be hartigde als secretaris. In *yn plaats was het plv. bestuurs lid de heer A. A. Goedegebuure nu in het bestuur opgenomen. In totaal verloor de vereeul- glng 34 leden door overiyden, w.©. 8 oorlogsslachtoffer*. Door vele nieuwe loden telt de vereenlging nu 15 leden meer dan op 1 Jan. 1944. Wa ren toen 598 leden Ingeschre ven, thans bedraagt dit aan La: 613. De omzet In brandstoffen be droeg over 1944: 1542 hl., over 1945 was dit 5465 hl. Uit het jaarverslag biykt ook dat er de laatste 10 ,jaar nog 106 leden bijkwamen; ook dat het dagloon der lossers nog ge stegen was. Punt 3 der agenda behelst bestuursverkiezing Het bestuur treedt in zyn geheel af; het wordt echter met vrywei alge- meene stemmen opnieuw her kozen, soodat de hoeren C. van Dussen, A. P. Bil, W. A. Boo gaard, J. Z. Goedegebuure cn /V. A. Goedegcbure weer het bestuur der kolenvereeniging zullen vormen, daar allen hun herbenoeming aanvaarden. Ook de raad van toezicht trad in zyn geheel af, n.l. de eeren A. v. d. Welle, M. v. d. Boogaard en N. Overbeeke. Bij de stemming en herstem ming worden voor den Raad van toezicht gekozen: N. Over- 1 eeke, M. Moerland en C. Rid derhof. By acclamatie wordt als plv. bestuurslid de heer J. Moerland Cz. gekozen. De voorzitter verzoekt de le den nogmaals er goed op te letten dat geen bonnen verloo- pen, maar liefst direct na ont vangst worden ingeleverd. Hg deelt mede, dat de klantenbin ding met Ingang van Mei zal komen te vervallen. Na de rondvraag sluit de heer Van Dussen de vergade ring. U. L O.-onderwijs AXEL. Herhaaldelijk Is door vele de vraag gesteld, of in onze gemeente, die toch ai niet rijk is aan onderwijsinstellin gen, de mogelijkheid niet be stond tot het stichten van een school voor uitgebreid lager onderwijs. Een instelling die, getuige de lange rijen, die da gelijks per tram en trein el ders scholen gaan bezoeken, zeker niet overbodig is. Het bestuur van de vereenl ging voor Chr. Nat. Schoolon- derwys heeft thans het initia tief genomen een dergelijke school te stichten en op 12 Febr. j.L werd een begin ge maakt. Men wil thans met een eer ste klas beginnen en daarna, jaar na jaar, de school uitbrei den. Naar wij vernemen zal les worden gegeven In de bekende mulo-vakken: talen, wiskunde, handelskennis, aardrijkskunde en geschiedenis. Verschillende onderwijzers van de Byzondere Schóól be schikken over de verelschte be voegdheden voor dit onderwijs en zullen zich hiermee belasten. Plaatselijke Raad van Overleg Na wederzydsche besprekin gen door de organisaties ter plaatse: R. K. W. V„ C. N. V. en N. V. V. is opgegegaan tot het oprichten van een Raad van Overleg. De R. v O. stelt zich ten doe! eventueel belangrijke arbeids geschillen tusschen werknemer en werkgever te onderzoeken en zoo mogelijk by te leggen. De vergadering zag de nood zakelijkheid van deze samen bundeling van krachten in en deed hiermede de eerste stap op den weg naar eenheid in de vakorganisatie. Door het ver trouwen, dat door genoemde organisaties ln dezen Raad ge steld wordt, mag deze belang- rUke vergadering een «ucces genoemd worden. O OSTKAP ELLB. Onlangs kwam de voltallige raad by- ecn onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester F. G. de Roo. De voorzitter deelt mede, dat slechts één sollicitatie is bin nengekomen voor concierge van het gemeentehuis^ schoon maakster der O. L. school en van het vereenlgtngsgebouw. Deze sollicitatie was van mej. Mar anus, welke dan ook met algerr.eene stemmen met een proeftyd van 1 jaar als zooda nig werd aangesteld. Tot leden van de commissie tot wering schoolverzuim wer den herbenoemd de heeren A. C. van Dijke, P. Cornelisse, St. Francke, W. Maljaars en J. Koene. Besloten werd de auto-toela ge voor het hoofd van den Vleeschkeurlngsdlenst, dhr. L. J. J.Geldof over 1915 niet te verstrekken, gezien de onmo gelijkheid tot rijden door dc inundatie. Besloten werd om op voor stel van B. en W. adhaesie te betuigen op het request van den rëlad der gemeente Stan daardbuiten, om de oorlogsge troffenen niet uit te betalen op basis van 1940, doch op de hui dige basis van herstelkosten. Thans komt aan de orde het geven van een bijdage voor een te geven feestmiddag of -avond aan de dijkwerkers te Middelburg. B. en W. stellen voor hieraan een bedrag te ge ven van 3 cent per inwoner. De voorzitter hoopt, dat alle leden hiermede instemmen; hij merkt op, dat men deze zaak zeer ruim moet zien, welk een grootsch werk hebben de dijk werkers niet geleverd voor ons aller belang in zeer korten tijd. Wy moeten hen daarvoor dank baar zijn. Met 5 stemmen voor en 2 tegen van de heeren A. de Visser en D. Coppoolse werd dit voorstel aangenomen. Een verzoek werd ontvangen van de voorzitster der Christ, bewaarschool, mevr. Lands heer, om de subsidie aan de school te verhoogen van f 100 op f 200, omdat een nieuwe on derwijzeres niet meer benoemd kan worden op het oude sala ris en de schoonmaakkosten en de kosten van een helpster ook hooger zijn. Het bestuur der school zal het schoolgeld verhoogen van' 10 op 25 cent per kind en voor twee kinderen uit een gezin op 40 cent. Met algemeene stemmen wordt een en ander aangeno men. Daar er voor de betrekking van onderwijzeres aan de open bare school niemand zich heeft aangemeld, zal uitgezien wor den naar een kracht vor nut tige handwerken. De ten behoeve van de over strooming gemaakte vaarbak- ken zullen bij inschrijving ver kocht worden, daar deze nu overbodig geworden zijn. Vervolgens komt de aankoop van een motorspuit aan de orde. De voorzitter merkt op naar de eigen brandspuit geïnfor meerd te hebben; deze kan ge maakt worden als er onderdee- ien zyn en deze zullen nog wel lang op zich laten wachten. Daar niet de verantwoording genomen kan worden zonder brandspuit te zitten, wórdt be sloten de Engelsche spuit te koopen voor f 1800. Do verze kering werd gegeven, dat deze zyn waarde ook na het gereed Komen van de eigen spuit zal behouden. Met algemeene stemmen werd een voorstel tot vergoe ding aan de byzondere school aangenomen. Besloten werd met algemee ne stemmen om de afspraak van Burg. Fabius met de ge meente Domburg in te trekken betreffende zeggenschap bewo ning hulzen vanaf „Zonneveld" lot Domburg, aangezien dit verschillende moeilijkheden met zich brengt, ook met de fus. verkiezingen. Vanaf 20 Febr. zullen deze woningen weer onder het be heer staan van de gemeente Oostkapelle. Besloten werd, dat vanaf 1 Maart 1946 door de gemeente geen lnundatlevull meer zal worden opgehaald, er zal een oproep worden geplaatst voor het ophalen van wekeiyksch huisvuil bt) inschryvi-ug. Benoeming Burgemeester By Kon. Besl. van 18 Febr. 1946 ls met ingang van 1 Mrt d.a.v. benoemd tot burgemees ter der gemeente Vlissingen, dhr. Mr. B- Kolff, thans refe rendaris by het havenbedrijf der gemeente Rotterdam. Mr. Benjamin Kolff ls op 13 September 1902 te Rotterdam geboren. Na aldaar het gymnasium te hebben doorloopen, studcer- 'hfj te Leiden in de rechten, waar hy in 3926 het doctoraal examen aflegde. In 1928 werd hy, eveneens te Leiden, bevorderd tot doctor i~ de rechtsgeleerdheid, op h- proefschift: „Autonoom Haven bestuur. Een onderzoek naai het Bestuur der Haven var. Rotterdam aan de hand van Britsche en Fransche gegevens Van 1 Aug. 1928 tot 1 Nov. 1929 was de heer Kolff werk zaam ter Prov. Griffie van Gelderland, afd. Waterstaat. In het jaar 1929 werd hy benoemd tot adjunct-secretarir der Commissie tot Onderzoek naar de Havenbelangen van Rotterdam en omgeving (de z.g. commissie Fortuyn), wel ke commissie in 1931 hei voor stel deed voor Rotterdam en omgeving een havengewest in te stellen. Per 1 Nov. van ditzelfde jaar werd Mr. Kolff benoemd tot adjunct-commies bij de af dee ling Algemeene Zaken ter se cretarie van Rotterdam, alwaar hij in hoofdzaak Politiezaken behandelde. Toen op 1 Jan. 1932 het ha- venbedryf der gemeente Rot terdam in het leven werd ge roepen aan welk bedrijf de exploitatie van de havens van Rotterdam is opgedragen werd Mr. Kolff daarby te werlc gesteld, laatstelijk sedert 1 Mei 1940 in den rang van referen daris. Tengevolge van langdurige afwezigheid van den directeur is Mr. Kolff steeds belast ge weest met de waarneming van dit directeurschap. Van zijn hand verschenen verschillende artikelen, waar van. wel het in 1933 door hem geschreven boekwerkje Rotter dam, vrijer dan een Vrijhaven" waarin de douanerechterlij- ke positie van Rotterdam be licht wordt het meest be kende is. Zoowel door zyn werkzaam heden bij het havenbedrijf als in de commissie Fortuyn kwam Mr. Kolff veelvuldig in aan raking met de vraagstukken, op het gebied van annexatie, uitbreidingsplannen en streek plannen e.d. Ook de geheele materie van wederopbouw- vraagstuklcen is hem uit de practijk bekend tengevolge van zyn werkzaamheid in het be stuur der Industriestichting te Rotterdam, welke stichlng zich bezig houdt met het op vry groote schaal bouwen van be drijfsruimten voor kleine in dustrieel© bedryven, die by de ramp van Rotterdam hun werk plaatsen verloren zagen gaan. Tenslotte Is Mr. Kolff nog lid-secretarls van een gemeen- telyke commissie, die het ge meentebestuur moet voorlich ten over de belangen, welke voor Rotterdam zijn betrokken bij de annexatie van Duitscli grondgebied. De nieuwe functlonnarla is gehuwd en heeft vier kinderen, is niet by een politieke partij aangesloten, doch de gedachte ln den geest der Ned. Volles- beweging toegestaan. Tn den heer Mr. Kolff krygl de gemeente Vlissingen thans een burgemeester, o.l. een man uit de practijk, die zich juist ln deze moeilijke opbouwjaren met kennis van zaken aan den algeheelen opbouw van de ha venstad Vlissingen zal kunnen wijden. D« wnd. Burgemeester van Lelden overleden. Na een kortstondige xlekte ls Maanuag overieüen de wrni. bur gemeester van Leiden, de heer Verwey. Donderdagmiddag la het stotleUjk overschot onder enor me beiangsielimg tur aarde be steld. By de begrafenis wareo o.m. aanwezig bet College van B. en W. van Vlissingen. uitge zonderd dr. Knoop, die verhin- uerd was. Vertegenwoordiger» der Unlver- siteini, de JootLcnc gemeente, be sturen van verschillende bonden, enz. omstreeks half drie vertrok de stoel van het sterfnuis langs hei stadhuis naar de begraafplaats. De belangstelling was enor/n groot, evenals bet aantal kransen dat de baar dekte. Op het gral werd gesproken door de vefseh.l- lende vertegenwoordigers w.o. ook de heer L. P. van Oorschot, wnd. burgemeester van Vlissin gen. Uit alles bleek, dat de heer Ver wey een bijzonder' geziene per soonlijkheid was. Hem was geen moeite te veel. De Vlissingers w.s -en hiervan wel mede te praten, .want hij was vooral één van de genen, die ervoor zorgden, dat de actie „Lelden helpt Vlissingen een succes werd. Dc Oranje vertrokken Het hospitaalschip „Oranje" ls gistermorgen uit Tandjonu Priok naar Jlederiand vertrok Uil het Radioprogramma Zondag 9A Februari Hllversu, I 8.01) Nieuws; 8.15 Tsjechische muziek; 9.15 „van man tot man"; 3.00 Nieuw» 10.00 Kerknieuws; 11.45 Psalmen; 12.15 Boekbespreking; 13.20 R.K. Universiteiten; 14.25 L. v. Tulder zingt; 15.00 „Apologie"; 16.00 Zie- kénlof; 17.00 kerkdienst Ds. Bijl»- ma; 18.30 Gewijde muziek; 19.15 Kent gij uw Bijbel?"; 19.30 Voor onze strijdkr.20.17 Opgewekt pro gramma; 21.30 Kwartet; 22.20 „Kampvuren langs den Evenaar" 22.35 Avondgebed; 23.00 Vroolijko muziek; 24.00 Sluiting. Hilversum IX 8.00 Nieuw» 9.00 „Voor den tuin"; 9.20 Orgel; 9.45 „Geestelijk leven"; 10.00 Kwin tet; 10.30 Poëzie; 10.45 Cantate van Bach; 11.15 Politiek; 12.30 „Wat vrouwen op het hart hebben"; 12.40 Pierre Palla; 13.5p „De Spoor wegen spreken"; 14.20 Piano; 15.00 Koor; 15.20 Musica Antiqua; 13.50 Filrapraatjc; 17.00 Cabaret; 17.30 Oome Keesje; 18.15 De wedstrijd van den dag; 18.30 Rijpere Jeugd; 13.50 Ds. Zuurdeeg; 19.00 Studio- dienst, 20.15 Met U.S.O. (Moz ra; 21.30 Detective-hoorspel; 22.10 Ca baret; 24.00 Sluiting. MAANDAG 25 FEBRUARI Hilversum: 7.00 Nieuws: 7.45 Een woord voor den dag; 8.00 Nieuws; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.45 Groeten van geïnterneerden 12.30 Hoe Nederland den vrede wint; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor jonge moeders; 15.20 N.C.R.V> koor; 10.00 Bijbellezing; 17.30 Ro» de Kruis-praalje; 18.45 Sportpraa'.- Je; 19.00 Nieuws; 19.30 Ned. Strijd krachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Om roeporkest; 21.00 Declamatie; 22.00 Nieuws; 22.30 Oude Testament; 23.57 Sluiting. Hilversum Et: 7.00 Nieuws 8.co Nieuws; E.45 Concert; 10.0» Morgenwijding; 11.00 „Arnhem evacueert"; 12.00 Kon. Mil. Kapel; 13.00 Nieuws; 14.00 Liederen Franx Schubert; J4.30 Voor de Vrouw; 15.00 Voor de kleuters; 16.30 De school tsuit; 18.00 Nieuws; 18.25 Beroepskeuze; 19.15 Gesprek van de week; 20.00 Nieuws; 20.05 Land bouwrubrick; 20.15, Hoorspel; ri.UQ Radio Philharrn. Orkest; 22.15 Re portage; 23.00 Nieuws; 24.00 Slui ting. Filmnieu tvs VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS Deze film uit den eersten wereld oorlog draalt deze week in het Grand Tneater. Inderdaad, een felle aanklacht to gen den oorlog. Een doellooze el lende en vernietiging komt over de wereld, over de menschen, dl# zich verbijstert van het „waarom' van dat alles aivragen. Geen ver- haal van feiten, noch van roem rijke daden; een simpele geschie denis van den soldaat die zica wentelt in de modder van de slag velden. Hat was niet genoeg. Weer kwam de strijd. Machten tit den afgrond dienden den versla- gene ln nog bloediger strijd daa. tevoren. Weer worden op het witte doek de verschrikkingen ln beeld ge bracht, opnieuw wordt een felle aanklacht de wereld inge- sllngerd. Zal het thans genoeg zijn? wy eenvoudige menschen ztjn sterk ln getal en kunnen één ding doen. Ons aaneensluiten _>m n- ze afschuw kenbaar te maken cn om ons te verzetten tegen alles, wat opnieuw naar oorlog zal Jrin gen, terwille van onze toekomst en die van onze kindereu. HONDERD MANNEN EN BEN MEISJE Deze week draait ln Alhambra de weliswaar oude., maar toch goede film „Honderd Mannen en een Meisje." Het meisje is Deanne Durbln, die hier de rol speelt van dochter van een werkelooze musicus, die graag opgenomen wilde worden in het orkest van Stokowski. Een verloren taschje, dat gevon den wordt door den vader van Deanne, brengt deze laatste Weer terug en als belooning zal de da me-eigenares van het taschje, den werkeloozcn mtfsicus met nog 100 andere collega's steunen. Alle Jhondcrd komen zij dan onder het dirigentschap te staan van Leo pold Stokowski. Deanne Durbin laat ons hier weer genieten van haar zangtalenten ln een aria ur „Traviata" van Verdl en bet „Hal lelujah" van Mozart. LUXOR GEVANGENISBOEVEN In deze film ziet men Jim He'd (een bokser) voor doodslag in 'ie gevangenis boeten. Na verloop van drie jaar zien wij hem weder om ln het publiek boksen, waar op echter weer doodslag volgt. De tweede wedstrijd brengt de oplossing en Jim krijgt eindelijk zijn vrijheid voor goed terug. Een amusante film. GEVECHT IN DE BAAI :tior zien wij een spannende cow boyfilm met Tom Keene in de hoofdrol. Een film vol spanning cn avontuur, waarin men kan ge noten van natuurschoon, span nende gevechten en tevens dieven en bankxoovers tekeer timt gaan

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3